Pickett's Charge XC

Bend, OR
June 23, 2013

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 23, 2013 at 8:28 PM

Beginner Men

Num Name Age City Time
1 127 Andrew Young 31 Bend 1:11:39
2 137 Mike Gore 34 springfield 1:30:41
3 129 damon herrera 45 eugene 1:48:59

Beginner Women

Num Name Team Age City Time
1 146 Laurie Giessinger 41 Albany 1:25:17
2 162 Joan Vinci Boneyard Cycling 36 Bend 1:31:02
3 212 Sarah Hall 36 Bend 1:49:20
DNF 118 Tina Snell-Leavitt Tina Snell-Leavitt 46 Bend

CAT 2 MEN 40-49

Num Name Team Age City Time
1 203 Thomas Hainisch 40 Bend 2:02:05
2 148 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 45 Bend 2:02:49
3 122 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 2:06:27
4 250 Bob Reininger 0 0.0 2:08:19
5 180 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 2:11:42
6 171 Kevin Chandler 43 Indian Wells 2:11:47
7 160 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 2:12:11
8 269 Chris Chambers 40 Bend 2:13:02
9 192 Phil Hill 40 Bend 2:14:24
10 276 Adam Carter 43 0.0 2:16:20
11 204 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 2:16:42
12 554 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River 2:19:46
13 126 Dennis Bennett Boneyard Cycling 44 Bend 2:19:48
14 169 jason saunders Team Dirt 46 Corvallis 2:37:36
DNF 156 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend
DNF 244 Kyle Gomez Boneyard Cycling 40 Bend
DNF 270 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks 48 Grants Pass
DNS 114 John Lulich 49 Bend
DNS 116 Charles Barrett 46 Portland
DNS 124 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 Portland
DNS 139 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Forest Grove
DNS 183 David Shrock 41 Clackamas

Cat 1 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 273 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend 1:52:32
2 245 Greg Miller Pine Mt. Sport 43 Bend 1:55:19
3 236 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis 1:55:21
4 287 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks 40 Eagle Point 1:58:36
5 190 Andy Henderson 47 Mill Creek 2:02:49
6 226 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental 44 Bend 2:03:34
7 563 david baker Sunnyside Sports 46 bend 2:04:11
8 184 Dan Packman WebCyclery.com 49 Bend 2:05:23
9 135 Jerry Fox Echo Bike & Board 46 Irrigon 2:05:37
10 182 Michael King Hutch's/Bend Dental 47 Bend 2:07:24
11 220 jeff turner Dallas Bike Works 43 West Linn 2:12:48
12 168 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 2:18:20

Cat 1 Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 178 David Caplan WebCyclery.com 52 Bend 2:05:50
2 249 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 54 Bend 2:06:44
3 275 Terry Knight 58 Vancouver 2:09:24
4 229 James Wellington Hutch's/Bend Dental 54 Bend 2:20:48

Cat 1 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 243 Karla Kingsley 31 Portland 2:19:39
DNF 218 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 24 Ashland

Cat 1 Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 206 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 2:15:36
2 300 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend 2:23:30

Cat 1 men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 136 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles 19 Irrigon 1:49:19
2 205 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 1:50:45
3 277 Tyler Miller Hammer Nutrition 36 BEND 1:50:58
4 172 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 1:51:32
5 232 Ryan McGlone Boneyard Cycling 35 Bend 1:53:25
6 131 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond 1:54:30
7 240 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 1:56:04
8 109 Nick Wood Team Dirt 34 Portland 1:56:34
9 213 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 2:00:00
10 558 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene 2:03:49
11 125 Geoffrey Bee Yes Please 29 Bend 2:05:22
12 279 Robert Gilbert Trinity Bikes 23 redmond 2:05:34
13 562 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 33 COOS BAY 2:17:36
14 154 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend 2:25:50

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 173 scott allen Harder Cycling 28 park city 1:58:17
2 288 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 1:59:58
3 202 Trevor Lane Boneyard Cycling 24 Bend 2:01:35
4 295 Don Petersen 32 Bend 2:04:00
5 217 Andrew Loscutoff 25 Sisters 2:04:44
6 151 James Kerr 36 Bend 2:04:52
7 299 Beny Ambauen Silverado Gallery/Sunnyside 38 Bend 2:04:54
8 214 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 2:06:00
9 166 Patrick Croasdaile Team S+M 28 Portland 2:08:44
10 174 Rex Shepard 28 Bend 2:09:16
11 211 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 2:09:43
12 198 Stephen Staha Flywheel Bicycle Solutions 34 Ashland 2:09:59
13 247 Cory Tanler Trinity Bikes 26 Bend 2:10:37
14 239 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 2:10:38
15 128 Ryan Carrasco Team Platform 0 Bend 2:11:45
16 181 Eric Blankenship Boneyard Cycling 38 Bend 2:17:54
17 147 Adam Steele 33 Springfield 2:27:41
18 223 Carl Hopwood Unattached 0 0.0 2:27:49
19 286 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 22 Happy Valley 2:30:39
20 163 Shea Hawes 39 La Grande 2:36:43
DNF 552 Dustin Harder Harder Cycling 34 Portland
DNS 141 Jesse Anderson 32 Springfield

Cat 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 140 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend 2:06:27
2 175 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 57 Salem 2:06:53
3 176 Kevin English WebCyclery.com 50 Bend 2:07:19
4 298 Marcel Russenbarger 2:10:33
5 130 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 54 Ridgefield 2:14:05
6 231 Warren Rice BLAZIN SADDLES 54 sisters 2:15:45
7 194 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 57 Portland 2:17:38
8 103 Mark Miller Team Dirt 58 Corvallis 2:18:54
9 138 russell worley 50 tulelake 2:19:05
10 228 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 2:25:47
11 227 Kent Reynolds 2:26:22
12 164 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 2:36:53
13 199 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks 54 Sheridan 2:53:31

Cat 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 222 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 2:11:55
2 143 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 2:28:42
3 188 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 2:33:41
4 209 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 2:48:21

Cat 2 Men Junior

Num Name Team Age City Time
1 157 Donovan Birky Bend Endurance Academy 14 Bend 2:06:17
2 123 Billy Waring Camas Bike and Sport 18 Camas 2:16:24
3 216 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 14 Grants Pass 2:16:38
DNF 208 Ian Wilson Bend Endurance Academy 16 Bend

Cat 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 189 Kyla McDermott Sunnyside Sports 27 bend 2:24:36
2 237 Michelle Mills Boneyard Cycling 35 BEND 2:26:33
3 210 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 2:33:04
4 167 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 30 West Linn 2:33:06
5 191 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 2:33:58
6 108 Laura O'Connell 39 Bend 2:45:00
DNS 120 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Canby

Cat 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 235 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 49 2:30:21
2 101 maureen powell 41 silverton 2:35:52
3 225 Susan Warnick 48 Bend 2:40:11
DNS 102 Julia Fudge Reall Racing 47 Eugene

Cat 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 248 Carla Pfund Hutch's/Bend Dental 61 Bend 2:23:51
2 282 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 2:28:59
3 201 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 2:39:05
4 268 cindy brown 54 Bend 2:48:34
5 185 Renee Pype Team S+M 55 Portland 3:05:15
6 293 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3:08:26

Cat 3 40+ Men

Num Name Team Age City Time
1 153 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 1:08:59
2 290 Jeff Cook All Access Racing 49 bend 1:12:31
3 234 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 1:15:31
4 142 Matthew Giorgio 42 Portland 1:16:56
5 152 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 1:18:44
6 110 Phil Brothers 46 Bend 1:20:06
7 170 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 1:22:25
8 117 Mike Alexander 46 1:22:34
9 179 Mark Newberry 56 Vancouver 1:24:17
10 265 Pat Shields 49 Redmond 1:27:57
11 553 steve green 52 sublimity 1:29:10
12 149 Kevin Wolfe Camas Bike Team 48 Vancouver 1:47:18
13 266 seth ramsey Rebound/R.E.P. 47 bend 2:12:37
DNF 221 Lou Scharpf Unattached 0 Sacramento
DNS 112 Philip Litchfield Buy Local Cycling 63 Salem
DNS 113 Pete Erickson 49 Bend
DNS 121 Mike Reed 0
DNS 187 Craig Carter Harder Cycling 43 Portland

Cat 3 Men 10-12

Num Name Team Age City Time
1 165 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 11 Bend 1:24:23
2 207 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 1:25:05
3 224 Nate Henson Bend Endurance Academy 0 0.0 1:34:00
4 272 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 11 Bend 1:43:09
5 242 Elijah Krause 11 0.0 1:43:59
6 556 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 west linn 1:59:34
7 281 Brady Pfeiffer 10 0.0 2:27:20

Cat 3 Men 13-14

Num Name Team Age City Time
1 241 Sam Biskup 14 0.0 1:15:52
2 267 Sam Drutman Bend Endurance Academy 14 Bend 1:30:41
3 296 Matt Rech 13 Monmouth 1:36:39

Cat 3 Men 15-16

Num Name Team Age City Time
1 283 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 1:14:54
2 555 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 1:16:09
3 297 Chris Rech 16 Monmouth 1:45:58

Cat 3 Men 19-39 Men

Num Name Team Age City Time
1 119 Ryan Palo 30 bend 1:07:49
2 246 Jonathon Fogarty 38 bend 1:11:27
3 560 justin borowsky 31 Bend 1:12:45
4 115 Christopher Trask 27 Albany 1:13:26
5 284 Scott Zenier 27 Portland 1:16:28
6 285 Paul Singer 30 bend 1:17:42
7 161 Stevan Vinci Boneyard Cycling 38 Bend 1:18:19
8 134 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 1:20:10
9 291 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 1:21:03
10 145 Cody Mace Hutch's-Slocum-Co-Motion 32 Eugene 1:35:58

Cat 3 Women 13-14

Num Name Team Age City Time
1 150 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 13 Vancouver 1:45:17

Cat 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 132 Samantha Pharris Trinity Bikes 22 Redmond 1:20:45
2 280 Kodi Snider Trinity Bikes 22 0.0 1:30:53
3 551 Jennifer Lubbeck Ten 20 28 bend 1:36:02

Cat 3 Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 159 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene 1:50:51

Clydesdales 200+

Num Name Team Age City Time
1 144 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 34 Bend 2:11:16
2 155 MacDonald Jackson Team Dirt 41 Corvallis 2:15:10
3 104 Bradley Taylor 41 Bend 2:16:54
4 107 Gary O'Connell Trinity Bikes 39 Bend 2:19:17
5 193 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 3:04:20

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 564 Carl Decker Giant 38 Bend 1:41:15
2 271 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 1:44:31
3 561 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 37 Bend 1:44:42
4 197 Brennan Wodtli All Access Racing 25 Bend 1:45:44
5 177 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 34 Bend 1:46:27
6 557 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 1:47:50
7 195 Adam Bucklin 38 Bend 1:47:55
8 186 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 1:47:56
9 233 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 1:49:28
10 133 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend 1:53:16
DNF 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 105 Serena Bishop All Access Racing 35 bend 1:57:59

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 111 Will Sullivan 47 Lake Oswego 1:52:43
2 559 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 1:53:25
3 289 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 1:55:23
4 196 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 1:58:57
5 274 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 1:59:22
6 230 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend 2:05:07
7 278 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 39 Central Point 2:06:32
8 292 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 2:10:15
9 294 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 2:14:41
10 215 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 40 Salem 2:17:57
11 158 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 44 Bend 2:23:33
12 238 Kyle Mills Boneyard Cycling 34 0.0 2:37:10

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 219 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 2:19:02
2 106 Lisa Belair-Sullivan WebCyclery.com 46 Lake Oswego 2:21:44