Portland Short Track Series

Portland Int'l Raceway (PIR), OR
June 12, 2017

Part of the Portland Short Track Series

For questions on results contact Candi Murray

Updated June 13, 2017 at 12:40 PM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 300 James Tervo 47 Portland 6
2 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 6
3 318 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 6
4 313 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 6
5 301 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 6
6 314 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 6
7 307 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 6
8 308 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 6
9 309 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 6
10 315 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 6
11 302 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 6
12 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Gresham 6
13 317 Steven Thorne 56 Portland 6
14 310 Mark Emry 53 Gresham 6

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 213 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 6
2 219 Fred mills 37 Portland 6
3 206 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 6
4 215 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 6
5 202 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 21 Camas 6
6 216 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 6
7 204 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 6
8 218 Stephen Laurent Ruckus Test Team 33 portland 6
9 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 6
10 207 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 37 Portland 6
11 210 Jason Elstad 36 Portland 6
12 208 Curtis Loeb Hammer Velo 43 Portland 6
13 214 Luke Topol 17 North Plains 6
14 212 Tommy Tuite portland 5
15 217 Kevin Condron 44 Portland 5

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 741 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 5
2 722 Jason Musengo ANTHM Collective 45 Portland 5
3 713 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
4 737 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
5 726 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5
6 715 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 5
7 716 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 5
8 712 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 4
9 749 Ken Hahn 43 Portland 4
10 710 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 4
11 719 Christopher Moore 43 Salem 4
12 700 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 41 Washougal 4
13 706 Eric Cress Team 10 Barrel 46 Portland 4
14 703 Matt Hooge 45 Portland 4
15 750 Geoff Grummon-Beale 42 Portland 4
16 705 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 43 Portland 4
17 740 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 4
18 739 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland 4
19 711 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 4
20 723 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
21 733 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4
22 751 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 41 Camas 4
23 728 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
24 704 Chester Artman 46 Portland 4
25 746 ILe Powell Team S+M 48 Portland 4
26 721 Jon Coney 47 Portland 4
27 743 Michael Fetters 48 Portland 4
28 734 Wick Ashley 46 Portland 4
29 701 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 4
30 724 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 4
31 708 Ben Salzberg Team Slow 46 Portland 4
32 714 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
33 720 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 201 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 5
2 206 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 5
3 200 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 5
4 204 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
5 211 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 5
6 214 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 5
7 210 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 5
8 216 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 5
9 202 David German Hammer Velo 52 Portland 5
10 217 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 5
11 224 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5
12 205 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 5
13 222 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
14 223 Martin Matsumura Team 10 Barrel 52 Portland 4
15 207 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4
DNF 218 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 4

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 305 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5
2 311 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 5
3 306 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
4 300 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 4
5 304 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
6 301 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 4
7 303 John Moyer 68 Portland 4
8 302 Edward Lanton 67 Portland 4
9 310 Bill Alsup bicycleattorney.com 63 Beaverton 4
10 309 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 612 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
2 605 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
3 623 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 5
4 608 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
5 620 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
6 602 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland 5
7 628 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5
8 627 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 5
9 600 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
10 614 Christopher San Agustin Team Coastal 32 portland 4
11 603 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 4
12 611 Adam Lazenby 34 Lake Oswego 4
13 610 Cooper Irwin 19 Woodland 4
14 626 Andrew Slater 30 Portland 4
15 601 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 4
16 609 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 4
17 606 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
18 625 Zachary Magdol 32 Portland 4
DNF 613 Rafael Contreras Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 213 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 45 Portland 4
2 212 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 4
3 206 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 4
4 202 Tanya Littrell Cyclepath Racing 49 Portland 4
5 204 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4
6 208 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4
7 205 Kathryn Lewis 55 Gladstone 4
8 203 Jennifer Woodruff 47 Portland 4
9 214 Loraine Blake Cyclepath Racing 52 Portland 3
10 201 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 3

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 103 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 4
2 100 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4
3 111 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 17 Vancouver 4
4 120 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
5 119 Molly Leonard 27 Portland 4
6 117 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
7 112 Hannah Moore Green Submarine Records 34 Portland 4
8 116 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 4
9 118 Mekena Gove Ketchum 4
10 114 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 4
11 102 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 4
12 121 Rebecca Hamilton 34 Portland 4
13 104 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 4
14 105 Michelle Kunec-North 35 Portland 3

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 656 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 12 Camas 4
2 652 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
3 650 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
4 651 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
5 655 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 660 Rhys Greensted 13 portland 3
7 657 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Portland 3
8 659 Kai Greensted 10 Portland 2
9 661 Schmidt Oscar 13 Portland 2
DNF 658 Ben Bilanzich 10 Portland 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 613 Oscar Moreno Lule 17 Prtland 4
2 602 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
3 603 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 4
4 608 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 15 Camas 4
5 610 Jacob Robinson 16 Buxton 4
6 600 Eric Tervo 16 Portland 4
7 607 Emiel Miller 16 Portland 4
8 611 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
9 612 Edouard Motte 17 Portland 4
10 601 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 4
11 604 Carter Hanley 15 Vancouver 4
12 609 Aidan Billingsley 15 Vancouver 3
13 614 Kylan Jordan 15 Portland 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 629 James Bradley 36 Portland 5
2 618 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 5
3 602 Marcelo Grecu 33 Beaverton 5
4 631 Rolland Hayden 37 Gresham 5
5 633 Austin Loper 26 Portland 5
6 610 Nolan Restivo 39 Portland 4
7 623 Sam Clary 31 Portland 4
8 603 Spencer Giles 30 Portland 4
9 632 Nao Ohdera 28 Portland 4
10 630 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 4
11 601 Colin Marthaller 35 Wood Village 4
12 604 Martin Joyce 35 Portland 4
13 627 Stephen Plomer 32 portland 4
14 605 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 4
15 608 Quinlan McIntire 19 Portland 4
16 626 Mike Grenier 39 Portland 4
17 611 Fabio Bellini Capitol Velo 36 Keizer 4
18 613 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 4
19 634 Calvin Black 16 Cle Elnm 4
20 621 Drew Trapnell 29 Beaverton 4
21 620 Vaughn Daugherty 25 Portland 4
22 606 Daniel Pungor 38 Portland 3
DNF 607 Scott Ogle 27 Portland 2
DNF 616 Jeremiah Croswhite Portland 1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 739 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 5
2 701 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 5
3 711 James Green 46 Portland 5
4 732 Jeff Veldhuizen 41 Portland 4
5 733 Sky Wilson 41 Portland 4
6 713 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4
7 735 Steffen Furholm 40 Trout Lake 4
8 703 Joshua Boelter Cyclepath Racing 41 Portland 4
9 716 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
10 724 Phillip M Trost Team S+M 41 Battle Ground 4
11 731 Jake Davis 41 Scappoose 4
12 728 Scott Kleiner 43 Portland 4
13 737 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 4
14 738 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 Portland 4
15 709 John Hughes Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Canby 4
16 708 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 4
17 704 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 4
18 722 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 4
19 727 Rob Fleskes Harder Cycling 42 Portland 4
20 736 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 41 Pirtland 4
21 710 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 4
22 734 Eric Voigt 44 Sandy 4
23 730 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
24 706 Rich Cornelison 47 Vancouver 4
25 705 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4
26 702 John Golden 42 North Plains 4
27 707 steve strain Battle Ground 4
28 712 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 3
29 719 Michael Haislip 45 Sandy 3

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 4 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 4
2 18 Tom Dempsey Harder Cycling 51 Portland 4
3 1 Matt Taini 50 Lake Oswego 4
4 11 steve shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 4
5 15 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 4
6 10 Roy Velardi Camas Bike and Sport 59 Washougal 4
7 5 Howard Boryer 53 Portland 4
8 20 Bryan Curry 52 Portland 4
9 3 Dennis Sweeten 52 Oregon City 4
10 7 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 59 Portland 4
11 12 Bruce Irwin 54 Woodland 3
12 16 Steve Corrie 54 Waitsburg 3

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 756 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
2 751 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
3 754 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3
4 757 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 755 George Bilanzich 10 Portland 3
6 758 Olivia Mersereau portland 2

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 702 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3
2 703 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3
DNF 704 Delcia Colunga 13 Vancouver 1

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 328 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4
2 333 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 4
3 331 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 4
4 324 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4
5 323 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4
6 304 Shelly Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 4
7 302 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4
8 329 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 4
9 311 Maggie Creviston 37 Portland 4
10 309 Marisa Reid 21 Portland 3
11 325 Brittany Stover 43 Portland 3
12 300 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Vancouver 3
13 301 Elise Moran 25 Portland 3
14 312 Stacey Stromberg 39 Milwaukie 3
15 319 Jenny Lyman 39 Portland 3
16 322 Lisa Luna 49 Portland 3
17 308 Stephanie Farias 46 Portland 3
18 326 Milli Chennell 35 Portland 3
19 330 Mary Condron portland 3
20 305 Stacy Maiano 40 Portland 3
21 313 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 3
22 327 Lyssa Thompson portland 3
DNF 332 Amber Davis portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 815 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5
2 818 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 5
3 817 Jeff Tedder Hammer Velo 57 Vancouver 5
4 809 Raymond Egan The Spokesmen 41 Portland 4
5 807 Bryan Smith Hammer Velo 45 Portland 4
6 801 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4
7 805 Joe Kim Camas Bike and Sport 40 Washougal 4
8 816 Rutherford Brakke-Pound Portland 4
9 803 Christopher McCarthy Portland 4
10 800 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4
11 812 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
12 808 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 3
13 810 Jerry Haxby Disabled Veterans 54 Vancouver 3
DNF 813 Brandon Bilanzich 43 Portland 3
DNF 806 Chris Conley Camas Bike and Sport 52 Vancouver 2
DNF 814 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 2

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 Josh Kelley 34 Portland 6
2 10 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 6
3 5 Shannon Skerritt 46 Portland 6
4 13 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Portland 6
5 14 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 6
6 11 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 6
7 16 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29 Portland 6
8 7 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 37 Portland 6
9 18 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6
10 6 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 6
11 19 Chris Johnston bicycleattorney.com 32 Portland 6
12 12 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 6
13 17 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton 6
14 15 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 6
15 1 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 43 Vancouver 6
16 4 Paul Johnson Ruckus Test Team 29 Portland 6

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 60 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 6
2 53 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
3 59 Aliza Richman 36 Portland 5
4 58 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
5 54 Eileen Kelly-Foulston Team Velo Cult 52 Portland 5
6 51 Kristin Valentine 34 Portland 5
7 56 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
8 62 Julie Baird Olympia Cycling Team 34 Portland 5
9 57 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 35 Portland 5
10 55 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 5
DNF 64 Ivy Audrain 29 Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 33 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
2 4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
3 12 Ryan Weaver 40 Portland 5
4 49 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 30 Portland 5
5 6 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 5
6 7 Joe Santos Cyclepath Racing 45 Portland 5
7 39 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5
8 17 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
9 18 Nat Johnson Green Submarine Records 39 Portland 5
10 19 John Gulick Green Submarine Records 41 Portland 5
11 44 Russell Walker Trusty Switchblade 30 Portland 5
12 38 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 5
13 28 Adam Burgess 24 West Linn 5
14 45 Kyle Ireton 29 Portland 5
15 27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 5
16 35 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 47 Vancouver 5
17 11 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 5
18 34 Dustin Henderson Sagebrush Cycles 39 Gresham 5
19 30 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 55 Vancouver 5
20 23 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
21 26 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
22 52 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
23 43 Steven Thorne 56 Portland 5
24 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 5
25 14 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
26 2 Andrew Huie Team Velo Cult 31 Portland 5
27 15 Sam Caviglione 32 Portland 5
28 36 Tony Pereira 48 Portland 5
29 41 Andy Borell 30 Portland 5
30 29 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5
31 53 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 5
32 22 Christian Martin River City Bicycles 41 Portland 4
33 51 Alexander Zybin 34 Milwaukie 4
34 50 Michael McGehee 31 Portland 4
35 24 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
36 55 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 19 Portland 4
37 20 Matt Barney 43 Portland 4
38 54 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 4
39 9 Ryan LaBarre Team Velo Cult 35 Portland 4
DNF 1 James Tervo 47 Portland 3