Keizer Rapids Cross: Final Series Standings

Keizer, OR
August 25, 2014

Part of the Keizer Rapids Cross

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 25, 2014 at 10:30 PM

Beginner Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 149 Nathanael Hart Hapi-Go! 31.0 31.0 31.0 12 Washougal 93
2 146 Joshua Johansen Team 10 Barrel 25.0 25.0 22.0 41 West Linn 72
3 151 Jeremy Everitt 22.0 19.0 25.0 38 Keizer 66
4 150 Chas Esping 13.0 17.0 17.0 25 Monmouth 47
5 152 Luke Bergersan 19.0 22.0 41 Aumsville 41
6 147 Jon Ervin 11.0 11.0 8.0 42 Gaston 30
7 153 Jorge Lara 17.0 11.0 54 Salem 28
8 156 Scott Wood 13.0 7.0 38 Keizer 20
9 159 Titus Madlangbayan Capitol Velo 19.0 46 Salem 19
10 148 Andrew Duncan 15.0 39 Salem 15
11 155 JP Petrin Capitol Velo 15.0 62 Salem 15
12 158 Steven Rose 13.0 41 Portland 13
13 161 Mark Rempel Capitol Velo 9.0 49 Keizer 9
14 160 James White 56 Salem

Beginner Women

Num Name Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 154 Carrie Rasca 31.0 25.0 22.0 37 Salem 78
2 157 Kristen Williams 31.0 25.0 56
3 163 Paige Jackson 31.0 Salem 31

Category A Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 1 Patrick Jackson 31.0 31.0 25.0 35 Salem 87
2 3 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22.0 19.0 22.0 25 Portland 63
3 6 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 17.0 17.0 19.0 41 Salem 53
4 2 Ryan Garner Team Planet X USA 25.0 22.0 33 Eugene 47
5 9 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 15.0 17.0 42 Keizer 32
6 4 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19.0 13.0 40 Portland 32
7 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 31.0 38 Portland 31
8 10 Graham Howard 4.0 25.0 29 29
9 5 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 13.0 11.0 25 Scio 24
10 7 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15.0 58 Salem 15
11 14 Marek Litinsky Trusty Switchblade 15.0 34 Beaverton 15
12 12 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 13.0 41 Portland 13
13 11 Steven Howard 11.0 11
14 8 Scott Kelley Capitol Velo 9.0 41 Salem 9

Category A Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 26 Martha Paulus 31.0 25.0 25.0 43 Salem 81
2 27 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 31.0 37 Happy Valley 31
3 28 Susannah Hart Hapi-Go! 31.0 17 Washougal 31
4 29 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme 22.0 19 Scio 22

Category B Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 50 Josiah Zukowski 31.0 31.0 19.0 29 Salem 81
2 51 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 25.0 22.0 31.0 35 Keizer 78
3 44 Erik Hammerquist Capitol Velo 15.0 11.0 25.0 16 Keizer 51
4 52 David Rasca 17.0 15.0 17.0 37 Salem 49
5 48 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 22.0 25.0 16 eugene 47
6 59 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 19.0 22.0 31 Albany 41
7 56 Steve Williams Half Penny Cycling Team 13.0 15.0 37 Salem 28
8 45 Logan Evans GET FIT Cycling 19.0 24 Hillsboro 19
9 62 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 17.0 41 Keizer 17
10 61 Zachary Utz Ruckus Test Team 4.0 11.0 30 Portland 15
11 47 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 5.0 9.0 37 salem 14
12 43 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13.0 15 Washougal 13
13 60 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 13.0 41 Salem 13
14 42 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team 11.0 35 Salem 11
15 53 Matt Rech 9.0 15 Monmouth 9
16 55 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team 9.0 43 Salem 9
17 41 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 7.0 16 Portland 7
18 54 Chris Rech 7.0 17 Monmouth 7
19 65 Michael Lindley Half Penny Cycling Team 7.0 39 Salem 7
20 58 JD Protiva 3.0 17 Monmouth 3

Category B Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 46 Jenny Jackson 31.0 31.0 31.0 Salem 93
2 49 Hannah Hart Hapi-Go! 25.0 25.0 25.0 21 Washougal 75
3 64 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 22.0 41 Salem 22

Category C Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 117 Michael Tabtabai 25.0 25.0 25.0 36 Portland 75
2 121 Tim Sinatra Half Penny Cycling Team 22.0 22.0 19.0 Salem 63
3 130 Rob Russell Camas Bike and Sport 31.0 31.0 47 Hillsboro 62
4 124 Mark Rasmussen 19.0 19.0 17.0 46 Salem 55
5 118 James Owen Capitol Velo 15.0 17.0 13.0 45 Salem 45
6 128 Earl Hazekamp Capitol Velo 17.0 15.0 11.0 39 Salem 43
7 122 Greg Eyerly 13.0 7.0 15.0 50 Salem 35
8 127 Rolland Hayden 31.0 35 Keizer 31
9 129 Hannah Hart Hapi-Go! 9.0 13.0 7.0 21 Washougal 29
10 135 Nathan Agalzoff 22.0 32 Forest Grove 22
11 116 Matt Haughey Half Penny Cycling Team 7.0 11.0 42 McMinnvile 18
12 123 Justin S King Pacific Power Blue Sky 5.0 9.0 14
13 126 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 4.0 4.0 4.0 42 Tigard 12
14 125 Adam Bergerson Capitol Velo 11.0 39 Salem 11
15 136 Ryan Sudbury 9.0 35 Salem 9
16 133 Brian Persons Team Dirt 8.0 33 philomath 8
17 120 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 3.0 2.0 3.0 46 Salem 8
18 134 Kenny Prowse Capitol Velo 5.0 48 Salem 5
19 137 Peter Nielsen Sunset Cycles 4.0 52 Portland 4
20 132 Lester Luallin 3.0 46 Vancouver 3
21 119 John Rasca Half Penny Cycling Team 2.0 Salem 2

Category C Women

Num Name Team Race 2 Age City Points
1 131 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31.0 47 Eugene 31

Junior Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 177 Erik Hammerquist Capitol Velo 31.0 31.0 31.0 16 Keizer 93
2 179 bryant karner 25.0 19.0 25.0 17 Salem 69
3 180 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 22.0 22.0 14 Gaston 44
4 178 Aaron Lopez 22.0 17.0 39
5 182 Matt Rech 25.0 15 Monmouth 25

Junior Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 176 Kristina Owen Capitol Velo 31.0 31.0 31.0 16 Salem 93
2 181 Roxanna Hart Hapi-Go! 25.0 25.0 10 Washougal 50

Masters 50+ Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 103 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31.0 31.0 25.0 63 Eugene 87
2 109 Robert Fox Half Penny Cycling Team 25.0 25.0 22.0 63 Keizer 72
3 104 Greg Eyerly 11.0 15.0 19.0 50 Salem 45
4 108 Robert Luoma 13.0 19.0 13.0 63 Keizer 45
5 102 Craig Mavis Deschutes Brewery 22.0 22.0 60 Bend 44
6 106 Peter Nielsen Sunset Cycles 15.0 17.0 11.0 52 Portland 43
7 105 Emanuel McGladrey 19.0 17.0 56 Keizer 36
8 101 Philip Litchfield 17.0 15.0 64 Salem 32
9 112 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 31.0 58 Salem 31
10 110 Tad Hodgert Deschutes Brewery 13.0 68 Bend 13
11 111 Edward Lanton 11.0 64 Portland 11

Masters 50+ Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 107 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 31.0 31.0 31.0 59 Corvallis 93

Singlespeed Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 72 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 31.0 31.0 31.0 45 Camp Adair 93
2 71 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 25.0 25.0 51 Portland 50
3 75 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 25.0 15 Washougal 25
4 74 Shannon Boroff bicycleattorney.com 22.0 39 Portland 22
5 77 Mike Bene 22.0 Portland 22
6 76 Matt Barney 19.0 39 Portland 19

Singlespeed Women

Num Name Team Race 1 Age City Points
1 73 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme 31.0 19 Scio 31