Cross Crusade: Barton Park

Estacada, OR
November 8, 2015

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray. Laps time available on request

Updated November 14, 2015 at 10:06 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 744 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 Bend 4 48:27
2 972 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 54:18

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 103 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 41:52
2 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 4 42:29
3 32 Mike Hamness 43 Vancouver 4 42:36
4 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 4 42:44
5 120 David Kuzma 39 Vancouver 4 42:52
6 187 Carl Aldrich 31 Portland 4 43:22
7 247 Samuel Morgan-Clerelano 4 43:26
8 122 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4 43:31
9 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 4 43:32
10 254 Peter Renziger 4 43:33
11 133 Jim White TeBoJi 58 Salem 4 43:48
12 138 Adam Nicholas 26 Portland 4 44:53
13 115 Scott LaPlante Indy 42 Tualatin 4 44:55
14 15 Bryan Gauntt 35 Beaverton 4 45:07
15 251 Alex Hult 4 45:27
16 113 Ryan cotton 32 Vancouver 4 46:34
17 244 Cyrus Beedles 3 35:59
18 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 3 36:03
19 101 Don Gutzmann 43 Portland 3 36:05
20 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 36:08
21 252 Joel Thomspn 3 36:12
22 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3 36:31
23 238 Dee Snaughts 28 Kirkland 3 36:34
24 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton 3 36:52
25 207 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 3 37:00
26 171 Caleb Unger 24 Hillsboro 3 37:07
27 253 Nathan Petz 3 37:14
28 62 Jorge Lara Capitol Velo 55 Salem 3 37:22
29 227 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 35 Forest Grove 3 37:37
30 134 Teresa White Keep Calm Ride On 30 Portland 3 37:39
31 23 Austen Sofhauser 29 Portland 3 37:59
32 92 jimmy Pacheco 35 Hood River 3 38:01
33 106 Dennis Sweeten 50 Oregon City 3 38:09
34 248 Jeff Irwin 50 Canby 3 38:45
35 245 Dave Wardwell Team Flying Tigers 47 Portland 3 39:02
36 170 Larry Coates 42 Tigard 3 40:36
37 189 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 54 Vancouver 3 40:45
38 172 Michael Ybaben 52 Beaverton 3 41:28
39 246 John Golden 3 41:56
40 127 Steven Powell 58 Beaverton 3 42:40
41 80 Tom Armstrong 50 Portland 3 44:17
42 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 3 45:19
43 249 Eric Truong 3 47:18
44 217 Jennifer Kulle-Jones Team Planet X USA 46 Portland 2 35:58
45 24 David Groskopf 61 Vancouver 2 36:37
46 119 matthew giem CVC Racing 30 Oak Harbor 1 36:29
DNF 145 Dave Dallas Laughing Dog Team 53 Bend 1 36:29

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 746 Julia Gonzales Hood River Velo Hood River 4 47:40
2 833 Taylor Snider 26 Portland 3 37:29
3 832 Mira Engler CX Machines 31 Portland 3 37:47
4 799 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 38:00
5 754 Megan Horst 35 Portland 3 38:04
6 751 Mary Grace Baxendale Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 38:41
7 748 Nicole Davenport 27 Portland 3 39:33
8 717 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 41 Portland 3 39:36
9 749 Brittany Stover 41 Portland 3 39:45
10 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 3 40:15
11 747 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 3 40:29
12 776 Lindsay Walker Metropolis Cycle Repair 34 Portland 3 40:29
13 831 Tasha Weber 3 40:53
14 789 Pam Guy 3 41:45
15 753 Jen Zak 37 Portland 3 41:58
16 830 Lucy Dahl 3 42:31
17 814 Tracy Miller Deschutes Brewery 54 Bend 3 42:43
18 759 Rachel Palmer 30 Portland 3 42:56
19 829 Paula Wichienkuer 39 Portland 3 45:32
20 156 Elli Daniels 3 47:40
DNF 796 Rachel Bliesner 28 Portland 2 47:40

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 8 1:02:23
2 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 8 1:02:34
3 96 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 8 1:03:19
4 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 8 1:03:22
5 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 8 1:03:43
6 111 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 36 Bend 8 1:03:45
7 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 8 1:04:31
8 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 8 1:04:44
9 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 8 1:04:59
10 6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 8 1:05:04
11 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 8 1:05:05
12 10 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 39 Albany 8 1:05:09
13 118 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 8 1:05:11
14 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 8 1:05:55
15 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 8 1:06:00
16 149 Josh Bauer 8 1:06:06
17 44 David Wilcox The Athletic 36 Portland 8 1:06:10
18 120 Cole Lalomia The Athletic 22 Portland 8 1:06:32
19 22 Donovan Birky Breadwinner Cycles 16 Bend 8 1:06:36
20 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 8 1:06:54
21 56 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 8 1:06:57
22 40 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 portland 8 1:06:58
23 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 8 1:06:59
24 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 8 1:07:02
25 107 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 42 Portland 8 1:07:05
26 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 8 1:07:08
27 69 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS 8 1:07:13
28 50 William Warburton Murder of Crows 35 Bend 8 1:07:16
29 103 James Williams Adventures Edge 30 Arcata 8 1:07:22
30 47 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 8 1:07:33
31 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 8 1:07:36
32 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 7 0:59:59
33 148 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7 1:01:59
34 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 7 1:02:14
35 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 1:02:18
36 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 7 1:02:22
37 151 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 7 1:03:10
38 26 Logan Trammell Hapi-Go! 26 Scio 7 1:03:56
39 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5 1:00:05
DNF 137 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24 Portland 5 1:00:05
DNF 152 Robert Carver Olympia Cycling Team 34 Portland 5 1:00:05
DNF 131 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 3 1:00:05
DNF 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 2 1:00:05
DNF 16 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 2 1:00:05
DNF 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 2 1:00:05
DNF 129 Paolo Zanetti Biciclista Test Team 33 Portland 2 1:00:05
DNF 150 Max Leonov 2 1:00:05
DNF 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 1 1:00:05
DNF 90 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 1 1:00:05
DNF 61 Stephen Laurent 31 Portland 1 1:00:05

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 5 46:19
2 101 Mike Chamblin 32 Portland 5 46:19
3 63 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 5 46:50
4 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 46:56
5 41 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 5 47:02
6 162 Brian Meyer 33 Portland 5 47:17
7 61 Kyle Berg 28 Portland 5 47:23
8 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 5 47:26
9 40 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 5 47:36
10 198 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 5 47:59
11 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5 48:03
12 116 Bradford White Wanderlust Tours 31 Bend 5 48:05
13 209 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 5 48:07
14 193 Josh Hulst 34 Portland 5 48:14
15 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 5 48:27
16 52 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 40 Forest Grove 5 48:39
17 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 48:46
18 208 Brian Gruenemay DPR 35 Corvallis 5 48:50
19 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 5 48:57
20 207 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 5 49:04
21 202 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 5 49:06
22 49 Zach Rotstein The Athletic Community 25 Portland 5 49:23
23 77 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 34 Portland 5 49:28
24 129 Jonathan Long US Outdoor Store 30 Portland 5 49:43
25 106 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 5 49:47
26 143 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5 50:27
27 206 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 4 41:01
28 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 4 41:03
29 119 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4 41:04
30 199 Chris ELLIS 4 41:06
31 69 Andy Letourneau River City Bicycles 38 Damascus 4 41:21
32 203 Daniel Penner Team Woolly Mammoth 29 Portland 4 41:25
33 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 4 41:36
34 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4 41:42
35 161 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 4 41:44
36 85 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 21 Portland 4 42:04
37 205 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 4 42:09
38 201 Sean Stroup KimMongers Cycle Club 41 Portland 4 42:32
39 204 Rafe Lehner Mountain View Cycles Racing Team 29 Hood River 4 42:32
40 160 Kristopher Frochlich Mountain View Cycles Racing Team 26 Stevenson 4 42:44
41 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 4 42:44
42 81 Matthew Monbouquette 4 44:57
43 200 Peder Dahl 4 51:13
44 98 josue Jimenez White Salmon 4 52:17 Incorrect number placement

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 45:49
2 45 Corey McManus 34 Beaverton 5 45:54
3 118 Justin Guidroz Audi 35 Bend 5 45:55
4 197 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 22 portland 5 46:01
5 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 5 46:04
6 209 Ryan McLaughlin 26 Bend 5 46:06
7 188 Ty Goldsby 33 Portland 5 46:45
8 202 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky 24 Corvallis 5 46:46
9 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 47:01
10 130 Russell Walker 28 Portland 5 47:34
11 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 5 47:48
12 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 5 47:57
13 170 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 5 47:57
14 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 5 48:00
15 140 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 5 48:02
16 156 Blaine Bartholomew 33 Portland 5 48:02 Number on incorrectly
17 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 5 48:14
18 144 John Berrigan Twin Six 32 Tualatin 5 48:15
19 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 48:22
20 207 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 5 48:41
21 232 Andrew Baxter River City Bicycles 29 Portland 5 48:50
22 207s Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 48:50 2014 number
23 146 Alex Bigazzi 5 49:11
24 161 Andrew Slater 28 Portland 5 49:14
25 297 Adam Stewart 5 49:21
26 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 5 49:35
27 253 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 5 49:41
28 104 Jason Ladwig 36 Portland 5 49:42
29 239 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 49:50
30 201 Aaron Kravitz 27 portland 5 49:53
31 289 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 5 50:10
32 141 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 5 50:14
33 290 Chris Rinehart 47 portland 5 50:17
34 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5 50:18
35 296 Quinn Rohlf 5 50:20
36 295 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 5 50:29
37 175 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 5 50:32
38 291 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 50:46
39 181 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 50:46
40 215 Timothy Breault 34 Portland 5 50:48
41 179 Sam Pitcavage 23 Beaverton 5 50:51
42 294 Ryan Schanno Talladega Bikes 31 Portland 5 51:15
43 119 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 51:18
44 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 5 51:20
45 145 Travis Bullard Team 10 Barrel 34 Portland 5 52:21
46 151 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 5 52:47
47 120 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 42:45
48 221 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Wilsonville 4 42:54
49 288 Spencer Roedel 26 PORTLAND 4 43:03 number on incorrectly
50 229 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 4 43:31
51 282 Dustin Long 22 Milwaukie 4 44:02
52 193 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 4 44:15
53 187 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 4 44:23
54 236 Matt Barney Team Velo Cult 41 Portland 4 45:04
55 240 Jerry Pruiett 46 Camas 4 45:35
56 292 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Salem 4 45:40
57 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4 46:15
58 219 Tanner Schulz 35 Hillsboro 4 46:55
59 293 Reyaz Rohani 34 Portland 4 55:40
DNF 160 Dennis Lui Walken Enduco 27 Beaverton 3 55:40
DNF 195 Justin Tunis 35 portland 1 55:40
DNF 152 Kyle D'Auria 27 Portland 1 55:40

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 726 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5 45:56
2 773 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 45 Bend 5 45:58
3 765 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 5 48:48
4 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 5 49:26
5 785 Michael Gasperson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 West Linn 5 49:56
6 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 5 50:04
7 746 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 50:18
8 739 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 52 Portland 5 51:41
9 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 5 51:56
10 720 Joel Sherman 37 Portland 4 42:47
11 804 Mark Sather Team 10 Barrel 4 43:00
12 763 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 49 Orchards 4 43:25
13 794 Colby Nightingale Deschutes Brewery 45 Bend 4 43:54
14 710 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 43:59
15 742 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 44:08
16 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4 44:12
17 duf Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4 44:12 wrong number used
18 800 Leopold Jung Velo Cult/Monkey Wrench Bicycle Club 34 portland 4 44:47
19 772 Jon Buffaloman Bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4 45:06
20 764 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 4 45:11
21 801 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 4 45:18
22 753 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 4 47:00
23 740 Jacob Roth 37 Walla Walla 4 48:17
24 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 4 48:21
25 802 Brian Puskas 4 51:07
26 770 Karl Winston KimMongers Cycle Club 47 Milwaukie 4 54:46
27 717 Eron Riddle 37 Portland 3 44:07
28 769 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 Portland 3 46:50
29 713 Ben Helgren 38 portland 3 48:34
30 718 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 2 49:08
DNF 719 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 2 49:08
DNF 714 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 1 49:08
DNF 750 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 42 Tualatin 1 49:08

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 3 26:54
2 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3 27:15
3 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 3 27:24
4 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3 27:42
5 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3 28:07
6 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 3 28:07
7 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 3 28:32
8 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 3 28:32
9 99 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3 28:56
10 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 3 29:30
11 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 3 29:55
12 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 3 29:58
13 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:04
14 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:08
15 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3 30:15
16 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 3 30:18
17 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:50
18 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 31:54
19 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3 31:58
20 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3 32:39
21 202 Duncan Howell 15 Portland 3 32:45
22 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:02
23 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 3 33:18
24 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:50
25 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3 34:08
26 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 3 34:38
27 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3 36:04
28 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 24:19
29 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:19
30 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 2 25:20
31 200 Nicholas Rich 16 Portland 2 26:04
32 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:31
33 190 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 2 26:37
34 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 2 26:53
35 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 26:57
36 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 27:05
37 158 Federico Spedini 11 2 28:42
38 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 2 28:59
39 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 29:05
40 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 29:08
41 18 McKenzie Kelly 10 2 29:12
42 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2 29:19
43 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2 29:28
44 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 2 29:52
45 201 Ketner Mizée 15 2 29:58
46 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 30:46
47 152 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 2 31:53
48 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2 31:59
49 203 Kelley Boyles 10 2 35:27
50 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 37:39
51 156 Evan VanderStoop 10 1 25:04
52 104 Jackson Avery Oregon City 1 26:10

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:04
2 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3 30:15
3 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 31:54
4 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3 32:39
5 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:02
6 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 3 33:18
7 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 33:50
8 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 3 34:38
9 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3 36:04
10 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 24:19
11 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:19
12 195 aidan gonzales Hood River Velo 11 Hood River 2 25:20
13 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:31
14 190 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 2 26:37
15 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 2 26:53
16 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 26:57
17 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 27:05
18 158 Federico Spedini 11 2 28:42
19 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 2 28:59
20 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 29:05
21 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 29:08
22 18 McKenzie Kelly 10 2 29:12
23 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 2 29:52
24 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 30:46
25 152 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 2 31:53
26 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2 31:59
27 203 Kelley Boyles 10 2 35:27
28 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 37:39
29 156 Evan VanderStoop 10 1 25:04

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 3 26:54
2 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 3 27:24
3 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 3 27:24
4 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 3 29:30
5 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 3 29:55
6 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:08
7 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 3 30:18
8 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 3 30:50
9 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2 29:28

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3 27:15
2 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3 28:07
3 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 3 28:32
4 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 3 28:32
5 99 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3 28:56
6 202 Duncan Howell 15 Portland 3 32:45
7 200 Nicholas Rich 16 Portland 2 26:04
8 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2 29:19
9 201 Ketner Mizée 15 2 29:58

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3 27:42
2 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 3 29:58
3 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3 31:58
4 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3 34:08
5 104 Jackson Avery Oregon City 1 26:10

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 871 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 3 33:26
2 828 Ava Lilley 14 Bend 3 33:52
3 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 25:32
4 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 2 26:36
5 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 26:44
6 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 27:55
7 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 2 29:07
8 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Happy Valley 2 29:16
9 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 2 29:34
10 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 2 29:40
11 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 2 29:40
12 852 Madeline Stover 10 2 31:47
13 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 36:01

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 25:32
2 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 26:44
3 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 27:55
4 852 Madeline Stover 10 2 31:47
5 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 36:01

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 828 Ava Lilley Bend 3 33:52
2 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley 2 29:16
3 803 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 2 29:40
4 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 2 29:40

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 871 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 3 33:26
2 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 2 29:34

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 2 26:36
2 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 2 29:07

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 8 1:06:31.0
2 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 8 1:07:25.0
3 440 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 7 1:00:07.0
4 413 Michael Wilson Team S+M 54 Corvallis 7 1:00:12.0
5 506 Derek Hardinge 44 Toronto 7 1:00:55.0
6 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 7 1:01:06.0
7 365 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 1:01:19.0
8 415 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene 7 1:01:28.0 Warning: Littering
9 323 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 7 1:01:31.0
10 357 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 7 1:01:34.0
11 472 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 7 1:02:28.0
12 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 7 1:02:31.0
13 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 7 1:02:32.0
14 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 7 1:02:32.0
15 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 7 1:02:47.0
16 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 7 1:02:50.0
17 433 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 41 Bend 7 1:03:01.0
18 350 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 48 Salem 7 1:03:12.0
19 377 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:03:12.0
20 436 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team 47 Portland 7 1:03:15.0
21 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 7 1:03:42.0
22 391 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 7 1:03:45.0
23 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 7 1:04:14.0
24 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 7 1:04:27.0
25 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 7 1:04:38.0
26 380 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 7 1:04:41.0
27 445 Matt Engel StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 48 Bend 7 1:04:48.0
28 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 7 1:04:57.0
29 471 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 7 1:05:06.0
30 411 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland 7 1:05:07.0 illegal cut number, please replace
31 434 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland 7 1:05:13.0
32 403 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:05:16.0
33 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 7 1:05:26.0
34 402 Eric Lanners 42 Portland 7 1:05:33.0
35 459 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 7 1:05:42.0
36 481 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 7 1:05:54.0
37 404 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 7 1:05:57.0
38 430 Michael Moody 45 Jacksonville 7 1:06:08.0
39 478 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 7 1:06:29.0
40 315 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 7 1:06:39.0
41 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 7 1:07:24.0
42 475 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 7 1:07:43.0
43 505 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 7 1:07:46.0
44 319 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 7 1:07:46.0
45 501 Jon Burrill 7 1:07:58.0
46 437 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Corvallis 7 1:08:08.0
47 504 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 7 1:08:17.0
48 332 Scott Ballard Cyclepath Racing 49 Portland 6 1:00:05.0
49 322 Mike Heenan 41 Portland 6 1:01:21.0
50 300 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland 6 1:01:38.0
51 479 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 6 1:01:48.0
DNF 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 6 1:01:48.0
DNF 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5 1:01:48.0
DNF 378 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer 4 1:01:48.0
DNF 314 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hillsboro 2 1:01:48.0
DNF 384 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 42 Salem 2 1:01:48.0
DNF 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 1 1:01:48.0
DNF 362 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 1 1:01:48.0
DNF 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 1 1:01:48.0
DNF 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 1 0:04:20.9

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 35 Boring 5 46:15
2 563 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland 5 47:03
3 567 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 40 Portland 5 47:21
4 680 Skye Fitzgerald Spin Film 45 Happy Valley 5 47:27
5 684 Doug Minarik bicycleattorney.com 38 Portland 5 47:32
6 654 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 5 47:39
7 693 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 5 47:43
8 825 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 47:52
9 748 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 5 47:58
10 755 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5 48:00
11 618 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 5 48:02
12 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 48:04
13 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5 48:09
14 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5 48:11
15 560 Gabe Doebler 38 Tigard 5 48:17
16 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 5 48:19
17 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 5 48:26
18 717 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 5 48:37
19 723 Scott A Rider Grouptrail Cycling 47 Portland 5 48:41
20 838 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 40 Portland 5 48:44
21 650 Bryan McGeeny Hood River Velo 37 Hood River 5 48:52
22 803 Jurgen Fennerl 5 48:56
23 554 Jeff Boehlke The Spokesmen 49 Battleground 5 48:58
24 641 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 40 Forest Grove 5 49:04
25 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5 49:07
26 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 5 49:15
27 751 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego 5 49:17
28 679 Kenneth Pace Team S+M 47 Portland 5 49:18
29 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 49:21
30 813 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5 49:23
31 715 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 49:24
32 714 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 5 49:25
33 731 Erik Offner 42 Portland 5 49:31
34 642 Tom Palke Team Mudman 49 Portland 5 49:34
35 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 5 49:37
36 713 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 Bend 5 49:43
37 687 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 38 Beaverton 5 49:47
38 590 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego 5 49:53
39 677 Casey Davidson bicycleattorney.com 45 West Linn 5 49:54
40 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 5 49:54
41 766 Ashley Williams Mud Man 47 Portland 5 49:57
42 746 Andrew Eastman 36 Portland 5 50:04
43 737 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 39 Portland 5 50:08
44 734 David Anderson Boneyard Cycling 49 Bend 5 50:10
45 772 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 5 50:11
46 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 5 50:13
47 759 Matthew Dial Deschutes Brewery 39 Bend 5 50:15
48 832 Eric Pool Team 10 Barrel Portland 5 50:24
49 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 50:25
50 651 Jon Frommelt bicycleattorney.com 45 Portland 5 50:27
51 586 Steve Black 43 Portland 5 50:32
52 779 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 5 50:32
53 576 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 5 50:34
54 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 50:37
55 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 5 50:39
56 837 Max Frixione 42 Portland 5 50:43
57 834 Robert Christensen 5 50:53
58 719 Tom Lenth 45 Portland 5 50:55
59 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5 50:55
60 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5 50:58
61 836 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 5 51:02
62 733 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 5 51:08
63 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5 51:11
64 736 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 51:15
65 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 5 51:21
66 626 Josh Platis KimMongers Cycle Club 44 Portland 5 51:24
67 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 5 51:34
68 580 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 5 51:36
69 720 Rob Kerr Boneyard Cycling 48 Bend 5 51:40
70 658 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 5 52:05
71 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4 42:58
72 604 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing 37 Boring 4 43:03
73 833 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 4 43:17
74 573 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 4 43:32
75 757 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 4 43:40
76 831 Matthew Case Trusty Switchblade 38 Portland 4 44:21
77 672 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend 4 44:48
78 780 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4 45:43
79 711 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 4 49:06
DNF 696 Jeff Chochon 50 Portland 4 49:06
DNF 835 John Droege Filth and Fury 49 Portland 3 49:06

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 479 Jeffrey Whitaker JEFFMADE 49 Portland 5 47:31
2 705 John Hatfield Audi 47 Portland 5 47:36
3 703 Nolan Restivo 5 48:10
4 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 5 48:12
5 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 48:14
6 417 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5 48:17
7 590 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie 5 48:17
8 423 Chris Wierman 43 tualatin 5 48:17
9 710 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 lake oswego 5 48:27
10 336 Tony Weber 48 Hillsboro 5 48:38
11 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 5 48:52
12 477 Curtis Hainie Hood River Velo Hood River 5 48:54
13 341 Eric Cress 44 Portland 5 48:58
14 445 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5 49:03
15 671 Eric Hagstette 43 Portland 5 49:06
16 443 Ed Rogers Ace Window Tinting 61 bend 5 49:23
17 607 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 49 Beaverton 5 49:27
18 374 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 5 49:33
19 353 James Lais 46 PORTLAND 5 49:39
20 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 5 49:45
21 593 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5 49:45
22 631 Peter Iverson 40 Lake Oswego 5 49:50
23 585 Eric Evans 46 Portland 5 49:53
24 300 Dave Torrance 45 Portland 5 49:54
25 487 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 5 50:10
26 608 Neil Gibson 43 Portland 5 50:17
27 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 5 50:17
28 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 5 50:49
29 628 Josh Kneedler Cyclepath Racing 43 Portland 5 50:52
30 580 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 5 50:55
31 471 Luther Birdzell 38 Hood River 5 50:58
32 346 Ian Gleason 37 beaverton 5 51:08
33 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 5 51:13
34 473 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5 51:16
35 662 Ryan Temple 47 5 51:18
36 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver 5 51:21
37 387 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club 40 Portland 5 51:22
38 433 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38 Portland 5 51:23
39 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 5 51:29
40 358 Steve Kresl 53 Portland 5 51:35
41 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 5 51:36
42 589 Chris Rinehart 47 portland 5 51:45
43 588 Jared Lathrop 41 West Linn 5 51:50
44 334 Kevin Dickson 46 Portland 5 51:52
45 315 Toby Contreras 44 Portland 5 52:00
46 713 Eric Wallis 5 52:11
47 557 John Lehman 52 Gresham 5 52:17
48 718 David Meyer 5 46:40
49 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5 52:24
50 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 5 52:29
51 708 David Blair Murder of Crows 5 52:45
52 436 Darin Hale 52 Tigard 5 52:50
53 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 5 52:53
54 645 Jason Bietz 49 Sherwood 5 52:55
55 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 5 52:56
56 342 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie 5 52:57
57 638 Ian Harris 37 Portland 5 53:11
58 400 Eddie Wang River City Bicycles 38 Portland 5 53:19
59 641 Ben David 5 53:21
60 709 Tom Bird 47 Tigard 5 53:24
61 482 Ben Hein Boneyard Cycling 43 Bend 5 53:26
62 385 Andy Morris 45 Portland 5 53:28
63 603 Daniel McKenna 43 Portland 5 53:31
64 717 Andrew Hayes Rogue 40 White Salmon 5 53:53
65 326 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 50 Lake Oswego 5 53:59
66 310 Kyle Mountain 48 Portland 5 54:02
67 613 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 5 54:09
68 354 Stephen Rich 48 Portland 5 54:14
69 720 John Dendiuk 40 Portland 5 54:21
70 714 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5 54:35
71 333 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland 5 55:29
72 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 4 44:11
73 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 44:12
74 438 Greg Eyerly 51 Salem 4 44:25
75 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 4 44:32
76 454 Joshua Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 4 44:42
77 361 Wesley Woosley Portland 4 44:57
78 704 Jeff Spencer Team S+M 51 Clackamas 4 46:05
79 344 Todd Harple SWEAT360 45 Hillsboro 4 46:09
80 331 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 4 46:13
81 602 Bjoern Brunner 46 Portland 4 46:26
82 446 Chris Meilinger 49 Portland 4 46:34
83 716 Patrick Meigs 4 46:34
84 707 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 4 47:11
85 456 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 4 47:24
86 712 Jeb Hendrix 43 Portland 4 47:30
87 719 scott Kringen 4 47:52
88 715 Jake Hofeld 4 48:42
89 706 Eric McMurtry 4 49:09
90 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 4 49:13
91 711 Dwight "Ike" Anunciado 46 Vancouver 4 49:30
92 492 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 4 51:14
93 311 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton 4 53:07
DNF 499 Anthony Smith 49 Portland 3 53:07
DNF 634 Ryan McIntyre 2 53:07
DNF 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 1 53:07
DNF 600 James Self Team Self 44 Portland 1 53:07

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 5 43:32
2 393 John McCaffrey Kesho Bicycles 50 Portland 5 43:34
3 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 5 43:44
4 404 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 5 43:54
5 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 5 44:54
6 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5 45:04
7 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 5 45:08
8 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 5 45:13
9 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 5 45:23
10 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 5 45:27
11 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 5 45:30
12 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5 45:32
13 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5 45:47
14 415 Stephen Smith The Hub Cyclery 50 Bend 5 45:58
15 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5 46:19
16 340 Tom Hill bicycleattorney.com 52 PORTLAND 5 46:21
17 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5 46:25
18 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 5 46:37
19 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5 46:39
20 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 5 46:50
21 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5 47:01
22 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5 47:22
23 357 Ed Locke Cyclepath Racing 59 Wilsonville, 5 47:35
24 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5 47:38
25 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 5 48:07
26 309 Mike Taylor Deschutes Brewery 51 Bend 5 48:29
27 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5 48:38
28 374 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 5 48:43
29 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 5 48:50
30 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 5 48:51
31 414 5 48:55
32 345 Hugh Givens bicycleattorney.com 58 Portland 5 49:21
33 410 Dieter Hoffmann Team S+M 58 Portland 5 49:23
34 307 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 5 49:28
35 259 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 5 49:29
36 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 5 49:36
37 291 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 5 49:44
38 417 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Lake Oswego 5 49:54
39 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5 50:02
40 419 Vern Krist 5 50:03
41 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 50:06
42 369 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 5 50:08
43 310 Mitch Gold Dr Will Bar 54 Portland 5 50:17
44 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 5 50:19
45 332 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 5 50:21
46 262 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 52 Portland 5 50:36
47 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 5 50:40
48 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5 50:46
49 347 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 5 51:01
50 391 David Kaysen 51 5 51:21
51 416 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Aloha 5 52:20
52 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 4 42:32
53 383 John Climaldi Tradewinds 51 HONOLULU 4 42:40
54 359 Dale Webster Bike Newport-Bier One 57 South Beach 4 42:45
55 418 Joseph Lagerstron 4 43:23
56 252 Greg Eyerly 51 Salem 4 44:04
57 412 Leland Jossy Bush League Wrenching 50 portland 4 44:11
58 380 Billy Thomas 51 4 44:19
59 348 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 4 46:11
60 371 Evelyn West Team S+M 55 Portland 4 47:24
61 376 Craig Diehl 51 Portland 4 52:52
62 318 David Forman Grouptrail Cycling 51 Portland 3 44:23
DNF 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 2 44:23

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 536 Terry Knight 60 Vancouver 5 49:51
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5 50:21
3 533 Cosmic Miller My Lovely Wife 60 Coeur 'd Alene 5 50:40
4 501 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 5 51:18
5 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 4 43:13
6 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 4 43:18
7 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 4 43:45
8 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 4 43:56
9 523 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend 4 44:08
10 503 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 4 44:17
11 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 4 44:29
12 527 John Nicholas DNR Cycling 60 portland 4 45:00
13 528 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 69 Portland 4 47:18
14 511 Edward Lanton 65 Portland 4 47:25
15 540 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 62 Portland 4 47:43
16 524 Tad Hodgert Deschutes Brewery 69 Bend 4 48:17

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 4 37:19
2 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 4 37:36
3 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 4 37:36
4 53 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland 4 39:00
5 38 Jaini Van Scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion 40 Eugene 4 39:11
6 20 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 4 39:30
7 30 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 4 39:53
8 21 Juliette Oldfield 38 Portland 4 40:01
9 15 Renee Scott Deschutes Brewery 42 Bend 4 40:25
10 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 40:53
11 55 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 41:12
12 34 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 4 41:18
13 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 44 Bend 4 41:39
14 17 Jill Petersen Hood River Velo 43 Hood River 4 41:45
15 10 Tracey March Deschutes Brewery 46 Bend 4 42:28
16 40 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 44 Salem 4 44:25
17 41 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 4 44:35
18 2 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 4 45:33
19 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 4 47:09

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 529 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 4 44:27
2 505 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 43 Bend 4 44:43
3 552 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4 46:15
4 510 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Sherwood 4 46:50
5 535 Cecily Norris Highfive Cycling 35 Portland 4 47:03
6 553 Samantha Rousculp 3 37:10
7 554 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 38:50

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4 40:44
2 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 4 40:55
3 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 4 41:35
4 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 4 41:41
5 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 4 42:09
6 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 4 42:11
7 633 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 4 42:45
8 627 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45 Hillsboro 4 42:52
9 652 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 4 43:02
10 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 4 45:31
11 628 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling 51 Portland 4 45:36
12 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4 46:21
13 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 4 46:51
14 629 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 46 Portland 4 46:57
15 609 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 West Linn 4 48:03

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 590 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 41:20
2 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5 41:28
3 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 5 41:48
4 818 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 5 41:51
5 632 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5 41:56
6 587 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 37 Bend 5 42:32
7 592 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles 39 Portland 5 43:07
8 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 5 43:28
9 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 43:48
10 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 43:51
11 523 Ryan Barrett Polerstuff.com 35 Portland 5 43:58
12 820 Sven Geirnaert 5 43:58
13 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 5 44:30
14 766 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 44:31
15 676 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 5 44:33
16 679 Byron Breeden 39 Hood River 5 44:43
17 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 5 45:11
18 515 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland 5 45:19
19 685 Justin Brauner KimMongers Cycle Club 27 Portland 5 45:31
20 683 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 5 45:33
21 693 Mike Bene Jens Voigt's Army 48 Portland 5 45:37
22 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 5 45:38
23 537 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Vancouver 5 45:57
24 727 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 5 46:06
25 721 Matthew Edwards Black Lodge Cycling 25 Portland 5 46:07
26 645 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 35 Portland 5 46:09
27 611 Sam Caviglione 30 Portland 5 46:11
28 507 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 5 46:16
29 613 Scott Barker 46 Portland 5 46:20
30 578 Kenneth Pace Team S+M 47 Portland 5 46:35
31 561 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 5 47:11
32 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 5 47:34
33 769 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5 47:38
34 526 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5 47:41
35 513 Sven MacAller 29 Portland 5 47:51
36 722 Shane Beers 5 48:08
37 752 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 5 48:11
38 720 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 48:48
39 728 Tom Rousculp Polerstuff.com 40 Portland 5 48:55
40 761 Gabriel Cabatic 39 Portland 5 49:09
41 528 Steve Black 43 Portland 5 49:20
42 702 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 5 49:45
43 609 Daniel Carter KimMongers Cycle Club 34 Portland 5 49:47
44 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5 50:19
45 814 Max Leonov 4 41:01
46 653 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 4 41:07
47 772 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 41:09
48 815 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4 41:40
49 817 Adam Monkaba 4 41:46
50 819 Ethan Furniss Poler 32 Portland 4 42:19
51 736 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 4 42:29
52 595 Cindy Lewellen Polerstuff.com 48 Portland 4 42:42
53 701 John Howe Team Beer 45 portland 4 43:03
54 813 Paul DeVries bicilista 47 Portland 4 43:46
55 816 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 4 44:25
DNF 518 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 3 44:25
DNF 699 Stefano Spedini Biciclista Test Team 44 Portland 2 44:25
DNF 678 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 35 Portland 1 44:25 folded number-again

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 646 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 4 39:29
2 547 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 4 39:34
3 552 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 47 Bend 4 39:40
4 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 4 39:50
5 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 4 39:53
6 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 40:03
7 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4 42:40
8 625 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 42:46
9 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 4 42:57
10 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 43:35
11 635 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 4 43:59
12 624 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 3 36:30
13 812 Norrene Godfrey Team Chuck Vancouver 3 37:11
14 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 40:03

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo 49 Portland 1
2 U1 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 1
3 U0 Hannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 7 1:05:50
2 899 Clara Honsinger Team S+M 18 Ashland 7 1:06:16
3 940 Abby Watson The Athletic 31 Portland 7 1:08:02
4 928 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28 Portland 7 1:08:22
5 865 Allison Halpin 28 Bend 7 1:08:30
6 907 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Medford 6 0:59:46
7 941 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 34 Portland 6 1:00:00
8 855 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 1:00:37
9 925 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 36 Portland 6 1:00:38
10 919 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 33 Portland 6 1:01:03
11 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6 1:01:12
12 913 Audrey Brown Team S+M 29 Portland 6 1:01:23
13 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6 1:01:54
14 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 6 1:01:56
15 891 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6 1:02:05
16 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 6 1:02:29
17 853 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 6 1:02:30
18 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 6 1:03:47 missing shoulder number
19 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 6 1:03:50
20 929 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 6 1:04:17
21 935 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 6 1:04:32
22 909 Tiziana DeHorney Laughing Dog 18 Bend 6 1:04:47
23 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 6 1:08:59
24 860 Sharon Trammell Hapi-Go! 20 Scio 6 1:09:39
DNF 912 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 36 Portland 3 1:09:39
DNF 864 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland 1 1:09:39 missing shoulder number

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 148 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 4 41:08
2 136 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 41:36
3 116 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4 41:43
4 135 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 42:46
5 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 42:46
6 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4 43:00
7 150 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 4 43:39
8 105 Emily Paxson Team S+M 24 Trout Lake 4 43:42
9 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4 44:01
10 155 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 4 44:13
11 120 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Canby 4 45:24
12 103 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 3 37:03
13 154 Mary Lytle 23 Portland 3 37:06

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 373 Alison Rhoads 26 Portland 4 43:38
2 368 Summer Baird Boneyard Cycling 34 Bend 4 45:22
3 372 Debby Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 4 45:47
4 338 Kelsey Cardwell CX Machines 26 Portland 4 46:16
5 327 Lisa Gentz 34 Bend 4 46:18
6 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 4 46:34
7 347 Sierra Domaille 38 PORTLAND 4 46:48
8 273 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 4 47:00
9 304 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 4 47:04
10 357 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team 35 Forest Grove 3 37:08
11 264 Rachel Mavis Deschutes Brewery 46 Bend 3 37:35
12 346 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 17 Gresham 3 38:14
13 349 Annie Eustis 35 Portland 3 39:25
14 352 lyndsay Price 39 Portland 3 39:25