JCS after Psycho Cross

Eugene, OR
October 22, 2011

Part of the Psycho Cross

If you have questions or corrections, please email John Wilson.

Updated October 26, 2011 at 8:12 AM

Boys 10-12

Num Name Team City Points
1 111 Jett Ballantyle Bend Endurance Academy Bend 106
2 101 Donovan Birky 80
3 132 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 78
4 37 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 72
5 61 Orion York Team Bossen Portland 66
6 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Camas 58
7 48 Nicholas Paesler Portland 56
8 38 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 54
9 52 Linus Clark East Side Team Portland 48
10 728 Joseph Lukens 48
11 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 38
12 60 Asher Woods Team Bossen Portland 30
13 129 James Dye Pacific Power Blue Sky Adair 24
14 118 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 24
15 140 Jonathan Wimberly MBSEF Cycling Team 24
16 722 Walton Lafky 22
17 724 Harrison Helt 20
18 40 Van Chrisman Team S+M Portland 17
19 100 Carson Westberg 17
20 105 Kaden DiMarco SLOCUM Race Team Eugene 16
21 49 Joel Eisiminger Wilsonville 16
22 104 Max DiMarco SLOCUM Race Team Eugene 15
23 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 15
24 43 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle Portland 14
25 25 Jake Harmon 12
26 99 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 9

Boys 13-14

Num Name Team City Points
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene 118
2 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 112
3 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling Portland 85
4 715 Lance Haidet MBSEF Cycling Team Bend 80
5 700 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 66
6 96 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 62
7 108 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 62
8 36 Quin Mclntyre Portland 52
9 14 Miles Scheuering 31
10 55 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme Portland 27
11 124 Jackson Wellen Corvallis 27
12 127 Wylie Bryant 24
13 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles Hood River 24
14 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles Trout Lake 22
15 125 Alec Williams 20
16 34 Rubin Field Field Jerger Cycling Portland 18
17 11 Brady Harmon Team Highlander 17
18 44 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 16
19 136 Massimo Larsen Sunnyside Sports Bend 16
20 721 Ian Lafky 15
21 135 Tom Fitzgerald 14
22 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport Washougal 13
23 133 Philip Dudenhoefer 11
24 59 Izaak King Veloce Racing Portland 11
25 35 Nathan Limbaugh Chinook Cycling Club Pasco 10
26 77 reid schneider 9

Boys 15-16

Num Name Team City Points
1 107 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 108
2 713 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 90
3 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy Bend 89
4 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme Portland 78
5 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 63
6 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 58
7 28 Connor Dunn 53
8 114 Kyle Miller 53
9 733 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Portland 50
10 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 48
11 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 46
12 725 Cameron Millar-Griffin 35
13 117 Levi Riley 35
14 116 Steven Gilstrap 27
15 113 Justin Wallace Roseburg 27
16 112 Dale Wolfe 24
17 73 Kent Ross 24
18 137 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 22
19 115 David Lozano Roseburg 20
21 119 Anthony Vandervlden Roseburg 20
22 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized Camas 20
23 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene Eugene 15
24 12 Tim Stanley Battle Ground 15
25 134 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 11
26 710 Cameron Carrick

Boys 17-18

Num Name Team City Points
1 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky Corvallis 86
2 42 Henry Peterson 85
3 102 Timothy Jaynes Mrazek 70
4 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky Corvallis 61
5 120 Brandon Moore 61
6 121 Aaron Brownfield Roseburg 57
7 123 Kiona Siewell Roseburg 55
8 711 Zach Colton 54
9 730 Ian Mastenbrook Hammer Velo 45
10 126 Justice Turya Roseburg 39
11 110 Luis Contreras Eugene 38
12 716 Clayton Hall 30
13 109 Kolben Preble 30
14 737 Joshua Savage 29
15 732 Adam Artner 28
16 41 Johnny Hergert Existential Velo 26
17 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 22
18 131 Nickolas Hudson Pacific Power Blue Sky Corvallis 16
19 139 Adam Jacks Roseburg 11
20 749 Larry Meyers 10
21 717 Luis Contreras

Girls 11-12

Num Name Team City Points
1 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky corvallis 120
2 311 Sierra Kelly Jelly's Pirates 96
3 317 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 92
4 321 Annika Sandaine Team Bossen 85
5 316 Hannah Mavis Bend Endurance Academy Bend 56
6 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky corvallis 44
7 313 Janessa Wilson Camas Bike and Sport 44
8 340 Molly Beilstein 26
9 505 Gabrielle Lehnert 28

Girls 13-14

Num Name Team City Points
1 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy Bend 102
2 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 98
3 803 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky Corvallis 88
4 302 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 60
5 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Tigard 52
6 345 Cassie Mullins Roseburg 42
7 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 26
8 318 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized Camas 22

Girls 15-16

Num Name Team City Points
1 338 Anna Peterson East Side Team Portland 110
2 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 80
3 344 Maddy Cripe Corvallis 78
4 322 Sharon Hart Camas Bike and Sport 60
5 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats Portland 44
6 339 Erynne Vanzee Corvallis 44
7 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky Corvallis 28
8 348 Gabrielle Grosdidier Roseburg Racing Roseburg 24

Girls 17-18

Num Name Team City Points
1 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River 120
2 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky Corvallis 84
3 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles Hood River 46
4 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 26
5 341 Petra Knapp 24
6 346 Haley Leuband 22