Portland Short Track Series

Portland Int'l Raceway (PIR), OR
July 31, 2017

Part of the Portland Short Track Series

For questions on Results, contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated August 1, 2017 at 3:06 PM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 300 James Tervo Team S+M 47 Portland 5
2 307 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
3 321 Michael Szwaya bicycleattorney.com 47 Portland 5
4 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 5
5 313 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
6 301 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5
7 308 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 5
8 310 Mark Emry 53 Gresham 5
9 305 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 Camas 5
10 360 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 5
11 302 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5
12 309 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5
13 355 Bill Larson Cyclepath Racing 4
14 354 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 4

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 223 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
2 202 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 21 Camas 5
3 215 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 5
4 206 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 5
5 211 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 5
6 225 Derek Ehlers 30 Portland 5
7 233 Garrett Madras Cyclepath Racing 17 Portland 5
8 228 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
9 220 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 5
10 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5
11 204 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 5
12 208 Curtis Loeb Hammer Velo 43 Portland 5
13 212 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 5
14 242 Eric Stotts 44 5
15 227 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 5
16 207 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 37 Portland 5
17 245 Brady Stotts Camas Bike and Sport 19 Washougal 5
18 217 Kevin Condron 44 Portland 5
19 224 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
20 241 Shawn Small Ruckus Test Team 33 Portland 5
21 244 Barrington Levy Ruckus Test Team 41 Portland 5
22 218 Stephen Laurent Ruckus Test Team 33 Portland 5
23 210 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4
DNF 232 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 4
DNF 203 Robert Jackson 42 lake oswego 1

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 741 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 5
2 713 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
3 707 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
4 752 Brian Wise 46 Vancouver 5
5 719 Christopher Moore 43 Salem 5
6 765 Hagai Tavori Hammer Velo 40 Portland 4
7 703 Matt Hooge 45 Portland 4
8 763 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 4
9 705 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 43 Portland 4
10 733 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4
11 728 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
12 712 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 4
13 764 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4
14 769 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 4
15 757 Erik Offner Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 4
16 762 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 4
17 723 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
18 767 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 4
19 704 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4
20 776 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Happy Valley 4
21 747 James Bender bicycleattorney.com 46 West Linn 4
22 780 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 43 Portland 4
23 774 Steve Davee Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4
24 781 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 4
25 725 Randy Frost Camas Bike and Sport 44 Camas 4
26 754 Keoni McHone 43 Happy Valley 4
27 775 Jon Frommelt bicycleattorney.com 47 Portland 4
28 720 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
29 772 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 4
30 778 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 40 Portland 4
31 718 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 4
32 708 Ben Salzberg Team Slow 46 Portland 4
33 717 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 4
34 701 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 4
35 777 Matt Savage 41 Portland 4
36 714 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
37 709 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
DNF 768 David Fee 44 Portland 3
DNF 782 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 1

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 229 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4
2 204 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 200 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 4
4 218 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 4
5 228 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 4
6 206 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 4
7 221 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 4
8 233 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 4
9 211 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 4
10 202 David German Hammer Velo 52 Portland 4
11 212 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 4
12 216 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
13 201 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 4
14 227 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 4
15 231 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4
16 289 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 portland 4
17 205 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 4
18 272 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 50 Hillsboro 4
19 225 randy jacobs Camas Bike and Sport 53 Camas 4
20 210 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 4
21 209 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 4
22 222 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4
23 234 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 4
24 213 Greg Witt 57 Portland 4
25 207 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 311 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 4
2 305 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 4
3 300 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 4
4 306 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
5 312 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60 Portland 4
6 304 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
7 303 John Moyer 68 Portland 4
8 302 Edward Lanton 67 Portland 3
9 309 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 642 Felipe Nystrom 34 Vancouver 5
2 628 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5
3 640 Michael Bernal 32 portland 5
4 646 Mack Fee 17 Davis 5
5 627 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 5
6 620 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
7 623 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 5
8 608 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
9 650 James Bradley 36 Portland 5
10 605 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
11 600 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
12 610 Cooper Irwin 19 Woodland 4
13 649 Keaton Haire 32 Portland 4
14 647 Daniel Kurylo 39 Portland 4
15 651 Nolan Restivo 39 Portland 4
16 622 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 4
17 658 4
18 626 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4
19 648 Forest Wilson Team Coastal 34 Portland 4
20 632 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 4
21 634 Sven MacAller 31 Portland 4
22 625 Zachary Magdol 32 Portland 4
23 601 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 4
24 619 William Ruehle 27 Portland 4
DNF 602 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland 3
DNF 603 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 3
DNF 638 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 2

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 213 Beth Burns 45 Portland 4
2 210 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 4
3 206 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 4
4 202 Tanya Littrell Cyclepath Racing 49 Portland 4
5 205 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4
6 204 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 3
7 251 Amy Hunter 3
8 250 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 48 Portland 3
9 201 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 3
10 218 Jan Moss Hammer Velo 56 Portland 3
11 231 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 3
12 211 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 124 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 4
2 130 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4
3 102 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 4
4 125 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 4
5 101 Kate Drennan 34 Portland 4
6 127 Carley Leins 30 Portland 4
7 131 Rebecca Hamilton 34 Portland 4
8 122 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
9 112 Hannah Moore Green Submarine Records 34 Portland 4
10 128 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 4
11 100 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4
12 114 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 4
13 116 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 4
14 104 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 3
15 135 Cecily Norris Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 3
16 136 Jenn Levo Olympia Cycling Team 38 portland 3

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 652 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 682 Musa Bugeraha 12 Portland 3
3 679 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
4 650 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
5 655 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 686 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
7 685 Zach Wolfe 12 3
8 673 Warren Forbes Metropolis Cycle Repair 11 Portland 2
9 676 Hayden Young Dialed Cycling Team 13 Lacenter 2
10 684 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2
DNF 672 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 11 Portland 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 616 Mack Fee 17 Davis 4
2 606 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 17 Camas 4
3 613 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4
4 622 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
5 621 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 4
6 601 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 4
7 617 Jacob Robinson 16 Buxton 4
8 602 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
9 618 Grant Butler 14 Overland Park 3
10 611 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
11 609 Aidan Billingsley 15 Vancouver 3
12 604 Carter Hanley 15 Vancouver 3
13 615 Rhys Greensted 14 Portland 3
14 620 Chris Buker 14 3
15 619 Ben Dixon 14 Wichita 3
DNF 600 Eric Tervo 16 Portland 2

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 655 Eric Meza 22 Portland 4
2 602 Marcelo Grecu 33 Beaverton 4
3 647 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
4 623 Sam Clary 31 Portland 4
5 657 Max Miller 35 Portland 4
6 631 Rolland Hayden 38 Gresham 4
7 638 Geoff Sosebee 33 Portalnd 4
8 641 Fred Smelser 39 Portland 4
9 624 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 4
10 601 Colin Marthaller 35 Wood Village 4
11 659 Steven Hyde bicycleattorney.com 36 Portland 4
12 656 Adam Parsley 31 Portland 4
13 651 Elijah Smith 37 vancouver 4
14 666 Alexander Goldman 33 Portland 4
15 608 Quinlan McIntire 19 Portland 4
16 627 Stephen Plomer 32 Portland 4
17 604 Martin Joyce 35 Portland 3
18 621 Drew Trapnell 29 Beaverton 3
19 630 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 3
20 605 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 3
21 665 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 35 Portland 3
22 635 Jared Gruter 24 Portland 3
23 673 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 3
24 670 Dylan Wiggins 36 Portland 3
25 672 Brian Stuhr 34 Portland 3
26 611 Fabio Bellini Capitol Velo 36 Keizer 3
27 613 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 3
28 661 Jason Multanen 38 Washougal 3
29 674 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 West Linn 3
30 654 Aaron Spatz Camas Bike and Sport 19 Vancouver 3
31 642 Rafael Contreras 34 Portland 3
32 620 Vaughn Daugherty 25 Portland 3
DNF 618 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 3
DNF 607 Scott Ogle 27 Portland 1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 748 Lance Heppler Dialed Cycling Team 47 Vancouver 4
2 701 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 4
3 711 James Green 46 Portland 4
4 753 Carl Anton 47 Seattle 4
5 743 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 4
6 732 Jeff Veldhuizen 41 Portland 4
7 768 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 4
8 716 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
9 713 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4
10 746 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 43 Portland 4
11 731 Jake Davis 41 Scappoose 4
12 747 Morten Bulow 45 Portland 4
13 755 Robert Black 48 Portland 4
14 722 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 3
15 717 Jason Ekman Dialed Cycling Team 46 Beaverton 3
16 757 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 3
17 718 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 3
18 758 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team 40 Vancouver 3
19 738 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 Portland 3
20 771 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 40 Portland 3
21 754 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 3
22 778 Robert Pickett 44 Arlengton 3
23 706 Rich Cornelison 47 Vancouver 3
24 776 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 3
25 702 John Golden 42 North Plains 3
26 736 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 41 Portland 3
27 761 Richard Fattic Ruckus Test Team 46 Portland 3
28 775 Larry Coates 44 West Linn 3
29 744 David Rayls 46 Portland 3
30 750 Daniel Mattson Dialed Cycling Team 46 La Center 3
31 734 Eric Voigt 44 Sandy 3
32 774 Michael Haislip 45 Sandy 3
DNF 779 2

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 2 Duff Linde Camas Bike and Sport 52 Washougal 4
2 23 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 4
3 6 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 4
4 18 Tom Dempsey Harder Cycling 51 Portland 4
5 1 Matt Taini 50 Lake Oswego 4
6 13 Rob Perry 54 Boring 4
7 46 Kevin Wolfe 53 4
8 10 Roy Velardi Camas Bike and Sport 59 Washougal 4
9 9 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 4
10 45 Ian Gibson Dialed Cycling Team 56 Gresham 4
11 14 George Wright 61 Portland 4
12 17 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 3
13 43 Mike Meier Camas Bike and Sport 52 Vancouver 3
14 25 Michael Ybaben 54 Beaverton 3
15 44 Brett Bender 59 Portland 3
16 7 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 59 Portland 3
17 21 Jerry Haxby Disabled Veterans 54 Vancouver 3
DNF 22 Kim A Neve 60 Portland 2

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 753 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 3
2 757 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 752 Hannah Whiteley 13 Camas 3
4 750 Aleena Knight Camas Bike and Sport 11 Battle Ground 2

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Camas Bike and Sport 14 Battle Ground 3
2 707 Fee Catie 15 Davis 3
3 706 Juliana Smith Hammer Velo 15 Portland 3
4 702 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 348 Christina Mitchell 37 Portland 4
2 375 Lianne Leblond 33 Vancouver 4
3 302 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4
4 311 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 3
5 363 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Hood River 3
6 323 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 3
7 381 Ashley Lance 32 3
8 380 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 31 portland 3
9 336 Jocelyn Gary 40 Portland 3
10 300 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Vancouver 3
11 325 Brittany Stover 43 Portland 3
12 373 Hazel Gross Team AF 41 Portland 3
13 309 Marisa Reid 21 Portland 3
14 364 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 3
15 312 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 39 Milwaukie 3
16 304 Shelly Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 3
17 378 Christy Hawkins Team AF 40 portland 3
18 351 Laura Davies 46 Portland 3
19 374 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 39 Portland 3
20 365 Birch Clark Stumptown Cycling Club 20 Portland 3
21 379 Gritchelle Fallesgon Team Coastal 36 portland 3
22 385 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland 3
23 310 Sierra Reid 24 Portland 3
24 319 Jenny Lyman 39 Portland 3
25 377 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 27 Vancouver 3
26 345 Chelsea Pittman 27 Portland 3
27 338 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 3
28 354 Erin Mensing 31 Portland 3
29 384 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 42 Portland 3
30 343 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 3
31 383 Kitina Fisher 45 3
32 382 Erin Smith Team Coastal 25 Portland 3
33 305 Stacy Maiano 40 Portland 3
34 303 sarah umberhandt 41 Portland 3
35 313 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 815 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 4
2 811 David Gulick Green Submarine Records 39 Portland 4
3 840 Bruce Haserot 48 Longview 4
4 844 Jon Coney 47 Portland 4
5 814 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
6 808 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 4
7 807 Bryan Smith Hammer Velo 45 Portland 4
8 817 Jeff Tedder Hammer Velo 57 Vancouver 4
9 806 Chris Conley Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4
10 805 Joe Kim Camas Bike and Sport 40 Washougal 4
11 828 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
12 823 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 3
13 802 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 3
14 845 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 3
15 818 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 3
16 800 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 3
17 842 Zach Wiens 36 Portland 3
18 826 Paul Toufar bicycleattorney.com 42 portland 3
19 843 Daniel Pungor 38 Portland 3
20 825 David Webb Camas Bike and Sport 54 Battle Ground 3
21 841 Chris McCraw 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 Josh Kelley 34 Portland 5
2 28 Patrick McNeely 33 Las Vegas 5
3 10 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 5
4 48 Shannon Skerritt 46 Portland 5
5 14 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 5
6 7 Doug Wilmes Point S Racing 37 Portland 5
7 29 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 5
8 49 James Williams Deschutes Brewery 37 Bend 5
9 6 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 5
10 18 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
11 19 Chris Johnston bicycleattorney.com 32 Portland 5
12 51x Anthony Monteleone 31 Portland 5
13 13 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Portland 5
14 17 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton 4
15 50 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 24 Portland 4
DNF 4 Paul Johnson Ruckus Test Team 29 Portland 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 94 Clara Honsinger Team S+M 20 portland 5
2 65 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 5
3 60 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 5
4 53 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
5 59 Aliza Richman 36 Portland 4
6 56 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4
7 90 Kristen Minarok 36 4
8 51 Kristin Valentine 34 Portland 4
9 91 Alexandra Burton Point S Racing 36 Portland 4
10 96 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 32 Portland 4
11 70 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 4
12 71 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
13 92 Laura Parsons 35 Portland 4
14 89 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 4
15 95 Sadie Grossman 35 Portland 4
16 93 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4
17 55 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4
18 61 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 48 Portland 4
DNF 57 Carrie Johnston Point S Racing 35 Portland 2
DNF 68 Jennifer Haliewicz Point S Racing 29 Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 33 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
2 77 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 31 Portland 4
3 4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
4 12 Ryan Weaver 40 Portland 4
5 69 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 4
6 49 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 30 Portland 4
7 45 Kyle Ireton 29 Portland 4
8 18 Nat Johnson Green Submarine Records 39 Portland 4
9 30 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 55 Vancouver 4
10 19 John Gulick Green Submarine Records 41 Portland 4
11 27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 4
12 52 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4
13 28 Adam Burgess 24 West Linn 4
14 101 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 4
15 16 Robert Jackson 42 lake oswego 4
16 36 Tony Pereira Breadwinner Cycles 48 Portland 4
17 3 Christian Reed Green Submarine Records 38 Portland 4
18 11 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 4
19 32 Scott Barker 48 Portland 4
20 23 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4
21 65 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 4
22 158 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 4
23 103 Jeremy Wright 38 4
24 29 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 4
25 102 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 4
26 157 Dustin Henderson Sagebrush Cycles 39 Gresham 4
27 24 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
28 21 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 4
29 78 Tyler Bump Ruckus Test Team 35 Portland 4
30 67 Ed Fischer Camas Bike and Sport 49 Camas 4
31 5 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
32 104 Molly Cameron Point S Racing 41 Portland 4
33 76 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
34 79 David Fee 44 portland 3
35 70 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 3
36 54 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 3
37 13 andrew dorphley 46 Portland 3
DNF 42 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 48 Lake Oswego 3
DNF 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 2
DNF 44 Russell Walker Trusty Switchblade 30 Portland 2
DNF 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 1