Rose Garden Circuit Race

Portland, OR
April 3, 2014

Part of the Rose Garden Circuit Race

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 29, 2014 at 3:17 PM

Category 4/5

Num Name Team Age City
1 8057 Keelan Ontiveros 14 Portland
2 4172 Andrew Warren Team S+M 21 Portland
3 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 29 Portland
4 4066 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 31 Hood River
5 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
6 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
7 5113 Dave Kosanke 38 Portland
8 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
9 475 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland
10 75 Conner Billeci
11 4086 Randall Fransen Team Lost Highway 34 Portland
12 406 David Baldwin 31 Portland
13 4151 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland
14 80 Greg van Amerongen
15 76 Conor Fitzgerald
16 5920 Dane Rowray 22 Milwaukie
17 5464 Adam Wright 37 Oregon City
18 8019 Thomas Ring 18 Portland
19 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
20 77 Nick Jensen
21 5464 Adam Wright 37 Oregon City

Masters 1/2/3 40+

Num Name Team Age City
1 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland
2 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
3 628 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland
4 872 Jason Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland

Masters 1/2/3 50+

Num Name Team Age City
1 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
2 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
3 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro

Masters 4/5 40+

Num Name Team Age City
1 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
2 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland
3 4137 Johnny Burrell 40 portland
4 4071 Scott McKnight 45 Gresham
5 73 Lloyd Connelly DNR Cycling
6 78 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
7 72 Kelly Myers
8 79 Keith Wolff

Masters 4/5 50+

Num Name Team Age City
1 5415 Merritt Raitt Team S+M 55 Portland
2 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 portland
3 480 Eric Szczukowski 53 Portland
4 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
5 5087 Jeff Hollister 56 Portland

Masters 4/5 60+

Num Name Team Age City
1 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 4037 Martin Acosta 26 Portland
2 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland
3 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
4 756 Michael Palmer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
5 81 Crossett Freilinger
6 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
7 617
8 154 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 28 Portland
9 745 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 44 Dupont
10 8008 Killian Bailey 18 Vancouver
11 659 Adam Angert BriHOP Racing 29 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
2 82 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
3 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood
4 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 85 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
2 84 Elizabeth Bassett Athletes Lounge Cycling Team
3 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland
4 83 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
5 7209 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 0 0.0