Cascade Chainbreaker XC

Bend, OR
May 11, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated May 12, 2013 at 6:52 PM

Beginner Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 605 Pete Erickson Bend 01:38:39
2 580 Tracy Graves Chehalis 01:43:29
3 539 steve green Sublimity 01:44:13
4 602 Tim Schallberger Sunnyside Sports Bend 01:48:40
5 504 Shawn Gerdes Boneyard Cycling Bend 01:53:13
6 604 Bob Reinhardt Salem 01:59:21

Beginner Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 505 Joan Vinci Boneyard Cycling Bend 01:52:01
2 520 Heather Lynch Bend 02:11:46
3 520 Heather Lynch Boneyard Cycling Bend 02:11:46
4 515 Patti Wolfe Trinity Bikes Brownsville 02:17:59

Category 1 50+

Num Name Team Home Town Finish Time
1 118 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental Bend 02:00:43
2 156 Jeff Otto Sunset Cycles Beaverton 02:01:42
3 112 Terry Knight Vancouver 02:10:58
4 92 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 02:12:56
5 165 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles White City 02:22:37
6 142 Fred Paxson Trout Lake 02:32:34

Category 1 Men 19-39

Num Name Team Home Town Finish Time
1 317 Tyler Miller Hammer Nutrition BEND 02:53:39
2 472 Callum McNamara On the Go Racing Canberra 02:54:38
3 129 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 02:55:10
4 312 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 02:57:38
5 301 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles Irrigon 02:58:26
6 469 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend 03:00:07
7 324 Nick Wood Team Dirt Portland 03:03:51
8 485 billy bergen Sunnyside Sports bend 03:03:51
9 62 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 03:05:41
10 321 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland 03:10:50
11 315 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks Ashland 03:11:48
12 308 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 03:12:48
13 467 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 03:18:29
14 482 Logan Trammell Hapi-Go! Scio 03:41:36
15 476 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 03:56:22
16 479 Nick Hardin Team Finger/Transition Bikes Hood River
DNF 59 Brian Jorgensen Bend
DNF 143 Matt Savage Trusty Switchblade Portland
DNF 302 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland
DNF 303 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental Bend
DNF 304 Sean Corey Trusty Switchblade Portland
DNF 468 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend
DNF 470 Aaron Goodwin Dirt/Mudslinger Events Bend
DNF 474 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland
DNF 481 Ryan Garner Evviva Eugene

Category 1 Men 40-49

Num Name Team Home Town Finish Time
1 307 Greg Turpen Chinook Cycling Club RICHLAND 02:47:30
2 309 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles Bend 02:50:26
3 316 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 02:56:57
4 473 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Bend 03:00:58
5 322 Trevor Norland Team Dirt Corvallis 03:02:13
6 300 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 03:06:38
7 480 Andrew Rosette Andrew Rosette Hood River 03:07:11
8 311 Jesse Luckett Cyclepath Racing portland 03:12:17
9 483 Michael Benno Dark Horse Portland 03:13:05
10 306 Jerry Fox Echo Bike & Board Irrigon 03:13:08
11 486 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 03:14:48
12 487 eric kytola Hutch's/Bend Dental Bend 03:17:04
13 305 david baker Sunnyside Sports bend 03:29:38
14 79 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 03:37:19
15 319 Mike Ripley Team Dirt Monroe 04:05:41
DNF 310 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental Bend
DNF 320 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland
DNF 484 jeff turner Dallas Bike Works West Linn

Category 1 Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 139 Jennifer Johnson Dirty Harlots Hood River 02:22:06
2 168 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team Portland 02:26:14
DNF 126 solana kline bend
DNF 55 Jessica Smith Sunnyside Sports Bend

Category 1 Women 40+

Num Name Team Finish Time
1 69 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 02:22:18
2 70 Julie Browning Cyclepath Racing 02:23:10
3 87 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 02:27:58

Category 2 19-39 Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 99 Lauren McCarthy Bend 02:07:06
2 153 Benjamin Ott RV Merishausen Valbella 02:10:18
3 121 Amit Dutta Cochrane 02:11:50
4 100 Travis Wilson Life Cycle Racing Team Veneta 02:12:03
5 103 Chris Moor Bend 02:15:23
6 159 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team bend 02:15:37
7 133 Patrick Croasdaile Team S+M Portlan 02:19:14
8 34 Don Petersen Bend 02:19:24
9 147 Peter Blenkiron bicycleattorney.com Portland 02:19:35
10 154 Andy Kunkler San Diego 02:19:48
11 80 James Kerr Bend 02:20:24
12 65 Trevor Lane Boneyard Cycling Bend 02:21:00
13 32 Damon Runberg Bend 02:21:01
14 152 Beny Ambauen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 02:22:20
15 68 David Sinclair David Sinclair Hermiston 02:24:10
16 119 Ollie Burruss XC Oregon Bend 02:25:27
17 89 David Krause Bloom Racing Bend 02:26:16
18 66 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 02:26:24
19 164 Neal Richards Bend 02:32:07
20 162 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club Portland 02:37:49
21 107 Brandon Gallogher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 02:39:27
22 116 Adam Snyder Bend 02:39:28
23 114 Jacob Schreiber Liberty Lake 02:39:29
24 35 Anthony Morales Bend 02:39:37
25 85 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo Bend 02:40:22
26 173 David Elivpulos HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Bend 02:53:37
27 36 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club Portland 02:54:07
28 33 kyle stephens BeerMongers Cycle Club Portland 02:56:45
DNF 172 Ryan Chase Deschutes Brewery Bend
DNF 161 Zach Violett Bend
DNF 176 Rob Jordan Mafia Lacey

Category 2 19-39 Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 71 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club Portland 02:39:10
2 52 Jane Quinn Pine Mountain Sports Bend 02:42:29
3 72 elizabeth Thompson Redmond 02:42:47
4 127 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo Bend 02:43:38
5 61 Kyla McDermott Sunnyside Sports bend 02:46:41
6 169 Sarah MacCarthy SLC 02:53:35
7 83 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo Bend 02:55:44
DNF 157 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland

Category 2 40-49 Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 1 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks Grants Pass 02:14:14
2 98 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental Bend 02:17:17
3 110 Chris Skovborg Sunnyside Sports Bend 02:18:06
4 174 Warren Atkey Bikesale.com Bothell 02:19:27
5 106 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 02:21:32
6 102 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 02:22:08
7 11 Thomas Hainisch Bend 02:22:53
8 82 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 02:22:55
9 7 William Waring Camas Bike and Sport Camas 02:23:07
10 148 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 02:24:57
11 3 Michael Kosmala Team S+M Tigard 02:25:17
12 144 David German Hammer Velo Portland 02:27:01
13 123 Alex Rocco CCBV Bend 02:28:54
14 6 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 02:29:27
15 31 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 02:30:15
16 158 seth ramsey Rebound/R.E.P. bend 02:31:16
17 146 Jason Snook Disciples of Dirt Eugene 02:35:12
18 4 David Anderson Boneyard Cycling Bend 02:37:04
19 14 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 02:38:20
20 135 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 02:41:11
21 9 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 02:44:11
22 12 David Shrock Clackamas 02:44:49
23 57 Terry Hamness Camas Bike and Sport Washougal 02:54:45
24 8 Charles Barrett Portland 02:55:07
25 2 Cliff McCann Sapol Hill Grants Pass 03:00:57
26 130 Justin Grady Bend 03:20:31
DNF 10 Rob Crocker Bend
DNF 13 Jarod Seaman Buy Local Cycling Salem
DNF 56 Chris Chambers Bend
DNF 64 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland
DNF 90 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend
DNF 105 Mike Taylor Deschutes Brewery Bend
DNF 137 Jay Swavely Vancouver

Category 2 40-49 Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 86 erica wescott Bend 02:34:52
2 108 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 02:41:19
3 74 Shon Rae Bend 02:41:59
4 163 Beth Burns Dark Horse Portland 02:48:02
5 73 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 02:50:05
6 91 Susan Warnick Bend 02:55:19
7 75 Julia Fudge Reall Racing Eugene 02:55:54
8 124 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 03:05:18
9 132 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Klamath Falls 03:07:09
10 170 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 03:14:58
11 160 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports Bend 03:15:01

Category 2 50+ Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 77 Pam Reid Team Rose City Portland 02:53:31
2 76 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 02:58:23
3 115 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental Bend 03:01:58
4 78 Anne Linton Sunnyside Sports Bend 03:14:59

Category 2 50-59 Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 20 David Morrison Boneyard Cycling Redmond 02:25:38
2 138 Warren Rice Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care Sisters 02:27:40
3 48 Mike Reightley WebCyclery.com Bend 02:31:33
4 22 Terrell Richards Sunset Cycles Portland 02:33:42
5 23 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 02:35:13
6 95 Mario Fennerl Boneyard Cycling Bend 02:35:19
7 145 Jeff Tedder Hammer Velo Tigard 02:38:41
8 111 Steve Lacey Portland 02:39:16
9 84 Michael Smith Newberg 02:41:24
10 18 Mark Miller Team Dirt Corvallis 02:42:32
11 37 Bill Thomas Team Chicken Butt Bend 02:44:20
12 17 Mike Orem EUGENE 02:56:35
13 19 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks Sheridan 02:57:43
14 16 Alan Thomason Deschutes Brewery Bend 03:03:11
DNF 21 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield

Category 2 60+ Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 54 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 02:30:57
2 38 Don Leet Sunnyside Sports Bend 02:36:02
3 39 JERRY RADANT Boneyard Cycling BEND 02:39:02
4 40 Daniel Caldwell Sunnyside Sports Bend 02:41:57
5 47 Craig Groendyke 0.0 02:42:00

Category 2 Junior Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 128 Lance Haldet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 02:02:17
2 117 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 02:11:06
3 49 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 02:26:35
4 175 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 02:26:46
5 50 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 02:30:30
6 149 William Reinking Bend Endurance Academy Bend 02:32:09
7 30 Billy Waring Camas Bike and Sport Camas 02:32:53
8 101 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 02:43:54
9 136 Nick Bacon Lake Oswego 03:18:20

Category 3 10-12 Junior Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 537 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 0.0 01:49:36
2 513 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 01:54:45
3 601 Collin Turner west linn 01:54:56
4 527 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com Bend 02:04:44
5 518 KELLER NORLAND Team Dirt Corvallis 02:44:19
6 598 Nyall Trout Sage Brush Cycles Bend 03:23:32

Category 3 10-12 Junior Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 522 Ana Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 03:23:17
2 536 Carmyn Fortier WebCyclery.com 0.0 03:23:18

Category 3 13-14 Junior Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 526 Peyton Logue Pistis Grants Pass 01:31:23
2 516 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 01:48:59

Category 3 13-14 Junior Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 517 Skylar Grayson Bend Endurance Academy Bend 01:52:06
2 511 Kiaryn Graves Chehalis 02:02:30

Category 3 15-16 Junior Men

Num Name Home Town Finish Time
1 531 Tully Henderson Bend 01:52:51
2 529 Kyle Martin Sisters 02:05:10
DNF 530 Caleb Johnson Sisters

Category 3 15-16 Junior Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 519 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 01:40:53

Category 3 17-18 Junior Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 528 Cooper Gould Outlaw Racing Bend 01:42:07

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Home Town Finish Time
1 686 Christopher Trask Albany 01:25:53
2 599 Derek Halvorson HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 01:27:53
3 524 Dan Ciaglo Bend 01:29:51
4 685 Alexandre Baudouin Portland 01:33:15
5 525 Seth Ervin Bend 01:34:42
6 512 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team Portland 01:36:31
7 688 Stevan Vinci Boneyard Cycling Bend 01:37:31
8 687 Ethan Erickson Sisters 01:50:18

Category 3 Men 40+

Num Name Team Home Town Finish Time
1 523 David Jero Boneyard Cycling Bend 01:28:39
2 510 jim fox bicycleattorney.com Portland 01:30:08
3 689 Sam Medrano Bend 01:38:16
4 690 Philip Litchfield Capitol Velo Salem 01:38:18
5 521 Lou Scharpf Sacramento 01:41:16
6 507 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 01:41:55
7 691 Burt Hardin Bend 01:44:22
8 696 Mike Alexander Bend 01:46:19
9 503 Jeffrey Hall Bend 01:46:20
10 697 Kieffer Tarbell Gresham 01:55:45
11 695 Phil Brothers Bend 01:55:48
12 502 John Walkenhorst Bend 02:04:30
13 692 Pat Shields Redmond 02:05:19
14 533 Russell Abt Bend 02:17:45
15 600 Darren Jacks redmond 02:19:04
16 694 Thomas Ted Taylor Bend 02:35:06
17 698 Michael Davis Redmond 02:41:58
DNF 535 James Thiele Team Rose City Hillsboro

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Home Town Finish Time
1 699 Megan Kinnear Bend 01:38:19
2 532 Temira Wagonfeld Team Finger/Transition Bikes Hood River 01:38:26
3 538 Elise Wright Eugene 01:40:26
4 700 Marcia Thuren Thuren Fabricaion BEND 01:40:46
5 509 Haley Brownson Hermiston 01:56:25
6 501 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club Portland 01:58:30
7 508 Kelly Sandow Poplollies Eugene 02:02:39
8 606 ALISHA GOERING Bend 02:33:01
DNF 534 Samantha Pharris Trinity Bikes Redmond

Category 3 Women 40+

Num Name Team Home Town Finish Time
1 603 Jann Borgers Bend 01:39:34
2 506 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro 01:59:09
3 514 Hanna Krol 0.0 02:29:34

Clydesdale 200+

Num Name Team Home Town Finish Time
1 67 MacDonald Jackson Team Dirt Corvallis 02:29:30
2 81 Bruce Haserot Haserot Race Inc Kelso 02:30:15
3 41 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend 02:31:13
4 63 Dave Cauble Bend 02:36:30
5 141 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing tigard 02:36:42
6 42 Bradley Taylor Bend 02:41:09
7 58 Gary O'Connell Trinity Bikes Bend 02:45:49
8 125 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo Bend 02:47:02
9 97 Russell Grayson Bend 02:52:14
10 140 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA Portland 02:54:32
11 43 Joe Leineweber Ironclad/Yakima Portland 03:11:02
DNF 44 Geddy Tarbell Sandy

Elite Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 478 Spencer Paxson Kona Factory Team Seattle 02:36:22
2 477 Barry Wicks Kona Factory Team Bend 02:36:22
3 318 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com Bend 02:38:42
4 313 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental Bend 02:47:29
5 475 Andy Olsson Team Finger/Transition Bikes Hood River 02:49:51
6 471 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental Bend 02:55:57
7 325 Adam Schwind Athletes Lounge Cycling Team Portland 03:06:58
DNF 314 Matt Russell Hutch's/Bend Dental Bend
DNF 323 Brennan Wodtili All Access Racing Bend

Elite Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 167 Evelyn Dong White Pine Touring SLC 02:01:41
2 93 Serena Bishop All Access Racing bend 02:06:57
3 88 Sue Butler River City Bicycles Women's Team Portland 02:09:09
4 150 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Bend 02:23:29
5 134 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team Portland 02:25:34
DNF 171 Brigette Brown River City Bicycles Portland

Fat Bikes

Num Name Team Home Town Finish Time
1 96 Tiago Reid Bend 02:40:19
2 113 Jeff Katz Bend 02:56:18
3 46 Stephen Crozier Boneyard Cycling BEND 03:07:54
DNF 104 Nicholas Brown Bend

Singlespeed Men

Num Name Team Home Town Finish Time
1 166 Scotty Carlile Thump Coffee/Hammer Nutrition/Oakley/Giro Bend 02:01:26
2 27 Will Sullivan CarbonBikesDirect.com, Boxer Industries, Hammer Nutrition Lake Oswego 02:07:26
3 29 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 02:12:59
4 122 Tom Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 02:16:34
5 151 Greg Miranda INO Bend 02:17:41
6 60 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 02:19:07
7 131 Todd McQuillin Bend 02:27:29
8 94 Wally Hockman WebCyclery.com Salem 02:28:39
9 26 Robert Winnenberg Bend 02:29:22
10 28 Jimmy Clarke Boneyard Cycling Bend 02:30:25
11 155 Paul Trout Sage Brush Cycles Bend 02:39:20
12 25 Jonathan Baker Jonathan Baker Bend 02:40:20
13 24 Jevon Crafts Portland 02:41:55
DNF 120 Jon Hansen Cascade Couriers/Bend Velo Bend

Singlespeed Women

Num Name Team Home Town Finish Time
1 53 Alice Drobna WebCyclery.com Bend 02:16:12
2 51 Lisa Belair-Sullivan 0.0 02:28:43

Tandem

Num Name Home Town Finish Time
1 109 Juan/Valeria Gustavo Baz/Baz Bend 02:37:01