Alpenrose Thursday Series: August Series

Portland, OR
August 26, 2010

Part of the Alpenrose Thursday Series

Updated September 1, 2010 at 10:06 PM

Cat 1/2

Name Team Points
1 Steven Beardsley Gentle Lovers 49
2 Jake Hansen Word-RCB 37
3 Stephen Bedford Word-RCB 31
4 Tony Kic Gentle Lovers 27
5 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 24
6 Mark Blackwelder Gentle Lovers 22
7 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 16
8 James Adamson Gentle Lovers 15
9 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
10 Per Bjesse BRIHOP Cycling 13
11 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 10
12 zachary kovalcik BRIHOP Cycling 9
13 Clint Culpepper Team Beer 9
14 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 8
15 Brent Emoff BRIHOP Cycling 8
15 Emily Charbonneau BRIHOP Cycling 8
17 Andy Williams Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 7
18 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 7
19 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 7
20 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
21 Curtis Bergquist Meg's Maniacs 5
22 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 5

Cat 3

Name Team Points
1 George Carder Portland State University 38
2 Brian Ratliff Portland Velo 35
3 Patrick Jacks Meg Maniacs 27
4 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23
5 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
6 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 20
7 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem 15
8 Stephen Hemminer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
9 James Bender Beaverton Bicycle Club 13
10 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 11
11 Todd Fleischmann 11
12 John Forbes Bri-Hop Cycling Team 11
13 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
14 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club 5
15 Ron Magnus NoMad Sports Club 4
16 Darell Provencher Team Rose City 4
17 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 4
18 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1

Cat 4

Name Team Points
1 Jeff Marain 15
2 Jonah Porter River City Bicycles 12
3 Aubrey Edwards 10
4 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 8
5 Cameron Duff 7
6 Christopher Kessler Ruckus Test Team 7
7 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 5
8 Kyle Murphy Veloshop 4
9 Dennis Petross Ten Guys Named Alex 4
10 Ryan King Weir's Cyclery 3
11 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
12 Dey Shaun Lee Word-RCB 1
13 Jacques Lafortune HTFU 1

Women

Name Team Points
1 Amy Shepard BRIHOP Cycling 15
2 Camille Hook BRIHOP Cycling 12
3 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 12
4 Jenn Levo Bridgetown Velo 10
5 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
6 Erin Playman Gentle Lovers 8
7 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club 5
8 Anita Dilles Ruckus Test Team 4
9 Megan Chinburg Veloforma 3
10 lara kurynny 3
11 Elena Larson BRIHOP Cycling 3