Kruger’s CX p/b Cyclocross Crusade

Portland, OR
December 02, 2018

For results questions, please contact Jen Featheringill

Updated December 4, 2018 at 8:02 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 80 Autumn Shreve Team AF 38 Portland 4 45:42

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 710 Brian Little BeerMongers 44 Portland 5 47:33
2 755 Matthew Borisch 42 Salem 5 52:21
3 712 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 5 54:33
4 742 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 West Linn 4 42:26
5 720 James Peale 49 Portland 4 42:38
6 789 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 4 43:32
7 717 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4 44:01
8 738 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 4 44:15
9 743 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 34 Cornelius 4 45:52
10 701 Mike Reddig Dialed Cycling Team 47 Camas 4 47:06
11 708 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4 48:53
12 733 Savyasaachi Keshava Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 49:06

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 28:38
2 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 28:56
3 106 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16 Portland 3 29:32
4 243 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:14
5 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:37
6 245 Oliver McFadden 18 Portland 3 31:32
7 242 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 31:52
8 21 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3 31:54
9 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:35
10 232 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme 17 Portland 3 33:49
11 73 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 17 Hood River 3 34:06
12 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 3 34:26
13 227 Federico Spedini 15 Portland 3 35:14
14 156 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 17 Tigard 3 35:15
15 239 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 35:47
16 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 36:20
17 33 Liam Carmichael 10 Portland 3 36:22
18 241 Felix Cohen Grouptrail Cycling 15 Portland 3 38:25
19 8 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16 Portland 3 39:05
20 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 39:33
21 99 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 9 Portland 2 25:35
22 63 Daegan Hofeld 10 Portland 2 25:39
23 26 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11 Portland 2 26:14
24 151 Henry Tuttle bicycleattorney.com 12 Portland 2 26:44
25 31 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 27:58
26 246 Finnley Brashnyk 10 Portland 2 28:00
27 25 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 2 29:44
28 131 Koen Smelser 11 Portland 2 30:09
29 238 Thomas Sisk 15 Happy Valley 2 30:37
30 117 Ryley Hamness 10 Lake Oswego 2 32:24
31 178 Easton Steimer 10 Beaverton 2 33:28
32 19 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Hillsboro 2 33:42
33 138 JD Wisowaty 10 St. Helens 2 33:47
34 92 Miles Pitone 10 Portland 2 33:51
35 240 Will Eggers Rolling Thunder p/b The Missing Link 11 Portland 2 35:47
36 244 Jackson Avery 14 Oregon City 2 42:38

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 34:46
2 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 35:08
3 688 Kayden Mckee 12 Vancouver 3 36:15
4 601 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 2 26:26
5 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 beaverton 2 26:51
6 602 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 lake oswego 2 27:06
7 692 Ella Cohen Grouptrail Cycling 11 Portland 2 33:31
8 680 Yunji Hatfield 12 Portland 2 40:23

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 371 Shannon Skerritt 47 Portland 7 0:57:00
2 324 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 7 1:00:35
3 327 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 7 1:00:35
4 326 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Vancouver 7 1:02:39
5 302 Carl Werner 40 Portland 7 1:04:06
6 358 Daniel Cress Team 10 Barrel 47 Portland 7 1:04:46
7 354 Devin Bailly BeerMongers 44 Portland 6 0:55:55
8 413 David Karman 52 Seattle 6 0:56:18
9 412 Sean Corey Breadwinner Cycles 35 Vancouver 6 0:57:10
10 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6 0:57:39
11 301 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 6 1:07:18
12 386 Michael Risner 45 Portland 5 0:55:59

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 110 Adam Vanarsdall 46 Portland 5 48:36
2 213 Christopher Ryan Ruckus Test Team 41 Portland 5 49:05
3 214 Ezekiel McFadin 44 Portland 5 49:07
4 31 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 5 49:52
5 163 Chris Wisdom 48 Portland 5 50:46
6 34 Martin Matsumura Dialed Cycling Team 53 Portland 5 51:26
7 202 Joshua Kneedler Cyclepath Racing 46 Portland 5 51:28
8 183 Frederick Smelser 40 Portland 5 51:50
9 77 Wendell Walker 48 Portland 5 52:27
10 234 Daniel Higgins The Club Roule 45 Portland 5 52:28
11 24 Tony Pitone 50 Portland 5 52:58
12 215 Craig Carter Harder Cycling 48 Portland 5 53:11
13 113 Luke Bergerson Capitol Velo 45 Aumsville 5 53:19
14 38 Justin Tunis Team Velo Cult 38 Portland 5 53:22
15 130 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 44 West Linn 5 53:38
16 35 Andy Morris Dialed Cycling Team 48 Portland 5 54:25
17 9 Eric Hagen 38 Portland 4 42:54
18 224 Garrett Tyburski 40 portland 4 43:05
19 61 Charles Barrett Cyclepath Racing 51 Portland 4 43:08
20 2 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 4 43:23
21 194 Dave Sanderling Team S+M 42 Portland 4 43:49
22 129 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 44 Portland 4 44:13
23 100 John Lopez Trusty Switchblade 39 Portland 4 44:31
24 101 Scott Wazny 46 Portland 4 44:36
25 90 Matthew Cordeiro Team Finger p/b Double Mountain Brewery 45 Hood River 4 44:53
26 134 Burk Webb 51 Milwaukie 4 45:02
27 264 Robby King BeerMongers 41 Portland 4 45:20
28 47 Dan Salvey 49 Newberg 4 45:30
29 26 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 44 Portland 4 45:40
30 17 Stephen Carter The Spokesmen 39 Camas 4 45:45
31 265 John Williams 48 Hillsboro 4 45:48
32 257 Brian Dessinger 50 Milwaukie 4 45:57
33 111 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 4 46:07
34 205 Bodjie Train Grouptrail Cycling 46 Hillsboro 4 46:10
35 155 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 49 Portland 4 46:33
36 159 Reyaz Rohani 37 Portland 4 47:09
37 15 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 59 Tigard 4 48:01
38 36 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Hillsboro 4 48:31
39 266 Marc Brodehl BeerMongers 41 Portland 4 49:15
40 259 Paul Barlow 48 Saint Helens 4 49:21
41 138 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair 48 Lake Oswego 4 49:32
42 152 Phil Avery 44 oregon city 4 51:01
43 117 Bjoern Brunner 49 Portland 4 51:12
44 28 Jeff Dill ANTHM Collective 46 Portland 4 51:50
45 29 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 4 56:08
46 21 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Beaverton 4 56:51
DNF 141 Stefano Spedini 47 Portland 3 56:51

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 229 Joseph Tysoe 47 Portland 5 46:12
2 26 James Green Trusty Switchblade 47 Portland 5 47:25
3 35 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 5 47:38
4 237 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 47:39
5 91 Bas Geelen 38 Portland 5 48:03
6 65 Gavin McGregor 43 Portland 5 48:32
7 60 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5 48:47
8 231 Andrew Jarolimek 35 astoria 5 48:50
9 10 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 5 49:02
10 224 Terry Campbell BeerMongers 44 Portland 5 49:03
11 151 Daniel Walker 38 Portland 5 49:17
12 20 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 lake oswego 5 49:17
13 53 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 48 Portland 5 49:26
14 123 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 47 Portland 5 49:33
15 25 Gary Kim Grouptrail Cycling 47 Portland 5 49:58
16 263 Joel Sherman 40 Portland 5 50:19
17 223 Kyle Stephens BeerMongers 42 Portland 5 50:30
18 225 Bill Klingler BeerMongers 40 Portland 5 50:33
19 118 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 46 Portland 5 50:59
20 236 Sam Swan 36 Hood River 5 51:04
21 69 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5 51:47
22 22 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 5 51:53
23 34 Max Frixione Stumptown Cycling Club 45 Portland 5 52:02
24 152 Curtis Loeb Hammer Velo 44 Portland 5 52:23
25 4 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 4 41:56
26 222 Ryan Barnes 43 Lake Oswego 4 42:22
27 51 Dan Baier Team Finger p/b Double Mountain Brewery 44 Portland 4 44:00
28 52 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 49 Portland 4 44:03
29 238 Jeremy Kennedy 35 Canby 4 44:23
30 239 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 4 44:42
31 106 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 43 Portland 3 51:08
DNF 31 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 Portland 1 51:08
DNF 58 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 35 Bend 1 51:08
DSQ Moses Keener Capitol Velo 26 Salem 5 51:08

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 770 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 51 Portland 5 45:51
2 898 Dave Tricamo 54 San francisco 5 45:56
3 700 Michael Metz bicycleattorney.com 56 Renton 5 46:15
4 721 John Hatfield Dialed Cycling Team 50 Portland 5 46:53
5 708 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 53 Portland 5 47:46
6 732 Mike Mercer Grouptrail Cycling 58 Portland 5 48:35
7 702 Jon Gove Grouptrail Cycling 56 Portland 5 48:59
8 755 Steven Thorne 57 Portland 5 49:16
9 858 Pete Conklin 55 Portland 5 49:31
10 706 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5 49:39
11 823 Eric Stolberg ANTHM Collective 51 Portland 5 49:39
12 711 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 5 50:09
13 840 Scott Mares 51 Portland 5 50:27
14 707 Dave Metz bicycleattorney.com 53 Cottage Grove 5 50:59
15 703 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 51:04
16 739 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 52 Beaverton 5 51:17
17 814 Tom Bird 50 Tigard 4 42:04
18 775 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 57 Portland 4 42:38
19 867 Steve Van Bergen 56 Portland 4 42:50
20 831 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 54 Portland 4 42:56
21 720 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Beaverton 4 42:59
22 787 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Tigard 4 43:51
23 789 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 4 44:16
24 900 David Meyer bicycleattorney.com 59 Portland 4 44:37
25 800 Michael Nyberg Sunnyside Sports 58 Bend 4 44:56
26 762 Paul Brown Eugene Velo Racing 52 Albany 4 44:59
27 786 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 52 Washougal 4 45:00
28 819 David K. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 59 Portland 4 46:07
29 821 Billy Thomas Deschutes Brewery 57 Bend 4 46:46
30 842 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 58 Aloha 4 48:09
31 791 Mike Taylor Deschutes Brewery 54 Bend 4 48:35
32 747 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 4 50:50
33 899 Marek Harris 57 BEAVERTON 3 47:27

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 820 Joe Field 61 Portland 5 49:13
2 801 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 4 42:22
3 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 4 43:03
4 835 Rick Gregory 65 Eugene 4 45:29
5 858 Edward Lanton 68 Portland 3 45:41

Masters 70+

Num Name Age City Laps Time
1 650 Gary LeGendre 70 Portland 4 46:26

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 34 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 41:04
2 6 Kimberly Sass Sorella Forte 39 Portland 4 43:18
3 3 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 4 44:28
4 44 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 4 45:32

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 527 Alexandra Cohen BeerMongers 35 Portland 4 42:13
2 546 Amy Solana 38 Portland 4 44:18
3 508 Christy Hawkins Team AF 41 portland 4 46:06
4 845 susan Renn Team Slow 49 Portland 4 49:18
5 505 Jordan Faulds Team AF 38 Portland 4 49:49
6 518 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Hillsboro 4 52:18

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 54 Bend 4 41:57
2 644 Cheryl Stockton 55 Bend 4 44:35
3 615 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 53 Portland 4 44:51
4 605 Donna Metz bicycleattorney.com 54 Renton 4 45:15
5 623 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 Beaverton 4 47:34
6 641 Rose-Ann Hamness Metropolis Cycle Repair 50 Lake Oswego 3 42:32
7 645 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 50 Happy Valley 3 49:03

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 608 Susan Foster Deschutes Brewery 60 Bend 4 42:19
2 638 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 62 Portland 4 50:16 warning: no shoulder number
3 618 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 65 Portland 3 43:10

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 86 Toby Meierbachtol 37 Missoula 7 0:57:34
2 8 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 7 0:58:07
3 9 Evan Murphy 30 Portland 7 0:58:17
4 26 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland 7 0:58:31
5 44 Brad Petersen Bonk Collective 30 Beaverton 7 1:00:05
6 87 Adam Kachman Mettle Cycling 29 Portland 7 1:01:47
7 33 Jonathan Myers Team S+M 51 Portland 7 1:04:40

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 231 Robert Amrine 39 Missoula 5 44:18
2 180 Aaron Anderson 29 Corvallis 5 44:35
3 128 Jordan Miller Deschutes Brewery 36 Bend 5 45:20
4 3 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville 5 45:20
5 233 Shaun Radley 35 Missoula 5 45:28
6 43 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg 5 45:34
7 225 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix 38 Portland 5 45:41
8 32 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 42 Camas 5 46:50
9 226 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 5 46:52
10 58 Joshua Johansen 45 West Linn 5 47:27
11 130 Greg McElravy 28 Portland 5 48:00
12 232 Cory Kaufman 30 Missoula 5 48:14
13 235 Daniel Peterson Hammer Velo 31 Portland 5 48:14
14 183 Casey DePeel Bonk Collective 30 Portland 5 48:20
15 169 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 46 Portland 5 50:20
16 18 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 50:48
17 234 Gabe Winkler 42 Corvallis 5 50:56 warning: number placement
18 236 Bradley Ling 28 Portland 5 51:33
19 20 Jason Whittington Team 10 Barrel 34 Portland 5 51:44
20 229 Moses Keener Capitol Velo 26 Salem 5 52:05
21 31 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 43:27
DNF 230 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 14 Bend 3 43:27
DNF 184 Colin Dunlap 23 Portland 2 43:27
DNF 104 Brian Hanley BeerMongers 31 Portland 1 43:27

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 97 Tim Sherry 30 Portland 5 43:44
2 124 Dean Proteau Speedvagen 35 Portland 5 43:44
3 122 Sean Burles Team S+M 33 Portland 5 45:59
4 110 Dan Froelich 34 Beaverton 5 47:06
5 75 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland 5 47:22
6 90 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5 48:32
7 1 Joshua Dinwiddie 34 Portland 5 48:58
8 100 Chris Nelson 34 Portland 5 49:58
9 123 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard 5 50:53
10 121 Connor Shimamoto 24 Portland 5 51:28
11 50 Ondrej Podlesak 34 Portland 5 52:08
12 27 Eric Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 4 43:45

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 538 Kevin Wallin 25 Portland 5 48:03
2 532 Will Taylor 29 Portland 5 49:06
3 527 Erik Nielsen 31 Portland 5 49:22
4 531 Craig nittolo 36 5 51:29
5 540 Jeffrey Maslow 34 Portland 5 52:31
6 530 Jeremy Gomez Bronx 5 54:02
7 539 Wes Hare 33 97206.0 4 43:34
8 525 Shaun Stiles 40 VANCOUVER 4 44:22
9 535 Josh VanOtterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 4 44:41
10 524 Zachary Silvey 26 Portland 4 45:26
11 549 Shmuel Pearl 22 salem 4 46:20
12 541 Collin Kinzer 22 Portland 4 46:45
13 547 Richard Pool Speedvagen 32 Portland 4 46:54
14 546 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition 41 Portland 4 47:10
15 523 Tony Ruiz 48 Portland 4 47:37
16 537 Dana Reid 39 Hood River 4 48:02
17 548 Aaron Lopez 21 Keizer 4 48:22
18 551 Benjamin Jaspers Speedvagen 38 Portland 4 48:29
19 534 Jason Hoye 33 Portland 4 48:58
20 533 Shawn Cooney Team Planet X USA p/b Xiologix 45 Portland 4 50:39
21 519 Joel Brown Team 10 Barrel 42 Portland 4 50:39
22 526 Josh Huffman 41 Tillamook 4 51:16
23 520 Erick Taft Camas Bike and Sport 48 Vancouver 4 51:32
24 544 Joshua Tillinghast 44 PORTLAND 4 51:53
25 528 Craig Bradford 50 Portland 4 55:18
26 521 Mitchell Johnson 25 Salem 4 58:21
27 550 Thomas Allen 37 Portland 3 43:00
28 529 Jennifer Kulle Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 3 43:51
29 522 Duane Hastings 33 Portland 3 44:00
30 536 Zachary Goude Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 3 44:02
31 542 Isaac Marron 16 Aloha 3 47:10
32 543 James Marron 46 Aloha 3 48:06
33 545 Brian Sisk 48 Happy Valley 3 51:26

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 668 Anthony Monteleone 32 Portland 5 42:19
2 640 Christian Lam 29 Portland 5 43:03
3 808 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:04
4 884 Keith McIntire BeerMongers 39 Portland 5 44:12
5 886 Doug Shryock Missoula 5 44:26
6 615 John Lin Swift Racing 35 Portland 5 44:46
7 620 Jacob Smith 15 Portland 5 45:03
8 842 Adam Moore Grouptrail Cycling 33 Portland 5 45:07
9 822 Xander Viray Mettle Cycling 24 Portland 5 46:48
10 824 Thomas Wood 44 Portland 5 47:02
11 600 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 49 Corvallis 5 47:07
12 716 Howard Draper A New Cycling Team 41 Portland 5 47:43
13 893 David Boerner A New Cycling Team 37 Portland 5 47:52
14 892 Tom Skinner 32 Vancouver 5 48:11
15 887 Eddie Joy 37 Missoula 5 48:26
16 885 Ivy Audrain 30 Portland 5 50:34
17 622 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 5 50:36
18 705 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 50:50
19 890 Jason Britton A New Cycling Team 39 Portland 5 51:20
20 708 Adam Vanarsdall 46 Portland 5 51:22
21 888 Carlos Dantana A New Cycling Team 42 Portland 5 51:48
22 865 Brady Cowing Team 10 Barrel 43 portland 5 51:54
23 776 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 5 52:12
24 666 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5 52:14
25 680 Eric Aldinger Team Finger p/b Double Mountain Brewery 47 Portland 4 41:41
26 773 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team 47 Portland 4 41:51
27 652 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Wilsonville 4 42:24
28 699 Brent Wick Poler 46 Portland 4 42:24
29 889 Kelsey Phillips Poler 28 Bend 4 42:39
30 760 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 4 43:30
31 704 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Beaverton 4 43:38
32 750 Jeremy Zane 49 Portland 4 43:50
33 614 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 4 45:25
34 735 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 4 45:27
35 732 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 4 46:31
36 891 susan Renn Team Slow 49 Portland 4 46:46
37 883 Mike Reddig Dialed Cycling Team 47 Camas 4 47:30
38 797 Ethan Furniss Poler 35 Portland 4 47:45
39 609 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 3 41:37
DNF 624 Richard Pool Speedvagen 32 Portland 1 41:37

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 5 51:58
2 807 Mari Little BeerMongers 39 Portland 5 52:20
3 835 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 5 52:35
4 860 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Beaverton 5 53:22
5 844 Alison Crocker 34 Portland 5 53:34
6 855 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 39 Portland 4 43:58
7 818 susan Renn Team Slow 49 Portland 4 45:12
8 842 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 PORTLAND 4 46:36
9 875 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hood River 4 48:02
10 848 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 52:22
11 851 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 44 Portland 3 44:33

Women 2/3

Num Name Team Age Laps Time
1 123 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 4 40:29
2 180 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 3 39:02

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 269 Cate Burgess 31 Portland 4 42:32
2 303 Leah Brown Team 10 Barrel 31 portland 4 43:20
3 327 Kaeli Laxson 27 Portland 4 45:10 warning: hair obscuring number
4 332 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 41 Vancouver 4 46:17
5 333 Amanda Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Beaverton 4 47:46 warning: hair obscuring number
6 320 Kayden Mckee 11 Vancouver 4 48:17
7 251 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Washougal 4 48:40
8 275 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 4 51:05
9 313 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 44 Portland 4 52:41
10 257 Shawna Pearson BeerMongers 48 Happy Valley 3 40:26
11 272 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 3 41:23
12 298 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 44 Portland 3 44:38

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 836 Andrea Cernuda 15 Brush Prairie 4 47:28
2 798 Jessica Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 4 48:59
3 759 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 Milwaukie 4 50:26
4 834 Sydney Little BeerMongers 10 Portland 3 39:10
5 777 Heather Higgins Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 34 Portland 3 39:18
6 787 Maura Paxton 28 Corvallis 3 42:11
7 837 Valerie Arkell Gladyators 32 PORTLAND 3 42:22
8 835 Stacey Gose 38 Corvallis 3 53:02