Cross Crusade: Portland International Raceway

Portland, OR
November 14, 2015

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray. Laps time available on request

Updated November 14, 2015 at 1:21 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 975 Julie Deal KimMongers Cycle Club 43 Portland 5 47:06
2 803 Sarah Umberhandt 4 46:55
3 971 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 4 54:05
DNF 744 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 Bend 1 54:05

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 233 Brad Crowe 34 Portland 5 42:38
2 272 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 5 42:42
3 119 matthew giem CVC Racing 30 Oak Harbor 5 43:30
4 115 Scott LaPlante Indy 42 Tualatin 5 43:51
5 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 5 44:01
6 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 5 44:16
7 103 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 36:08
8 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 4 36:11
9 142 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 4 36:23
10 131 Tom Brougham 25 portland 4 36:32
11 32 Mike Hamness 43 Vancouver 4 36:36
12 23 Austen Sofhauser 29 Portland 4 36:47
13 238 Dee Snaughts 28 Kirkland 4 36:57
14 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 4 36:59
15 120 David Kuzma 39 Vancouver 4 37:05
16 255 John Condon 4 37:12
17 244 Cyrus Beedles 4 37:26
18 266 kalani Scott kalani Scott 29 Hillsboro 4 37:35
19 17 Brian Wise 44 Vancouver 4 37:44
20 196 Ryan Nyberg 28 Portland 4 38:05
21 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4 38:07
22 138 Adam Nicholas 26 Portland 4 38:07
23 14 Kevin Claggett O2 Endurance 48 Canby 4 38:29
24 240 Andy Miller 39 Portland 4 38:49
25 72 Sean McBurney 34 Portland 4 38:50
26 133 Jim White TeBoJi 58 Salem 4 38:57
27 268 John Hill Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 4 39:07
28 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 39:12
29 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton 4 39:20
30 257 Bryce Wood 4 39:22
31 101 Don Gutzmann 43 Portland 4 39:46
32 106 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4 39:47
33 92 jimmy Pacheco 35 Hood River 4 40:00
34 134 Teresa White Keep Calm Ride On 30 Portland 4 40:10
35 62 Jorge Lara Capitol Velo 55 Salem 4 40:11
36 180 Donna Russell Half Penny Cycling Team 56 Beavercreek 4 40:11
37 91 Chris Wimer 30 Portland 4 40:25
38 152 Matt Erdman 4 40:28
39 261 Matthew Little 4 40:52
40 270 Steven Ellsberg 4 41:24
41 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 4 41:31
42 184 Scott Mizée Team Flying Tigers 41 Portland 4 41:36
43 161 Scott Erickson 43 Beaverton 4 41:50
44 127 Steven Powell 58 Beaverton 4 42:33
45 267 Ryan Luce 4 42:50
46 262 JP Petrin Capitol Velo 63 Salem 4 42:50
47 192 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 42:53
48 189 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 54 Vancouver 4 43:06
49 48 sonja ebert 38 Vancouver 4 43:31
50 258 Jonathan Morse Team Flying Tigers 49 Portland 4 44:26
51 263 Todd Harbin 4 44:47
52 150 Mark Baer 4 44:50
53 149 Ian Baer 12 Portland 4 44:50
54 271 Ursula Mavila 4 45:27
55 21 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 4 45:39
56 260 Bill Supplitt 4 45:50 should number upside down
57 95 Anton Brown 4 46:11
58 265 Austin Williams 4 47:14
59 4 Craig Mitchelldyer 35 milwaukie 3 36:28
60 151 Harold Miner 3 36:41
61 264 Russ Williams 3 36:47
62 249 Eric Truong 3 37:12
63 256 Zachery Smith 3 39:48
64 217 Jennifer Kulle-Jones Team Planet X USA 46 Portland 3 40:04
65 259 Kurt Kematsuara 3 40:07
66 122 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 2 40:45
DNF 33 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 41 milwaukie 2 40:45
DNF 94 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 1 40:45

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 751 Mary Grace Baxendale Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 47:31
2 799 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5 48:01
3 802 Heather Winfrey Cyclepath Racing 31 Tigard 5 48:28
4 717 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 41 Portland 5 48:30
5 835 Britt Olsen CX Machines 31 Portland 5 49:03
6 749 Brittany Stover 41 Portland 5 49:26
7 748 Nicole Davenport 27 Portland 5 50:21
8 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 5 50:21
9 747 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 5 50:21
10 239 Erin Hillis 37 Portland 5 50:21
11 812 Kelly Brawner 4 41:58
12 753 Jen Zak 37 Portland 4 42:22
13 834 Donna Roddvik Hood River Velo 45 Hood River 4 42:26
14 789 Pam Guy 4 42:51
15 793 Leigh Hendrick 4 45:20
16 836 Anne Liggett 4 47:17
17 707 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 4 48:36
18 731 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Eugene 4 50:04
DNF 770 Brooke Cabatic 38 Portland 2 50:04

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 130 Christopher Jones The Athletic 36 Bend 10 1:03:20
2 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 10 1:04:21
3 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 10 1:04:40
4 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 10 1:05:37
5 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 10 1:05:48
6 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 9 0:59:28
7 82 Ben Thompson Thump Coffee 39 Bend 9 0:59:43
8 159 Alex Martin 9 0:59:43
9 96 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 9 1:00:12
10 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 9 1:00:36
11 112 Kyle Thornton BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 18 Boise 9 1:00:36
12 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 9 1:01:11
13 86 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 9 1:01:14
14 154 David Cresap 9 1:01:25
15 127 Joshua Johnston 34 Bend 9 1:01:29
16 44 David Wilcox The Athletic 36 Portland 9 1:01:34
17 12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 9 1:01:38
18 155 Chaz Hogenauer BYRDS 17 boise 9 1:01:45
19 118 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 9 1:01:47
20 107 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 42 Portland 9 1:01:50
21 90 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 9 1:01:57
22 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 9 1:02:03
23 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 9 1:02:04
24 120 Cole Lalomia The Athletic 22 Portland 9 1:02:30
25 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 9 1:02:47
26 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9 1:03:01
27 141 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Corvallis 9 1:03:03
28 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 9 1:03:26
29 69 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS 9 1:03:34
30 61 Stephen Laurent 31 Portland 9 1:03:59
31 158 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24 Portland 9 1:04:16
32 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 9 1:04:33
33 131 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 9 1:04:35
34 16 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 9 1:04:43
35 95 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 9 1:04:44
36 152 Robert Carver Olympia Cycling Team 34 Portland 9 1:04:51
37 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 9 1:04:59
38 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 9 1:05:08
39 78 David Cushman David Cushman 34 Portland 9 1:05:22
40 72 Andrew Hawley Team Lost Highway 39 Portland 9 1:05:50
41 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 9 1:06:01
42 138 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 9 1:06:24
43 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 9 1:06:29
44 153 Jake Szymanski 9 1:08:09
45 129 Paolo Zanetti Biciclista Test Team 33 Portland 8 0:59:37
46 157 Matthew Piekutowski 20 Portland 8 1:00:04
47 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 8 1:01:04
48 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 8 1:01:14
49 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 1:01:52
50 151 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 7 1:01:45
DNF 101 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 7 1:01:45
DNF 156 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6 1:01:45
DNF 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 5 1:01:45

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 162 Brian Meyer 33 Portland 7 48:54
2 115 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 16 Boise 7 49:00
3 218 Evan Pardi Portland 7 49:08
4 212 Josh Weiss 7 49:24
5 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 7 50:07
6 99 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 35 CORVALLIS 7 50:11
7 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 7 50:11
8 116 Bradford White Wanderlust Tours 31 Bend 7 50:30
9 63 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 7 50:31
10 61 Kyle Berg 28 Portland 7 50:38
11 101 Mike Chamblin 32 Portland 7 50:44
12 216 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 7 50:50
13 198 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 7 51:00
14 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 7 51:01
15 80 Rob Mayer The Athletic 35 Portland 7 51:01
16 5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 7 51:14
17 49 Zach Rotstein The Athletic Community 25 Portland 7 51:36
18 172 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 7 51:44
19 173 Neil Byzick GET FIT Cycling 25 Hillsboro 7 51:45
20 206 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 7 51:54
21 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7 52:00
22 209 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 7 52:18
23 217 Brian Gruenemay DPR 35 Corvallis 6 44:41
24 205 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 6 44:48
25 77 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 34 Portland 6 44:53
26 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 6 44:55
27 114 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 6 45:00
28 40 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 6 45:02
29 143 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 6 45:02
30 211 Justin Guidroz Audi 35 Bend 6 45:12
31 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 6 45:15
32 132 Jonathan Buck Relentless Creativity 33 Portland 6 45:20
33 202 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 6 45:35
34 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6 45:36
35 108 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6 45:38
36 214 Sean Chon vive la tarte p/b Huckleberry Bicycles Berkley, Ca 6 45:42
37 70 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 6 45:47
38 166 Jared Holm 29 Portland 6 45:55
39 69 Andy Letourneau River City Bicycles 38 Damascus 6 46:12
40 19 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 6 46:20
41 53 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver 6 46:23
42 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 6 46:32
43 219 Paul Valentine Ruckus Test Team 35 Portland 6 46:36
44 106 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 6 46:50
45 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 47:04
46 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 47:05
47 139 Robert Christensen Team S+M 42 portland 6 47:19
48 210 Erik Borghoff Trusty Switchblade 30 Portland 6 47:20
49 215 Ross Jacques Colavita-Valentine 26 Ashland 6 47:36
50 64 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 32 Corvallis 6 47:37
51 161 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 6 48:04
52 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 48:37
53 32 Eric Albright Grouptrail Cycling 33 Portland 6 49:23
54 213 Daniel Powell 6 50:16
55 81 Matthew Monbouquette 6 50:54
56 146 Jared McClintock 38 portland 6 53:34
57 98 josue Jimenez White Salmon 5 48:45
DNF 203 Daniel Penner Team Woolly Mammoth 29 Portland 3 48:45
DNF 92 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 2 48:45
DNF 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 1 48:45

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 154 Ben Swanson Murder of Crows 31 Portland 6 48:27
2 130 Russell Walker 28 Portland 6 48:37
3 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 48:41
4 78 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 6 48:41
5 188 Ty Goldsby 33 Portland 6 48:58
6 175 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 6 49:20
7 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 6 49:22
8 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 6 49:25
9 301 mark Skiffington 6 49:30
10 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 6 49:32
11 87 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 6 49:35
12 254 Skyler Bastian Boise Youth Riding Development Squad 15 Boise 6 49:35
13 45 Corey McManus 34 Beaverton 6 50:01
14 305 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland 6 50:04
15 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 6 50:06
16 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 6 50:08
17 304 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 22 portland 6 50:29
18 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 6 50:30
19 201 Aaron Kravitz 27 portland 6 50:49
20 214 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 6 50:51
21 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 6 50:52
22 255 Spencer Severance 6 50:54
23 202 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky 24 Corvallis 5 43:07
24 207 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 5 43:13
25 302 Eliott Skopin 5 43:14
26 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5 43:31
27 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 5 43:33
28 109 Matt Bloom GET FIT Cycling 25 Portland 5 43:35
29 184 Casey Varnum 29 portland 5 43:36
30 170 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 5 43:40
31 74 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 44 Portland 5 43:44
32 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 5 43:48
33 172 Dan Dellitt 42 Portland 5 43:53
34 239 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 44:10
35 9 Eric Hagen 35 Portland 5 44:17
36 40 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 5 44:17 wrong number
37 221 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Wilsonville 5 44:28
38 152 Kyle D'Auria 27 Portland 5 44:28
39 250 Andres Pedersen First Strike Velo 19 Portland 5 44:33
40 144 John Berrigan Twin Six 32 Tualatin 5 44:45
41 185 Brian Lockard 32 Portland 5 44:51
42 240 Jerry Pruiett 46 Camas 5 44:51
43 140 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 5 44:52
44 52 Matthew Wilkins Team Velo Cult 30 Portland 5 44:57
45 141 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 5 45:00
46 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 5 45:03
47 56 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 36 Gladstone 5 45:19
48 151 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 5 45:24
49 157 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 5 45:29
50 120 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5 45:32
51 179 Sam Pitcavage 23 Beaverton 5 45:38
52 177 Chris Parco 31 Bend 5 45:38
53 119 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 45:40
54 219 Tanner Schulz 35 Hillsboro 5 45:46
55 289 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 5 46:00
56 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5 46:17
57 195 Justin Tunis 35 portland 5 46:27
58 303 Jeffrey Liebert 38 Portland 5 46:28
59 145 Travis Bullard Team 10 Barrel 34 Portland 5 46:28
60 298 Nicholas Leuenhagen BYRDS 12 Meridian 5 46:51
61 127 James McDonagh B.Y.R.D.S. 14 Boise 5 47:25
62 117 Riley Combs 31 Portland 5 47:31
63 224 Candida Hart Hapi-Go! 51 5 47:31
64 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 5 47:32
65 257 Johnny Bolinder 5 47:44
66 193 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 5 48:06
67 237 Jacob Tong Trusty Switchblade 33 Portland 5 48:11
68 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5 48:17
69 418 Joseph Lagerstron 5 48:19 wrong number
70 299 Brian Eustis 5 49:58
71 293 Reyaz Rohani 34 Portland 4 44:14
DNF 300 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 3 44:14

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 773 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 45 Bend 6 45:51
2 765 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 Beaverton 6 46:05
3 743 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 6 46:44
4 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 6 47:13
5 785 Michael Gasperson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 West Linn 6 47:16
6 716 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 47:35
7 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6 47:44
8 715 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 6 48:12
9 752 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 6 48:56
10 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 6 49:11
11 746 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 49:17
12 739 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 52 Portland 6 49:36
13 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 6 49:42
14 761 Jon Coney 45 Portland 6 49:43
15 723 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 6 50:43
16 705 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 Portland 6 50:56
17 794 Colby Nightingale Deschutes Brewery 45 Bend 6 51:06
18 742 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 51:07
19 710 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 6 51:10
20 804 Mark Sather Team 10 Barrel Wilsonville 5 43:28
21 807 Bart Qualls Service Course Velo Medfrod 5 43:46
22 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 44:49
23 736 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 5 44:58
24 714 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 5 45:01
25 780 Chris DiMinno Green Submarine Records 32 portland 5 45:11
26 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5 45:38
27 764 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 5 47:17
28 781 John Livingston Murder of Crows 41 Bend 5 47:24
29 709 Eugene Ezman Hapi-Go! 58 The Dalles 5 47:44
30 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 5 49:14
31 800 Leopold Jung Velo Cult/Monkey Wrench Bicycle Club 34 portland 5 49:25
32 805 5 50:07
33 769 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 Portland 5 51:01
34 758 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland 5 53:27
35 770 Karl Winston KimMongers Cycle Club 47 Milwaukie 4 43:47
36 740 Jacob Roth 37 Walla Walla 4 48:25
37 749 Kevin Blair Team 10 Barrel 36 portland 3 46:17
DNF 808 Charlie Bennett 4 46:17

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 28:34
2 129 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 29:08
3 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4 29:08
4 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 29:28
5 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 29:49
6 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 4 30:14
7 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4 30:26
8 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4 30:27
9 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 4 30:27
10 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 30:29
11 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4 30:43
12 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4 31:02
13 177 Spencer Severance 13 4 31:04
14 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 32:12
15 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4 32:47
16 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4 33:10
17 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 4 33:36
18 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 4 33:45
19 202 Duncan Howell 15 Portland 4 33:56
20 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4 34:23
21 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 34:27
22 111 Miles Revenaugh 12 Mulino 3 25:53
23 209 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 15 Portland 3 26:00
24 206 Oliver Valerplueg 3 27:00
25 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 27:04
26 207 Oscar Powell 13 The Dalles 3 27:06
27 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 3 27:29
28 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 27:33
29 208 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 28:18
30 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 3 28:19
31 204 Addison Halsey 3 28:21
32 210 Porter Levenson 3 28:49
33 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 28:52
34 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3 28:57
35 200 Nicholas Rich 16 Portland 3 29:11
36 150 Ian Baer 12 Portland 3 29:44
37 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3 29:46
38 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3 30:54
39 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 3 32:04
40 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3 32:22
41 212 3 32:49
42 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 3 33:49
43 203 Kelley Boyles 10 3 33:49
44 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 3 33:49
45 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3 33:49
46 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 33:49
47 205 Eli Peterson 3 33:49
48 104 Jackson Avery 10 Oregon City 2 26:57
49 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 2 27:01
50 91 Nate Dezellem 10 Hillsboro 2 29:12
51 211 Jackson Dale 2 33:54
DNF 158 Federico Spedini 11 2 33:54
DNF 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 1 33:54

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 30:29
2 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 32:12
3 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4 33:10
4 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 4 33:36
5 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4 34:23
6 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 34:27
7 111 Miles Revenaugh 12 Mulino 3 25:53
8 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 3 27:04
9 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 3 27:29
10 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 27:33
11 208 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 28:18
12 117 Ryan DeVries bicilista 11 Portland 3 28:19
13 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 28:52
14 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3 28:57
15 150 Ian Baer 12 Portland 3 29:44
16 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3 29:46
17 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3 30:54
18 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 3 32:04
19 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3 32:22
20 203 Kelley Boyles 10 3 32:22
21 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 3 32:22
22 182 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3 32:22
23 119 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 32:22
24 104 Jackson Avery 10 Oregon City 2 26:57
25 91 Nate Dezellem 10 Hillsboro 2 29:12
DNF 158 Federico Spedini 11 2 29:12
DNF 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 1 29:12

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 29:28
2 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 4 30:14
3 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4 30:27
4 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 4 30:27
5 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4 30:43
6 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4 31:02
7 177 Spencer Severance 13 4 31:04
8 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4 32:47
9 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 4 33:45
10 207 Oscar Powell 13 The Dalles 3 27:06
11 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 3 33:49

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 28:34
2 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 29:49
3 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4 30:26
4 202 Duncan Howell 15 Portland 4 33:56
5 209 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 15 Portland 3 26:00
6 200 Nicholas Rich 16 Portland 3 29:11

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 129 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4 29:08
2 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4 29:08
3 206 Oliver Valerplueg 3 27:00
4 204 Addison Halsey 3 28:21
5 210 Porter Levenson 3 28:49
6 212 3 32:49
7 205 Eli Peterson 3 32:49
8 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 2 27:01
9 211 Jackson Dale 2 33:54

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 882 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 4 33:11
2 865 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 15 Ketchum 4 33:12
3 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 28:26
4 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 30:19
5 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3 30:34
6 881 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 3 30:59
7 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:06
8 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 32:27
9 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3 32:30
10 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 3 32:58
11 852 Madeline Stover 10 3 33:12
12 804 Johanna Dezellem 12 Hillsboro 3 33:26
13 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 3 33:32
14 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3 34:27
15 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 25:56
16 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 26:46

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 28:26
2 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 30:19
3 881 Allyson Selander BYRDS 12 Boise 3 30:59
4 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:06
5 852 Madeline Stover 10 3 33:12
6 804 Johanna Dezellem 12 Hillsboro 3 33:26
7 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 25:56
8 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2 26:46

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 3 32:27
2 803 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 3 34:27

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 865 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary Ketchum 4 33:12
2 820 Samantha Trost Team S+M Battle Ground 3 32:30
3 863 Olivia Hewett The Spokesmen Vancouver 3 33:32

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 882 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 4 33:11
2 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3 30:34
3 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 3 32:58

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 9 1:01:28
2 506 Derek Hardinge 44 Toronto 9 1:02:21
3 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 9 1:03:32
4 440 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 9 1:03:40
5 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 9 1:03:48
6 415 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene 9 1:03:48
7 413 Michael Wilson Team S+M 54 Corvallis 9 1:03:58
8 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 9 1:04:39
9 371 Scott Bradway 44 Portland 9 1:04:49
10 344 John Weathers Audi 45 Tigard 9 1:04:51
11 472 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 9 1:04:55
12 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 9 1:04:56
13 454 Ryan Brown Chinook Cycling Club 9 1:05:09
14 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 9 1:05:12
15 463 Patrick Beeson Team Velo Cult 35 Portland 9 1:05:22
16 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 9 1:05:27
17 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 9 1:05:27
18 323 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 9 1:05:28
19 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 9 1:05:44
20 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 9 1:05:49
21 377 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 9 1:05:51
22 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 9 1:05:53
23 363 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 9 1:06:04
24 430 Michael Moody 45 Jacksonville 9 1:06:08
25 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 8 0:59:33
26 510 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland 8 0:59:45
27 436 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team 47 Portland 8 0:59:54
28 490 Mark Williams Team Cycle Sport 47 Medford 8 0:59:58 Warning:number on incorrectly
29 391 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 8 1:00:00
30 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 8 1:00:00
31 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 8 1:00:02
32 495 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 8 1:00:05
33 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 8 1:00:05
34 508 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 8 1:00:10
35 507 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 40 Bend 8 1:00:26
36 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 8 1:00:27
37 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 8 1:00:54
38 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 8 1:00:59
39 426 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 8 1:00:59
40 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 8 1:01:10
41 509 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 8 1:01:16
42 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 8 1:01:16
43 350 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 48 Salem 8 1:01:24
44 475 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 8 1:01:26
45 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 8 1:01:35
46 513 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 39 Portland 8 1:01:40
47 460 Peter Rubijono Poler 39 Portland 8 1:01:54
48 438 Greg Adams Cyclepath Racing 36 Portland 8 1:02:16
49 512 Rich Cramer 8 1:02:43
50 445 Matt Engel StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 48 Bend 8 1:02:52
51 402 Eric Lanners 42 Portland 8 1:02:59
52 511 Andrew Steiner Boneyard Cycling 46 Bend 8 1:03:04
53 356 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hillsboro 8 1:03:07
54 339 Nicholas Leritz Team S+M 44 Portland 8 1:03:16
55 384 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 42 Salem 8 1:03:29
56 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 8 1:03:38
57 318 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8 1:03:38
58 327 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 8 1:03:41
59 481 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 8 1:03:42 number incorrectly
60 343 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 8 1:04:10
61 493 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 8 1:04:10
62 504 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 8 1:04:18
63 505 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 8 1:04:51
64 322 Mike Heenan 41 Portland 8 1:04:58
65 457 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 8 1:05:02
66 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 8 1:05:04
67 514 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 8 1:05:54
68 369 Bill Richmond Grouptrail Cycling 45 Beaverton 8 1:07:01
69 427 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 7 1:00:16
70 300 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland 7 1:03:21
DNF 431 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 6 1:03:21
DNF 435 William Alcorn BikeFlights.com 48 Portland 5 1:03:21
DNF 357 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 3 1:03:21
DNF 365 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2 1:03:21
DNF 332 Scott Ballard Cyclepath Racing 49 Portland 1 1:03:21

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 44:38
2 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6 44:41
3 791 Shaun Staples Team Bobs-bicycles.com 44 Nampa 6 45:01
4 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6 45:20
5 825 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6 45:21
6 560 Gabe Doebler 38 Tigard 6 45:22
7 776 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 45 Bend 6 45:23
8 737 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 39 Portland 6 45:27
9 839 Jeffrey Whitaker JEFFMADE 49 Portland 6 45:32
10 792 Tristan Jones 40 Twin Falls 6 45:35
11 755 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 6 45:44
12 723 Scott A Rider Grouptrail Cycling 47 Portland 6 45:46
13 764 Chris Thoman VMR Racing 47 Portland 6 45:49
14 840 Dan Shepherd Team Cycle Sport 47 Ashland 6 45:52
15 693 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 6 45:54
16 684 Doug Minarik bicycleattorney.com 38 Portland 6 45:54
17 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6 45:55
18 601 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 46 Camas 6 46:01
19 813 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 46:01 incorrect number placement
20 741 Kerry Halligan 44 Portland 6 46:07
21 715 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6 46:13
22 658 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 6 46:18
23 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 6 46:22
24 576 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 6 46:23
25 673 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 6 46:24
26 687 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 38 Beaverton 6 46:28
27 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 6 46:33
28 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 6 46:35
29 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 46:36
30 713 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 Bend 6 46:39
31 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 6 46:43
32 754 Carl Werner 37 Portland 6 46:45
33 818 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 45 Bend 6 46:49
34 756 Sean Cook Cyclepath Racing 43 Beaverton 6 46:51
35 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6 46:53
36 795 Lars Pedersen First Strike Velo 46 Snohomish 6 46:55
37 731 Erik Offner 42 Portland 6 47:11
38 614 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 47:12
39 696 Jeff Chochon 50 Portland 6 47:12
40 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 6 47:15
41 714 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 6 47:17
42 727 Brandon Gallagher Murder of Crows 40 Bend 6 47:18
43 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 6 47:20
44 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6 47:24
45 669 Erik Carlson 41 Longview 6 47:29
46 786 Chuck Hood Foundry Cycles 45 Eugene 6 47:33
47 717 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 6 47:39
48 843 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 47:53
49 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6 47:55
50 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 6 47:59
51 781 Dustin Henderson Murder of Crows 37 REDMOND 6 48:00
52 783 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 6 48:04
53 644 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 6 48:07
54 846 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6 48:08
55 721 Justin Johnson The Hub Cyclery 39 Bend 6 48:08
56 746 Andrew Eastman 36 Portland 6 48:14
57 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6 48:19
58 608 Steve Williams Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 48:24
59 674 Daniel Esterling Green Submarine Records 36 Portland 6 48:26
60 782 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 6 48:30
61 837 Max Frixione 42 Portland 6 48:41
62 637 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 49 Portland 6 48:51
63 720 Rob Kerr Boneyard Cycling 48 Bend 6 48:54
64 595 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 48:55
65 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 6 49:01
66 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 49:04
67 832 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 6 49:17
68 639 Peter Koonce Grouptrail Cycling 41 Portland 6 49:24
69 642 Tom Palke Team Mudman 49 Portland 6 49:24
70 738 Sean Stroup KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 49:26
71 757 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 6 49:30
72 703 Drew Holmes WebCyclery.com 45 Bend 6 49:31
73 736 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 6 49:35
74 626 Josh Platis KimMongers Cycle Club 44 Portland 6 49:38
75 580 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 6 50:01
76 841 Todd Lewis ATB Lubricants 46 Portland 6 50:01
77 833 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 5 41:46
78 779 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 5 41:47
79 844 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5 42:22
80 845 Matt Savage Trusty Switchblade 39 Portland 5 42:23
81 732 Andrew Morphis KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 42:26
82 750 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5 43:04
83 649 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 5 44:53
84 711 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 5 47:03
85 710 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 5 47:21
DNF 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5 47:21
DNF 629 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora 5 47:21
DNF 748 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 3 47:21
DNF 772 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 3 47:21
DNF 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 2 47:21
DNF 811 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 1 47:21

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 721 Rob Beard 6 45:42
2 563 David Spurr 45 Lake Oswego 6 47:22
3 336 Tony Weber 48 Hillsboro 6 47:29
4 612 Ken Elser Team Planet X USA 37 Portland 6 47:32
5 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 6 47:37
6 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 6 47:38
7 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 6 47:45
8 634 Ryan McIntyre 6 48:01
9 703 Nolan Restivo Workhorse Cycles 37 Portland 6 48:07
10 341 Eric Cress 44 Portland 6 48:08
11 417 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 6 48:23
12 705 John Hatfield Audi 47 Portland 6 48:31
13 607 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 49 Beaverton 6 48:37
14 572 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 49 Portland 6 48:43
15 710 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 lake oswego 6 48:50
16 321 Anthony San Filippo Rolf Prima 35 Hubbard 6 49:33
17 471 Luther Birdzell 38 Hood River 6 49:36
18 628 Josh Kneedler Cyclepath Racing 43 Portland 6 49:40
19 728 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 56 Portland 6 49:48
20 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 6 49:51
21 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 50:06
22 487 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 6 50:11
23 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 6 50:14
24 580 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Portland 6 50:16
25 423 Chris Wierman 43 tualatin 6 50:24
26 300 Dave Torrance 45 Portland 6 50:25
27 477 Curtis Hainie Hood River Velo Hood River 6 50:25
28 631 Peter Iverson 40 Lake Oswego 5 42:16
29 611 Chris Thier Boneyard Cycling 41 Bend 5 42:22
30 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 5 42:27
31 548 Eric McKee 37 Medford 5 42:29
32 402 Gary Kim Grouptrail Cycling 44 Portland 5 42:32
33 842 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 42:38
34 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 5 42:39
35 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 5 42:41
36 588 Jared Lathrop 41 West Linn 5 42:41
37 306 Charles Barrett 48 Portland 5 42:41
38 724 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 40 Portland 5 42:44
39 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5 42:44
40 649 Mike Loftus 5 42:44
41 616 Fred Smelser 37 Portland 5 42:49
42 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 5 42:49
43 421 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5 42:54
44 589 Chris Rinehart 47 portland 5 42:56
45 437 Robb Farrington 39 Portland 5 42:58
46 608 Neil Gibson 43 Portland 5 43:00
47 662 Ryan Temple 47 5 43:03
48 557 John Lehman 52 Gresham 5 43:06
49 305 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 5 43:08
50 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 5 43:10
51 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5 43:11
52 353 James Lais 46 PORTLAND 5 43:16
53 643 Jason Whitley Unattached 38 The Dalles 5 43:33
54 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver 5 43:37
55 334 Kevin Dickson 46 Portland 5 43:38
56 420 Ben Baltazar 37 Portland 5 43:44
57 464 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 5 43:47
58 553 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 5 43:51
59 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 5 43:52
60 474 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland 5 44:01
61 387 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club 40 Portland 5 44:05
62 331 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 5 44:05
63 731 Dan Kearsley 35 Portland 5 44:05
64 651 Scott Wazny 5 44:10
65 584 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 Hillsboro 5 42:42
66 709 Tom Bird 47 Tigard 5 44:20
67 447 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 oregon city 5 44:23
68 491 Paul DeVries bicilista 47 Portland 5 44:23
69 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 5 44:35
70 358 Steve Kresl 53 Portland 5 44:48
71 454 Joshua Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 5 45:06
72 688 Jeff Clay 46 Powell Butte 5 45:12
73 392 James Webb Beaverton Bicycle Club 49 Portland 5 45:22
74 603 Daniel McKenna 43 Portland 5 45:28
75 587 Ian Harris 37 Portland 5 45:30
76 310 Kyle Mountain 48 Portland 5 45:36
77 707 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 5 45:40
78 685 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 5 45:42
79 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 5 46:11
80 600 James Self Team Self 44 Portland 5 46:13
81 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 5 46:14
82 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 5 46:22
83 361 Wesley Woosley Portland 5 46:26
84 489 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 5 46:30
85 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 46:34
86 730 Mark Capalbo Pentangeli 44 Portland 5 46:41
87 456 Phil Avery Team Beer 41 oregon city 5 46:50
88 340 Matt Haughey Matthew A Haughey 43 McMinnvile 5 47:03
89 617 Justin Yuen Grouptrail Cycling 41 Portland 5 47:14
90 722 Justin Baxter 5 47:24
91 727 Jeff Hurt 44 Portland 5 47:32
92 725 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 40 Portland 5 47:50
93 712 Jeb Hendrix 43 Portland 5 47:58
94 354 Stephen Rich 48 Portland 5 48:11
95 729 Cory Funk 5 48:38
96 495 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 5 49:03
97 733 John Porter VMR Racing 44 Portland 5 49:31
98 415 Manny Marquez 37 Hood River 5 49:35
99 723 David Kimball Islabikes 54 Portland 5 49:44
100 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 5 50:33
101 706 Eric McMurtry 5 51:11
102 726 Dwayne Howard 5 51:39
103 311 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton 5 52:21
104 732 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 5 52:38
105 625 Bjoern Brunner 46 Portland 4 50:35
106 438 Greg Eyerly 51 Salem 4 50:35
DNF 645 Jason Bietz 49 Sherwood 3 50:35
DNF 717 Andrew Hayes Rogue 40 White Salmon 3 50:35
DNF 342 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie 3 50:35
DNF 445 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 1 50:35

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 393 John McCaffrey Kesho Bicycles 50 Portland 6 45:02
2 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 6 45:02
3 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 6 45:48
4 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 6 46:03
5 404 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 6 46:18
6 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 6 46:18
7 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 6 46:37
8 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6 46:57
9 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 6 47:06
10 366 Michael Nyberg Sunnyside Sports 55 Bend 6 47:15
11 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 6 47:21
12 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 6 47:28
13 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6 47:33
14 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 6 47:36
15 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 47:40
16 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6 47:41
17 370 Joseph Fricke Cyclepath Racing 50 portland 6 47:43
18 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 6 47:45
19 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 6 48:21
20 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland 6 48:21
21 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 48:26
22 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 48:28
23 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 6 48:45
24 259 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 6 49:17
25 415 Stephen Smith The Hub Cyclery 50 Bend 6 49:21
26 356 Don Wright Boneyard Cycling 57 Bend 6 49:34
27 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 6 49:39
28 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 5 41:49
29 291 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 5 42:10
30 309 Mike Taylor Deschutes Brewery 51 Bend 5 42:11
31 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 5 42:13
32 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5 42:34
33 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5 42:39
34 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5 42:50
35 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 5 43:02
36 414 5 43:11
37 388 Brian Smith WebCyclery.com 51 Bend 5 43:15
38 345 Hugh Givens bicycleattorney.com 58 Portland 5 43:15
39 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 43:23
40 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 5 43:41
41 422 Kirk Morrison 5 43:47
42 417 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Lake Oswego 5 44:03
43 391 David Kaysen 51 5 44:05
44 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5 44:07
45 354 Vern Krist Showers Pass MTB/CX Team 59 Portland 5 44:08
46 278 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 5 44:09
47 332 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 5 44:10
48 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 5 44:32
49 369 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 5 44:43
50 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 5 44:47
51 294 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 5 44:47
52 420 Dave Metz 50 Cottage Grove 5 45:01
53 347 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 5 45:36
54 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 5 46:31
55 371 Evelyn West Team S+M 55 Portland 5 47:40
56 380 Billy Thomas 51 5 48:48
57 358 David Lenhart Boneyard Cycling 54 Bend 5 49:19
58 421 Troy Rabe 5 49:19
59 252 Greg Eyerly 51 Salem 4 46:54
DNF 346 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 59 Vancouver 3 46:54

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 536 Terry Knight 60 Vancouver 5 42:24
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5 42:43
3 521 Peter Spir Team S+M 60 Lake Oswego 5 43:19
4 533 Cosmic Miller My Lovely Wife 60 Coeur 'd Alene 5 43:27
5 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 5 43:32
6 531 Mark Miller Team Dirt 60 Corvallis 5 43:33
7 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 5 43:41
8 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5 43:53
9 537 Ralph Tolli Boneyard Cycling 63 Bend 5 44:32
10 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 5 44:59
11 541 Craig Bontly 65 eugene 5 45:16
12 503 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 5 45:44
13 530 John Ramey 62 Anchorage 5 47:11
14 524 Tad Hodgert Deschutes Brewery 69 Bend 5 47:34
15 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 5 48:20
16 534 Paul Montgomery Team S+M 62 Portland 5 49:43
17 511 Edward Lanton 65 Portland 5 50:30
18 514 Thomas J Meier 60 Corvallis 5 50:39
19 520 Loren Russell 73 Corvallis 4 42:44
20 543 Gil Ormerod Team S+M 62 Portland 4 44:13
21 535 Bob Kuehn Boneyard Cycling 64 Bend 4 46:04
22 512 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 4 49:12
23 491 Frank Fleetham Boneyard Cycling 72 Bend 4 49:12
24 492 Edward Caluane 3 43:58

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 6 45:04
2 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 6 45:19
3 53 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 46:25
4 38 Jaini Van Scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion 40 Eugene 6 47:28
5 20 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 6 47:36
6 21 Juliette Oldfield 38 Portland 6 47:56
7 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 44 Bend 6 48:01
8 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 6 48:51
9 17 Jill Petersen Hood River Velo 43 Hood River 6 48:53
10 28 Amber Clark Murder of Crows 38 Bend 6 49:15
11 41 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 6 49:18
12 34 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland 6 49:21
13 48 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 48 Bend 6 49:46
14 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 42:11
15 50 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 45:10
16 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5 45:26
17 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 5 46:22
DNF 3 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 3 46:22

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 526 Jennifer Bartloff Marty's Cycles 35 Medford 5 42:35
2 505 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 43 Bend 5 42:52
3 533 Leslie Griffith Boneyard Cycling 47 Bend 5 43:04
4 519 Lindsey Kennedy Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5 43:04
5 523 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 Bend 5 44:08
6 529 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 5 44:08
7 536 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 5 45:17
8 520 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5 45:27
9 500 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 45:41
10 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5 45:53
11 510 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Sherwood 5 46:12
12 517 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 46:32
13 553 Samantha Rousculp 5 47:54
14 507 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5 50:27
15 555 Stephanie Cole 4 45:08

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6 48:19
2 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 6 48:34
3 641 Katherine Christensen bicycleattorney.com 55 Portland 6 48:44
4 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 6 49:09
5 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 6 49:28
6 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 6 49:55
7 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 5 42:12
8 627 Sarah Tisdale Highfive Cycling 45 Hillsboro 5 42:27
9 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5 44:48
10 623 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 5 44:55
11 609 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 West Linn 5 45:27
12 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 5 46:17
13 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 5 50:13
14 630 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 5 50:13

Singlespeed

Num Name Team City Laps Time
1 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 7 50:14
2 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team Milwaulkie 7 50:18
3 632 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Portland 7 50:18
4 839 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio Bend 7 51:08
5 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team bend 7 51:15
6 592 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles Portland 6 44:45
7 818 David Boerner Ruckus Test Team Portland 6 44:52
8 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio Portland 6 44:59
9 666 Mike Bene Jens Voigt's Army Portland 6 45:04
10 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 6 45:10
11 673 James Rowan Black Magic Sweeps Bend 6 45:13
12 832 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Corvallis 6 45:46
13 820 Sven Geirnaert 6 45:58
14 685 Justin Brauner KimMongers Cycle Club Portland 6 46:06
15 523 Ryan Barrett Polerstuff.com Portland 6 46:10
16 616 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas Portland 6 46:16
17 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 6 46:22
18 843 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Vancouver 6 46:27
19 766 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas Portland 6 46:29
20 676 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team Portland 6 46:37
21 849 Jeremy Dunn 6 46:48
22 601 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion Corvallis 6 46:56
23 717 Shawn Small Ruckus Test Team Portland 6 46:56
24 531 Jerald Winfrey Cyclepath Racing Tigard 6 47:04
25 683 Andrew Yeoman Ruckus Test Team Portland 6 47:28
26 515 Brian Lynch Dr Will Bar Portland 6 47:35
27 611 Sam Caviglione Portland 6 47:37
28 528 Steve Black Portland 6 47:42
29 690 Pete Rubijono Poler Portland 6 47:44
30 613 Scott Barker Portland 6 47:47
31 829 Steve Dale 6 47:56
32 826 Christopher Burge Shred Factory Racing Portland 6 47:56
33 518 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas 6 47:56
34 836 Danieo Carter 6 47:58
35 841 Ken Reed Green Submarine Records Beaverton 6 47:59
36 761 Gabriel Cabatic Portland 6 48:02
37 752 David Pedersen Portland Bicycle Studio Portland 6 48:06
38 640 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 6 49:07
39 838 Chevil Knevil 6 49:17
40 831 Christian Reed Green Submarine Records Portland 6 49:30
41 809 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas Hillsboro 6 49:31
42 689 Brandon Jennings Grouptrail Cycling Portland 6 49:52
43 653 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team Portland 6 49:57
44 504 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 6 50:10
45 680 Ethan Furniss Poler Portland 6 50:11
46 561 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Milwaukie 6 50:13
47 823 mark Skiffington 6 51:20
48 835 Michael Cobb 6 51:33
49 830 Chris Nelson Green Submarine Records Portland 6 51:34
50 745 Greg Johnson 6 51:36
51 668 Brice Stivers River City Bicycles Portland 6 51:43
52 827 David Sterry Green Submarine Records Portland 6 51:45
53 844 Tyler Bump Ruckus Test Team Portland 6 52:00
54 595 Cindy Lewellen Polerstuff.com Portland 6 52:08
55 834 Alva Nordell 6 52:29
56 728 Tom Rousculp Polerstuff.com Portland 6 52:29
57 551 Damon Dimick Tigard 6 52:54
58 789 Joseph French Team Lost Highway Portland 6 53:08
59 825 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen Portland 6 53:08
60 846 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Milwaukie 5 44:40
61 599 Jeffrey Liebert Portland 5 44:49
62 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Hood River 5 44:53
63 847 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 5 45:17
64 740 Kevin Phomma Trusty Switchblade Portland 5 45:40
65 772 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair Portland 5 45:54
66 845 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen Lake Oswego 5 45:59
67 840 Anthony Sallowy Green Submarine Records Beaverton 5 47:15
68 824 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 47:40
69 850 Henly Coleman 5 48:21
70 842 Chris Mccraw Team Slow portland 5 50:30
71 833 Adam Newman 5 51:14
72 684 Starr Walker Polerstuff.com Portland 5 52:38
73 848 Todd Foreman-Kinder Veloforma Portland 4 47:09
DNF 513 Sven MacAller Portland 4 47:09
DNF 516 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 4 47:09
DNF 736 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 3 47:09
DNF 828 Stephen Laurent Portland 3 47:09
DNF 739 Chris Jones The Athletic Bend 2 47:09
DNF 837 Erin Hardy 1 47:09

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 646 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5 39:00
2 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5 39:03
3 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 5 41:32
4 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 42:11
5 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 42:23
6 621 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5 42:24
7 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 42:35
8 773 Melissa Sher 30 Portland 5 43:20
9 625 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 43:33
10 737 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 5 44:17
11 822 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Eugene 4 36:30
12 624 Sherry Schwenderlauf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4 37:14
13 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4 37:47
14 661 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 40 Salem 4 38:34
15 812 Norrene Godfrey Team Chuck 50 Vancouver 4 40:18
16 821 Annie Eustis 35 Portland 4 41:14

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo 49 Portland 1
2 U1 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 1
3 U0 Hannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 8 1:02:38
2 940 Abby Watson The Athletic 31 Portland 8 1:03:09
3 915 Solana Kline Thump Coffee/Coco Hydro 33 Bend 8 1:03:30
4 865 Allison Halpin 28 Bend 8 1:03:44
5 907 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Medford 8 1:04:20
6 941 Alice Pennington S&M/Kona Grassroots 34 Portland 8 1:04:20
7 919 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 33 Portland 8 1:05:35
8 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 8 1:06:08
9 898 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 8 1:06:22
10 850 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 8 1:06:44
11 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8 1:06:56
12 943 Jessica Culnane Clif Bar Berkley, Ca 8 1:07:18
13 891 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 0:59:23
14 936 Iris Dougherty Club Taco 27 Portland 7 1:00:30
15 920 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 Portland 7 1:00:37
16 879 Kristen Minarik bicycleattorney.com 34 Portland 7 1:01:29
17 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 7 1:01:29
18 874 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 7 1:01:37
19 930 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 portland 7 1:01:44
20 931 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 34 Portland 7 1:02:18
21 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 7 1:02:31
22 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 7 1:03:05
23 914 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 7 1:03:16
24 938 Lori Brault 44 Portland 7 1:03:55
25 942 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 7 1:07:02

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 104 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 41:53
2 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5 41:57
3 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 5 41:59
4 124 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 33 Bend 5 42:00
5 138 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 42:00
6 105 Emily Paxson Team S+M 24 Trout Lake 5 42:13
7 157 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5 42:29
8 115 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 5 42:31
9 118 Allison Quick KimMongers Cycle Club 29 Portland 5 42:33
10 160 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 5 42:41
11 158 Taylor Shekell 5 42:43
12 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 42:47
13 128 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 43:11
14 155 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 5 43:30
15 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5 43:53
16 159 Kristi Cushman 5 44:07
17 103 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 5 46:49
DNF 150 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 2 46:49
DNF 116 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 1 46:49

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 355 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 15 Ketchum 5 44:05
2 311 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 5 44:18
3 328 Hannah Yorra Boneyard Cycling 38 Bend 5 44:40
4 368 Summer Baird Boneyard Cycling 34 Bend 5 44:40
5 362 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 32 Portland 5 45:06
6 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5 45:23
7 338 Kelsey Cardwell CX Machines 26 Portland 5 45:40
8 273 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 5 45:47
9 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5 47:03
10 375 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 5 47:08
11 370 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 5 47:38
12 353 Gwen Hryciw 24 Portland 5 48:16
13 288 Amy Seymour Trusty Switchblade 42 Oregon city 5 49:21
14 344 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 4 41:36
15 258 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 4 42:09
16 374 Adrienne Farabee 4 42:49
17 376 Lisa DiTommaso 54 Portland 4 47:32
DNF 318 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 30 portland 4 47:32