Mt. Tabor Series

Portland, OR
May 30, 2012

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Andrea Fisk.

Updated May 31, 2012 at 1:15 PM

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 4634 Erik Fabrizius Portland
2 798 Erik Hofland Artisan Family Racing 30 PORTLAND
3 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
4 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
5 5761 Daniel Lurvey lonewolf Portland
6 5762 Bruce Siefker lonewolf Portland
7 5759 Nate Frost Portland
8 4336 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland
9 5701 Erinne Goodell Team Slow Portland
10 5760 John Fritz Team Slow Portland
11 5929 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland
12 65 Tomas Quinones Team Slow Portland
13 62 Ryan Good Team Slow Portland
14 61 Kristin Bott Team Slow Portland
15 Candi Murray Gresham

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
2 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
3 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
4 702 john mitchem West End Bikes/Specialized 50 Portland
5 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 Portland
6 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
7 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
8 66 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland
9 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
10 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
11 773 Billy Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
12 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
13 3061 Casey Patton 55 Portland
14 3496 Brent Casady 41 Portland
15 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 40 portland
16 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland
17 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
18 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 38 Portland
19 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
20 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 17 Vancouver
21 5880 Kent Ross word sub 16 Portland
22 793 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver
23 364 Roger Lloyd 1 Error 42 Portland
24 4427 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland
25 955 Brandon Archibald Cyclepath Racing 41 Portland
26 5039 John Droege Filth and Fury 46 Portland
27 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
2 205 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland
3 7042 Laura Trace 46 Portland
4 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham
5 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
6 7164 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland

Men 3

Num Name Team Age City
1 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27 Portland
2 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
3 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
4 4301 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland
5 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 26 west linn
6 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
7 4535 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20 vancouver
8 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland
9 4334 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland
10 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
11 4356 cole lalomia Cole Lalomia 19 portland
12 4605 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland
13 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
14 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
15 3059 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland
16 630 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver
17 3496 Brent Casady 41 Portland
18 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 41 Portland
19 774 Sean Thielen Portland Velo 40 Portland
20 3464 Calon Russell Bridgetown Velo 34 Portland
21 4296 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
22 3463 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland
DNF 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton

Men 5

Num Name Team Age City
1 5688 johnny williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Portland
2 5497 Daniel Evans 27 Portland
3 5272 Craig Armstrong Craptastic 34 Portland
4 5486 Jesse Merrithew 31 Portland
5 5908 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
6 5541 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland
7 5423 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland
8 5306 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 32 Portland
9 5369 Jordan Landstrom Ironheads Multisport Racing Team 17 Portland
10 5468 Ben Chinburg 29 Portland
11 58 Johnny Burrell Portland
12 5609 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland
13 63 Tim Baumarie 35 bend
14 5626 Todd Bauch 45 Portland
15 64 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland
16 60 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland
17 5943 Peter Blenkiron 35 Portland
18 5572 Scott Jerger Field Jerger Cycling 43 Portland
19 4234 Andy Leritz Team S+M 45 portland
20 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
21 5566 Julian Lawrence 34 Portland
22 5910 Mark Mandigo crank 44 Portland
23 5534 Conor Fitzgerald 25 Portland
24 4289 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland
25 5812 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland
26 5689 Kim Neve 1 Error 55 Portland
27 5657 Lindsey Smith Buy Local Cycling 43 portland
28 4353 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
29 5552 Sam Mounemack 39 Happy Valley
30 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
31 5475 Michael Graham 38 Portland
32 5711 Rick Boston 46 Portland
33 57 Brett Kelver 43 Portland
34 5020 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland
35 5141 Ronald Silverman 43 Milwaukie
36 5422 Klaus Ochs Team Slow 46 Portland
37 5690 Anthony DiSano 21 Clackamas
38 5223 Doug Bredall 42 Beaverton
39 5410 Ryan Paddock 38 Milwaukie
DNF 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
DNF 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
2 772 brad winn Team S+M 29 Portland
3 7305 Peter Buco Portand State University 25 Portland
4 908 Mark Blackwelder Gentle Lovers 38 Portland
5 154 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro
6 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
7 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
8 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
9 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
10 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
11 706 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland
12 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland
13 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Velo 18 Vancouver
14 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
15 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 Portland
16 128 Mathew Braun 39 Portland
17 66 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland
18 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
19 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
20 724 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland
21 766 Andrew Utz Gentle Lovers 30 Portland
22 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland
23 187 Joseph King Guinness Cycling Team 31 Portland
24 979 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland
25 106 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland
26 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
27 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
28 68 Daniel Watson Gentle Lovers 32 Portland
29 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
30 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
31 782 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland
DNF 977 Clint Culpepper Team Embrocation 32 Portland
DNF 996 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 26 Portland
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
2 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
3 848 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland
4 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
5 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
6 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
7 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 27 portland
8 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland
9 853 Margi Bradway Team S+M 38 Portland
DNF 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver

Women 4

Num Name Team Age City
1 5975 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland
2 7222 mallory tyler 28 Portland
3 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland
4 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
5 7368 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland
6 7094 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn
7 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters 25 Portland
8 7045 Stacy Westbrook 37 Portland
9 7371 Kim Matheson Team S+M 33 West Linn
10 7399 Veronica Parkin crank 24 Portland
11 7091 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland
12 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
13 7021 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland
14 7188 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland
15 59 Remy Maguire Team S+M 32 Portland
16 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27 Portland
17 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland
DNF 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland