Fazio Farms CX p/b Ironclad

Portland, OR
September 29, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 1, 2012 at 8:03 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 108 Kevin Cave 32 Eugene 4
2 96 Judd Rench 31 Vancouver 4
3 107 Andrew Wilcox 4
4 50 Ethan Fuld 47 Portland 4
5 109 James Pittman 4
6 90 Kevin Doss 28 Portland 4
7 101 Cory Solovewicz 4
8 98 David Backes 27 Portland 4
9 114 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4
10 106 Terrance James 37 Portland 4
11 94 John Furtado 27 Portland 4
12 110 Emanuel McGladrey Holy Moley Velo 54 Keizer 4
13 3 Zachary Goude 30 Portland 4
14 105 Neil Kranz 37 Tigard 4
15 85 Jonathan Hall 39 VANCOUVER 4
16 100 Jonathan Makler 4
17 113 Paul Schneider 4
18 97 Kris Schaub 34 Portland 4
19 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4
20 111 Matthew McCoy 38 Longview 4
21 116 Christopher Joy-Webb 28 Portland 4
22 99 John Morehead Camas Bike and Sport 49 Washougal 4
23 86 Gregg Lackey 48 Vancouver 3
24 103 Matthew Cohen 3
25 104 Scott Kranz 3
26 115 Jennifer Kulle-Jones 3
27 102 Matthew Geiger 3
28 46 John Degenhardt 57 Portland 3
29 112 Mark Kranz 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 4 45:53
2 296 Cat Moscibrocki 37 Portland 4 46:10
3 260 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4 46:38
4 302 Melissa Powers 42 PORTLAND 4 47:30
5 300 Melia Tichenor 4 47:54
6 284 Anna Ryan Human Powered 24 Eugene 4 48:09
7 297 Karyn Gibbs Gibson 26 Portland 4 49:12
8 299 Erin Harrison 3 39:47
9 261 Courtney Stella 29 Portland 3 40:11
10 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 3 41:27
11 301 Stephanie Caldera 28 Portland 3 41:30
12 280 Paige Huggins 29 Portland 3 43:27
13 303 julie serres 46 oregon city 3 50:46

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 11 Ryan Garner 31 Eugene 8 1:00:38
2 72 Kevin Bradford-Parish cyclocrossracing.com 8 1:01:29
3 41 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland 8 1:01:30
4 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 8 1:01:50
5 33 Clint Culpepper 32 Portland 8 1:02:26
6 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 8 1:03:00
7 73 joe reynolds NNN 36 Portland 8 1:04:44
8 69 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 35 Portland 8 1:05:06
9 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 8 1:05:31
10 74 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 7 1:01:54
11 70 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 7 1:06:06
DNF 29 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 5
DNF 42 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 5
DNF 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 41 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6 45:40
2 81 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland 6 46:10
3 82 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 6 46:29
4 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 6 47:18
5 48 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6 47:18
6 76 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 6 47:27
7 32 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 6 47:33
8 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 6 47:35
9 73 Jason Britton 33 Portland 6 48:17
10 21 cole lalomia Portland State University 19 portland 6 49:03
11 83 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 32 Portland 5 41:35
12 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5 42:43
13 80 Matt Danielson 31 Portland 5 42:44
14 78 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Oregon City 5 42:55
15 74 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5 44:49
DNF 30 Adam Engelmeyer 27 Portland 2
DNF 75 Curtis Bergquist Bike Central 26 Portland 2
DNF 77 Brian Parker Volkswagen Boise 23 Boise 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 109 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear 30 Portland 5 45:27
2 107 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5 45:52
3 86 Jackson Broshear 31 Portland 5 45:57
4 19 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5 46:21
5 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5 46:35
6 102 Baker Lyon University of California 29 Berkeley 5 47:08
7 106 Scott Heinz 5 47:27
8 110 Matt Hooge 40 Portland 5 48:39
9 43 Todd Davis 34 Portland 5 48:41
10 80 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 5 49:02
11 57 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland 5 49:12
12 101 Tim Bellis 28 Portland 5 49:36
13 76 Christopher Burge 31 Portland 5 50:03
14 114 andy kappler 5 50:04
15 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5 52:02
16 115 Brian Persons Pacific Power Blue Sky 31 Corvallis 4 43:43
17 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 4 43:51
18 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 4 45:01
19 113 Jacob Tong Trusty Switchblade 30 Portland 4 45:24
20 112 Joris Ryerson 4 47:45
21 104 Patrick Vinograd 31 Portland 3 43:17
22 116 Matt Shaffer 29 Coos Bay 3 46:01
23 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 2 43:16
DNF 28 Robert Anderson 32 Portland 2
DNF 58 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 1
DNF 111 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland 1
DNF 108 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 5 47:19
2 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5 47:45
3 730 Jon Coney 42 Portland 5 49:34
4 706 DAVID RICK 43 PORTLAND 5 49:37
5 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 51:27
6 752 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 45:51
7 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 4 49:22
8 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 3 43:46

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 3
2 81 Linus Clark 13 Portland 3
3 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 3
4 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3
5 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 2
6 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
7 80 Owen Lowe-Rogstad Super Relax Concept 2
8 76 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3
2 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 2
3 632 Olivia Hewett The Spokesmen 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 8 1:04:14
2 336 Andy Barczak Camas Bike and Sport 36 Camas 8 1:05:16
3 337 William Henterly RGF/Felt 46 Portland 8 1:06:17
4 385 William Alcorn BikeFlights.com 45 Portland 8 1:06:23
5 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 8 1:06:39
6 381 andrew reed 43 Portland 7 0:59:25
7 384 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 7 0:59:38
8 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 7 0:59:42
9 308 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 7 0:59:46
10 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 7 0:59:49
11 383 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 7 1:00:16
12 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 7 1:00:31
13 372 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 7 1:01:11
14 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:01:31
DNF 382 Mathew Braun Team Audi 39 Portland 6
DNF 379 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 43 3
DNF 380 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 661 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 5 45:09
2 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 5 45:44
3 611 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 5 45:56
4 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 46:07
5 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 5 46:15
6 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5 46:16
7 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 46:17
8 693 Ryan Linville Fisher Plumbing 41 Portland 5 47:13
9 736 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo 40 Bend 5 47:14
10 733 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 47:40
11 708 Brett Golden 36 Bend 5 48:12
12 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 5 48:22
13 730 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland 5 48:43
14 652 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 5 48:44
15 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5 49:18
16 699 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 37 Portland 5 49:30
17 884 Bryan Thomas Gerks 5 50:08
18 632 Jarrod Brubaker 35 Portland 5 50:21
19 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5 51:04
20 735 David Lowe-Rogstad Super Relax Concept 45 Portland 5 51:52
21 682 Scott Ahrens 41 Kalama 5 52:03
22 716 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 5 54:41
23 737 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 4 43:47
24 703 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage 42 Portland 4 44:13
DNF 633 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 4
DNF 734 Mark Koller Ironclad Performance Wear 35 Portland 4
DNF 648 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 403 Chris Zanger Boneyard Cycling 38 Bend 5 44:42
2 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5 45:44
3 501 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5 45:56
4 512 Scott Gerwig 44 Portland 5 46:01
5 498 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5 47:01
6 506 Adam Ward 38 Portland 5 47:13
7 509 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 35 Portland 5 47:38
8 499 Michael Clark 43 Portland 5 47:59
9 504 Tristan Jones 5 48:46
10 511 Tony Wolf 5 48:46
11 310 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 47 Vancouver 5 48:47
12 407 Matt James Portland Velo 45 Portland 5 48:55
13 314 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5 49:07
14 447 Eric Hagstette 40 Portland 5 49:19
15 492 Chris Burke 35 Portland 5 49:37
16 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5 49:46
17 315 Brandon Cornejo Portland Velo 38 Portland 5 49:59
18 396 Clayton Allen 50 Portland 5 50:49
19 503 Ken Finch Team S+M 51 Portland 5 50:55
20 324 Matt Meskill 50 Portland 5 51:09
21 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 5 51:09
22 445 Andy Morris 42 Portland 4 42:25
23 416 Matthew Case 35 Portland 4 42:35
24 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 4 42:50
25 495 David Gudgel 4 42:54
26 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 4 42:56
27 514 Brian Hansen Red Lizard 51 Milwaukie 4 42:57
28 497 Mark Jenkins Team S+M 52 Portland 4 43:33
29 491 Charlie Marchetti Flynn 37 Portland 4 44:09
30 510 Lars Christian Skidders 43 Portland 4 45:52
31 374 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 Portland 4 52:32
32 505 robert church 3 42:23
33 402 Chris Roberts 41 Portland 2 42:21
DNF 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 2
DNF 508 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 2
DNF 513 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland 1
DNF 494 Michael Finan 43 Portland 4
DNF 386 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 3
DNF 507 Brett Ensoz 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 316 Greg Talbert 50 Portland 5 46:12
2 317 Steven Thorne 51 Portland 5 46:52
3 288 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 47:06
4 267 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland 5 48:35
5 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5 48:43
6 278 Mark Stoller 51 Portland 5 49:45
7 315 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield 5 51:42
8 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 5 51:57
9 313 erik goodfriend 52 portland 5 52:10
10 266 Tracy Marks na 57 Portland 4 43:33
11 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 4 43:53

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5 48:05
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5 50:35
3 505 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 4 43:36
4 513 Bob Daugherty Portland Wheelmen 61 Portland 4 44:42
5 512 Edward Lanton 62 Portland 4 47:37
6 511 Thomas Brandon Santa Cruz 4 50:06

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland 4 40:14
2 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 4 40:49
3 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4 41:11

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Time
1 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 44:04

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4 43:47

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 6 41:25
2 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 6 41:36
3 600 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland 6 42:20
4 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 6 44:14
5 576 Chevil Knevil Evil 6 45:51
6 601 Robert Pilz Gentle Lovers 33 Portland 6 46:14
7 528 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 6 46:17
8 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6 46:26
9 513 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 6 46:44
10 533 Jeremy Zane 42 Portland 6 47:57
11 612 Bruce Siefker Lone Wolf 25 Portland 6 49:12
12 563 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 6 49:15
13 611 Sam Anothony 5 42:01
14 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 46:25
15 609 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 5 48:19
16 605 Brigid Gormley Revolver Bicycles 47 Portland 5
17 607 Christopher Ryan 35 Portland 4 42:56
18 610 Daniel Powell 4 42:57
19 578 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 4 45:18
DNF 521 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 4
DNF 613 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35 Portland 2
DNF 614 Isaac Storm 2
DNF 502 David German Hammer Velo 47 Portland 1
DNF 555 Ken Hahn 38 Portland 1
DNF 604 Kevin Cave 32 Eugene 1

Unicycle

Num Name Team Age Laps
1 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 1
2 U2 Hart Susannah Hapi-Go! 15 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 643 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies 34 Talent 8 1:06:03
2 640 Jessica Cutler cyclocrossracing.com 33 Seattle 7 0:59:20
3 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 7 1:00:32
4 621 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 7 1:04:17
5 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 7 1:04:49
6 607 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 7 1:04:58
7 616 Margi Bradway Team S+M 37 Portland 7 1:05:21
8 605 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 6 1:00:34
9 645 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42 Bend 6 1:01:04
DNF 610 Susan Peithman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 5
DNF 642 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 33 Portland 4
DNF 641 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 Beaverton 2
DNF 632 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 28 Bend 2

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 724 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4 38:45
2 726 Erica Lurie Garnish 35 Portland 4 39:19
3 733 Heather Daniel 30 Portland 4 39:25
4 728 Stephanie Hahn 32 Portland 4 40:57
5 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 41:20
6 736 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland 4 41:20
7 725 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 4 42:15
8 731 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 4 43:56
9 734 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4 44:12
10 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 47:11
11 722 Kate Ayres Hillsboro Bike Company 27 Hillsboro 2 50:52
DNF 735 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 936 Anna Streuli Fat Cobra Video 28 Portland 4 43:10
2 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 4 44:14
3 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 45:32
4 937 PJ Houser 1 Error 29 Portland 4 47:01
5 900 Vanessa Usui 38 Portland 4 48:08
6 939 Christine Golightly 40 Portland 3 39:02
7 934 Karie Mawer SWEAT360 36 Beaverton 3 39:19
8 940 Melissa Cate 31 Portland 3 39:43