Monday PIR

Portland, OR
June 11, 2007

Part of the Monday PIR

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 11 Charles Warner Veloce Racing 21
2 135 Nathan Hobson Half Fast Velo 16
3 106 Shannon Skerritt The Bike Gallery 10
4 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 8
5 729 scott springer Portland Velo 7
6 346 Ivan Meadors United Finance 6
7 191 Jesse Sampson Veloce Racing 6
8 593 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 6
9 183 Casey Deck Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 5
10 148 Steven R Holland United Finance 4
11 843 Bradley Ganz Guinness Cycling Team 2
12 1992 Christian Tresser Casa Bruno 2
13 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 2
14 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 1
15 2673 Karsten Hagen
16 178 Daniel Quirk Veloce Racing
17 352 Chris Haverty Bridgetown Velo
18 697 Tom Simon Specialized River City Bicycles
19 688 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 566 Joshua LeBus Bridgetown Velo
21 136 David Root United Finance
22 363 Rod Underhill Bridgetown Velo
23 549 Richard Fattic
24 2340 Dave Wingard Word-RCB
25 700 Bret Berner River City Bicycles
26 559 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles
27 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 313 John Wiest NoMad Sports Club
29 514 Keith Seed
30 354 Mark O. Johnson Bridgetown Velo
31 384 Mike Adams United Finance
32 817 Brad Gebhard The Bike Gallery
33 870 Darroll Batke
34 525 Christopher Bright United Finance
35 687 marcus swanson Half Fast Velo
36 765 George Schreck United Finance
37 453 Melissa Sanborn Wenzel Coaching
38 201 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
39 504 Ken Spiess bicycleattorney.com
40 548 Reid Block Half Fast Velo
41 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
42 unknown
43 602 Eric Nachtrab Veloce Racing
44 584 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles
45 `932 Geoff Raynak Half Fast Velo
46 203 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
47 123 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
48 259 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles
49 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles
50 803 Bradley Ganz
51 632 James Randall Team Oregon/River City Bicycles
52 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
53 Mark Damon Hutch's-Eugene
54 958 Tom James Team Oregon/River City Bicycles
55 Paul Anderson Half Fast Velo
56 358 Jeff Buck Team Rose City
57 8 Ensin Yesilyemis Bo-De
58 581 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
59 Danny Knudsen bicycleattorney.com
60 Brad Ross River City Bicycles
61 111 Lance Coffel
62 129 Michael Dunn Half Fast Velo
63 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Masters 4/5

Num Name Team
1 1120 David Sherman North River Racing
2 1156 Jeff Tedder United Finance
3 1409 David Hemming Marin Bikes
4 2149 Mark Krause Full Cycle
5 1346 Larry Hiday 343 Racing
6 1210 Robert Sanders Portland State University
7 1054 Drew Tracy 343 Racing
8 1191 Jim Moore Specialized River City Bicycles
9 1918 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
10 1340 David Smith
11 1288 Tim Rich Specialized River City Bicycles
11 1531 Jonathan Schrotzberger
12 1010 John Griffith Therapeutic Associates Cycling/GENR8
13 386 Michael Resnick NoMad Sports Club
14 1614 Ken Finch bicycleattorney.com
15 1428 Mark Scarlett
16 2326 Paul Sullivan
18 1964 Andrew Peterson Existential Velo
19 2172 Eddie Wang River City Bicycles
20 2130 Larry Christensen
21 2276 Jeffrey Chicoine
22 1752 Henry Grass NoMad Sports Club
23 1439 Steven Burger Team Bridge City
24 962 Matthew Klahn
25 1050 Ken Lee Skyline Velo
26 1059 Michael Lujan North River Racing
27 1234 Scott Klinger 343 Racing
28 2115 Ken Pace Team S+M

Novice Masters

Num Name Team
1 John Salemme
2 2609 Derek Aqui Team Rose City
3 2608 James Hayden Bridgetown Velo
4 1204 Rob Tsunehiro
5 10 Jeffrey Hwang
6 2068 Clinton Morey Cyclepath Racing
7 2014 Darren Pennington
8 2097 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles
9 2061 Philip Litchfield Salem Bike Club
10 2136 Jeff Rippey
11 1418 Shawn Dimke Cat 6
12 2643 Lars Nystrom Flying Chimps
13 1205 Dennis Scott
14 2002 Mark Baldwin
15 1984 Raymond Gehlbach
16 2641 Mark Friel

Novice Women

Num Name Team
1 677 Tricia Satterlee Ironclad Performance Wear
2 240 Uma Kleppinger Veloshop
3 251 Tacia Miller
4 2303 Eva VanDeusen Ironclad Performance Wear
5 1539 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear
6 253 Daphne Moore North River Racing
7 419 Amy LeBus Bridgetown Velo
8 213 Kemberlea Brainerd Sorella Forte
9 295 Michele Chirgwin Sorella Forte
10 1206 Claudia Idzardi
11 990 Isabel Ford
12 291 Jennifer Woodruff
13 1207 Shoshanna Cohen

Women

Num Name Team Points
1 210 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 17
2 254 Jan Moss Team Group Health 16
3 1326 Emily Charbonneau 16
4 470 Kim Rueter Sorella Forte
5 250 Nicole Alexander
6 245 Debra Stolt-Krichko
7 266 Sarah Tisdale Sorella Forte