GPCM: Washougal CX

Washougal, WA
October 14, 2017

Part of the GPCM

For results questions, please contact Mack Stilson

Updated October 15, 2017 at 9:16 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4 45:07
2 588 Shannon Sardell 41 Eugene 4 50:17
3 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 3 40:31

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 5 41:41
2 705 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 5 42:54
3 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 43:39
4 713 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 47 Wilsonville 5 47:22
5 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 5 50:08
6 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 46:33
DNF 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 2 46:33

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 548 Zane Strait 11 Bend 3 25:08
2 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:23
3 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:56
4 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:01
5 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 28:55
6 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 29:22
7 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 30:04
8 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:49
9 551 Hans Lanners 10 Portland 3 35:58
10 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 38:42
11 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2 25:43
12 594 Hunter Westerfield 10 Tigard 2 29:17

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 520 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 30:44
2 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 32:23
3 509 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 33:26
4 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 26:28
5 652 Aaron Bailey 13 Corvallis 3 28:06
6 561 Alex Amparo 13 3 36:06
7 516 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 30:42
DNF 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 1 30:42

Junior Men 15-16

Num Name Age City Laps Time
1 518 Carter Hanley 15 Vancouver 3 28:57

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 520 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 30:44
2 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 32:23
3 509 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 33:26
4 548 Zane Strait 11 Bend 3 25:08
5 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:23
6 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3 26:28
7 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:56
8 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:01
9 652 Aaron Bailey 13 Corvallis 3 28:06
10 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 28:55
11 518 Carter Hanley 15 Vancouver 3 28:57
12 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 29:22
13 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 30:04
14 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:49
15 551 Hans Lanners 10 Portland 3 35:58
16 561 Alex Amparo 13 3 36:06
17 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 3 38:42
18 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2 25:43
19 531 Orion Souders 9 Portland 2 25:43
20 594 Hunter Westerfield 10 Tigard 2 29:17
21 516 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 30:42
DNF 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 1 30:42

Junior Men 9

Num Name Team Age City Laps Time
1 531 Orion Souders 9 Portland 2 25:43

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:19
2 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 2 25:45
3 42 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 29:25

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:19
2 41 Cordelia Megowan 9 lake oswego 3 34:53
3 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 2 25:45
4 42 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 29:25

Junior Women 9

Num Name Age City Laps Time
1 41 Cordelia Megowan 9 lake oswego 3 34:53

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 0:59:10
2 312 John Weathers Audi 47 Portland 8 0:59:51
3 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 8 1:01:05
4 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 8 1:01:09
5 311 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Beavercreek 8 1:01:45
6 306 James Tervo Team S+M 47 Portland 8 1:02:22
7 300 Mathew Braun 44 Portland 8 1:02:47
8 327 Eric Lanners 44 Portland 8 1:03:19

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 320 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5 40:12
2 332 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 5 41:43
3 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5 42:14
4 372 garrett tyburski 39 portland 5 42:24
5 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5 42:41
6 510 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 The Dalles 5 42:52
7 512 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 5 43:06
8 308 Dave Torrance 47 Portland 5 43:15
9 314 David Kaysen 53 Portland 5 43:18
10 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5 43:50
11 341 Jake Davis 41 Scappoose 5 44:03
12 425 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 5 44:18
13 514 Ed Fischer Camas Bike and Sport 49 Camas 5 45:11
14 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 5 45:26
15 351 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 5 45:35
16 313 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 56 eugene 5 45:51
17 343 Ethan Fuld 52 Portland 5 46:15
18 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 5 46:48
19 511 Steve DeHaart 47 Vancouver 4 40:44
20 515 Chris McCraw Team Slow 41 portland 4 41:24
21 513 Paul Toufar bicycleattorney.com 42 portland 4 42:46
DNF 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 2 42:46
DNF 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 2 42:46
DNF 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 2 42:46
DNF 342 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 1 42:46

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 400 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 5 39:08
2 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 5 39:38
3 421 Brian Wise 46 Vancouver 5 39:45
4 333 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 44 Portland 5 39:54
5 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 40:23
6 315 Mike Heenan 43 Portland 5 40:48
7 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 5 41:23
8 359 Paul Souders 46 Portland 5 42:00
9 490 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 42:15
10 409 Joshua Hanselman 42 Newberg 5 43:03
11 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 43:08
12 368 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 5 43:23
13 489 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 portland 5 43:25
14 428 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 portland 5 45:45
DNF 323 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 40 Portland 1 45:45

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 5 39:40
2 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5 39:43
3 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 40:26
4 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 40:29
5 89 Brian List Bike Central/Barbur Vet 50 Portland 5 41:01
6 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5 41:08
7 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5 41:22
8 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 5 41:41
9 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 41:51
10 25 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5 42:17
11 70 Greg Talbert 55 Portland 5 42:32
12 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5 42:41
13 23 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 42:44
14 32 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 5 42:45
15 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 5 43:24
16 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5 45:09
17 30 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 45:40
18 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 5 45:44
19 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5 46:08
20 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 5 46:36
21 56 Mark Revenaugh 53 Mulino 5 46:41
22 101 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 59 Portland 5 46:43
23 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 5 46:43
24 95 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 4 39:24
25 53 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 4 40:58
DNF 76 Steve Kresl 55 Portland 3 40:58
DNF 54 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 1 40:58
DNF 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 1 40:58

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 5 43:17
2 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5 44:42
3 23 Steven Lacey Team S+M 63 Portland 5 45:25
4 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 5 46:47
5 17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 5 46:53
6 33 Rick Gregory 64 Eugene 5 47:00
7 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 49:18
8 7 Edward Lanton 67 Portland 4 45:21
DNF 20 Albyn Jones Rolling Thunder p/b The Missing Link 65 Portland 2 45:21

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 40:43
2 45 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 35 Portland 5 42:51
3 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 43:28
4 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 5 44:52
5 4 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 5 45:29

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 513 Brittany Stover Team AF 43 Portland 5 47:18
2 506 Renee Beard 49 Eugene 5 47:43
3 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 5 49:24
4 535 Jordan Faulds 37 Portland 4 41:52
5 509 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 44:15
DNF 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 1 44:15

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 5 43:20
2 609 Susan Foster Deschutes Brewery 59 Bend 5 43:58
3 631 Michelle Thorstrom Deschutes Brewery 54 Bend 5 45:22
4 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 5 46:11
5 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 5 47:39
6 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 5 48:45
7 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 5 48:53
8 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 5 49:58
9 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5 50:38
10 618 Renee Pype Team S+M 59 Portland 4 44:00
11 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 3 42:01

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 9 1:00:53
2 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 9 1:01:04
3 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 9 1:02:34
4 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 9 1:04:54
5 83 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling 26 Portland 9 1:05:35
6 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 9 1:06:17
7 20 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 8 0:59:19
8 17 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 8 1:00:45
9 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 8 1:01:09
DNF 82 Luke Pennington Team S+M 31 portland 6 1:01:09

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 118 Jordan Barber 33 Eugene 6 45:23
2 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 6 45:30
3 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 6 45:40
4 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6 46:28
5 178 Ben Pederson 33 Portland 6 46:53
6 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 46:53
7 16 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 6 47:48
8 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 6 48:00
9 182 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 6 48:24
10 3 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 6 48:37
11 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 39 Portland 6 49:51
12 141 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 6 50:34
13 94 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 6 51:22

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Peter Madsen Murder of Crows 34 Bend 5 41:05
2 6 Elijah Smith 37 vancouver 5 42:46
3 40 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 The Dalles 5 43:35
4 13 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 5 44:02
5 94 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5 44:20
6 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 5 44:57
7 95 Halsey McGowan 34 Portland 5 45:26
DNF 78 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing Co. 36 Saint Helens 1 45:26

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 52 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 5 42:33
2 175 David Johnson 34 Portland 5 42:34
3 66 Bradley Ling Portland 5 43:48
4 131 Demian Bailey 47 Corvallis 5 44:14
5 165 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 44:21
6 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 5 44:50
7 167 Brian Bogle Dialed Cycling Team 49 Vancouver 5 44:55
8 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 5 45:46
9 45 Christopher Woods 31 KING CITY 5 47:39
10 174 Aaron Guffey 40 Portland 5 48:30
11 143 Larry Coates 44 West Linn 4 39:48
12 172 Ben Gagosian 33 Portland 4 39:52
13 171 Michael Ybaben 54 Beaverton 4 42:01
14 12 John Morehead Camas Bike and Sport 54 Washougal 4 43:19
15 166 Marco Robles 45 Gresham 4 43:32
16 169 Daniel Goforth 29 Portland 4 43:36
17 170 Samuel Negasi 18 Portland 4 48:23
18 168 Austin Tyburski 17 portland 4 48:39
DNF 173 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 34 3 48:39
DNF 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 1 48:39

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 6 45:06
2 611 Robert Jackson River City Bicycles 42 lake oswego 6 45:10
3 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 46:10
4 802 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6 46:53
5 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 47:24
6 779 Scott Barker 48 Portland 6 47:40
7 725 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 6 48:58
8 804 Zachary Brehm 31 Portland 6 48:58
9 699 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 5 44:11
10 679 Manny Marquez Team Finger 39 Hood River 5 44:49
11 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5 44:59
12 803 Steven Carper 43 Camas 5 47:39
DNF 805 Shawn Bostad 40 Portland 3 47:39
DNF 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 2 47:39

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 42:27
2 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5 42:36
3 822 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 5 43:28
4 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 43:44
5 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5 45:19
6 814 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4 40:03
7 806 Hazel Gross Team AF 41 Portland 4 42:38

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 8 1:06:31
2 891 Alice Pennington Team S+M 37 Portland 8 1:06:36
3 851 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 7 1:00:27
4 888 Stephanie Chase Point S Racing 36 Portland 7 1:02:51
5 879 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 7 1:03:11
6 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 7 1:03:59

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 5 43:44
2 125 Holly Baird 31 portland 5 43:50
3 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 5 43:55
4 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 44:52
5 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 46:33
6 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 5 50:29
DNF 113 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 2 50:29

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 256 Amy Engstrom Point S Racing 48 Beaverton 5 47:27
2 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 42:07
3 315 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4 42:18

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 781 Cymon Kersch Point S Racing 31 Portland 5 50:16
2 742 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 41:31
3 785 Jaime Kulbel 41 Portland 4 47:21
4 782 Ashley Zagst 35 Portland 4 47:44
5 703 Jodi Gaylord 43 Vancouver 4 47:44
6 784 Dorothy Cacioppo Team AF 32 Portland 3 43:11
DNF 783 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 27 Portland 2 43:11