High Desert Omnium: Road Race—Men's OBRA Championship RR

Bend, OR
July 7, 2013

Part of the High Desert Omnium

If you have questions or corrections, please email Cate Haas.

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Junior

Num Name Team Age Group
1 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 17-18
2 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13-14
3 9029 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 13-14
4 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo 15-16
5 9027 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10-12

Masters Men 40+

Num Name Team Points
1 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 16
2 149 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 13
3 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 10
4 668 Mark Williams Team Cycle Sport 8
5 864 David DiMarco SLOCUM Race Team 6
6 M87 roger worthington Worthy Brewing 5
7 81 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 4
8 4455 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 3
9 64 Mark McClay US Military Cycling Team 2
10 646 Dave Reitz Team Cycle Sport 1
11 559 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks
12 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles
13 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra
14 672 Mitch Denham FASTER Performance Center
15 76 Greg Canfield Hutch's Bend
16 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club
17 4064 Andrew LaVeine
18 3107 David Bjork Hutch's/Bend Dental
19 124 Glen Gann Land Shark
20 198 Richard Hogan Land Shark
21 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
22 4294 Kevin Chandler
23 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
24 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
DNF 404 Dan Wolnick WebCyclery.com

Masters Men 50+

Num Name Team Points
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 16
2 591 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 13
3 5027 Jonathan Sharp 10
4 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 8
5 4199 Todd Schock Boneyard Cycling 6
6 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5
7 506 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
8 84 Jon Magnuson Chinook Cycling Club 3
9 425 Robert MacCracken Land Shark 2
10 155 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles 1
11 604 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
12 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana
13 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles
14 3032 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
15 537 Thane Jennings Sunnyside Sports
16 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 734 Tom James bicycleattorney.com
18 315 Clint Ebert bicycleattorney.com
19 399 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
20 637 Hugh Givens bicycleattorney.com
21 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
DNF 71 Ed King Hutch's/Bend Dental

Masters Men 60+

Num Name Team Points
1 3138 Terry Brown 16
2 396 jeffrey patterson Old Town Bicycles 13
3 465 Russell Morton 10
4 4243 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 8
5 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 6
6 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
7 4270 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4
8 5731 Garth McKay 3
9 M86 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 2
10 527 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
11 5472 Bob Kuehn
12 85 Howard Houston
13 5371 Donald Coker
14 5378 Frank Fleetham Boneyard Cycling

Men 1/2

Num Name Team Points
1 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16
2 100 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
3 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 10
4 65 Steven Davis Spy Giant 8
5 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 6
6 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
7 772 David Robinson 4
8 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
9 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 2
10 169 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
11 68 Zach Heskett
12 89 Peter Christoff Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports
13 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
14 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
15 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
16 849 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
17 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 740 Josh LaGrange Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports
19 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
20 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
21 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW
22 876 Paul Bourcier Dark Horse
23 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
24 157 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 4463 Cameron Clark
26 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 160 David Kuhns HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
28 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
29 92M Alex Candelario Optum pb Kelly Benefit Strategies
30 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
31 115 Ryan McKean
32 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
33 82 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
34 90M Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
35 877 Marshall Greene Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles
36 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
37 91M Chris Hamilton Dark Horse
38 512 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
39 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
41 736 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports
42 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
43 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
44 796 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
45 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team
DNF 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling

Men 3

Num Name Team Points
1 3050 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 16
2 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 13
3 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 10
4 4105 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
5 3025 Cristian Fuentes crank 6
6 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 5
7 3126 Larry Jackson Rolf Prima 4
8 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 3
9 714 Joe Martin Ironclad/Yakima 2
10 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 1
11 4267 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental
12 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
13 543 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 4151 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
15 370 Zach Gilmour
16 900 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
17 580 Scott Goldstein Michelob Ultra
18 3117 Greg Miller Sagebrush Cycles
19 4244 Zachary Jabin Capitol Velo
20 857 Mark Schroeder OSU Cycling Club
21 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
22 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
23 593 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fargo
24 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
26 3004 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
27 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
28 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling
29 632 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
30 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
31 4025 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
32 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
33 3012 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
34 3036 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
35 674 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
36 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
37 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
38 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
39 690 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling
40 368 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
41 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF 3077 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling

Men 4/5

Num Name Team Points
1 4439 Matt Briggs XC Oregon 16
2 5485 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling 13
3 4095 Benjamin Brainard 10
4 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 8
5 8022 Ian Wilson Bend Endurance Academy 6
6 4404 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 5
7 5236 Jake Akerberg Trinity Bikes 4
8 4406 jon burrill Sappo Hill Soapworks 3
9 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
10 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 1
11 8014 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 4425 August Frank Life Cycle Racing Team
13 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 5704 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental
15 63 Justin Tornow
16 62 Adrian Bosch
17 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
18 5816 Tim Tseng
19 4128 Joel McCarthy River City Bicycles
20 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo
21 409 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
22 83 Hunter Martinez Colorado College
23 8003 Donovan Birky Bend Endurance Academy
24 5397 Andrew Marges Hammer Velo
25 4189 Jordan Muller Unattached
26 93 Jeff Boulet
27 4157 Shane Johnson Trinity Bikes
28 4116 Eddie Wang River City Bicycles
29 4268 Kyle Gorman WebCyclery.com
30 69 Joe Palubeski
31 80 Todd Griffith Boneyard Cycling
32 88 Scott Grinsell
33 5428 Cory Tanler Trinity Bikes
34 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky
35 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club
36 581 Cameron Bittle Eugene Cycling Club
37 5009 Michael Grindstaff Trinity Bikes

Women 1/2

Num Name Team Points
1 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
2 8093 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
3 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10

Women 3

Num Name Team Points
1 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16
2 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 13
3 66 Jodie Bolt Old Town Bicycles 10
4 288 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
5 74 sheila raff Spokeswomen Racing 6
6 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 5
7 8095 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 4

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7134 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 16
2 8021 Clara Honsinger 13
3 8103 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 10
4 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
5 7192 Kia Parrish Ham Sappo Hill Soapworks 6
6 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
7 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team 4
8 7044 Deven Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
9 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 2
10 70 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 1
11 8062 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling
12 8039 Vikki Bourcier Poplollies