High Desert Omnium: Time Trial

Bend, OR
July 6, 2014

Part of the High Desert Omnium

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 6, 2014 at 10:52 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Omnium Points Time
1 880 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 7.0 19:54.15
2 754 Larry Jackson Rolf Prima 5.0 20:02.23
3 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 3.0 20:11.17
4 658 Mark Williams Team Cycle Sport 2.0 20:51.74
5 967 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 1.0 20:56.83
6 973 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 20:58.16
7 147 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 21:02.95
8 350 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 21:28.68
9 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 22:38.27
10 4020 kevin short 22:56.74
11 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 23:11.80

Masters Men 50+

Num Name Team Omnium Points Time
1 961 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental 7.0 20:49.53
2 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 5.0 20:53.94
3 20 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental 3.0 22:10.88
4 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 2.0 22:18.61
5 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1.0 25:30.35

Masters Men 60+

Num Name Team Omnium Points Time
1 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 7.0 23:06.18
2 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 5.0 23:29.36
3 508 Sid Noyes 3.0 23:36.79
4 5487 Bob Kuehn Boneyard Cycling 2.0 25:44.45
5 5094 Larry Hunter Trinity Bikes 1.0 29:35.36

Men 1/2

Num Name Team Omnium Points Time
1 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 7.0 18:52.20
2 866 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 5.0 19:17.24
3 18 Dana Skriver 3.0 19:17.52
4 131 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2.0 19:28.50
5 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 1.0 19:29.59
6 11 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 19:33.57
7 865 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19:53.08
8 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 19:56.71
9 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 20:11.24
10 320 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 20:30.74
11 126 Peter Christoff 21:05.22
12 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 21:21.45

Men 3

Num Name Team Omnium Points Time
1 4110 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7.0 19:35.23
2 3142 John Craft Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 5.0 20:44.22
3 306 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 3.0 20:45.52
4 3139 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 2.0 20:57.26
5 362 Zach Gilmour 1.0 21:10.29
6 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21:14.66
7 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 21:23.82
8 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 21:45.52
9 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 21:59.80
10 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 22:27.62
11 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 22:32.68
12 19 Andy Su Hutch's/Bend Dental 22:47.80
13 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 22:51.58
14 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 23:32.71
15 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 24:08.55
16 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 24:20.12

Men 4/5

Num Name Team Omnium Points Time
1 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 7.0 20:52.98
2 4178 Paul Hynes 5.0 21:02.49
3 4242 Jeramy Martin 3.0 21:08.18
4 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 2.0 21:30.07
5 5530 Andrew Young 1.0 22:00.94
6 99 George Hegarty 22:07.43
7 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22:16.35
8 4231 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22:18.17
9 3 Mark LaGioia Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22:23.25
10 1 Ryan McGlone Boneyard Cycling 22:32.07
11 4258 Eric Newman 23:06.47
12 5393 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 23:21.62
13 430 Anthony DiSano Rogue 23:24.91
14 23 Drew Moore 23:32.13
15 5958 Alexander Pettit Estell Guinness Cycling Team 23:36.94
16 4056 Mike Emerson Athletes Lounge Cycling Team 23:58.83

Women 1/2

Num Name Team Omnium Points Time
1 978 julie cutts 7.0 20:54.93
2 200 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5.0 21:25.45
3 979 Jenna App 3.0 21:35.36
4 216 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2.0 21:57.48
5 997 Michelle Mercer Deschutes Brewery 1.0 23:58.12

Women 3

Num Name Team Omnium Points Time
1 7156 Jennifer Luebke 7.0 21:49.15
2 221 Jodie Bolt 5.0 23:26.25
3 21 Amanda Porino 3.0 24:33.87

Women 4/5

Num Name Team Omnium Points Time
1 5562 Lisa Bowerman 7.0 22:40.00
2 17 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5.0 24:46.28
3 7247 Beth Pfost SCCA/Starbucks 3.0 24:55.46
4 7185 Rachel Mavis Deschutes Brewery 2.0 25:26.72
5 5567 Ann Kennedy bicycleattorney.com 1.0 25:38.03
6 7162 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 25:51.93
7 5575 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks 26:39.97
8 7234 Kathryn Beattie 27:18.23
9 4390 Sophia Andrews 27:20.18
10 22 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28:40.99