Mt. Tabor Circuit Race

Portland, OR
May 19, 2012

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated May 20, 2012 at 8:41 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
2 964 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland
3 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 30 Vancouver
4 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
5 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
6 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
7 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
8 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Portland
9 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego
10 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
11 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
12 7305 Peter Buco The Mark McConnell and Joe Shackleton Fan Club 25 Portland
13 912 David Kuhns HPC/RPM Mortgage 31 Salem
14 935 Mark Gyulafia River City Bicycles 29 Portland
15 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
16 766 Andrew Utz Gentle Lovers 30 Portland
17 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
18 906 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 26 Portland
19 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
20 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
21 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
22 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland
23 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
24 367 Greg Tyler 38 Portland
25 366 Jason Riffle HPC/RPM Mortgage 35 Portland
26 95 Waclaw Godycki Mt. Borah/Minerva Design 31 Ithaca, NY
27 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 39 Portland
28 192 Adam Branfman HPC/RPM Mortgage 28 Portland
29 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland

Category 3

Num Name Team Age City
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 14 Portland
2 4334 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland
3 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
4 3023 Alec Moorman Bikesale.com 34 Seattle
5 7323 Bennett Shane Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
6 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 32 Portland
7 961 Phelan Kostur Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Eugene
8 3047 Blair Warner Portland State University 23 Portland
9 4579 christopher brown River City Bicycles 32 Portland
10 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 26 West Linn
11 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
12 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
13 994 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Lake Oswego
14 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland
15 4595 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 26 BAttleground
16 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
17 99 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 23 Eugene
18 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
19 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
20 72 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27 portland
21 4582 Brian Gumpert 36 portland
22 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
23 625 Kevin Condron Gentle Lovers 39 Portland
24 76 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
25 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland
26 7351 Ahmed Zuhairy Portland State University 21 Portland
27 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
28 4298 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
29 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland
30 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Sandy

Category 4

Num Name Team Age City
1 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
2 4606 Mike Selinger 32 Portland
3 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland
4 4271 Patrick Jacks Bike Central 26 Aloha
5 5533 Neil Friedrich 29 Portland
6 4384 Crossett Freilinger 26 Portland
7 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
8 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland
9 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade 28 Portland
10 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
11 4118 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 19 Corvallis
12 4080 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland
13 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 27 Portland
14 4197 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland
15 5309 Davis Hand 1 Error 26 Portland
16 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
17 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
18 5271 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn
19 4012 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland

Category 5

Num Name Team Age City
1 5486 Jesse Merrithew 31 Portland
2 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 16 Lake Oswego
3 5541 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland
4 97 Brian Happ Jens Voigts'Army Portland
5 5423 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland
6 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland
7 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
8 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 15 Eugene
9 5429 Chad Schraufnagel 36 Portland
10 5628 Adam Engelmeyer 1 Error 27 Portland
11 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
12 77 Johnny Burrell 37 Portland
13 5561 Eric Frome 32 Portland
14 5910 Mark Mandigo crank 44 Portland
15 5704 Darren Ferris Hammer Velo 48 Portland
16 5243 Stephen Salter 33 portland
17 5275 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland
18 5534 Conor Fitzgerald 25 Portland
19 75 Paolo Pekrovskii 28 Portland
20 5712 Timithy Olin-sipe 20 Beaverton
21 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
22 5933 Michael Krasovech 45 Portland
23 5657 Lindsey Smith Buy Local Cycling 43 Portland
24 5187 Henry Clark Team Rose City 77 Portland

Junior 10-12

Num Name Team Age City
1 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12 Portland
2 8021 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard
3 8001 Owen Szwaya 12 Portland

Junior 13-15

Num Name Team Age City
1 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
2 5395 Gus Elder Life Cycle Racing Team 15 Eugene
3 76 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
4 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
5 5255 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
6 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
7 8023 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard

Masters 40+ Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
2 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
3 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
4 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
5 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
6 150 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland
7 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland
8 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland
9 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 44 Portland
10 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
11 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
12 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair
13 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
14 747 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
15 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
16 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
17 518 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland
18 3061 Casey Patton 55 Portland
19 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood
20 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
21 635 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland
22 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Portland
23 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland
24 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
25 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland
26 360 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham
27 96 George Varholce Team Colleen 40 Tucson
28 374 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 45 Portland
29 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
30 958 Rob Frechette 40 Vancouver

Masters 40+ Category 4

Num Name Team Age City
1 4009 Sean Bergman Portland Velo 41 Sherwood
2 5694 Peter Burrows Life Cycle Racing Team 42 Eugene
3 4193 David Bachman Portland Velo 41 Tualatin
4 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
5 100 Ryan Linville Fischer Plumbing Cycling Team 41 Portland
6 4216 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland
7 4427 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland
8 5137 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland
9 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
10 5704 Darren Ferris Hammer Velo 48 Portland
11 4053 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland
12 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
13 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland
14 4084 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland
15 4353 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland
16 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
17 4289 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 311 Peter Serrurier 54 portland
2 155 Ivan Meadors United Finance 53 Hillsboro
3 5662 Joe VanLeuven Team ESC Sports - Bio Racer 56 Portland
4 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
5 362 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland
6 4106 Dave Faust Team Rose City 56 Portland
7 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion 59 Portland
8 852 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 52 Eugene
9 4024 Jim Fox bicycleattorney.com 54 Portland
10 561 Paul Mautner Team Rose City 54 Portland
11 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland

Masters Women 35+

Num Name Team Age City
1 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
2 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver
3 98 Tara Pemberton Poplollies 51 Eugene
4 673 Kathryn Bork Poplollies 46 Eugene
5 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
6 272 Meg Mautner Bike Central 52 Portland
7 273 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
2 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland
3 611 Zayda Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 26 Portland
4 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
5 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland
6 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver

Women Category 3

Num Name Team Age
1 80 Amy Shepard Team Cycle Sport 27
2 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7094 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn
2 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland
3 7388 Danielle Curran Poplollies 33 Eugene
4 5975 Shelley Dunlop 27 Portland
5 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard
6 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland
7 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
8 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27 Portland
9 7172 Kelly Sandow Poplollies 34 Eugene