Portland Short Track Series

Portland, OR
July 30, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 30, 2012 at 10:36 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 213 Paolo Zanetti 33 6
2 233 Kolben Preble Kona Grassroots/Olsons Bicycles 19 Forest Grove 6
3 236 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 6
4 217 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 6
5 219 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland 6
6 221 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 32 Portland 6
7 206 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 6
8 241 Justin DeMallie Filth and Fury 29 Portland 6
9 201 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
10 229 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 Portland 6
11 223 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 29 Hood River 6
12 237 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 18 Camas 6
13 246 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 6
14 904 Brian Austin bicycleattorney.com 34 Hillsboro 6
15 212 Erik Long Cyclepath Racing 33 Portland 6
16 216 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 6
17 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6
18 234 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 6
19 207 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6
20 228 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6
21 210 Stephan Roberts Cyclepath Racing 18 Portland 5
22 205 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview 5

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 336 doug evans bicycleattorney.com 42 Portland 6
2 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 6
3 324 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 6
4 313 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35 Portland 6
5 347 Erik Luebkert 37 Beaverton 6
6 342 Barry O'Connor 36 Portland 6
7 306 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 6
8 343 Andy Barczak Team Western Bike Works 36 Camas 6
9 337 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 6
10 348 Grant Folske Cyclepath Racing 35 Boring 6
11 334 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 6
12 902 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 6
13 307 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6
14 345 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 6
15 321 Steve Dale bicycleattorney.com 37 Portland 6
16 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 6
17 315 Johnny Burrell 37 portland 6
18 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
19 329 Spencer Moersfelder River City Bicycles 37 Portland 6
20 308 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6
21 300 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 6
22 346 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 6
23 344 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 400 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 6
2 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 6
3 405 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 6
4 417 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 6
5 416 Terry Knight 57 Vancouver 6
6 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 6
7 411 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
8 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6
9 413 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 6
10 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 6
11 410 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 5
12 414 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5
13 409 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 5
DNF 412 John Cariveau 45 Steamboat Springs 2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 4
2 319 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 4
3 300 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 4
4 332 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 4
5 349 Gabe Doebler 35 Tigard 4
6 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 4
7 329 Andrew Holder 39 Portland 4
8 305 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 4
9 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 4
10 359 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 4
11 390 Christopher Ryan 35 Portland 4
12 425 Ken Reed Green Submarine Records 36 Beaverton 4
13 335 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Portland 4
14 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 4
15 322 Jonathan Maus 37 Portland 4
16 315 Raymond Crepeau 40 Portland 4
17 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 4
18 437 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 4
19 321 Joe Durkee bicycleattorney.com 44 Portland 4
20 429 Juan Cagampang Yakima Bike Vigilantes 42 portland 4
21 408 Curtis Loeb Hammer Velo 38 Portland 4
22 301 Jon Coney 42 Portland 4
23 320 Tim Shannon 43 Portland 4
24 355 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 4
25 376 Matt Hooge 40 Portland 4
26 436 robert lee Filth and Fury 41 Portland 4
27 418 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
28 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 Washougal 4
29 333 Scott Gerwig 44 Portland 4
30 308 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 4
31 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 4
32 411 Doug Bredall 42 Beaverton 4
33 364 ILe Powell Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Portland 4
34 369 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 4
35 367 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 4
36 430 Edward Rogers Jens Voigt's Army 37 Portland 4
37 401 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
38 432 Dylan Robbins Jens Voigt's Army 38 Portland 4
39 435 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 4
40 431 Dennis Veatch Camas Bike and Sport 36 Portland 4
41 438 Sean Kellogg Ruckus Test Team 35 PORTLAND 4
42 380 Peter Lines Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 Portland 4
43 412 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 4
44 385 Michael Kosmala 40 Tigard 4
45 433 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 4
46 310 Chester Artman 4
47 424 Jeremy Hudson 41 Gresham 4
48 406 William Glasson RAY'S FOOD PLACE 37 Hillsboro 4
49 358 todd knoeppel Camas Bike and Sport 44 Camas 4
50 302 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 4
51 353 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
52 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 4
53 428 Todd Burnette Portobello-A Better Cycle 36 Portland 4
54 337 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 4
55 400 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 4
56 434 Kahlin Kurilik Staccato Gelato/Bartonpdx.com 40 Portland 4
57 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 3
58 331 Jason Bacon Trusty Switchblade 41 Portland 3

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 219 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 4
2 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 4
3 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 4
4 215 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 4
5 232 David Saltzberg 46 Vancouver 4
6 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 4
7 216 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 4
8 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 4
9 258 mike packer Rebound/Tireless Velo 48 Vancouver 4
10 235 Patrick Hultgren 45 Tualatin 4
11 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 4
12 263 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
13 229 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4
14 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 4
15 240 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 4
16 208 David German Hammer Velo 47 Portland 4
17 205 Jeff Steiner Showers Pass 46 Portland 4
18 204 Michael Dehner 47 Portland 4
19 224 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 4
20 226 jeff stob Rebound/Tireless Velo 52 Vancouver 4
21 246 John Napier 51 Camas 4
22 244 Dan Houghton Showers Pass 52 Aloha 4
23 211 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
24 256 Rob Russell SWEAT360 45 Hillsboro 4
25 225 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 45 West Linn 4
26 249 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 4
27 262 Roger Joys 4
28 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4
29 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 4
30 238 Mark Chasse 45 Portland 3
31 264 Mark Stoller 3
32 269 Neil Carpenter 47 Portland 3
33 251 David Smith Showers Pass 53 Portland 3
DNF 260 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 2

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 4
2 811 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 4
3 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 4
4 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4
5 803 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 4
6 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4
7 804 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 4
8 808 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 4
9 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 4
10 805 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 4
11 801 Vern Krist Showers Pass 56 Portland 4
12 810 Dave Klug Team Rose City 59 Beaverton 4
13 814 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 3
DNF 821 Bill Alsup 58 Beaverton 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 51 Andrew Yeoman Team Peagasus 30 Portland 4
2 21 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 4
3 41 Sam Conklin 21 Lake Oswego 4
4 35 Daniel Evans 27 Portland 4
5 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 4
6 7 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 4
7 27 Ian Mastenbrook Hammer Velo 18 Milwaukie 4
8 46 John Ayres bicycleattorney.com 27 Hillsboro 4
9 56 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 4
10 64 Paul Johnson 24 Portland 4
11 60 Brennan Gilbert 32 Portland 4
12 66 Preston Covey Ruckus Test Team 32 Portland 4
13 2 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 4
14 63 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 4
15 48 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 4
16 67 Nick Groesz XO Racing 32 Portland 4
17 65 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 30 Hillsboro 4
18 57 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 29 Albany 4
19 20 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
20 6 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 4
21 14 Jacques Lafortune bicycleattorney.com 26 Portland 4
22 58 John Fritz Team Slow 28 4
23 69 Matt Danielson 30 Portland 4
24 59 Andrew Sullivan 30 Portland 4
25 33 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 4
26 68 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 4
27 61 Erik Olson Ruckus Test Team 33 Portland 4
28 50 Jeremy Teveliet Dish Island 34 Portland 4
29 54 Matt Stuemke 28 Lake Oswego 4
30 13 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 4
31 62 John Ayers 32 Portland 4
DNF 19 Brian Buskirk Trinity Bikes 27 Grants Pass 1

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 421 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 3
2 403 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 3
3 424 Darien Curl 3
4 407 Kristine Artman 41 3
5 412 Denise Livingston Filth and Fury 44 Longview 3
6 423 Dawn Guildner 41 Portland 3
7 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 3
8 417 Kendra Duong Portland Velo 44 Portland 3
9 408 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 3
10 413 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 3
11 406 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 42 Portland 3
12 420 Julie Carter Hammer Velo 40 Portland 2

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 3
2 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 3
3 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 3
4 514 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 3
5 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 3
6 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 3
7 506 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 3
8 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3
9 512 beth hamon Team Slow 48 portland 2

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 323 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
2 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4
3 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
4 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 3
5 300 hannah moore Green Submarine Records 29 Portland 3
6 333 Susannah Hart Hapi-Go! 3
7 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3
8 320 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 3
9 332 Hannah Hart Hapi-Go! 3
10 309 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 3
11 327 Kate Ayres 27 Hillsboro 3
12 335 kim danielson 3
13 314 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 3
14 324 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 3
15 334 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Tigard 3
16 329 Phaedra Booth Green Submarine Records 32 Hood River 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 339 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 5
2 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 5
3 363 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 5
4 311 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 5
5 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 5
6 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 5
7 324 Alex Holzheimer Camas Bike and Sport 15 Camas 4
8 308 Linus Clark 13 Portland 4
9 354 Chase Jamieson Yeti Cycles 13 La Center 4
10 326 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 13 Camas 4
11 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 4
12 338 Daven Sharma Camas 14 camas 4
13 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 Camas 4
14 332 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 4
15 334 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport 14 Camas 4
16 362 Max Larson 12 Portland 4
17 336 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport 13 Vancouver 4
18 335 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 Vancouver 4
19 340 Steve Stiles Camas Bike and Sport 14 Portland 4
20 317 Nathan Rubin 14 Beaverton 4
21 302 Zach Durst 14 portland 4
22 341 Amadi Hayes Artisan Family Racing 10 Portland 4
23 360 Jeremy Hamness 12 Washougal 4
24 361 Jack Welson Portobello-A Better Cycle 11 Portland 3
25 315 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 12 Camas 2
26 358 Kyle Petz The Spokesmen 11 Vancouver 2
27 342 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 10 West Linn 1

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 406 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 5
2 400 Billy Waring Camas Bike and Sport 17 Camas 5
3 413 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 5
4 423 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 17 Camas 5
5 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 Camas 5

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 52 David Webb Camas Bike and Sport 49 Camas 5
2 14 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 5
3 85 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 5
4 171 Ian Kenny 23 Portland 5
5 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 5
6 76 Terry Hamness Camas Bike and Sport 41 Washougal 5
7 39 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5
8 168 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5
9 43 Russell Holzinger 34 Portland 5
10 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 5
11 13 Jeff Smith 36 Hillsboro 5
12 58 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 5
13 803 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 5
14 5 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 5
15 10 Brent Misfeldt 37 Vancouver 5
16 104 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 5
17 147 Kyle Kruger 27 Portland 5
18 195 Alexander Mills 28 Portland 5
19 17 Scott Zenier 26 Portland 5
20 33 Adam Gomez 36 Newberg 5
21 61 James Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 5
22 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 5
23 157 Benjamin Joy 50 Portland 5
24 36 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 5
25 74 Bill Garcia 32 Beaverton 5
26 81 Greg Witt 51 Portland 5
27 179 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 52 Gresham 5
28 148 Victor Duong Portland Velo 40 Portland 5
29 16 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 5
30 57 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 5
31 42 Rick Zimmerman Portland Velo 45 Portland 5
32 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5
33 34 Mike Reddig Camas Bike and Sport 41 Camas 5
34 161 Keoni McHone 37 Happy Valley 5
35 89 Ryan Paddock 38 Milwaukie 5
36 172 Hans Nussbaum 19 Portland 5
37 802 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland 5
38 107 Andy Morris 42 Portland 5
39 108 David Phillips 45 Vancouver 5
40 136 Paul Bascom Portland Velo 53 Lake Oswego 5
41 15 Edgar Badua 43 Portland 5
42 807 Alexander Goldman 28 Portland 5
43 181 Nick Schoeps 43 Portland 5
44 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 5
45 79 Rick Larson 42 Portland 5
46 1 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 5
47 80 Jimmy Cavalieri 41 Portland 5
48 35 Jim Lofthus 48 oregon city 5
49 808 Justin Wagner Cyclepath Racing 24 Portland 5
50 67 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 5
51 7 Jason Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5
52 75 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
53 128 Todd Davis 33 Portland 5
54 118 Nicholas Ortiz Hapi-Go! 20 Vancouver 5
55 809 David Shute 54 Portland 5
56 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 5
57 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 5
58 31 Edward Brewer 54 Seattle 5
59 71 Nate Frost Team Slow 24 Portland 5
60 140 Charles Reneau 31 Portland 5
61 103 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5
62 117 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 Portland 5
63 196 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro 5
64 54 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 5
65 159 David Miller 38 Tigard 5
66 801 Tom Kay 37 Portland 5
67 170 John Hughes Broadlook.com 43 Wilsonville 5
68 134 Reynaldo Ortiz 41 Portland 5
69 62 Jonathan Lovenguth 40 Gladstone 5
70 164 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 28 Vancouver 5
71 177 jeff bromwell 44 Portland 4
72 64 Dennis Scott 41 Milwaukie 4
73 174 Jeff Stanley 42 Beaverton 4
74 12 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle 41 Portland 4
75 119 John Golden Team BMX 36 North Plains 4
76 22 Jonathan Arnett Camas Bike and Sport 51 Camas 4
77 175 Tyse van Luik Team Cyle One 32 Vancouver 4
78 151 Benjamin Christ 33 Beaverton 4
79 190 Andrew Dunne 47 Portland 4
80 185 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4
81 3 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 4
82 84 Edward Rubin 47 Beaverton 4
83 114 Mark Person 50 Portland 4
84 805 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 3
85 806 Dan Poehner 31 Portland 2

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 4
2 504 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Lake Oswego 4
3 502 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
4 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 4
5 501 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 4
6 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 4

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 604 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5
2 601 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 4
3 603 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 15 Camas 4

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 222 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 5
2 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5
3 207 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
4 215 Megan Kent 5
5 237 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 West Linn 4
6 233 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 4
7 211 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 4
8 205 Evelyn Kim 43 Portland 4
9 235 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
10 232 Christy Cowgill 4
11 226 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 4
12 231 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 4
13 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 4
14 236 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 4
15 212 Kelley Goodwin 4
16 217 Deann Garcia 30 beaverton 4
17 201 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Camas 4
18 229 Amanda Ryman 27 Portland 4
19 234 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 4
20 209 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 4
21 220 Naomi Nussbaum 22 Happy Valley 3

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 6
2 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 6
3 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 6
4 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 6
5 37 Will McDonald Cole Sport Racing 28 Portland 6
6 2 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 6
7 14 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 6
8 30 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6
9 39 Nick Gibson Giant 33 Portland 6
10 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 6
11 36 Paul LaCava Giant 34 Portland 6
12 33 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 6
13 26 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 6
14 34 Nelson Snyder Cyclepath Racing 41 Hood River 6
15 27 Dan Watson Gentle Lovers 32 Portland 6
16 38 Ian Brown River City Bicycles 34 Portland 6
DNF 35 Joel Madrone Embrocation Cycling 37 portland 4

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 129 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 5
2 116 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 5
3 126 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 5
4 134 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 5
5 102 Laura Trace 1 Error 46 Portland 5
6 127 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 5
7 112 Marila Alvares signal cycles 41 Portland 5
8 120 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5
9 130 Kristin Wille Ruckus Test Team 29 Portland 5
10 119 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 5
11 101 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 5
12 108 Abra McNair Showers Pass 30 Portland 5
13 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 5
14 133 Susan Grandjean Showers Pass 39 Portland 5
15 132 Audrey Brown Team S+M 26 Lake Oswego 5
16 131 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 35 Portland 5
17 103 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32 Portland 5
18 109 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 5
19 128 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 4
2 10 Alex Criss River City Bicycles 35 portland 4
3 42 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 4
4 25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 4
5 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 4
6 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 4
7 78 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 4
8 100 Nick Gibson 4
9 79 William Alcorn BikeFlights.com 45 Portland 4
10 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 4
11 53 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 4
12 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 4
13 18 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 4
14 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 4
15 62 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 4
16 49 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 4
17 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 4
18 29 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 4
19 12 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 4
20 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 4
21 89 Dylan VanWeelden Chris King 34 Portland 4
22 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 4
23 69 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 51 Portland 4
24 60 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 4
25 21 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 Portland 4
26 34 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 4
27 59 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Portland 4
28 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
29 54 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 4
30 7 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland 4
31 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 4
32 81 Tyson Hart Filth and Fury 38 Lake Oswego 4
33 98 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 4
34 41 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 4
35 67 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 4
36 66 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 4
37 80 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 4
38 26 Dan Cheever Evil 44 Portland 4
39 56 Joel Holly Ruckus Test Team 34 Portland 4
40 23 Michael Clark 43 Portland 4
41 75 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4
42 48 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 4
43 27 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 4
44 95 Maxwell Merkle Team Moustache 30 Portland 4
45 76 Jeremy Zane 42 Portland 4
46 37 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 4
47 96 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 4
48 64 Ryan Good Team Slow 41 Portland 4
49 91 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4
50 97 anthony sands 37 portland 4
51 5 chris mccraw Team Slow 36 portland 4
52 72 Robert Anderson 32 Portland 3
53 99 Mark Reis 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 607 Jade Koide Team Beer 29 Portland 3
2 605 Kristina Nash 29 Portland 3
3 611 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 45 Lake Oswego 3
4 612 Erin Goodall Sprout Cycles/Lucky Lab 23 Portland 3
5 606 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 3
6 604 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 3
7 600 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3