Monday PIR

Portland, OR
June 9, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated July 1, 2014 at 8:37 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points
1 793 Joseph Dengel Dr Will Bar Portland 27
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 26
3 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 24
4 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team Lake Oswego 12
5 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland 9
6 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles Portland 7
7 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles Portland 6
8 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing Portland 5
9 821 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4
10 164 Steve Remy Team Rokform Gresham 4
11 772 Mike Buechel Portland 2
12 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 2
13 775 John Mitchem Portland 2
14 804 John Grochau Portland
15 877 Matthew Carlson Portland
16 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team Portland
17 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
18 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Portland
19 123 Mike Murray Bike Central Gresham
20 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland
21 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team Portland
22 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
23 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Sherwood
24 502 Michael Medina Portland
25 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
26 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes Lake Oswego
27 3069 Mitch Denham Hillsboro
28 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
29 3068 Casey Davidson bicycleattorney.com West Linn
30 3005 Michael Wise Smith&Nephew p/b West End Bikes Vancouver
31 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
32 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
33 534 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation tigard
34 3122 Bret Berner River City Bicycles Portland
35 300 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club Portland
36 621 Matt Edler Portland Bicycle Studio Portland
37 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
38 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team Camas
39 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
40 379 Peter Seelig Dr Will Bar Portland
41 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
42 1 Dan Houghton
43 629 David Godfrey Vancouver
44 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points
1 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing Portland 27
2 4035 Andrew Yeoman Ruckus Test Team Portland 20
3 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 19
4 4266 Paul Laak Portland 16
5 5242 Billy Holcomb Trusty Switchblade Portland 12
6 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team milwaukie 10
7 4360 John W Siwinski Portland 9
8 406 David Baldwin Portland 6
9 10 Kyle Gunsul 4
10 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing Lake Oswego 3
11 4109 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles Portland 2
12 5248 Kenny Prowse Capitol Velo Salem 2
13 4027 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver 2
14 5604 John Prada Illy Coffee-River City Bicycles Portland
15 4225 Jonathan Polonsky Portland
16 5397 Mark Edlen Portland
17 5010 Mark Bothe Portland
18 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
19 4136 Andrew T. Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
20 9 Eric Albright
21 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland
22 5800 Brian O'Grady Portland Velo Racing Team Portland
23 4098 Jeff Boehlke The Spokesmen Battleground
24 5921 Randy Scott Bend

Masters Novice

Num Name Team City Points
1 6 Patrick LeBoeuf 15
2 5502 Andrew McCulloch Portland 12
3 4274 Terry Kindschuh Vancouver 10
4 4357 Guy Lorshbaugh Portland 8
5 7 Greg Leming 7
6 5960 Reno Mitchell Portland 6
7 5 Brad Tanner 5
8 5834 Kalin Lee Portland 4
9 5552 Dipendra Rana Portland 3
10 5356 brent wright Portland 2
11 5963 Tyler Hagan West Linn
12 4 Tony Bevel

Women

Num Name Team City Points
1 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing Hillsboro 15
2 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing Portland 15
3 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 14
4 294 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 14
5 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing Portland 12
6 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team Portland 12
7 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley 5
8 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland 4

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 16
2 80 Jennifer Pereau 15
3 7066 Laura Wanker Silverton 10
4 7164 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 8
5 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 7
6 7119 Andrea Martin Portland 6
7 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 5
8 9006 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River 5
9 7246 Jacquelyn O'Grady Portland 4
10 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA portland 2
11 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing PORTLAND
12 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland