Monday PIR

Portland, OR
June 22, 2009

Part of the Monday PIR

If you have order of finish questions, please email David Hart.

Updated June 25, 2009 at 6:55 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 2577 Christian Tresser Cyclepath Racing 18
2 2529 Tony Kic Gentle Lovers 18
3 2645 John Mitchem Guinness Cycling Team 11
4 50 Hugh Walton 10
5 1482 Eric Romney Cynergy 8
6 2797 Brandt Hueser 7
7 761 Mitch Denham NoMad Sports Club 5
8 2356 Jeffery Otto Portland Velo 4
9 747 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 3
10 162 Karsten Hagen ZteaM 3
11 325 Wade Goff Half Fast Velo 2
12 383 David Hopper NoMad Sports Club 2
13 589 Mark O. Johnson Bridgetown Velo 2
14 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 1
15 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1
16 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
17 1772 William Zale
18 1096 Raleigh Cronrath United Finance
19 155 Ivan Meadors United Finance
20 1143 Marc Mueller Multnomah Athletic Club
21 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear
22 1151 David Miller River City Bicycles
23 188 David Haag Portland Velo
24 1712 Mark Damon
25 387 Joshua Creem Portland Bicycle Studio
26 123 Mike Murray Bike Central
27 2700 Bret Berner River City Bicycles
28 775 Tom Powers Half Fast Velo
29 177 Charles Warner Veloce Racing
30 765 George Schreck United Finance
31 588 David Ripp Specialized River City Bicycles
32 366 Scott Goodrich Specialized River City Bicycles
33 626 Keith Seed
34 342 joe field 1 Error
35 358 Jeff Buck Team Rose City
36 838 Mark Duff Veloforma
37 786 James Kramer NoMad Sports Club
38 1820 John Valls Guinness Cycling Team
39 315 Clint Ebert bicycleattorney.com
40 333 Kirk Matteson Half Fast Velo
41 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
42 615 Michael Lujan Specialized River City Bicycles
43 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Masters 4/5

Num Name Team Points Notes
1 1723 Chad Smith Team Oakland 15
2 1108 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
3 2889 Chris Clemow Hutch's-Eugene 10
4 1439 Steven Burger Sunset Cycles 9
5 2366 Ryan Van Dusen 1 Error 8
6 1177 Quenton Conant Ironclad Performance Wear 7
7 1701 Tad Gotting Open 6
8 49 William Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
9 2643 Michael Lehman bicycleattorney.com 5
10 1138 Brent Casady Existential Velo 4
11 1472 Mark Leece 3 warning for improper number placement
12 1217 Juan Cagampang Hammer Velo 3
13 1027 Dean Anderson North River Racing 2
14 51 David Mezera Lake Mount
15 1713 Matt Radich Cat 6 Racing
16 1668 William McBride
17 2319 Peter Nielsen Sunset Cycles
18 1727 Ben Needham
19 1915 Rick Christen
20 1213 Brian Barker Ironclad Performance Wear
21 1202 Mike Gossett Nike Cycling
22 1479 Eric Berndardt
23 2613 Marc Mazzocco Portland Velo
24 2276 John Porter Portland Velo
25 2291 todd knoeppel Code 3
26 2650 Tim Hanrahan Showers Pass
27 1791 Jon Polonsky
28 1156 Ken Lee Skyline Velo
29 2747 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 386 Michael Resnick NoMad Sports Club
31 1341 Henry Grass NoMad Sports Club
32 279 mary ross NoMad Sports Club
33 1101 Eric McMurtry
34 1254 Dennis Petross Portland Velo
35 1687 Tom Perilloux

Novice Men

Num Name Team Points
1 1778 Craigan Usher 15
2 1798 John Munson 12
3 2781 Erik Spillman 10
4 2205 Todd Bauch 8
5 2760 brian echerer Butts on Bikes 7
6 2860 Eric Pool 6
7 1766 Spencer Bohaboy Showers Pass 5
8 2766 Thomas Gross 4
9 1930 Kim Neve 3
10 2653 Mel Cook 2
11 1762 Dipendra Rana
12 2637 steve lamper Portland Velo
13 2346 John Connors Portland Velo
14 1738 Jared Robinson
15 2196 Alex Hackenberg ZteaM
16 1470 Douglas MaCleod
17 1905 Sean Pickel

Novice Women

Num Name Team Points
1 433 Zan Gibbs Sorella Forte 15
2 1780 leigh lewis 12
3 409 Traci D'Elia Portland Velo 10
4 1480 Joy Bruening 8
5 2924 Suzanne Marcoe Cross Fit Portland 7
6 1560 Erika Pollock Portland Velo 6
7 1471 Robin Gumpert 5
8 1526 Lynn Thompson 4
9 1708 Lisa Heathman 3
10 1524 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 2
11 1736 Kate Massey
12 1481 Cindy McCasker
13 426 jennifer Urich Sorella Forte
14 1776 Valerie Bryan
15 47 Karin Wohlert
16 2461 Lori Lane
17 1702 Lynne Wilson

Women

Num Name Team Points
1 421 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team 21
2 1500 Sam Yeo Hammer Velo 20
3 2491 Jenn Levo Bridgetown Velo 10
4 2786 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
5 429 Elena Larson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 8
6 258 Karleta Reierson Sorella Forte 7
7 2780 Lisa Reeve 6
8 297 Camille Hook BRIHOP 4
9 2901 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 3
10 1536 Caitlin Letts Bridgetown Velo 2
11 2945 Casey Arendt Bridgetown Velo
12 2472 Sallyanne Ellis Hammer Velo
13 2426 Erin Playman Gentle Lovers
14 2987 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles