Tuesday PIR

Portland, OR
July 15, 2014

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 16, 2014 at 10:50 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points
1 793 Joseph Dengel Dr Will Bar 29
2 5988 Craig Schommer 12
3 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 11
4 136 David Root Therapeutic Associates Racing 10
5 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 9
6 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 8
7 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 6
8 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 6
9 846 John Leonard 6
10 8008 Killian Bailey West End Jr 5
11 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 4
12 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 4
13 747 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
14 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 2
15 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 2
16 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
17 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team
20 194 Joseph King Guinness Cycling Team
21 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
22 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team
23 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
25 870 Chris Wright
26 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade
27 804 John Grochau
28 3115 Khari Gates Civilian Velonauts
29 20 Casey PAXTON
30 4142 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
31 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team
32 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing
33 842 Terry McLeod
34 782 Daniel Penner Ironclad Cycling Team
35 847 Todd Littlehales
36 151 Jeff Mitchem
37 179 Andrew Barrett
38 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
39 516 Matt Radich Dr Will Bar
40 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
41 29 Dean Peters
42 862 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
43 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team
44 803 Tim Coffey
45 748 Dickie Mallison
46 3055 Brent Casady
47 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
48 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing
49 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA
50 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
51 4335 Will Hahn

Category 3/4

Num Name Team Points
1 534 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27
2 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 20
3 861 Eric Anderson Dr Will Bar 14
4 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 12
5 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 11
6 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 10
7 33 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7
8 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4
9 4112 Rick Boston Velominati Racing 4
10 3002 Geoff Grummon crank 3
11 4340 Daniel Kurylo 2
12 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
13 317 Steve Swanson
14 4374 Joe Butler
15 4297 Andrew Daniels
16 31 Benjamin Drucker
17 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
19 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
20 489 Andrej Miske Dr Will Bar
21 4167 Will Cook
22 396 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing
23 4107 Andrew Hadd River City Bicycles
24 475 Brian Lynch Dr Will Bar
25 32 Chip Graeper
26 546 Eddie Wang River City Bicycles
27 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 8023 Erik Hammerquist Capitol Velo
29 341 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
30 347 Greg Estes Hammer Velo
31 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 4043 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme
33 4216 Bill Dolan Dr Will Bar
34 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
35 4357 Guy Lorshbaugh
36 462 Mark Jensen Team Planet X USA
37 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 5991 John Lehman
DNF 5524 james putnam Portland State University
DNF 448 Dave Groner
DNF 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
DNF 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
DNF 4041 Aaron Even Velominati Racing
DNF 3022 Justin Tutor crank
DNF 4407 Karl Mikkelson Rogue
DNF 8122 Zach Mikkelson Rogue
DNF 3119 Richard Potestio
DNF 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Category 4/5

Num Name Team Points
1 5300 Luke Coleman 19
2 5845 Justin Rackley HCH-RPM Mortgage Cycling Team 13
3 5983 Adam Goulet 12
4 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
5 5846 Scott Rath HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
6 5508 Andrew Nelson 6
7 5367 Gregory Kell 5
8 5780 Nicholas Gustafson 4
9 5194 Jacob Scott Rare Disease Cycling 3
10 9013 Erik Hahn 2
11 5960 Reno Mitchell
12 9 Kellen Rear Portland State University
13 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
14 21 Chris Soelling
15 5463 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team
16 5105 Tom Kelly Team Planet X USA
17 22 Brad Tanner
18 5668 Edmundo Rea
19 5963 Tyler Hagan
20 5990 Joelle Rowley
DNF 19 Daniel Hughes

Category 5

Num Name Team Points Notes
1 5987 Isaac Tarter 15
2 22x 12 not on reg
3 5412 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 10 please wear 2014 #
4 30 Austin Bender 8
5 5880 Thomas Hurst 7
6 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 6