Portland Short Track Series: Series Standings for July

Portland, OR
July 30, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Kris Schamp.

Updated November 28, 2012 at 9:42 PM

Category 1 Men 19-34

Name Team Points
1 Paolo Zanetti 275
2 Kolben Preble Kona Grassroots/Olsons Bicycles 240
3 Jacob Furniss Eddy Merkin 192
4 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 185
5 Tyler Fought Guinness Cycling Team 165
6 David Boerner Ruckus Test Team 145
7 Greg Adams Cyclepath Racing 132
8 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 110
9 Paul LaCava Giant 100
10 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 96
11 Erik Long Cyclepath Racing 92
12 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 80
13 Steve O'Neill Cyclepath Racing 66
14 Christian Reed Green Submarine Records 62
15 Stephan Roberts Cyclepath Racing 60
16 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 58
17 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 50
18 Robert Thayer bicycleattorney.com 43
19 Brian Austin bicycleattorney.com 42
20 Brian Larson 36
21 Justin DeMallie Filth and Fury 32
22 Jeremy Warnicke Reall Racing 29
23 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 26
24 Ryan Eisele Reall Racing 18
25 Todd Chance 16
26 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 15
27 Sean Corey Trusty Switchblade 12
28 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 9

Category 1 Men 35-44

Name Team Points
1 John Bravard Cyclepath Racing 199
2 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 192
3 Tony Daversa Filth and Fury 190
4 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 169
5 Jesse Lea Cyclepath Racing 161
6 doug evans bicycleattorney.com 160
7 Brian Foresta Filth and Fury 120
8 Erik Luebkert 119
9 Joel Madrone Embrocation Cycling 100
10 Barry O'Connor 94
11 John Gulick Green Submarine Records 89
12 Bill Larson Cyclepath Racing 76
13 Andy Barczak Team Western Bike Works 72
14 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 66
15 Josh Cady Cyclepath Racing 60
16 Dan Porter Cyclepath Racing 58
17 Steve Dale bicycleattorney.com 57
18 Johnny Burrell 54
19 Shannon Boroff bicycleattorney.com 54
20 Michael Szwaya bicycleattorney.com 54
21 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 52
22 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 50
23 Aaron Leritz Team S+M 50
24 Grant Folske Cyclepath Racing 26
25 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 26
26 James Tervo Artisan Family Racing 24
27 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 22
28 Paolo Dabbeni Filth and Fury 20
29 Pete Zlatnik signal cycles 18
30 Daniel Boatright 15
31 Spencer Moersfelder River City Bicycles 12
32 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 11
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
34 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 400
2 Martin Baker bicycleattorney.com 270
3 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 265
4 Bob Jacbos bicycleattorney.com 220
5 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 156
6 Terry Knight 148
7 Johnny Vergis Cyclepath Racing 140
8 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 127
9 John Droege Filth and Fury 103
10 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 98
11 William Goritski Rebound/Tireless Velo 94
12 joseph fricke Cyclepath Racing 87
13 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 62
14 Sean Rees Cyclepath Racing 57
15 Joe Hamilton 50
16 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
17 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 36
18 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 16

Category 2 Men 35-44

Name Team Points
1 Ted Byram bicycleattorney.com 400
2 Gabe Doebler 205
3 Nicholas Leritz Team S+M 200
4 Bill Larson Cyclepath Racing 186
5 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 160
6 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 123
7 Andrew Holder 114
8 Andy Meeks bicycleattorney.com 110
9 Christopher Ryan 103
10 Juan Cagampang Yakima Bike Vigilantes 101
11 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 95
12 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 86
13 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 79
14 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 69
15 Richard Rosko Hammer Velo 65
16 Matt Wilkin Team S+M 60
17 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 50
18 Curtis Loeb Hammer Velo 50
19 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 50
20 Jon Coney 47
21 Geoff Grummon Team Western Bike Works 47
22 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 45
23 Ken Reed Green Submarine Records 44
24 Raymond Crepeau 42
25 Daniel Gonzalez Team S+M 42
26 Tim Shannon 41
27 Joe Durkee bicycleattorney.com 30
28 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 26
29 Matt Hooge 25
30 Kenneth Pace Team S+M 24
31 Karole J Durkee Jr bicycleattorney.com 23
32 Chris Nelson Green Submarine Records 21
33 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 20
34 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 17
35 Jonathan Maus 16
36 Scott Gerwig 16
37 Christian Ettinger bicycleattorney.com 15
38 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 14
39 Michael Girard Portland Velo 13
40 robert lee Filth and Fury 13
41 Matthew Schwartz Tensegrity PT Cycling 13
42 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 9
43 brett boyles 9
44 Mike Heenan My wife Inc. 9
45 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
46 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 7
47 Ed Fischer Camas Bike and Sport 7
48 Peter Casey 7
49 Peter Rueegger Team Mudman 7
50 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 6
51 Cesar Villanueva 6
52 Daniel Roeder Mountain Sports 3
53 Jeremy Hudson 2
53 ILe Powell Bull Run Distilling/Team CycleOne 2
55 Nathan Eshleman 2
56 Doug Bredall 1
57 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 1
58 Dan Anderson Sunset Cycles 1

Category 2 Men 45-54

Name Team Points
1 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 380
2 Andy Leritz Team S+M 256
3 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 201
4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 190
5 Chris Streight Hammer Velo 180
6 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 144
7 Ian Kennedy bicycleattorney.com 134
8 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 132
9 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 122
10 William Waring Camas Bike and Sport 105
11 Tim Clark Nike Cycling 105
12 Patrick Hultgren 90
13 Trig Rogers bicycleattorney.com 72
14 Rob Russell SWEAT360 56
15 mike packer Rebound/Tireless Velo 53
16 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52
17 Jeff Steiner Showers Pass 48
18 Michael Dehner 47
19 Wayne Nussbaum 46
20 David German Hammer Velo 40
21 David Gratke Showers Pass 30
22 Charles Barrett 30
23 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 29
24 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 22
25 John Napier 22
26 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 22
27 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20
28 Mark Chasse 20
29 Neil Carpenter 17
30 Tom Archer 15
31 Chad Butler Hapi-Go! 14
32 Kris Schamp Showers Pass 14
33 Satoru Igarashi 14
34 Bill Sundermeier 13
35 Dan Lautenbach Sunset Cycles 13
36 jeff stob Rebound/Tireless Velo 11
37 Scott McCoy Oregon Bike Shop Racing Team 11
38 David English Filth and Fury 11
39 Dan Houghton Showers Pass 9
40 Gary Smith 9
41 David Shute 7
42 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 6
43 John Prosser Pacific Power Blue Sky 5
44 erik goodfriend 5
45 Roger Joys 4

Category 2 Men 55+

Name Team Points
1 Joe Hamilton 380
2 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 280
3 Kevin O'Connell Hammer Velo 280
4 Ron Strasser Team S+M 186
5 David Luoma Guinness Cycling Team 176
6 Russell Speirn Portland Velo 149
7 Dave Burnard Olson's Bicycles 130
8 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 108
9 Malcolm Johnson Portland Velo 90
10 Mark Hildebrandt Portland Velo 87
11 Dean Lee Portland Velo 84
12 Tracy Marks na 51
13 Terry Atwood Portland Velo 48
14 Bob Daugherty 48
15 Tom Webb Team Rose City 45
16 Dave Klug Team Rose City 42
17 Vern Krist Showers Pass 24
18 Bill Alsup 16

Category 2 Men U35

Name Team Points
1 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 280
2 Andrew Yeoman Team Peagasus 220
3 Shawn Small Ruckus Test Team 176
4 Sam Conklin 147
5 Daniel Evans 131
6 Allen Hardin AMH Velo 129
7 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 120
8 Taylor Bethell 120
9 Paul Johnson Ruckus Test Team 108
10 John Ayres bicycleattorney.com 107
11 Stephan Roberts Cyclepath Racing 100
12 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 100
13 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 94
14 Jon DeLeonardo Hammer Velo 84
15 Preston Covey Ruckus Test Team 84
16 David Sterry Green Submarine Records 80
17 Ian Mastenbrook Hammer Velo 79
18 Brennan Gilbert Hammer Velo 79
19 Rex Larsen Heartstrings Cycling 72
20 David Hymans Metropolis Cycle Repair 46
21 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 34
22 Isaac Frost Green Submarine Records 34
23 Matt Stuemke 30
24 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 29
25 Benjamin Verhoeven Ruckus Test Team 29
26 Jeremy Teveliet Dick Island Enterprises 29
27 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 29
28 Jonathan Perlman Filth and Fury 26
29 David Heddy Camas Bike and Sport 26
30 Jacques Lafortune bicycleattorney.com 23
31 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 23
32 David Burke Trailhead Coffee Roasters 18
33 brian Hobelman Trusty Switchblade 16
34 Zachary Utz Ruckus Test Team 16
35 Nick Groesz XO Racing 15
36 David Macalpine 12
37 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 11
38 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 11
39 Quasar Bennett Hapi-Go! 10
40 John Fritz Team Slow 9
41 Matt Danielson 8
42 Andrew Sullivan 7
43 Erik Olson Ruckus Test Team 4

Category 2 Women 35-44

Name Team Points
1 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 380
2 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 260
3 Katina Fischer Camas Bike and Sport 161
4 Kendra Duong Portland Velo 158
5 Kristine Rotan-Artman 130
6 Virginie Calme Cyclepath Racing 120
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 100
8 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 94
9 Suzy Renn Team Slow 90
10 Darien Curl 60
11 Samantha Rousculp 60
12 Denise Livingston Filth and Fury 45
13 Dawn Guildner 40
14 Kronda Adair Sweetpea Ladies Auxiliary 36
15 Erika Miranda Trusty Switchblade 29
16 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 24
17 Julie Carter Hammer Velo 22

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 340
2 Maggie Rising Portland Velo 305
3 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 235
4 Pam Reid Team Rose City 220
5 Renata Hahn Team Rose City 146
6 Ronda Sundermeier 145
7 Loraine Blake Guinness Cycling Team 131
8 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 130
9 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 118
10 beth hamon Team Slow 83
11 Leslie Copper 68
12 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 36

Category 2 Women U35

Name Team Points
1 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 400
2 Sharon Hart Hapi-Go! 260
3 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 195
4 Susannah Hart Hapi-Go! 190
5 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 172
6 Hannah Hart Hapi-Go! 149
7 hannah moore Green Submarine Records 131
8 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 130
9 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 122
10 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 115
11 Marie Major Rebound/Tireless Velo 112
12 Erinne Goodell Team Slow 106
13 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 106
14 Kate Ayres 101
15 Sarah Hunter Green Submarine Records 80
16 Allison Medellin Hammer Velo 53
17 Erin Chipps Green Submarine Records 52
18 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36
19 Cammia Kalimanis 36
20 Phaedra Booth Green Submarine Records 33
21 kim danielson 22
22 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 18
23 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16

Category 3 Men 10-14

Name Team Points
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 380
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 260
3 Elkin Parker Super Relax Concept 230
4 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 195
5 Linus Clark 192
6 Brady Stotts Camas Bike and Sport 175
7 Alex Holzheimer Camas Bike and Sport 148
8 John Bacon Camas Bike and Sport 94
9 Owen Szwaya bicycleattorney.com 92
10 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 87
11 Daven Sharma Camas 84
12 Steve Stiles Camas Bike and Sport 70
13 Nathanael Hart Hapi-Go! 64
14 Chase Jamieson Yeti Cycles 61
15 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 60
16 Jarid Schoenlein Camas Bike and Sport 58
17 Evan Mobley Camas Bike and Sport 55
18 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 53
19 Zach Durst 44
20 Ian Panoscha 44
21 Amadi Hayes Artisan Family Racing 38
22 Zachary Murphy 33
23 Owen Clark Nike Cycling 29
24 Eric Tervo 28
25 Caleb Hansen 26
26 Christian Dobbins West End Bikes/Specialized 18
27 Jeremy Hamness 16
28 Max Larson 15
29 Kyle Petz The Spokesmen 15
30 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 15
31 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport 14
32 Andrew Breemer 14
33 Jordan Notari 12
34 Russell Evans 12
35 Nathan Rubin 11
36 Nick Montalbano 10
37 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 7
38 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 6

Category 3 Men 15-18

Name Team Points
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 400
2 Brandon Ortiz Hapi-Go! 270
3 Billy Waring Camas Bike and Sport 190
4 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 180
5 Nick Bacon Camas Bike and Sport 150
6 Adrien Bird 85
7 Zachary Shute 60
8 Zach Voigt 45
9 Connor Heredia 40
10 Lucas Ryan Camas Bike and Sport 40
11 Ryan Nolan 36
12 Denzel Lall Hapi-Go! 36
13 Patrick Wallin Stumptown Cycling Club 32

Category 3 Men 19+

Name Team Points
1 Kurt Snyder The Spokesmen 265
2 David Webb Camas Bike and Sport 226
3 David Hewett The Spokesmen 226
4 Eric Stotts Camas Bike and Sport 202
5 Juan Cagampang Yakima Bike Vigilantes 180
6 Ian Kenny 146
7 Jeff Smith 135
8 Terry Hamness Camas Bike and Sport 124
9 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 124
10 Brennan Gilbert Hammer Velo 110
11 Russell Holzinger 92
12 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 83
13 Allen Hardin AMH Velo 80
14 Kerry Halligan 64
15 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 56
16 Kyle Kruger 53
17 Scott Zenier 53
18 Brent Misfeldt 49
19 Daniel Gonzalez Team S+M 45
20 Matt D'Elia Portland Velo 44
21 Thomas Royce The Spokesmen 42
22 Sean Fields Amnesia Brewery 36
23 Adam Gomez 31
24 Jonathan Kuipers Team S+M 28
25 Bryan Smith Hammer Velo 27
26 Robert Stefanowicz 26
27 Benjamin Joy 26
28 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
29 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 24
30 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 23
31 Alexander Mills 19
32 Jeremy Hudson 19
33 Doug Bredall 19
34 Adam Keir Beermongers Cycle Club 18
35 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 17
36 Bill Garcia 14
37 Rick Zimmerman Portland Velo 14
38 Greg Witt 12
39 Jeremy Teveliet Dick Island Enterprises 12
40 James Lasof Trusty Switchblade 10
41 Sean Graham Swift Cycling Club 10
42 Joe Gulley 10
43 Ryan Paddock 9
44 Michael Finan 9
45 Matthew Reid Swift Cycling Club 9
46 Todd Mobley Camas Bike and Sport 7
47 Michael Finan 6
48 Victor Duong Portland Velo 3
49 Brad Paymar The Spokesmen 3
50 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 3
51 Keoni McHone 2
52 Dave Wrast The Spokesmen 1
53 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 1

Category 3 Women 10-14

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 300
2 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 255
3 Janessa Wilson Hapi-Go! 225
4 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 220
5 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 140
6 Katie Castle 96
7 Nora Panoscha 90
8 Aunika Miranda Trusty Switchblade 85

Category 3 Women 15-18

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 400
2 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 220
3 Marisa Reid ZteaM 160

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 280
2 Kristin Bott Team Slow 250
3 Hannah Hart Hapi-Go! 240
4 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 185
5 Deann Garcia 146
6 Evelyn Kim 109
7 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 100
8 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 100
9 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 89
10 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 54
11 Megan Kent 50
12 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 50
13 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45
14 Gina Bobina Camas Bike and Sport 43
15 Sandy Nguyen Green Submarine Records 40
16 Brooke Mittermann HPC/RPM Mortgage 40
17 Amanda Ryman 39
18 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36
19 Stephanie Hahn 36
20 Olga Bocharov 32
21 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 29
22 Christy Cowgill 26
23 Alyssa Fought 26
24 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 18
25 Kelley Goodwin 16
26 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
27 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 11
28 Naomi Nussbaum 10

Club Overall

Team Points
1 Cyclepath Racing 1563
2 bicycleattorney.com 1500
3 Hapi-Go! 1447
4 Team S+M 1435
5 Green Submarine Records 1298
6 Camas Bike and Sport 1205
7 Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 1197
8 Rebound/Tireless Velo 1197
9 Beaverton Bicycle Club 1161
10 Oregon Bike Shop Racing Team 1132
11 Ruckus Test Team 1126
12 Hammer Velo 1109
13 Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1044
14 River City Bicycles 949
15 Filth and Fury 949
16 West End Bikes/Specialized 944
17 Portland Velo 866
18 Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 806
19 Yakima Bike Vigilantes 796
20 Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 733
21 Beermongers Cycle Club 727
22 Guinness Cycling Team 713
23 signal cycles 681
24 Sprout Cycles/Lucky Lab 592
25 Team Lazy Tarantulas 569
26 Team Slow 544
27 Team Rose City 495
28 Ironclad Performance Wear 487
29 Showers Pass 485
30 Stumptown Cycling Club 445
31 Team Dirt/Mudslinger Events 434
32 Staccato Gelato/Bartonpdx.com 428
33 Team Beer 426
34 The Spokesmen 417
35 Team Western Bike Works 410
36 Kesho Bicycles 400
37 Corsa Concepts Cycling Team 367
38 Super Relax Concept 356
39 Embrocation Cycling 350
40 Trusty Switchblade 326
41 Eddy Merkin 306
42 Bailey Bikes 295
43 Trek 29er Crew 292
44 Gates Rapha River City Bicycles 282
45 Portobello-A Better Cycle 281
46 Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 239
47 Bull Run Distilling/Team CycleOne 237
48 River City Bicycle/Tonic Fab 195
49 Nike Cycling 193
50 Artisan Family Racing 190
51 Portland Bicycle Studio 188
52 Giant 187
53 Kona Grassroots/Olsons Bicycles 172
54 BikeFlights.com 170
55 Olson's Bicycles 163
56 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 162
57 Metropolis Cycle Repair 144
58 Tensegrity PT Cycling 143
59 AMH Velo 140
60 Sunset Cycles 137
61 Reall Racing 136
62 Camas 135
63 Jens Voigt's Army 133
64 SWEAT360 132
65 Yeti Cycles 131
65 CAPA-Soraz Racing 131
67 Team ESC Sports - Bio Racer 126
68 Chris King 121
69 Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 117
70 Team Mudman 101
71 ZteaM 100
72 Primal Racing p/b 1st Bank 100
73 Nastro 99
74 Cole Sport Racing 97
75 corsa concepts/veloforma 95
76 Bull Run Distilling/Team CycleOne 94
77 Giant 91
77 Mountain View Cycles/Subway 91
79 Gentle Lovers 90
80 Swift Cycling Club 86
81 Veloce Racing powered by Smith & Nephew 85
82 Sweetpea Ladies Auxiliary 75
83 Rogue / Mt. View Cycles 74
84 Buy Local Cycling 71
85 Evil 69
86 Team Bob's Red Mill 68
87 Rebound/Tireless Velo 66
88 The Bike Gallery 65
89 Heartstrings Cycling 63
90 TTS 62
91 www.evanplews.com/KENDAUSA 61
91 Team Peagasus 61
93 Team Pegasus 58
94 Amnesia Brewery 57
95 My wife Inc. 56
96 Ironheads Multisport Racing Team 51
97 Mountain Sports 50
98 SWEAT360 49
99 Trailhead Coffee Roasters 49
100 The Bike Gallery 46
101 XO Racing 41
102 Pacific Power Blue Sky 40
103 Hillsboro Bike Company 39
104 RAY'S FOOD PLACE 37
105 Team Awesome 37
106 bicycleattorney.com 34
107 Dick Island Enterprises 31
108 Portland Velo 31
109 Team Cthulhu 27
110 Westview High School Cyclocats 25
111 Dish Island 24
112 Factory Supercross 20
113 na 20
114 RBR 17
114 HPC/RPM Mortgage 17
116 Revolver Bicycles 14
117 RAO/Imperial River Racing 11
118 Belle Velo 10
119 Broadlook.com 9
119 Team BMX 9
121 Team Moustache 8
122 NoMads Bicycle Racing Team 7
122 Skidders 7
124 Team Cyle One 3
125 Washougal BMX 1

Pro Men

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 400
2 Josh Kelley Bailey Bikes 290
3 James Ceccorulli Trek 29er Crew 230
4 John McCaffrey Kesho Bicycles 152
5 Joe Santos Cyclepath Racing 145
6 Jesse Luckett Cyclepath Racing 140
7 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 118
8 Michael Gallagher Nastro 100
9 Matt Lyons Primal Racing p/b 1st Bank 80
10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 76
11 Paul LaCava Giant 74
12 Joel Madrone Embrocation Cycling 50
13 Jeremy Russell bicycleattorney.com 49
14 Will McDonald Cole Sport Racing 45
15 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 40
16 Chris Snyder bicycleattorney.com 36
17 Jonathan Myers Team S+M 32
18 Nick Gibson Giant 29
19 Shawn Rader Team Western Bike Works 29
20 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 26
21 Pete Zlatnik signal cycles 24
22 Nelson Snyder Cyclepath Racing 18
23 Dan Watson Gentle Lovers 16
24 Ian Brown River City Bicycles 15

Pro/Category 1 Women

Name Team Points
1 Beth Ann Orton Team S+M 280
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com 206
3 Laura Trace 170
4 Mielle Blomberg Team S+M 159
5 Megan Faris River City Bicycles 150
6 Kristin Wille Ruckus Test Team 140
7 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 120
8 Marila Alvares signal cycles 118
9 Sue Butler River City Bicycles 100
10 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 94
11 Brooke Snyder bicycleattorney.com 80
12 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 80
13 Jade Koide Team Beer 77
14 Kim Matheson Team S+M 76
15 Sarah Hunter Green Submarine Records 76
16 Brigette Brown River City Bicycles 50
17 Laurie Hotovy Team S+M 24
18 Abra McNair Showers Pass 22
19 Susan Grandjean Showers Pass 18
20 Audrey Brown Team S+M 16
21 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 14
22 Margi Bradway Team S+M 13

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Alex Criss River City Bicycles 340
2 Joe Santos Cyclepath Racing 300
3 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 215
4 Jesse Luckett Cyclepath Racing 190
5 Nat Johnson Green Submarine Records 167
6 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 155
7 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 116
8 Greg Adams Cyclepath Racing 102
9 William Alcorn BikeFlights.com 101
10 John Gulick Green Submarine Records 95
11 Pete Zlatnik signal cycles 85
12 James Tervo Artisan Family Racing 85
13 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 76
14 Michael Szwaya bicycleattorney.com 68
15 Scott Barker 67
16 Johnny Vergis Cyclepath Racing 64
17 Dan Porter Cyclepath Racing 56
18 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 54
19 John Lin Hammer Velo 49
20 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 38
21 Nick Gibson 32
22 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29
23 John Bravard Cyclepath Racing 29
24 Dylan VanWeelden Chris King 26
25 David Boerner Ruckus Test Team 26
26 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25
27 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 24
28 Brian Larson 20
29 Ethan Furniss Eddy Merkin 18
30 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 17
31 John Walrod River City Bicycles 16
32 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 16
33 Peter Parker River City Bicycle/Tonic Fab 16
34 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 16
35 Jordan Norris Camas Bike and Sport 15
36 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 15
37 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 14
38 Dustin Miller Buy Local Cycling 14
39 Matt Savage TTS 12
40 Darrin Joos The Bike Gallery 12
41 Sean Rees Cyclepath Racing 12
42 Terry Knight 11
43 Jeff Tedder Hammer Velo 9
44 Dan Cheever Evil 8
45 josh bartlemay Team Beer 6
46 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 5
47 David Bisers Tensegrity PT Cycling 3
48 Nick Williams Team Awesome 3

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Kristina Nash 320
2 Lisa Belair-Sullivan Team S+M 260
3 Julie Kramer Team S+M 225
4 Jade Koide Team Beer 200
5 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 190
6 Kristin Bott Team Slow 161
7 Brigid Gormley Revolver Bicycles 81
8 Sarah Cunningham 45