Gresham Criterium

Gresham, OR
July 26, 2014

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 27, 2014 at 7:41 AM

Category 3

Num Name Team Age City
1 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 23 Newport
2 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
3 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
4 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
5 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
6 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
7 3048 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland
8 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
9 502 Michael Medina Team Rokform 46 Portland
10 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48 Portland
11 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 30 Lake Oswego
12 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
13 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 24 Hillsboro
14 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
15 677 Richie Strong SCCA/Starbucks 46 Kenmore
16 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
17 59 Andrew Roths 34 Kenmore
18 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 22 Hillsboro
19 548 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland
20 594 Zach Rotstein 24 Portland
21 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
DNF 57 Greg Lunieuski 47 Seattle
DNF 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland

Category 4

Num Name Team Age City
1 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley
2 471 Nic Kytlica Team Planet X USA 32 North Plains
3 50 Lucas Barash-David
4 4388 Terron Whitney 31 Lake Oswego
5 4216 Bill Dolan Dr Will Bar 37 Portland
6 4273 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground
7 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 portland
8 4167 Will Cook Team Planet X USA 28 Vancouver
9 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
10 404 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 43 McMinnville
11 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
12 5668 Edmundo Rea Portland State University 19 Portland
13 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene

Category 5

Num Name Team Age City
1 4486 Jason Clark Portland Velo Racing Team 41 PORTLAND
2 5547 Gary O'Connell Trinity Bikes 40 Bend
3 5727 James Odom Metropolis Cycle Repair 28 Portland
4 5959 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland
5 51 Robert Lay

Junior 10-12

Num Name Team Age City
1 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview

Junior 13-14

Num Name Team Age City
1 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
2 98 Lucas Carson 13

Masters 40+ 3/4

Num Name Team Age City
1 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48 Portland
2 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
3 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
4 336 Tony Coca Rogue 51 Sandy
5 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
6 4175 Dean Carson 51 Lake Oswego
7 639 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 44 Ashland
8 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
9 3048 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland
10 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
11 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
12 4124 David McCasker Portland Velo Racing Team 56 Portland
13 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
14 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland
15 56 Lara Wilkinson 48 Seattle
16 677 Richie Strong SCCA/Starbucks 46 Kenmore
17 60 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 44 beaverton
18 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
19 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
20 4472 James Duke 53 Springfield
21 963 Barry Ironmonger 51 Woodinville
22 375 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 The Dalles
23 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
24 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
25 123 Mike Murray Bike Central 60 Gresham
26 58 Eric Holman 52 Seattle
27 571 Gordy bolstad 61 Snohamish
28 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Portland
29 697 Steve Thompson 60 Seattle
30 57 Greg Lunieuski 47 Seattle
31 3065 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo 52 Damascus
32 304 Alan Whitney Rogue 54 Tualatin
33 597 Andrew Filer 43 Portland
34 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose
35 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
36 313 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland
37 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
DNF 698 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland
DNF 347 Greg Estes Hammer Velo 58 Portland
DNF 453 Dale Harless 71 Bellevue

Masters 40+ 4/5

Num Name Team City
1 5911 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
2 4069 Brian List Bike Central Portland
3 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
4 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
5 4160 John Porter Portland
6 55 Chris Soelling
7 5547 Gary O'Connell Trinity Bikes Bend
8 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
9 5434 Dennis Gaskill Bike Newport-Bier One Newport
10 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene
11 4156 David Friedt Mercer Island
12 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing Portland
13 453 Dale Harless Bellevue

Senior Men

Num Name Team City
1 793 Joseph Dengel Dr Will Bar Portland
2 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing Portland
3 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental Bend
4 61 Grant McElroy Portland
5 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
6 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
7 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team Portland
8 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA portland
9 164 Steve Remy Team Rokform Gresham
10 850 James Adamson Gentle Lovers Portland
11 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing Portland
12 107 Andrew Utz Gentle Lovers Portland
13 736 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland
14 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
15 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver
16 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard
17 805 Kyle Ward Dr Will Bar Portland
18 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard
19 86 Daniel Quirk Petluma
20 772 Mike Buechel Portland
21 986 Ryan Trebon Bend
22 667 Logan Evans GET FIT Cycling Hillsboro
23 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team Vancouver
24 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing Portland
25 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA Keizer
26 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
27 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
28 59 Andrew Roths Kenmore
DNF 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
DNF 656 Alex Turpin GET FIT Cycling Newport
DNF 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team West Linn
DNF 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
DNF 502 Michael Medina Team Rokform Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland
2 286 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland
3 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland
4 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
5 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 32 Portland
6 293 Norrene Godfrey 49 Vancouver
7 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver
8 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland
9 7111 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland
DNF 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland
DNF 218 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team 45 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7201 Jackie Craver 48 Seattle
2 7073 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
3 7014 Bekah Cohen Ironclad Cycling Team 28 Portland
4 4364 Christi Kenyon 57 Seattle
5 7107 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Happy Valley
6 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
7 7138 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
8 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
9 54 Lin Carson 42 Lake Oswego