20th Peak Sports Mudslinger MTB

Blodgett, OR
March 26, 2006

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Beginner 19-39 Men

Num Name Team Time
1 2195 Micah Johnson 1:06:18
2 2198 Dallas johnson 1:07:07
3 2613 Charles White 24:00:00
4 2610 Saul Shimanoff 1:10:26
5 2031 Justin Heide Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:11:07
6 2145 Zak Milligan 1:14:28
7 2619 Ryan Eisele 1:14:58
8 2115 Will Cortez 1:16:21
9 2621 David Knott 1:18:37
10 2189 Michael Connella Connella Clan 7 1:19:34
11 2618 Jeremy Warnicke 1:23:10
12 2186 Joseph Davis Subculture Racing 1:24:44
13 2616 Robert Norton 1:34:30
14 2617 Mark Armstrong 1:47:42

Beginner 40+ Men

Num Name Team Time
1 2042 Pete Piva Hutch's-Eugene 1:02:56
2 2197 Greg Scott 1:07:02
3 2614 Eric Bryant 1:07:19
4 2622 Steve Jorgenson 1:14:20
5 2601 Mike Shaw 1:19:55
6 2612 Henry Alaman 1:20:27
7 2604 Daniel FItzner 1:22:44
8 2615 Steve Elder 1:24:40
9 2605 Dorsey Elliott 1:30:38
10 2116 William Strek Team Novara Eugene 2:29:46
11 2620 Ken Reid 3:06:25

Beginner Women

Num Name Team Time
1 2211 Susan Sherman 1:11:37
2 2602 Libby Kottkamp 1:15:14
3 2202 Kelsey Shontz Pistis 1:30:57
4 2609 Kim Thackray 1:44:09
5 2603 Janelle Booth 1:44:13
6 2611 Lauri Bellamy Plexis Healthcare 1:47:56
7 2196 Liz Darah 2:23:39

Expert Men 19-39

Num Name Team Time
1 441 Brett Nichols River City Bicycles 2:28:21
2 826 Andy Rigel Ellsworth 2:42:26
3 400 David Pilz Bike Peddler 2:43:40
4 437 Ryan Weaver River City Bicycles 2:44:43
5 472 Martin Baker bicycleattorney.com 2:49:46
6 450 Bruce Rogers Hutch's Bend 2:49:52
7 360 Rich Cowen Veloce Racing 3:00:00
8 827 Quinn Keogh 3:00:24
9 364 Brett Luelling 3:03:11
10 829 RYAN CODY 3:04:54
11 447 Hansel New Purely Decadent 3:06:19
12 832 John Rollert WebCyclery.com 3:06:31
13 433 Glen Enzfelder Moe's Bike Shop 3:11:48
14 382 Derek Faller WebCyclery.com 3:15:15
15 334 Mark Campbell WebCyclery.com 3:24:05
16 430 Caleb Bonnett 3:25:45
17 473 Michael Welch Cycle Analysis 3:32:55
18 420 Owen Morehart 3:39:07
19 464 Adam Cleveland Bear Creek Bicycle 3:50:52
20 304 Brian Austin bicycleattorney.com 4:00:57
DNF 343 Patrick Wilder Veloshop 0:00:00
DNF 408 John Raedeke Pistis 0:00:00
DNF 362 Bari Stockton Disco Velo 0:00:00

Expert Men 40+

Num Name Team Time
1 487 matt allen 2:46:16
2 359 Tim Butler River City Bicycles 2:48:27
3 467 David Hill Santiam Bicycle/Hunt for Buck 2:54:04
4 331 John McCaffrey bicycleattorney.com 2:56:08
5 469 Glen Eppick Cyclotopia 2:56:20
6 392 John Wilson EWEB Windpower 2:58:37
7 336 Michael Dunn Half Fast Velo 3:01:32
8 414 Peter Gierga 3:03:29
9 402 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 3:05:54
10 443 Joseph Marek Team S+M 3:16:54
11 462 Tommy Cleveland Bear Creek Bicycle 3:17:49
12 436 Owen Twitchell Snowscream 3:19:50
13 835 Dave Goodier Santiam Bicycle 3:25:00
14 352 Steve West Hutch's-Eugene 3:37:24
15 478 Richard Beightol Scott's Cycle and Sports 3:50:38
16 831 Chris Sorenson 3:57:58
17 830 Scott Pennell 4:33:49
DNF 458 Jason Bietz 0:00:00
DNF 311 Craig Austin Half Fast Velo 0:00:00
DNF 330 Jim Juenger Sunnyside Sports 0:00:00

Expert Women

Num Name Team Time
1 836 Megan Faris River City Bicycles 3:46:00
2 833 Dani Dance River City Bicycles 3:48:42
3 470 Heather Welch Cycle Analysis 3:57:20
4 486 Wendy Williams 4:01:12
5 385 Sarah Strickler 4:06:10

Junior Varsity

Num Name Team Time
1 1702 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 1:36:39
2 1509 Adam Brooks Oregon Adventures 1:40:46
3 1275 Kyven Scott 1:52:15
4 1717 Spencer Sorenson 1:55:02
5 1718 Walter Sorenson 1:56:24
6 1288 Ian Barker-Cortrecht Chain Reaction 1:56:46
7 1217 Shane Stiles Chain Reaction 2:00:36
8 1159 Brian Jorgensen Hutch's Bend 2:07:32
9 1271 Gauje Rush-Connella Santiam Bicycle 2:14:23
DNF 1502 Nick Rice Outlaw Racing 1:51:27

Junior Varsity Men 15-18

Num Name Team Time
1 2645 Spencer Kendall Chain Reaction 0:00:00
2 2646 Max Hoffman Chain Reaction 1:00:32
3 2644 William Crowl Chain Reaction 1:01:56
4 1506 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend 0:00:00
5 2647 Nick Maglio Chain Reaction 1:04:39
6 2173 Kyle Thackray EWEB Windpower 1:05:07
7 2229 Kevin Lapierre Chain Reaction 1:05:45
8 2648 Brandon Lynch Chain Reaction 1:15:49
8 2638 Lex Johnson Chain Reaction 1:14:40
9 2642 Drake Pernicka Chain Reaction 1:21:56
10 2607 Guy Elliott 1:23:25
11 2228 Andrew Borth Chain Reaction 1:35:27
12 2643 Chris Hansen 1:36:00
13 2649 Joseph Escalona Chain Reaction 1:37:32
14 2641 Sam Piva Hutch's-Eugene 1:37:36

Junior Varsity Men U14

Num Name Time
1 2606 Matt Elliott 1:18:27
2 2227 Andrew Bennett 1:33:35

Junior Women U18

Num Name Team Time
1 2230 Michelle Lapierre Chain Reaction 1:20:03
2 2608 Tahryn Skiles 1:36:20
3 2640 BreAnna Allan Chain Reaction 1:42:11
4 2639 Shaneice Allan Chain Reaction 2:04:47
5 2049 Kara Helgren Forza Jet Velo 3:05:20

Pro Men

Num Name Team Time
1 2 Erik Tonkin Team S+M 2:17:29
2 5 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:00:00
3 8 Geoffrey Huber AML/Diamondback 2:34:10
4 11 chad swanson Team S+M 2:37:01
5 24 Jonathan Myers Team S+M 2:38:38
6 55 Sloan Anderson Cateye Enduro Team 2:47:31
DNF 56 Jason Leitheiser Fuji Bikes 0:00:00

Pro Women

Num Name Team Time
1 207 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 3:10:42
2 50 Brigette Brown River City Bicycles 3:49:06
3 54 Lea Julson Sunnyside Sports 4:00:32

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 3:10:42
2 Megan Faris River City Bicycles 3:46:00
3 Dani Dance River City Bicycles 3:48:42
4 Brigette Brown River City Bicycles 3:49:06
5 Heather Welch Cycle Analysis 3:57:20
6 Lea Julson Sunnyside Sports 4:00:32
7 Wendy Williams 4:01:12
8 Sarah Strickler 4:06:10

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Erik Tonkin Team S+M 2:17:29
2 Zach Winter Guinness/fundamental 2:19:43
3 Johnathan Smith Team S+M 2:27:33
4 Brandon Fisher 2:29:31
5 Damian Schmitt Sunnyside Sports 2:32:18
6 Daniel Quirk Veloce Racing 2:32:37
7 Jeremiah Swanson Team S+M 2:33:35
8 Geoffrey Huber AML/Diamondback 2:34:10
9 chad swanson Team S+M 2:37:01
10 Jonathan Myers Team S+M 2:38:38
11 Darren Mattingley RTR Arctic Bike 2:39:49
12 Jason Lewis Veloce Racing 2:41:41
13 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 2:42:05
14 Jon Finnoff BendEliteMTB.com 2:46:34
15 Sloan Anderson Cateye Enduro Team 2:47:31
16 Jesse Sampson Veloce Racing 2:47:57
17 David Cloninger Hutch's Bend 2:48:05
18 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:49:49
19 Christopher Parrish WWU Cycling 2:57:00
20 Gordie Cumming 2:58:59
21 Ian Brown Guinness Cycling Team 3:07:26
22 Steve Davee Veloce Racing 3:11:21
23 James Williams Team K&M Performance 3:17:21

Semi-Pro Men

Num Name Team Time
1 204 Zach Winter Guinness/fundamental 2:19:43
2 42 Johnathan Smith Team S+M 2:27:33
3 26 Brandon Fisher 2:29:31
4 202 Damian Schmitt Sunnyside Sports 2:32:18
5 18 Daniel Quirk Veloce Racing 2:32:37
6 75 Jeremiah Swanson Team S+M 2:33:35
7 200 Daniel Cooley Scott's Cycle and Sports 0:00:00
8 203 Darren Mattingley RTR Arctic Bike 2:39:49
9 6 Jason Lewis Veloce Racing 2:41:41
10 206 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 2:42:05
11 35 Jon Finnoff BendEliteMTB.com 2:46:34
12 16 Jesse Sampson Veloce Racing 2:47:57
13 19 David Cloninger Hutch's Bend 2:48:05
14 59 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:49:49
15 201 Christopher Parrish WWU Cycling 2:57:00
16 38 Gordie Cumming 2:58:59
17 205 Ian Brown Guinness Cycling Team 3:07:26
18 41 Steve Davee Veloce Racing 3:11:21
19 208 James Williams Team K&M Performance 3:17:21
DNF 60 Tim Jones WebCyclery.com 0:00:00
DNF 40 Eric Carter 0:00:00
DNF 58 Timmy Evans Rebound Sports Performance Lab 0:00:00
DNF 37 barret fishner Guinness Cycling Team 0:00:00

Singlespeed

Num Name Team Time
1 805 Brody Anderson 1:37:31
2 712 Carl Gurney Collin's Cycle Shop 1:45:39
3 713 Steven Noble 1:47:37
4 803 Fred Maxwell Lupine Letdown 1:48:24
5 709 Tom Letsinger GVH Bikes 1:52:58
6 806 PAT KUDSZUS Team S+M 1:55:10
7 802 Zach Jarrett Lupine Letdown 1:59:01
8 721 Tristan Huff 2:03:55
9 807 Tina Brubaker Bike Peddler 2:06:09
10 706 Steven Basden Half Fast Velo 2:19:07
11 801 Atlin Sestrich 2:25:19
12 804 Edward Worchester Team Hibachi Cycling 2:32:16

Sport Men 19-39

Num Name Team Time
1 1042 James Shingleton 1:40:54
2 1120 Josh Cooper EWEB Windpower 1:45:42
3 1171 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 1:48:42
4 1028 David Grant 1:49:41
5 1269 Jasonn Potter Bridgetown Velo 1:50:40
6 1037 Greg Adams 1:51:54
7 1276 Nathan Agalzoff 1:52:11
8 1709 Kevin Campbell 1:52:22
9 1051 Ken Benderly bicycleattorney.com 1:52:52
10 1706 Justin Thayer 1:53:57
11 1707 Chris Mandell Subculture Racing 1:54:47
12 1265 Ryan Evans Pistis 1:55:31
13 1178 Nathan Guy Hutch's-Eugene 1:55:40
14 1009 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:58:41
15 1211 Jeremy Chambers 1:59:14
16 1254 Zach Montandon Team WHOO2H 2:02:20
17 1238 Nate Sweet EWEB Windpower 2:02:38
18 1169 Riley Holmes Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 2:04:44
19 1719 Jeff Edes 2:05:20
20 1715 Neal Bibler Team S+M 2:06:20
21 1721 Jon Frommelt bicycleattorney.com 2:06:55
22 1201 John Fernandes Delsalvo Custom Cycles 2:07:07
23 1119 Jon Bloomfield Team Oregon/River City Bicycles 2:07:43
24 1704 Erik Barber 2:07:55
25 1263 Mark Miskowiec 2:09:00
26 1713 Gregg Rouse bike shop monkey 2:09:13
27 1057 Michael Adams Collin's Cycle Shop 2:12:08
28 1194 Scott Dunn 2:12:12
29 1137 Evan MacKenzie bicycleattorney.com 2:12:55
30 1216 Scott Bradway 2:13:03
31 1260 Jeffrey Bubbidge Kissler's Cyclery 2:13:16
32 1708 David Draheim outback 2:17:42
33 1015 Chris Cottingham bicycleattorney.com 2:25:15
34 1027 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 2:27:23
35 1701 Jon Booth 2:33:15
36 1712 Brian Hinsley broken bag 2:38:31
37 1061 Paul Formiller 2:29:34
38 1262 Joe Tysoe 2:48:38
39 1726 Paul Toufar bicycleattorney.com 2:58:19
40 1725 Aaron Hendrick 3:04:17
41 1716 Albert Worottisan 3:04:57
42 1700 James Emond The Bike Gallery 3:12:33
DNF 1720 Justin Lefor Outlaw Racing 0:00:00
DNF 1202 Justin Cartwright 0:00:00

Sport Men 40+

Num Name Team Time
1 1003 Anthony Ohotto Word-RCB 1:51:36
2 1024 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 1:56:47
3 1100 Eric Hansen Team S+M 1:58:56
4 1261 Jim Miller Sunnyside Sports 2:03:33
5 1722 Bob Jacobs bicycleattorney.com 2:04:39
6 1007 Brian Engelen NoMad Sports Club 2:05:44
7 1041 James Thiele Team Rose City 2:07:54
8 1096 Dan Wolnick 2:15:50
9 1082 Warren Rice WebCyclery.com 2:18:43
10 1036 Greg O'Brien 2:20:59
11 1225 Cliff McCann Pistis 2:34:12
12 1711 Tom Lawrence ibex-tom's homebrew 2:38:31
13 1705 Brad Benson 2:52:53
14 1723 Don Reeser Pistis 3:10:51
15 1287 Edward Emery 3:11:35
DNF 1080 Trig Rogers bicycleattorney.com 0:00:00

Sport Men 50+

Num Name Team Time
1 1703 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 2:01:38
2 1006 Billy Ramsey Team Novara Eugene 2:08:16
3 1150 Steve Rearden Blondie Velo 2:12:05
4 1069 Ron Strasser Missing Link / 3Rd Rail 2:13:10
5 1064 Rick Gregory 2:28:28
6 1124 Daryl Alosa Revolution Bicycle 3:23:39

Sport Women

Num Name Team Time
1 1283 Nicole Strong Sorella Forte 2:34:01
2 1710 Laurie Hotovy 2:41:09
3 1144 Dawn Guildner 2:52:09
4 1298 Rachael Kubik 2:54:52
5 1291 Amy Wicker Community Cafe 2:59:20

Sport Women 40+

Num Name Team Time
1 1005 Barbara Thiele Team Rose City 2:20:09
2 1020 Connie Vine NoMad Sports Club 2:29:34
3 1112 Renee Pype Team S+M 2:39:36