Canby Cross-Word CX Challenge

Canby, OR
November 3, 2012

Part of the Canby Cross-Word CX Challenge

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 365 Donald Newlands 5
2 280 Ryan Schanno 28 Portland 5
3 74 Nick Besson 28 Portland 5
4 361 Jules Johnson 21 Lafayette 5
5 214 Aneel Nath 33 Portland 5
6 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
7 110 Emanuel McGladrey Holy Moley Velo 54 Keizer 5
8 145 Tim Connelly 51 Independence 5
9 250 Mark Vickers 45 Forest Grove 4
10 3 Zachary Goude 30 Portland 4
11 255 Joseph Lindekugel 43 Happy Valley 4
12 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4
13 363 Chris Gabriel 4
14 254 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 44 Beaverton 4
15 12 Jeff Dreiling 47 Sublimity 4
16 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 4
17 86 Gregg Lackey 48 Vancouver 4
18 366 Greg Lackides 4
DNF 364 jerome beattie 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 429 rebecca hillary 4
2 379 June Grill 29 Vancouver 4
3 316 Patti Wolfe 43 Brownsville 4
4 427 Sarah Rose Jarolimeka 4
5 380 Joan Petit Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4
6 384 Kathleen Hellem 1 Error 43 Vancouver 3
7 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 9
2 173 Andy Goessling 9
3 172 Philip Mooney 9
4 134 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 9
5 171 Ryan Johnson 8
6 88 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 8
DNF 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 75 Curtis Bergquist Bike Central 26 Portland 6
2 216 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6
3 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 6
4 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 6
5 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 6
6 105 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 34 Newport 6
7 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 6
8 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 6
9 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport 6
10 56 Aaron Ufferman 31 Portland 6
11 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5
12 215 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5
13 86 Ian M. Summers BMF Test Team 27 portland 5

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 25 Ryan Marquardt 34 Portland 6
2 343 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 26 BAttleground 6
3 171 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6
4 239 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 6
5 258 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 6
6 208 Robb Farrington 36 Portland 6
7 273 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 35 Portland 6
8 80 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 6
9 177 Anthony San Filippo 32 Hubbard 6
10 342 nathaniel wells 57 Mosier 6
11 344 Ian Conover 26 6
12 23 Dan Saunders Miller Paint 34 Portland 5
13 285 luke christian 26 Portland 5
14 41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 5
15 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 5
16 242 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5
17 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
18 345 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 5
19 328 Sharon Hart Hapi-Go! 5
20 346 Denzel Lall 18 Vancouver 5
21 329 Hannah Hart Hapi-Go! 5

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 815 Tige Harmon The Spokesmen 40 Kalama 6
2 831 Mark Thomas 37 Hood River 6
3 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
4 830 E.J. Anderson Jaggad 30 Portland 5
5 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 5
6 713 Adam Tate 58 Olympia 5
7 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 5

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
2 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3
3 199 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 3
4 174 Denzel Lall Hapi-Go! Vancouver 3
5 197 Peter Newlands 2
6 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
7 10 Zach Durst 14 portland 2
8 200 Owen Kosmala 10 2
9 76 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 2
10 198 Nicholas Lackides 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
3 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
4 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2
5 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2
6 633 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 10 Forest Grove 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 399 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 9
2 324 William Sullivan Scorpion Cycles 46 Lake Oswego 9
3 330 Brent Casady 41 Portland 9
4 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 8
5 306 Tom Scales 39 Portland 8
6 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 8
7 431 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 8
8 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 8
9 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 8
10 411 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 8
11 496 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 8
12 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 8
13 388 Brian List Bike Central 45 Portland 8
14 384 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 8
15 497 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 8
16 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 8
17 447 Robert Christensen Team S+M 39 portland 8
18 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 8

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 6
2 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 6
3 761 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland 6
4 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 6
5 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 6
6 895 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 6
7 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 6
8 609 David Pryor 43 Portland 6
9 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 6
10 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 6
11 611 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Hillsboro 6
12 876 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 6
13 698 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer 6
14 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 6
15 837 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 6
16 919 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Oregon City 6
17 853 Greg Kempthorn 46 Lake Oswego 6
18 616 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland 5
19 682 Scott Ahrens 41 Kalama 5
20 862 Greg Valentin Gentle Lovers 37 Portland 5
21 652 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 5
22 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5
23 600 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland 5
24 917 Brian Vollmer-Buhl Michelob Ultra 39 Veneta 5
DNF 918 Jesse Lopez Highlander Cycle 49 Longview 3
DNF 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 795 Chuck Hood 6
2 797 Samuel Cordell Rogue / Mt. View Cycles 37 Parkdale 6
3 398 Bernard Acevedo Rad Racing NW 39 Eugene 6
4 793 Craigan Usher 38 Portland 6
5 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6
6 438 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 6
7 330 Paul Souders 41 Portland 6
8 430 Vincent Gonsalves 49 Portland 5
9 798 Greg Stokes 5
10 503 Ken Finch Team S+M 51 Portland 5
11 794 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5
12 523 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5
13 796 Brian Zeck River City Bicycles 39 Portland 5
14 671 Nigel Clift 47 Portland 5
15 462 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 5
16 531 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 5
17 773 John McBride 42 Gresham 5
18 800 Gret McNamee 5
19 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 5
20 839 Joel Lujan 52 Salem 5
21 670 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
22 801 John Porter Bellovaci United 41 Portland 5
23 799 4
24 674 Steven Pike Portland 4
25 497 Mark Jenkins Team S+M 52 Portland 4
DNF 511 tony wolff 46 Portland 4
DNF 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 6
2 331 Rick Gregory 59 Eugene 6
3 323 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 6
4 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 6
5 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 6
6 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 5
7 266 Tracy Marks na 57 Portland 5
8 287 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Portland 5
9 284 Christopher Luby Badass Cycling 51 Wilsonville 5
10 270 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
11 313 erik goodfriend 52 portland 4
12 358 Gil Ormerod Team S+M 59 Portland 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 6
2 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5
3 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 5
4 512 Edward Lanton 62 Portland 4
5 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 28 Erica Lurie 35 Portland 5
2 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 134 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Beaverton 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City
1 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland
2 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
3 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis
4 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego
5 525 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 616 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6
2 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 6
3 576 Dan Cheever Evil 44 Portland 6
4 804 Patrick Croasdaile Team S+M 27 Portland 6
5 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 6
6 519 William Sullivan Scorpion Cycles 46 Lake Oswego 6
7 807 asa 25 Portland 6
8 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6
9 555 Ken Hahn 38 Portland 6
10 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 5
11 805 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 5
12 518 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 45 Lake Oswego 5
13 510 Paul Kanz 43 Portland 5
14 700 Brian Puskas 36 Portland 4
15 806 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4

Unicycle

Num Name Team Age Laps
1 u28 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 1
2 u2 Susannah Hart Hapi-Go! 15 1
3 U7 Sharon Hart Hapi-Go! 17 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 607 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 7
2 646 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 7
3 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 7
4 674 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 6
DNF 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 6
DNF 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 911 Katie Ahrens 35 Kalama 5
2 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 4
3 846 Brigid Gormley Revolver Bicycles 47 Portland 4
4 988 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 4
5 886 Teresa White Flowriders 27 Keizer 4
6 845 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 35 Portland 3