CrossAflixion Cup

Bend, OR
September 24, 2011

Part of the CrossAflixion Cup

If you have questions or corrections, please email Stacia Hood.

Updated September 28, 2011 at 8:22 AM

Beginner

Num Name Team Age Laps
1 400 Shea Hawes 37 4
2 401 Thomas J Meier 56 4
3 402 Robert Burch Boneyard Cycling 54 4
4 404 Joel Kent 42 4
5 403 Keith Labmow 46 4

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 504 Marsha Ford Boneyard Cycling 49 Bend 6
2 501 Laurie Ness Boneyard Cycling 43 Bend 6
3 505 Marny Musielak 41 5
4 506 Rachel Wray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 5
5 502 Patti Wolfe 42 5
DNF 500 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 39 Bend
DNS 503 Ellyn Lindquist 43 Bend

Boys 10-12

Num Name Team Laps
1 719 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy 4
2 714 Donovan Birky 4
3 728 Joseph Lukens 4
4 742 Orion York Team Bossen 4
5 722 Walton Lafky 2
6 724 Harrison Helt 2
7 734 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 2
8 748 Nicholas Paesler 2

Boys 13-14

Num Name Team Laps Notes
1 702 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 5 Eugene United
2 715 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 5
3 720 Cameron Beard Bend Endurance Academy 5
4 712 Ian Wilson Pacific Power Blue Sky 5
5 700 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 4 High Cascade
6 750 Aaron Lopez Pacific Pedaling 4
7 709 Ian Steigerwald 4
8 705 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 4 Corvallis United
9 726 Quin McIntyre 4 Mud Warriors
10 721 Ian Lafky 4

Boys 15-16

Num Name Team Laps Notes
1 718 Javier Colton Bend Endurance Academy 5 High Cascade
2 706 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 5 Mud Warriors
3 733 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 5 Mud Warriors
4 729 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 5 Mud Warriors
5 703 Connor Dunn 5 Hood River Valley
6 701 Sam Wiley Mountain View Cycles 5 Hood River Valley
7 725 Cameron Millar-Griffin 5 Mud Warriors
8 738 Kyle Miller 5 Roseburg Racing
9 739 Steven Gilstrap 5 Roseburg Racing
10 736 Justin Wallace 4 Roseburg Racing
11 744 Aaron Brownfield 4 Roseburg Racing
12 747 David Lozano 4 Roseburg Racing
13 735 Anthony Vanderylden 4 Roseburg Racing
14 708 Adam Oliver Hutch's-Eugene 4 Eugene United
15 740 Levi Riley 4 Roseburg Racing
16 745 Dale Wolfe 4 Roseburg Racing
17 723 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 4 High Cascade
DNF 710 Cameron Carrick 0 High Cascade

Boys 17-18

Num Name Team Laps Notes
1 713 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 5 High Cascade
2 707 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 5 Corvallis United
3 732 Adam Artner 5
4 711 Zach Colton 5 High Cascade
5 751 Brandon Moore 5 Roseburg Racing
6 743 Kiona Siewell 5 Roseburg Racing
7 731 Henry Peterson 4 Mud Warriors
8 727 Timothy Jaynes 4
9 716 Clayton Hall 4 Eugene United
10 730 Ian Mastenbrook Hammer Velo 4 Mud Warriors
11 737 Joshua Savage 4 Roseburg Racing
12 717 Luis Contreras 4 Eugene United
13 746 Justice Turya 3 Eugene United
DNF 704 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky 0 Corvallis United
DNF 749 Larry Meyers 0 Eugene United

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 102 Ben Thompson 34 Bend 12
2 104 Cody Peterson 32 12
3 459 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 44 Bend 12
4 101 Scotty Carlile WebCyclery.com 27 Bend 12
5 103 Brennan Wodtli Hutch's Bend 23 Bend 12
6 105 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 12
7 106 James Williams Sunnyside Sports 31 Bend 12
8 100 Austin Line Sunnyside Sports 23 Bend 11
DNF 107 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 38

Category B

Num Name Team Age Laps
1 257 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 10
2 253 Brook Gardner 34 10
3 256 Steve Langenderfer Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31 9
4 255 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 41 9
5 251 Sean Lewis Trinity Bikes 24 9
6 250 Stephen Helt 41 9
7 252 Aaron Tarnow WebCyclery.com 33 9
DNF 254 chuck meyer Sunnyside Sports 33
DNF 258 Cory Tauler Trinity Bikes 24
DNF 259 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34

Category C

Num Name Team Age Laps
1 210 Kyle Dale 29 5
2 201 David Anderson Boneyard Cycling 45 5
3 204 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 41 5
4 209 Brent Butler 33 5
5 202 Juan Ramirez Trinity Bikes 43 5
6 205 Chris J Zanger 37 5
7 213 Lucas Freeman 39 5
8 203 Andy Barram Boneyard Cycling 42 5
9 207 Jeff Monson Boneyard Cycling 58 5
10 200 Craig Mavis Deschutes Brewery 57 5
11 214 Burke Sellbst Focus Physical Therapy 40 5
12 211 Michael McLandress Boneyard Cycling 50 5
13 208 Kyle Mills 32 5
14 212 Jeff Johnston 30 5
15 206 Kern Reynolds Boneyard Cycling 54 5

Girls 10-12

Num Name Team Laps
1 801 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 4
2 812 Annika Sandaine Team Bossen 2
3 810 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 2
4 800 Sierra Kelly Jelly's Pirates 2

Girls 13-14

Num Name Team Laps Notes
1 803 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky 4 Corvallis United
2 807 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3 High Cascade
3 806 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 3

Girls 15-16

Num Name Team Laps Notes
1 805 Maddy Cripe Pacific Power Blue Sky 4 Corvallis United
2 802 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 3 Corvallis United
3 811 Anna Peterson 3 Mud Warriors
4 808 Erynne Vanzee Pacific Power Blue Sky 3 Corvallis United

Girls 17-18

Num Name Team Laps Notes
1 809 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 4 Hood River Valley
2 804 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 4 Corvallis United
DNF 813 Haley Leuband 0 Eugene United

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 461 Tim Jones WebCyclery.com 39 Bend 12
2 455 Andrew Sargent 41 Bend 12
3 454 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 Bend 11
4 453 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 11
5 457 John Rollert WebCyclery.com 38 Bend 11
6 456 Ryan McKean 39 11
7 460 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 11
8 458 George Wescott 43 11
9 462 Sean Rogers Yard Sale CX 44 Bend 10
10 452 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 10
DNF 450 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 Bend
DNF 451 Chad Sage Sunnyside Sports 42 Bend

Masters 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 636 Jeff Nielsen Terescape 40 8
2 647 Lauren McCarthy Team Nothing 37 8
3 625 karl haunold 43 8
4 628 Eric Birkey WebCyclery.com 8
5 633 Dan Wolnick WebCyclery.com 46 8
6 642 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 8
7 645 Grant Carson Rebound Physical Therapy 40 8
8 641 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 36 8
9 637 Henry Abel Pine Mountain Sports 40 8
10 646 Jay Palubeski WebCyclery.com 49 8
11 639 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 8
12 644 Todd Schock Boneyard Cycling 48 8
13 643 Seth Graham Pine Mountain Sports 38 8
14 635 Paul Kelly Jelly's Pirates 45 8
15 626 Charles Thomas Boneyard Cycling 47 8
16 629 Drew Holmes WebCyclery.com 41 7
17 627 David Dorocke 49 7
18 634 Beny Ambauen Swisswoodworker.com 36 7
19 632 Erik Haunold Cycle One Team 41 7
20 648 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 7
21 631 Rick Peters Boneyard Cycling 48 7
22 620 Mark Augustyniewicz Cycle U 37 7
23 640 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 36 6

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 158 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 8
2 153 Mark Bradley 51 8
3 157 Dan Davis WebCyclery.com 53 8
4 156 Thane Jennings Sunnyside Sports 8
5 152 Ralph Tolli Cycle Maui 60 7
6 160 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 7
7 151 Brian Smith WebCyclery.com 53 7
8 155 Rich Wolf Sunnyside Sports 52 7
9 159 David Bowman Rebound Physical Therapy 52 7
10 154 Amory Cheney 60 7
11 150 Paul Mautner Team Rose City 53 7

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age Laps
1 600 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41 7
2 605 Renee Scott Sunnyside Sports 38 7
3 604 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 44 7
4 602 Karen Kenlan Sunnyside Sports 51 7
5 601 Angela Mart WebCyclery.com 41 7
6 603 Joanne Stevens Sunnyside Sports 44 7

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 303 Diana Spring 38 7
2 304 Shellie Haggenberger Boneyard Cycling 39 Bend 7
3 301 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 7
4 302 Lynda Palubeski WebCyclery.com 44 Bend 7
5 301 Jodi Line-Bailey Sunnyside Sports 41 Bend 7
6 306 Amy Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 6
7 300 Marna Kagele Team Group Health 36 6
8 307 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 47 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 533 luke demoe SLOCUM Race Team 32 10
2 527 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 Bend 10
3 528 Jeff Merwin 39 10
4 525 Chad Willems 36 10
5 530 Jon Hansen Pine Mountain Sports 38 Bend 9
6 526 James Webb 45 8
DNF 531 Brent Chapman RockLobster 40 Bend
DNF 529 Richard Lorenz 36

Women A

Num Name Team Age Laps
1 351 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 32 12
2 352 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 11
3 353 Karen Oppenheimer 43 9
DNF 350 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33

Women B

Num Name Team Age Laps
1 126 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 7
2 125 Amber Clark Team Bear 34 7
3 DNF Kelsey Kelley Kelley Realty 2 7