Eugene Celebration

OR
Fri, August 26 to Sun, August 28, 2011

Final General Classification

If you have questions or corrections, please email Stacia Hood.

Updated September 1, 2011 at 9:56 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 00:00:00 Portland 3:48:08.8
2 5391 Eric Lagerstrom Athletes Lounge 00:00:51 Gresham 3:48:59.9
3 4276 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 79 Portland 3:49:27.8
4 688 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:01:38 Bend 3:49:47.0
5 374 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 00:01:43 Corvallis 3:49:51.5
6 514 Larry Jackson Team Jackson 00:02:06 Eugene 3:50:14.7
7 4199 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:02:11 Portland 3:50:19.4
8 8007 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark 00:02:48 Central Point 3:50:56.6
9 54 ryan spaulding Adventures Edge 00:02:49 McKinleyville, CA 3:50:57.5
10 3117 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:03:04 albany 3:51:13.1
11 3109 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:03:04 Bend 3:51:13.2
12 57 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 00:03:08 Eugene 3:51:16.7
13 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:03:17 Bend 3:51:26.1
14 58 Chris Johnson Adventures Edge 00:03:40 McKinleyville, CA 3:51:48.8
15 3111 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 00:03:40 Ashland 3:51:49.2
16 49 Courtney Wood Adventures Edge 00:03:59 McKinleyville, CA 3:52:08.0
17 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:04:07 Portland 3:52:15.6
18 4095 Michael Girard Portland Velo 00:04:47 Portland 3:52:56.0
19 4142 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 00:04:50 Eugene 3:52:58.7
20 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:04:53 Portland 3:53:01.7
21 4331 Brion Barnett Portland Velo 00:05:17 Aloha 3:53:25.3
22 50 Kevin Johnson Adventures Edge 00:05:33 McKinleyville, CA 3:53:41.5
23 3077 Alex Turpin Bike Newport-Bier One 00:05:53 Waldport 3:54:01.9
24 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 00:06:04 Eugene 3:54:13.3
25 522 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:19 Beaverton 3:54:27.7
26 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:29 Sandy 3:54:37.9
27 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 00:08:01 Veneta 3:56:09.9
28 71 Ron Babcock Portland Velo 00:10:01 Hillsboro 3:58:09.4
29 4169 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:26:31 Eugene 4:14:39.9
30 47 Edward Rosenberg Second Ascent 00:35:10 Seattle 4:23:18.4

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 5205 Mickey Mcdonald 00:00:00 Bend 3:53:59.50
2 4117 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 00:00:30 Ashland 3:54:29.20
3 4223 Bryant Howard O2 Endurance 00:00:43 Clackamas 3:54:42.80
4 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop 00:01:33 Eugene 3:55:32.80
5 5935 Jesse Coombs 00:01:39 Corvallis 3:55:38.40
6 30 Nathan Abel Adventures Edge 00:01:56 McKinleyville, CA 3:55:55.40
7 5109 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 00:02:23 Newport 3:56:22.90
8 60 Josef Carlson Adventures Edge 00:03:09 McKinleyville, CA 3:57:08.10
9 65 Sky McKinley Adventures Edge 00:04:25 McKinleyville, CA 3:58:24.20
10 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 00:06:09 Eugene 4:00:08.90
11 5031 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 00:06:37 Corvallis 4:00:36.60
12 5200 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:39 Eugene 4:00:38.20
13 5272 Ken Rodgers Bicycleway.com 00:07:55 Eugene 4:01:54.50
14 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 00:07:57 Portland 4:01:56.40
15 4118 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 00:11:08 Eugene 4:05:07.90
16 5137 Matthew White 00:13:05 CORVALLIS 4:07:04.80
17 8003 August Frank Life Cycle Bike Shop 00:13:13 Eugene 4:07:12.20
18 3046 Billy Holcomb Trusty Switchblade 00:13:21 Portland 4:07:20.90
19 5150 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 00:16:49 Albany 4:10:48.80
20 63 Eric Getz Bike Newport-Bier One 00:20:11 4:14:10.50
21 4190 Mark Armstrong crank 00:20:14 Portland 4:14:13.30
22 4507 Joshua Hanselman Plunk Cycling 00:23:03 Newberg 4:17:02.80
23 5266 John Osborne 00:24:53 Corvallis 4:18:52.70
24 5385 Eric Archambault uo ducks 00:32:37 eugene 4:26:36.10
25 5227 Dennis Sibilia-Young Independent 00:41:08 Eugene 4:35:07.50
26 8 Nathan Beach 00:44:02 4:38:01.80
27 4663 Okon Udosenata Simply Cycle 00:49:40 Eugene 4:43:39.01
28 5212 Alexander Chow Life Cycle Bike Shop 00:59:31 Eugene 4:53:30.10

Masters 40+/50+

Num Name Team Time Down City Time
1 856 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 00:00:00 Eugene 3:51:31.6
2 148 Steven R Holland United Finance 00:00:49 Vancouver 3:52:20.4
3 62 Greg Canfield 00:03:00 Bend 3:54:31.4
4 43 Dave Campbell Hutch's-Eugene 00:08:24 Newport 3:59:55.5
5 317 Steve Swanson 00:32:18 Portland 4:23:49.5

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down City Time
1 875 Rob English Hutch's/English Cycles 00:00:00 Eugene 4:45:11.8
2 38 Carl Decker Giant MTB 00:00:00 Bend 4:45:12.2
3 77 Davis Shepherd Gregg's/Trek 00:01:19 Seattle 4:46:30.6
4 681 Mark Vergari Hutch's/Bend Dental/Lowes 00:01:36 Bend 4:46:47.4
5 141 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 00:01:55 Portland 4:47:06.4
6 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:02:53 Portland 4:48:04.9
7 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized 00:02:59 Portland 4:48:10.6
8 883 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:03:40 Salem 4:48:52.3
9 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 00:04:29 Portland 4:49:40.8
10 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:05:21 Portland 4:50:33.2
11 31 Shannon MARIS Bikesale.com 00:05:22 Buckley WA 4:50:33.4
12 940 Garrett McAllister GrandStay Hotels 00:06:30 Bend 4:51:41.4
13 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 00:08:54 Eugene 4:54:06.3
14 912 David Kuhns University of Oregon Cycling Club 00:09:59 Salem 4:55:11.1
15 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 00:15:38 Eugene 5:00:50.1
16 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 00:21:15 Springfield 5:06:26.8
17 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:39:12 Portland 5:24:23.6

Women 1/2/3

Num Name Team Time Down City Time
1 203 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 00:00:00 Portland 4:00:16.4
2 201 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness 143 Salem 4:02:39.5
3 292 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 191 Sherwood 4:03:27.3
4 7339 Sydney Running 00:04:02 Corvallis 4:04:18.0
5 7256 Aleah Davis Upper Echelon Fitness 00:10:35 Tigard 4:10:51.8
6 76 Eryn Maris Bikesale.com 00:30:01 Buckley WA 4:30:17.7

Women 4

Num Name Team Time Down City Time
1 7103 Janet Howard West End Bikes/Specialized 00:00:00 Clackamas 3:15:37.90
2 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo 00:02:59 Portland 3:18:36.70
3 7158 Danielle Curran Poplollies 00:05:01 Eugene 3:20:39.40
4 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 00:08:23 Portland 3:24:01.40
5 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 00:09:14 Portland 3:24:51.60
6 7078 Sandra Clark crank 00:11:39 Portland 3:27:17.10
7 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 00:19:22 Portland 3:34:59.90
8 59 Sarah Hunter Green Submarine Records 00:19:25 Portland 3:35:03.18
9 7026 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 00:23:31 Portland 3:39:08.80
10 7082 Kim Frank 00:24:22 Eugene 3:39:59.70
11 7071 Kelly Sandow Poplollies 00:31:47 Eugene 3:47:25.30
12 7270 deven smith 00:32:59 Eugene 3:48:37.00