Portland Short Track Series

Portland, OR
June 25, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated June 28, 2012 at 7:46 AM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 215 Kolben Preble Cyclepath Racing 19 Forest Grove 7
2 221 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 32 Portland 7
3 206 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 7
4 213 Paolo Zanetti 33 Portland 7
5 200 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 7
6 226 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 7
7 217 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 7
8 225 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 7
9 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 7
10 216 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 7
11 207 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6
12 227 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 6
13 210 Stephan Roberts Cyclepath Racing 18 Portland 5

Cat 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 7
2 301 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 7
3 324 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 7
4 314 Erik Luebkert 36 Beaverton 7
5 334 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 7
6 306 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 7
7 303 Barry O'Connor 36 Portland 6
8 304 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
9 307 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6
10 315 Johnny Burrell 37 6
11 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
12 330 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 6
13 308 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6
14 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 6
15 311 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 6
16 305 Daniel Boatright 35 Tigard 6
DNF 333 Eric Wittinger Fat Cobra Video 38 Portland 4

Cat 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 400 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 7
2 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 7
3 416 Terry Knight 57 Vancouver 7
4 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 7
5 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 7
6 417 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 7
7 411 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 7
8 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 6
9 410 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 6
10 418 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver 6
11 419 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 6

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps Notes
1 319 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 5 WARNING - No number
2 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 5
3 359 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 5
4 305 Jay Wisowaty 39 Portland 5
5 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 5
6 329 Andrew Holder 39 Portland 5
7 300 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5
8 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5
9 332 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 5
10 349 Gabe Doebler 35 Tigard 5
11 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
12 405 robert lee Filth and Fury 41 Portland 5
13 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 5
14 333 Scott Gerwig 44 Portland 5
15 389 Dan Anderson Sunset Cycles Beaverton 5
16 390 Christopher Ryan 35 Portland 5
17 320 Tim Shannon 43 Portland 5
18 399 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 5
19 306 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5
20 316 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
21 326 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 37 Portland 5
22 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5
23 401 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 5
24 321 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com 44 Portland 5
25 308 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 5
26 402 Matthew Schwartz Tensegrity PT Cycling 37 Portland 5
27 301 Jon Coney 42 Portland 5
28 311 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 5
29 376 Matt Hooge 40 Portland 5
30 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
31 339 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Troutdale 5
32 315 Raymond Crepeau 40 Portland 5
33 394 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5
34 358 todd knoeppel Camas Bike and Sport 44 Camas 5
35 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 5
36 403 Nathan Eshleman 38 Portland 4
37 313 Tom Bird Team Food Baby 44 Tigard 4
38 395 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 4
39 302 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 4
40 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 4
41 400 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 4
42 331 Jason Bacon Trusty Switchblade 41 Portland 4
DNF 324 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 42 camas 2
DNF 404 Dennis Veatch Camas Bike and Sport 36 Portland 1

Cat 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 232 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 6
2 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 6
3 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 6
4 215 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 6
5 216 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 6
6 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 6
7 230 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6
8 242 Paul Greenwalt Sunset Cycles 46 Beaverton 6
9 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 6
10 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 6
11 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 6
12 240 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 6
13 249 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 6
14 228 Mike Murphy CCR 46 Portland 5
15 248 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 5
16 204 Michael Dehner 47 Portland 5
17 235 Patrick Hultgren 45 Tualatin 5
18 250 Dan Lautenbach Sunset Cycles 50 Portland 5
19 253 Alan Whitney 52 Tualatin 5
20 208 David German Hammer Velo 47 Portland 5
21 239 Eric Wilson 48 Portland 5
22 200 Kris Schamp Showers Pass 45 Beaverton 5
23 224 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 5
24 225 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 45 West Linn 5
25 226 jeff stob Bots Racing 52 Vancouver 5
26 252 Tom Archer 48 Portland 5
27 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 5
28 217 Tim Schoonmaker The Spokesmen 51 Vancouver 5
29 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5
30 269 Neil Carpenter 47 Portland 4

Cat 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5
2 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 5
3 803 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 5
4 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
5 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 5
6 801 Vern Krist Showers Pass 56 Portland 4
7 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 4
8 814 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 3
DNF 820 Dennis Mulvihill 65 Portland 3

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 18 Camas 5
2 28 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 5
3 22 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland 5
4 21 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 5
5 44 Rex Larsen Heartstrings Cycling 26 Portland 5
6 41 Sam Conklin 21 Lake Oswego 5
7 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 5
8 30 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 5
9 16 Zachary Utz Ruckus Test Team 28 Portland 5
10 34 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
11 2 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 5
12 20 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5
13 33 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 5
14 6 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
15 7 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 5
16 13 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 5
17 42 Ben Schultz Heartstrings Cycling 26 Portland 5
18 14 Jacques Lafortune bicycleattorney.com 26 Portland 4
DNF 10 Preston Covey Ruckus Test Team 31 Portland 3
DNF 29 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 1
DNF 43 Adrian Black 34 Portland 1

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 411 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro 5
2 403 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 5
3 412 Denise Livingston Filth and Fury 44 Longview 5
4 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 4
5 406 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 42 Portland 4
6 413 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 4
7 408 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 4
DNF 416 Katrina Voutilainen 37 Portland 1

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 5
2 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 5
3 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 5
4 500 Ronda Sundermeier 45 Tigard 5
5 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 5
6 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 4
7 506 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 4
8 510 Leslie Copper 46 Washougal 4
9 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 305 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 5
2 307 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 5
3 325 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 23 Portland 5
4 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 5
5 300 hannah moore Green Submarine Records Portland 5
6 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 5
7 308 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 5
8 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
9 320 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 5
10 324 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 5
11 314 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 5
12 309 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 5
13 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
14 326 Maryjane Remer Camas Bike and Sport 27 Portland 4
15 310 Cammia Kalimanis 34 Kalama 4
16 311 Ingrid Jackson 32 Portland 4

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
2 313 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 4
3 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
4 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 4
5 308 Linus Clark 13 Portland 4
6 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 4
7 326 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 13 Camas 3
8 333 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 12 Happy Valley 3
9 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 Camas 3
10 329 Quinlan McIntire Mud Warriors 13 portland 3
11 334 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport 14 Camas 3
12 332 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
13 336 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport 13 Vancouver 3
14 335 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 Vancouver 3
15 317 Nathan Rubin 14 Beaverton 3
16 302 Zach Durst 14 portland 3
DNF 322 Eric Tervo 11 Portland 1

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 406 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
2 413 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 4
3 400 Billy Waring Camas Bike and Sport 17 Camas 4
4 419 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
5 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 Camas 4
6 415 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 Portland 4
7 417 Adrien Bird 15 portland 3
8 420 Denzel Lall Hapi-Go! 17 Vancouver 3
9 418 Ryan Nolan 15 Sherwood 3

Cat 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 155 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 4
2 26 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
3 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 4
4 154 Jeffrey Pollock Portland Velo 37 Portland 4
5 80 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
6 44 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 4
7 124 Isaiah Hogberg 33 Portland 4
8 85 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 4
9 156 Brennan Gilbert 32 Portland 4
10 76 Terry Hamness Camas Bike and Sport 41 Washougal 4
11 126 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland 4
12 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 4
13 162 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 4
14 147 Kyle Kruger 27 Portland 4
15 149 David Szymanski 44 Warrenton 4
16 13 Jeff Smith 36 Hillsboro 4
17 89 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4
18 10 Brent Misfeldt 37 Vancouver 4
19 159 Daniel Roeder Mountain Sports 36 Portland 4
20 100 Jeremy Teveliet Dick Island Enterprises 34 Portland 4
21 165 Scott Zenier 26 Portland 4
22 96 Doug Bredall 42 Beaverton 4
23 33 Adam Gomez 36 Newberg 4
24 106 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
25 77 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver 4
26 53 Wick Ashley 41 Portland 4
27 19 Jeremy Hudson 41 Gresham 4
28 153 Rajesh Injety 33 Albany 4
29 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 4
30 95 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 40 Sherwood 4
31 36 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 4
32 122 Mark Stoller 51 Portland 4
33 107 Andy Morris 42 Portland 4
34 59 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 4
35 157 Benjamin Joy 50 Portland 4
36 34 Mike Reddig Camas Bike and Sport 40 Camas 4
37 90 Lars Christian Skidders 43 Portland 4
38 75 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4
39 65 Tim Kalimanis 32 Kalama 4
40 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 4
41 161 Keoni McHone 37 Happy Valley 4
42 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4
43 163 Brian Sisk RBR 42 Happy Valley 4
44 54 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 4
45 40 Kevin Veaudry Casaus 43 Portland 4
46 164 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 28 Vancouver 4
47 28 Ken Pliska Factory Supercross 46 Portland 4
48 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 4
49 21 Chris Valencia Team S+M 49 Portland 4
50 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 4
51 160 Robert Knapp Camas Bike and Sport 36 Beaverton 4
52 150 Bjoern Brunner 43 Portland 3
53 64 Dennis Scott 41 Milwaukie 3
54 84 Edward Rubin 47 Beaverton 3
55 152 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 3
56 23 Brian Peterson Camas Bike and Sport 47 Camas 3
57 158 Jason Skovbo 39 Cheshire 3
58 41 rudy vega Camas Bike and Sport 35 Portland 3
59 27 Scott Johnson 35 Milwaukie 3
DNF 20 Michael Jung 38 Portland 2
DNF 118 Nicholas Ortiz Hapi-Go! 20 Vancouver 1

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 3
2 502 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
3 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 3
4 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 3
5 501 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 3

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 604 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4
2 601 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 3
3 603 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 15 Camas 3

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 203 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4
2 221 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 49 Portland 4
3 207 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
4 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4
5 217 Deann Garcia 30 beaverton 3
6 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 3
7 222 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 3
8 201 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Camas 3
9 209 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 2
10 220 Naomi Nussbaum 22 Happy Valley 2
DNF 223 Laurel North 33 Portland 1

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 7
2 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 7
3 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 7
4 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 7
5 27 Dan Watson Gentle Lovers 32 Portland 7
6 14 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 7
7 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 7
8 25 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 7
9 26 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 7

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 107 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 6
2 116 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 6
3 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 6
4 108 Abra McNair Showers Pass 30 Portland 6
5 104 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 6
6 112 Marila Alvares signal cycles 41 Portland 6
7 119 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 6
8 125 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 6
9 124 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro 6
10 120 Jade Koide Team Beer 29 Portland 6
11 102 Laura Trace 1 Error 46 Portland 6
12 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 6
13 101 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 5
14 110 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 6
2 10 Alex Criss River City Bicycles 35 portland 6
3 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6
4 25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 6
5 31 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6
6 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 6
7 46 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 6
8 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 6
9 55 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 6
10 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
11 18 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 6
12 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6
13 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
14 39 Dustin Miller Buy Local Cycling 33 Keizer 6
15 3 Brian Larson 28 Portland 6
16 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 6
17 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
18 59 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Portland 6
19 30 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 6
20 40 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 6
21 60 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 6
22 26 Dan Cheever Evil 44 Portland 6
23 68 Theo Roffe 27 Portland 6
24 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6
25 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6
26 67 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 6
27 23 Michael Clark 43 Portland 6
28 21 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 Portland 6
29 41 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 6
30 66 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 5
31 22 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
32 58 Jesse Bruya 39 Portland 5
33 33 Bob Libby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Vancouver 5
34 44 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 5
35 72 Robert Anderson 32 Portland 5
DNF 13 anthony sands Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4

Singlespeed Wmn

Num Name Team Age City Laps
1 608 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 5
2 607 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5
3 605 Kristina Nash 29 Portland 5
4 606 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 5
5 600 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4
6 610 Sarah Cunningham 27 Portland 4
7 604 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 4
8 609 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Camas 4