Banana Belt Series Standings

Hagg Lake, OR
March 11, 2012

Part of the Banana Belt

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated November 28, 2012 at 9:41 PM

Juniors

Num Name Team Points
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 40
2 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 36
3 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 25
4 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 22
5 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 16
6 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16
7 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 14
8 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 12
9 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 11
10 5395 Gus Elder 10
11 8096 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion 9
12 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 8
13 8097 Quincy Gill Hutch's-Co-Motion 7
14 8053 austin Fisher Hutch's-Co-Motion 5
15 5403 Ben Elder 3
16 7079 Kristina Owen 2

Master Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 892 John Browning Evolution Racing Team 36
2 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 34
3 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 30
4 808 Tim Butler Evolution Racing Team 22
5 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
6 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
7 7302 David Masuda Team Western Bike Works 16
8 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 14
9 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 11
10 3090 John Weathers Sunset Cycles 11
11 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 10
12 992 Mike Henry bicycleattorney.com 9
13 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 8
14 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team 7
15 20 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 7
16 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
17 76 Jeffery Otto Sunset Cycles 6
18 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 5
19 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 5
20 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 5
21 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 4
22 793 Harald Graham Evolution Racing Team 4
23 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 3
24 715 Scott Browning Evolution Racing Team 3
25 761 Mitch Denham FASTER Performance Center 3
26 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2

Master Men 4/5

Num Name Team Points
1 5252 Michael Squire Bellovaci United 40
2 4182 Erik Spillman Portland Velo 29
3 4009 Sean Bergman Portland Velo 28
4 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 23
5 4215 Hugh Gapay Hammer Velo 20
6 5705 Scott Kocher 18
7 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
8 4193 David Bachman Portland Velo 16
9 5068 Daniel Jesse 14
10 5206 Chris Smith Hammer Velo 11
11 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 11
12 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 10
13 4222 Steven Potter 9
14 5137 Sam Shiffman Portland Velo 8
15 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 7
16 4312 stephen Holmes Team Western Bike Works 7
17 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 6
18 4235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
19 4211 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 4
20 75 Andrew Marges 3
21 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 3
22 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 2

Master Women 40+

Num Name Team Points
1 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo 38
2 407 Daphne Moore Hammer Velo 34
3 7016 Julie Jesse 24
4 252 Lori Brault 1 Error 20
5 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
6 855 Erika Jackson Rapha Racing NW 12
7 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 11
8 272 Meg Mautner Bike Central 10
9 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 9

Men 1/2

Num Name Team Points
1 128 Mathew Braun 39
2 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 38
3 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 34
4 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 29
5 908 Mark Blackwelder Gentle Lovers 25
6 906 Jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 21
7 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 17
8 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 11
9 924 Travis Monroe Hammer Nutrition-CMG Racing Team 11
10 966 David Wells Guinness Cycling Team 11
11 10 PABLO ESPINOZA Squadra SF 10
12 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 10
13 982 David Sherman Bridgetown Velo 9
14 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 8
15 935 Mark Gyulafia River City Bicycles 8
16 892 John Browning Evolution Racing Team 7
17 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 7
18 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 6
19 5803 Loren Francis Capitol Velo 5
20 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 5
21 5805 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
22 99 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 4
23 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 3
24 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 3
25 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 2
26 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 2

Men 3

Num Name Team Points
1 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 46
2 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 41
3 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23
4 356 James Shingleton Capitol Velo 18
5 4579 christopher brown Team River City 17
6 4574 Ben Johnson Portland Velo 16
7 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 14
8 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 14
9 758 Tom Scales 12
10 97 Bennett Shane Portland State University 12
11 4599 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 11
12 7340 Graham Kelley 10
13 7100 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 9
14 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 8
15 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
16 7075 Al Urbanski Cyclesport.com 7
17 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 6
18 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 6
19 4581 Stephen Glass Jens Voigt's Army 5
20 3017 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 5
21 556 David Hemming Pivot Cycles/Rapha Racing NW 4
22 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 4
23 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
24 364 Roger Lloyd 1 Error 3
25 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 3
26 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 2
27 338 Michael Girard Portland Velo 2

Men 4

Num Name Team Points
1 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 38
2 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 36
3 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 27
4 4271 Patrick Jacks Bike Central 20
5 4158 Darrel Brown Chinook Cycling Club 18
6 4606 Michael Sellinger 14
7 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 13
8 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 12
9 4008 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 12
10 4481 dave davis Ironclad Performance Wear 11
11 4278 Robert Grunau 10
12 5309 Davis Hand 1 Error 10
13 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 10
14 4301 Sean Corey Trusty Switchblade 9
15 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 8
16 4601 Michael Scalzo Hammer Velo 8
17 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade 7
18 4277 Josiah Zukowski 7
19 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 6
20 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 5
21 95 cole lalomia 5
22 4071 Troy Sexton Cycle Smart 2
23 5817 Derek Swanson 2

Men 5

Num Name Team Points
1 21 Ben Herken Lewis & amp' Clark College 31
2 5623 Jordan Muller 30
3 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30
4 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 28
5 5060 Anthony Monteleone 24
6 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
7 5277 Robert K Brown 21
8 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 20
9 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 17
10 5230 Andrew Springer Team Colleen 16
11 5082 Andrew LaVeine 11
12 5 Cullen Guinn 10
13 5854 Ted Hamilton 8
14 5879 Freddy Tincher 7
15 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 4
16 5139 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
17 5409 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
18 5447 Brett Donis 2
19 5964 Joshua Wells Life Cycle Racing Team 2

Men 50+

Num Name Team Points
1 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling 38
2 773 William Zale West End Bikes/Specialized 32
3 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 32
4 7326 Guy Fenner 25
5 346 Craig Beavers Capitol Velo 25
6 4204 David Miller Team Rose City 20
7 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 16
8 509 Cal Stone 1 Error 16
9 4107 Gregory Hartman Team Rose City 12
10 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 12
11 511 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 8
12 7318 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8
13 7342 Evan Cumpston Team Rose City 7
14 129 Michael Dunn HPC/RPM Mortgage 7
15 603 Hugh Givens bicycleattorney.com 6
16 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 6
17 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 5
18 7338 Joe Hamilton 4
19 672 J.Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 4
20 682 Larry Hiday Close2myart Cycling Team 2

Men 60+

Num Name Team Points
1 358 Jeff Buck Team Rose City 36
2 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 34
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 29
4 533 Bob Raker 20
5 4091 Tom Webb Team Rose City 14
6 84 Terry Brown 12
7 322 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 10
8 133 Ron Magnus 9
9 5208 Terry Atwood Portland Velo 8
10 5070 Malcolm Johnson Portland Velo 7

Women 1/2

Num Name Team Points
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 40
2 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 34
3 848 Erin Playman Gentle Lovers 18
4 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 14
5 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 12
6 262 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 11

Women 3

Num Name Team Points
1 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36
2 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 34
3 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30
4 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 28
5 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 27
6 495 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14
7 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 12
8 272 Meg Mautner Bike Central 11
9 12 Chelsea Momany Whitman College 10
10 853 Margi Bradway Team S+M 9
11 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7224 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 36
2 7105 Erin Glover Bike Central 34
3 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 26
4 7109 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20
5 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 7042 Laura Trace 1 Error 20
7 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 18
8 7011 Suzanne Girard Eberle 14
9 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 14
10 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 13
11 7160 Erica Ramsing Vertebrata Chiropractic Cycling 12
12 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 10
13 7225 Adrienne Fischl 10
14 7226 Katherine Humphrey 8
15 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 7
16 7138 Lara Kessler Bouledogue Tout Noir 6
17 7363 Kathleen Hellem 5
18 14 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 5
19 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3