Tuesday PIR

Portland, OR
June 17, 2014

Part of the Tuesday PIR

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 17, 2014 at 8:39 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 12
3 702 Lonny Knabe 12
4 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 11
5 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 10
6 371 Ryan Hieb Gentle Lovers 8
7 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 6
8 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 6
9 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 5
10 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 4
11 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 3
12 807 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2
13 136 David Root Therapeutic Associates Racing
14 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade
15 804 John Grochau
16 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team
17 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
18 4203 Isaac King Soraz Racing p/b CAPA
19 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA
20 846 John Leonard
21 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team
22 5 Nate Magaret
23 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team
25 194 Joseph King Guinness Cycling Team
26 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team
28 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
29 852 Drew Russell HCH-RPM Mortgage Cycling Team
30 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles
31 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
32 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
33 867 Jonathan Irick
34 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team
35 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
36 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
37 719 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
38 8073 Grant McElroy
39 186 Bob Grummel
40 621 Matt Edler Portland Bicycle Studio
41 812 Steven Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
42 151 Jeff Mitchem
43 862 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
44 3061 Marc Riera Gentle Lovers
45 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles
46 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team
47 602 Joel Fletcher
48 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes
49 4 Jon Stierwalt
50 342 Joe Field
51 3060 Casey Patton
52 107 Andrew Utz Gentle Lovers
53 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
54 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing
55 3122 Bret Berner River City Bicycles
56 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team
57 4220 Brett Kirby Portland Velo Racing Team incorrect number placement
58 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
59 3055 not on registration
60 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team
61 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
62 523 Dean Russell Therapeutic Associates Racing

Category 3/4

Num Name Team Points
1 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 27
2 546 Eddie Wang River City Bicycles 12
3 379 Peter Seelig Dr Will Bar 10
4 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
5 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing 8
6 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
7 4349 jared bass Portland State University 7
8 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5
9 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 4
10 304 Alan Whitney Rogue 3
11 528 Glenn Johnson Dr Will Bar 2
12 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 2
13 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
14 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
15 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 4340 Daniel Kurylo
17 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
18 4109 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles
19 470 Matthew Klein
20 4111 Caden Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
21 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 4153 Chris Scanlon
23 317 Steve Swanson
24 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
25 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing
26 4216 Bill Dolan Dr Will Bar
27 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing
28 430 Anthony DiSano Rogue
29 1 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing
30 3027 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team
31 633 Bryant Howard Rogue
32 4013 John Rosie
33 4388 Terron Whitney
34 4126 Robert Umberhandt
35 3101 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
36 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
37 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team
38 4052 Kevin Billingsley Veloforma
39 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team
40 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
41 347 Greg Estes Hammer Velo
42 4058 Mitch Gold Dr Will Bar
43 448 Dave Groner
44 369 Jeff Lorenzen
45 4165 Ben Tankus
46 3132 Edward Kendrick
47 5801 steven ohlhaber
48 4107 Andrew Hadd River City Bicycles
49 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
50 234 mary ross Multnomah Athletic Club

Category 4/5

Num Name Team Points
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 21
2 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
3 5300 Luke Coleman 12
4 5845 Justin Rackley HCH-RPM Mortgage Cycling Team 9
5 5947 Greg van Amerongen 8
6 4486 Jason Clark Portland Velo Racing Team 7
7 4339 Jon Kraft Guinness Cycling Team 6
8 5846 Scott Rath HCH-RPM Mortgage Cycling Team 4
9 5194 Jacob Scott Rare Disease Cycling 3
10 4071 Scott McKnight crank 2
11 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 5668 Edmundo Rea
13 5105 Tom Kelly Team Planet X USA
14 2 Nathan Donnelly
15 5890 Robert Mansolillo
16 5700 Greg Eyerly
17 5600 Denzel Lall
18 5960 Reno Mitchell
19 4271 Sky Nelson
20 5983 Adam Goulet
21 5960 Reno Mitchell
22 4271 Sky Nelson
23 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Category 5

Num Name Team Points
1 8086 Michael Samelson 15
2 8133 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 12
3 3 Liam Keaney 10
4 5998 Jonathan Liu 8
5 5067 Zachary Goude Team Planet X USA 7
6 8106 Sean Dang 6
7 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 5