Portland Short Track Series

Portland Int'l Raceway (PIR), OR
June 19, 2017

Part of the Portland Short Track Series

The handscoring was a tab more difficult tonight. If there is an error in your results. First check the number of laps listed for you, then send me a message with your category and plate number and what you feel the error is. Thanks for your patience.

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated June 20, 2017 at 7:59 AM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 5
2 314 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5
3 300 James Tervo 47 Portland 5
4 301 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5
5 307 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
6 320 Tom Williamson Audi 51 portland 5
7 313 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
8 305 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 Camas 5
9 308 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 5
10 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Gresham 5
11 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5
12 315 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
13 319 William Waring Camas Bike and Sport 52 Camas 5
14 309 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5
15 302 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 219 Fred mills 37 Portland 5
2 206 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 5
3 223 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
4 221 Tim Goodall 5
5 202 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 21 Camas 5
6 215 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 5
7 220 Sean Corey 34 5
8 207 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 37 Portland 5
9 212 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 5
10 217 Kevin Condron 44 Portland 5
11 222 Ted Byram 42 Portland 5
12 214 Luke Topol Cyclepath Racing 17 North Plains 5
13 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5
14 204 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 4

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 710 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 5
2 756 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 5
3 737 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
4 707 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
5 719 Christopher Moore 43 Salem 5
6 726 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5
7 713 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
8 738 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 44 Lake Oswego 5
9 722 Jason Musengo ANTHM Collective 45 Portland 5
10 739 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland 5
11 736 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 5
12 715 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 5
13 703 Matt Hooge 45 Portland 5
14 716 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 5
15 755 Larry Chow Audi 49 Portlnd 5
16 731 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 5
17 712 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 5
18 705 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 43 Portland 5
19 700 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 41 Washougal 5
20 740 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 4
21 733 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4
22 723 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
23 752 Brian Wise 46 Vancouver 4
24 751 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 41 Camas 4
25 704 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4
26 725 Randy Frost Camas Bike and Sport 44 Camas 4
27 711 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 4
28 728 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
29 744 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 47 Happy Valley 4
30 753 Todd Chance 40 Portland 4
31 721 Jon Coney 47 Portland 4
32 748 Aaron Even Cyclepath Racing 47 Portland 4
33 743 Michael Fetters 48 Portland 4
34 708 Ben Salzberg Team Slow 46 Portland 4
35 702 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4
36 754 Keoni McHone 42 Happy Valley 4
37 734 Wick Ashley 46 Portland 4
38 717 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 4
39 742 Ryan Weeden 47 Portland 4
40 714 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
41 709 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
42 701 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 4
43 720 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 3
DNF 741 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 2
DNF 718 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 1

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 204 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
2 201 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 4
3 228 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 4
4 200 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 4
5 206 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 4
6 211 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 4
7 220 Karl Choltus Harder Cycling 52 Portland 4
8 218 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 4
9 217 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 4
10 202 David German Hammer Velo 52 Portland 4
11 208 Kris Schamp 50 Beaverton 4
12 227 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 4
13 210 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 4
14 203 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland 4
15 205 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 4
16 225 randy jacobs Camas Bike and Sport 53 Camas 4
17 226 Michael Parks 50 Portland 4
18 222 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 3
19 207 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 3

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 305 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 4
2 312 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60 Portland 4
3 311 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 4
4 306 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
5 304 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
6 300 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 4
7 301 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 3
8 303 John Moyer 68 Portland 3
9 308 Tim Hanrahan Team Velo Cult 64 Portland 2

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 618 Derek Ehlers 30 Portland 5
2 623 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 5
3 608 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
4 628 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5
5 602 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland 5
6 620 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
7 619 William Ruehle 26 portland 5
8 611 Adam Lazenby 34 Lake Oswego 5
9 627 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 5
10 603 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 5
11 633 Oscar Moreno Lule Portland 5
12 629 Dean Bunnell 36 Portland 4
13 634 Sven MacAlles 31 Portland 4
14 630 Rowyn Cooper-Caroselli 26 Portland 4
15 632 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 4
16 609 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 4
17 625 Zachary Magdol 32 Portland 4
18 631 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 32 vancouver 4
19 635 Andrew Marchington 33 Portland 4
DNF 601 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 1

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 213 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 45 Portland 3
2 202 Tanya Littrell Cyclepath Racing 49 Portland 3
3 216 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Portland 3
4 205 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 3
5 204 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 3
6 208 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 3
7 201 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 3
DNF 214 Loraine Blake Cyclepath Racing 52 Portland 1
DNF 215 Katrin Book 49 Beaverton 1

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 103 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 3
2 124 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 3
3 101 Kate Drennan 34 Portland 3
4 117 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 40 Portland 3
5 111 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 17 Vancouver 3
6 102 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 3
7 113 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 3
8 123 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 3
9 116 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 3
10 121 Rebecca Hamilton 34 Portland 3
11 112 Hannah Moore Green Submarine Records 34 Portland 3
12 122 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 3
13 118 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 17 Portland 3
14 107 Cammia Kalimanis 39 Kalama 3
15 105 Michelle Kunec-North 35 Portland 3
DNF 110 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Vancouver 1

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 652 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 656 Trent Knoeppel 12 Camas 3
3 650 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
4 651 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
5 654 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
6 664 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
7 660 Rhys Greensted 14 Portland 3
8 668 Jensen Pfeifer 10 portland 2
9 653 Sam Kalimanis 37 Kalama 2
10 662 Jason Sanders 10 Kalama 2
11 667 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 portland 2
12 666 George Bilanzich 10 Portland 1
13 658 Ben Bilanzich 10 Portland 1
14 657 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Portland 1
DNF 655 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 1
DNF 661 Oscar Schmidt 13 Portland 1
DNF 659 Kai Greensted 11 Portland 1

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 3
2 602 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3
3 610 Jacob Robinson 16 Buxton 3
4 605 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
5 601 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
6 600 Eric Tervo 16 Portland 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 645 Felipe Nystrom 34 Vancouver 4
2 618 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 4
3 629 James Bradley 36 Portland 4
4 643 Matt McCormick 31 Portland 4
5 602 Marcelo Grecu 33 Beaverton 4
6 610 Nolan Restivo 39 Portland 4
7 631 Rolland Hayden 38 Gresham 4
8 649 Michael Aylward 37 portland 4
9 623 Sam Clary 31 Portland 4
10 633 Austin Loper 26 Portland 4
11 647 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
12 603 Spencer Giles 30 Portland 4
13 648 Quinlyn Benning 19 Vancouver 4
14 604 Martin Joyce 35 Portland 4
15 609 Gavin Boggs 31 Portland 4
16 616 Jeremiah Croswhite Portland 4
17 601 Colin Marthaller 35 Wood Village 4
18 630 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 4
19 641 Fred Smelser 38 portland 4
20 624 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 4
21 621 Drew Trapnell 29 Beaverton 4
22 626 Mike Grenier 40 Portland 3
23 605 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 3
24 640 Quinlan Pfiffer 26 Portland 3
25 615 3
26 644 Jared Ames 35 Portland 3
27 613 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 3
28 636 Tory Robinson 34 Portland 3
29 638 Geoff Sosebee 32 Portland 3
30 646 Eduardo Martinez Austin 3
31 600 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 3
32 625 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 3
33 614 Tim Kalimanis 37 Kalama 3
34 606 Daniel Pungor 38 Portland 3
35 642 Rafael Contreras Portland 3
36 637 Nicholas Payne 29 3
37 607 Scott Ogle 27 Portland 3
38 608 Quinlan McIntire 19 Portland 3
39 620 Vaughn Daugherty 25 Portland 3
DNF 635 Jared Gruter 2
DNF 639 Seydina Diop 24 Portland 1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 711 James Green 46 Portland 4
2 733 Sky Wilson 41 Portland 4
3 732 Jeff Veldhuizen 41 Portland 4
4 701 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 4
5 743 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 4
6 713 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4
7 748 Lance Heppler Dialed Cycling Team 47 Vancouver 4
8 725 Max Frixione 44 Portland 4
9 724 Phillip M Trost Team S+M 41 Battle Ground 4
10 735 Steffen Furholm 40 Trout Lake 4
11 716 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
12 731 Jake Davis 41 Scappoose 4
13 718 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 3
14 746 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 43 Portland 3
15 745 Neill Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 BEAVERTON 3
16 747 Morten Bulow 45 Portland 3
17 722 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 3
18 720 Rob espenel 41 portland 3
19 740 Shaun Martin Dialed Cycling Team 43 Camas 3
20 749 Marlow Macht Stumptown Cycling Club 44 Vancouver 3
21 727 Rob Fleskes Harder Cycling 42 Portland 3
22 742 Jeffrey Johnson 49 Portland 3
23 704 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 3
24 710 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 3
25 741 Joseph French Portland 3
26 702 John Golden 42 North Plains 3
27 700 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 3
28 706 Rich Cornelison 47 Vancouver 3
29 734 Eric Voigt 44 Sandy 3
30 705 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 3
31 744 David Rayls 46 Portland 3
DNF 708 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 2

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 23 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 3
2 18 Tom Dempsey Harder Cycling 51 Portland 3
3 1 Matt Taini 50 Lake Oswego 3
4 24 lawrence jobe 51 Seattle 3
5 2 Duff Linde Camas Bike and Sport 52 Washougal 3
6 15 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 3
7 11 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 3
8 10 Roy Velardi Camas Bike and Sport 59 Washougal 3
9 13 Rob Perry Boring 3
10 5 Howard Boryer 53 Portland 3
11 22 Kim A Neve 60 Portland 3
12 8 Tom Ricciardi 54 Portland 3
13 14 George Wright 61 Portland 3
14 3 Dennis Sweeten 52 Oregon City 3
15 12 Bruce Irwin 54 Woodland 3
16 7 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 59 Portland 3
17 16 Steve Corrie 54 Waitsburg 2
18 21 Jerry Haxby Disabled Veterans 54 Vancouver 2
19 17
DNF 9 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 1

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 753 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 3
2 754 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3
3 757 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
4 750 Aleena Knight Camas Bike and Sport 11 Battle Ground 2

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 703 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 334 Carley Leins 30 Portland 3
2 331 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 3
3 341 Christina Mitchell 37 Portland 3
4 339 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 3
5 302 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 3
6 329 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 3
7 323 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 3
8 311 Maggie Creviston 37 Portland 3
9 301 Elise Moran 25 Portland 3
10 325 Brittany Stover 43 Portland 3
11 312 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 39 Milwaukie 3
12 300 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Vancouver 3
13 316 Anja Taylor 42 Portland 3
14 306 Rachelle Lazenby 29 Lake Oswego 3
15 309 Marisa Reid 21 Portland 3
16 336 Jocelyn Gary 3
17 337 Kaya Lydamore BATTLEKAT 27 portland 3
18 335 Margaret Dale 35 Portland 3
19 330 Mary Condron 36 portland 3
20 310 Sierra Reid 24 Portland 2
21 340 Roxanna Hart 13 Washougal 2
22 343 Shellie Cowling Portland 2
23 303 sarah umberhandt 41 Portland 2
24 305 Stacy Maiano 40 Portland 2
25 327 Lyssa Thompson 42 Portland 2
26 344 Rachel Bradstreet 46 Portland 2
27 313 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 1
DNF 342 trenna sharpe Portland 1
DNF 338 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 815 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 4
2 818 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 4
3 819 Jake Linford Team 10 Barrel 44 Portland 4
4 808 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 4
5 809 Raymond Egan The Spokesmen 41 Portland 4
6 805 Joe Kim Camas Bike and Sport 40 Washougal 4
7 806 Chris Conley Camas Bike and Sport 52 Vancouver 3
8 803 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 3
9 802 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 3
10 820 James Peale 48 Portland 3
11 800 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 3
12 812 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3
13 821 Buzz Truitt 51 3
14 801 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 2

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 10 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 5
2 14 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 5
3 11 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 5
4 5 Shannon Skerritt 46 Portland 5
5 7 Doug Wilmes Point S Racing 37 Portland 5
6 16 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29 Portland 5
7 6 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 5
8 18 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
9 1 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 43 Vancouver 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 60 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 5
2 53 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
3 65 Isla Rowntree 48 Ludow 5
4 66 Abra McNair portland 5
5 59 Aliza Richman 36 Portland 5
6 58 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
7 57 Carrie Johnston Point S Racing 35 Portland 4
8 69 Marayah Deese Ruckus Test Team 32 Portland 4
9 63 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
10 67 Chelsea Pittman 28 Portland 3
DNF 68 Jennifer Haliewicz Point S Racing 29 Portland 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 33 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
2 4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
3 12 Ryan Weaver 40 Portland 4
4 7 Joe Santos Cyclepath Racing 45 Portland 4
5 49 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 30 Portland 4
6 18 Nat Johnson Green Submarine Records 39 Portland 4
7 16 Robert Jackson 42 lake oswego 4
8 6 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 4
9 39 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 4
10 3 Christian Reed Green Submarine Records 38 Portland 4
11 27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 4
12 46 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 4
13 60 Nicholas Leritz 46 portland 4
14 35 Kevin Drake Point S Racing 47 Vancouver 4
15 26 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4
16 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 4
17 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 4
18 65 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 4
19 15 Sam Caviglione 32 Portland 4
20 42 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 48 Lake Oswego 4
21 63 Dan Shaw 31 4
22 19 John Gulick Green Submarine Records 41 Portland 4
23 23 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4
24 14 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4
25 36 Tony Pereira Breadwinner Cycles 48 Portland 4
26 57 Matt Ridenour 27 Kirkland 4
27 51 Alexander Zybin 34 Milwaukie 4
28 58 Susannah Hart 20 Washougal 4
29 21 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 4
30 56 lawrence jobe 51 Seattle 4
31 22 Christian Martin River City Bicycles 41 Portland 4
32 5 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
33 25 Cooper Irwin 19 Woodland 4
34 24 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
35 30 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 55 Vancouver 3
36 61 Walker Paktyman 21 portland 3
37 54 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 3
38 62 Benjamin Gagosian 33 portland 3
39 64 Erc Tsai 3
40 13 andrew dorphley 46 Portland 3
DNF 28 Adam Burgess 24 West Linn 3
DNF 44 Russell Walker Trusty Switchblade 30 Portland 2
DNF 59 Isaac Frost 38 2
DNF 45 Kyle Ireton 29 Portland 1