Eugene Celebration-Celebration Criterium

OR
August 28, 2011

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Stacia Hood.

Updated August 29, 2011 at 7:51 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 3117 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:00:00 albany 38:17
2 3077 Alex Turpin Bike Newport-Bier One 00:00:00 Waldport 38:17
3 3111 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 00:00:00 Ashland 38:17
4 3109 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:00:00 Bend 38:17
5 8007 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark 00:00:00 Central Point 38:17
6 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:00:00 Bend 38:17
7 54 ryan spaulding Adventures Edge 00:00:00 McKinleyville, CA 38:17
8 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Portland 38:17
9 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Sandy 38:17
10 688 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:00:00 Bend 38:17
11 4095 Michael Girard Portland Velo 00:00:00 Portland 38:17
12 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Portland 38:17
13 4331 Brion Barnett Portland Velo 00:00:00 Aloha 38:17
14 4199 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:00:00 Portland 38:17
15 374 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 00:00:00 Corvallis 38:17
16 4276 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 0 Portland 38:17
17 50 Kevin Johnson Adventures Edge 00:00:00 McKinleyville, CA 38:17
18 5391 Eric Lagerstrom Athletes Lounge 00:00:00 Gresham 38:17
19 49 Courtney Wood Adventures Edge 00:00:00 McKinleyville, CA 38:17
20 514 Larry Jackson Team Jackson 00:00:00 Eugene 38:17
21 58 Chris Johnson Adventures Edge 00:00:00 McKinleyville, CA 38:17
22 4169 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Eugene 38:17
23 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 00:00:00 Eugene 38:17
24 57 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 00:00:00 Eugene 38:17
25 71 Ron Babcock Portland Velo 00:00:00 Hillsboro 38:17
26 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 00:00:00 Portland 38:17
27 4142 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 00:00:00 Eugene 38:17
28 522 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:06 Beaverton 39:23
29 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 00:02:14 Veneta 40:31
30 47 Edward Rosenberg Second Ascent 00:05:03 Seattle 43:20
DNS 664 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Issaquah
DNS 4051 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 4223 Bryant Howard O2 Endurance 00:00:00 Clackamas 29:10
2 5212 Alexander Chow Life Cycle Bike Shop 00:00:20 Eugene 29:30
3 5935 Jesse Coombs 00:00:20 Corvallis 29:30
4 30 Nathan Abel Adventures Edge 00:00:20 McKinleyville, CA 29:30
5 4117 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 00:00:20 Ashland 29:30
6 5200 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:20 Eugene 29:30
7 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com 00:00:20 Eugene 29:30
8 4118 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 00:00:20 Eugene 29:30
9 5205 Mickey Mcdonald 00:00:20 Bend 29:30
10 5266 John Osborne 00:00:20 Corvallis 29:30
11 5031 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 00:00:20 Corvallis 29:30
12 65 Sky McKinley Adventures Edge 00:00:20 McKinleyville, CA 29:30
13 4507 Joshua Hanselman Plunk Cycling 00:00:20 Newberg 29:30
14 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 00:00:20 Eugene 29:30
15 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop 00:00:20 Eugene 29:30
16 4190 Mark Armstrong crank 00:00:20 Portland 29:30
17 8003 August Frank Life Cycle Bike Shop 00:00:24 Eugene 29:34
18 63 Eric Getz Bike Newport-Bier One 00:00:24 29:34
19 5109 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 00:00:24 Newport 29:34
20 3046 Billy Holcomb Trusty Switchblade 00:00:27 Portland 29:37
21 4663 Okon Udosenata Simply Cycle 00:00:27 Eugene 29:37
22 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 00:00:29 Portland 29:39
23 5137 Matthew White 00:00:29 CORVALLIS 29:39
24 8 Nathan Beach 00:00:29 29:39
25 5150 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 00:00:29 Albany 29:39
26 60 Josef Carlson Adventures Edge 00:00:33 McKinleyville, CA 29:43
27 5227 Dennis Sibilia-Young Independent 00:00:46 Eugene 29:56
28 5385 Eric Archambault uo ducks 00:02:26 eugene 31:36

Masters 40+/50+

Num Name Team Time Down City Time
1 43 Dave Campbell Hutch's-Eugene 00:00:00 Newport 25:10
2 148 Steven R Holland United Finance 00:00:00 Vancouver 25:10
3 62 Greg Canfield 00:00:00 Bend 25:10
4 317 Steve Swanson 00:00:00 Portland 25:10
5 856 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 00:00:07 Eugene 25:17
DNS 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized Ridgefield

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 875 Rob English Hutch's/English Cycles 00:00:00 Eugene 45:23
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 00:00:00 Eugene 45:23
3 77 Davis Shepherd Gregg's/Trek 00:00:00 Seattle 45:23
4 883 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Salem 45:23
5 38 Carl Decker Giant MTB 00:00:00 Bend 45:23
6 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:00:00 Portland 45:23
7 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Portland 45:23
8 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 00:00:00 Eugene 45:23
9 141 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 00:00:00 Portland 45:23
10 31 Shannon MARIS Bikesale.com 00:00:00 Buckley WA 45:23
11 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized 00:00:00 Portland 45:23
12 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 00:00:00 Springfield 45:23
13 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:00 Portland 45:23
14 681 Mark Vergari Hutch's/Bend Dental/Lowes 00:00:00 Bend 45:23
15 912 David Kuhns University of Oregon Cycling Club 00:00:00 Salem 45:23
16 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:05 Portland 45:28
17 940 Garrett McAllister GrandStay Hotels 00:00:10 Bend 45:33
DNS 145 Matthew Slater West End Bikes/Specialized Portland
DNS 162 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized Bend

Women 1/2/3

Num Name Team Time Down City Time
1 203 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 00:00:00 Portland 30:28
2 201 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness 0 Salem 30:28
3 292 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 0 Sherwood 30:28
4 7339 Sydney Running 00:00:00 Corvallis 30:28
5 7256 Aleah Davis Upper Echelon Fitness 00:00:00 Tigard 30:28
6 76 Eryn Maris Bikesale.com 00:04:05 Buckley WA 34:33

Women 4

Num Name Team Time Down City Time
1 7103 Janet Howard West End Bikes/Specialized 00:00:00 Clackamas 29:30
2 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 00:00:00 Portland 29:30
3 7078 Sandra Clark crank 00:00:00 Portland 29:30
4 7071 Kelly Sandow Poplollies 00:00:00 Eugene 29:30
5 7158 Danielle Curran Poplollies 00:00:00 Eugene 29:30
6 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 00:00:00 Portland 29:30
7 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo 00:00:00 Portland 29:30
8 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 00:00:00 Portland 29:30
9 59 Sarah Hunter Green Submarine Records 00:00:18 Portland 29:47
10 7270 deven smith 00:01:05 Eugene 30:35
11 7082 Kim Frank 00:02:31 Eugene 32:01
12 7026 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 00:03:04 Portland 32:34