Portland Short Track Series

Portland, OR
June 11, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 26, 2012 at 10:50 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 211 Dan Watson Gentle Lovers 32 Portland 6
2 215 Kolben Preble Cyclepath Racing 19 Forest Grove 6
3 213 Paolo Zanetti 33 Portland 6
4 200 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6
5 219 Tyler Fought Guinness Cycling Team 6
6 201 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
7 221 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 32 6
8 217 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 6
9 212 Erik Long Cyclepath Racing 33 Portland 6
10 220 Spencer Callahan Bush League Wrenching 24 Portland 6
11 216 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 6
12 207 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6
13 218 joseph Williams 29 6
14 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 5
15 222 Tyler Bump 29 Portland 5

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 326 David Hemming Rapha Racing NW 6
2 310 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6
3 324 Tony Daversa Filth and Fury 38 6
4 301 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 6
5 307 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6
6 327 Jake Rosenfeld 1 Error 44 forest grove 6
7 318 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6
8 306 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 6
9 328 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland 6
10 304 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
11 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 6
12 321 Steve Dale bicycleattorney.com 37 Portland 6
13 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
14 902 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 6
15 315 Johnny Burrell Filth and Fury 37 6
16 329 Spencer Moersfelder River City Bicycles 6
17 312 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 6
18 323 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 6
19 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 6
20 300 Shannon Boroff 6
21 308 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6
22 319 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 6
23 311 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 5
24 305 Daniel Boatright 35 Tigard 5
25 322 Juston Manville Showers Pass 40 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 6
2 405 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 6
3 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 6
4 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6
5 417 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 6
6 416 Terry Knight 57 Vancouver 6
7 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 6
8 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 5
9 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
10 410 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 5
11 406 Brian List Bike Central 45 Portland 5
12 414 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 3
2 324 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 42 camas 3
3 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 3
4 319 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 3
5 325 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 3
6 300 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 3
7 359 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 3
8 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 3
9 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 3
10 332 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 3
11 390 Christopher Ryan Portland 3
12 370 Todd Stewart 43 Portland 3
13 349 Gabe Doebler 35 Tigard 3
14 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 3
15 326 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 37 Portland 3
16 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 3
17 389 Andrew Holder Portland 3
18 306 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 3
19 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 3
20 321 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com 44 Portland 3
21 375 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3
22 301 Jon Coney 42 Portland 3
23 320 Tim Shannon 43 Portland 3
24 333 Scott Gerwig 44 Portland 3
25 311 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 3
26 376 Matt Hooge 40 Portland 3
27 367 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 3
28 314 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 3
29 381 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 3
30 339 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Troutdale 3
31 308 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 3
32 388 brett andres Stumptown Cycling Club portland 3
33 377 Cesar Villanueva 3
34 341 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 3
35 334 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 3
36 379 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 3
37 384 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 3
38 371 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 3
39 372 Mike Owens Stumptown Cycling Club 42 portland 3
40 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 Washougal 3
41 328 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 3
42 313 Tom Bird Team Food Baby 44 Tigard 3
43 373 Andy Platt 42 Portland 3
44 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 3
45 363 Matthew Case 35 Portland 3
46 302 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 3
47 386 Dennis Veatch Camas Bike and Sport 3
48 387 Hiram Henry 37 3
49 378 Jeremy Schroeder Team Zendoughnut 37 Beaverton 3
50 374 Kevin Dickson 3
51 305 Jay Wisowaty 39 Portland 3
52 352 Jimmy Cavalieri 41 Portland 3
53 385 Victor Duong Portland Velo 40 Portland 3
54 335 Michael Whitesel The Lumberyard 45 PORTLAND 3
55 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 3
56 383 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 3
57 310 Chester Artman 3
58 380 Jeff Stanley 3
DNF 340 brett boyles United Finance 42 lake oswego 2
DNF 343 Brian Schiller Guinness Cycling Team 44 Portland 1

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 232 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 5
2 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 5
3 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 5
4 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 5
5 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 5
6 242 Paul Greenwalt Sunset Cycles 46 Beaverton 5
7 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5
8 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 5
9 239 Eric Wilson 47 5
10 225 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 45 5
11 208 David German Hammer Velo 47 Portland 5
12 235 Patrick Hultgren 45 Tualatin 5
13 221 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 5
14 240 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 5
15 226 jeff stob Rebound/Tireless Velo 52 Vancouver 5
16 237 Jay Swavely 47 Vancouver 5
17 224 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 5
18 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5
19 238 Mark Chasse 45 Portland 5
20 204 Michael Dehner 47 Portland 5
21 220 Gary Smith 53 Aloha 5
22 236 erik goodfriend 52 portland 5
23 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 5
24 201 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 47 Portland 5
25 241 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 48 4
26 269 Neil Carpenter 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 811 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 3
2 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 3
3 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 3
4 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 3
5 803 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 3
6 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 3
7 804 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 3
8 813 Tom Webb Team Rose City 60 Portland 3
9 816 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 3
10 815 Ted Forgeron Team Rose City 60 Beaverton 3
11 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 3
12 812 Tracy Marks na 57 Portland 3
13 805 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 3
14 814 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 2
15 817 Gil Ormerod Team S+M 59 Portland 2
DNF 818 Terry Knight 57 Vancouver 2

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 22 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland 3
2 28 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 3
3 1 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 3
4 19 Brian Buskirk Trinity Bikes 27 Grants Pass 3
5 21 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 3
6 5 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 18 Camas 3
7 17 Spencer Fransway 31 Portland 3
8 7 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 3
9 27 Ian Mastenbrook Hammer Velo 18 Milwaukie 3
10 26 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 28 Portland 3
11 3 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 3
12 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 3
13 24 Robby Kinger 25 3
14 10 Preston Covey Ruckus Test Team 31 Portland 3
15 13 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 3
16 29 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 3
17 23 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 2
DNF 8 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 1

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 411 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Hillsboro 4
2 412 Denise Livingston 44 4
3 409 Elizabeth Cardinal signal cycles 37 Portland 4
4 407 Kristin Artman 41 4
5 415 Samantha Rousculp 36 Portland 4
6 408 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 4
7 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 4
8 406 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 42 Portland 4
9 410 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4
10 413 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 4
2 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 4
3 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 4
4 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 4
5 509 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo Portland 4
6 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 4
7 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 305 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 5
2 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
3 317 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club Portland 4
4 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4
5 315 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
6 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 4
7 303 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 4
8 308 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 4
9 300 hannah moore 4
10 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
11 302 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4
12 319 Jen Powell 33 4
13 307 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 3
14 310 Cammia Kalimanis 34 Kalama 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 313 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
2 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
3 311 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 3
4 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3
5 331 Rubin Field Field Jergery 13 3
6 308 Linus Clark 13 Portland 3
7 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
8 324 Alex Holzheimer 14 3
9 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3
10 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 Camas 3
11 329 Quinlan McIntire Mud Warriors 13 3
12 320 Kaymen Izer 11 Sandy 2
13 326 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 12 2
14 332 Nathanael Hart Camas Bike and Sport 10 2
15 317 Nathan Rubin 14 Beaverton 2
16 314 Jaben Gayheart 12 Portland 2
17 307 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 2
18 325 zachar slauson 12 2
19 322 Eric Tervo 11 Portland 2
20 328 Ryan Caputo 11 2
21 301 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 10 Camas 2
22 315 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 12 Camas 2
23 330 Mac Potter 11 2
24 323 Zachary Murphy 2
25 302 Zach Durst 14 portland 2
26 310 Matthew Clouse 11 2
27 319 Noah Steigerwald 11 Forest Grove 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 400 Billy Waring Camas Bike and Sport 17 Camas 3
2 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 Camas 3
3 411 Lucas Ryan Camas Bike and Sport 17 3
4 409 Connor Heredia 15 Camas 2

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 140 John Ayres bicycleattorney.com 3
2 103 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 Portland 3
3 26 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 3
4 52 David Webb Camas Bike and Sport 49 Camas 3
5 124 Isaiah Hogberg 3
6 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 3
7 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 3
8 13 Jeff Smith 36 Hillsboro 3
9 14 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 3 Warning for going outside cones
10 79 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 3
11 132 Daniel Evans 3
12 5 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 3
13 81 Greg Witt 51 Portland 3
14 44 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 3
15 114 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 3 Warning for going outside cones
16 62 Tom Archer 48 Portland 3
17 127 Allen Hardin AMH Velo 3
18 80 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 3
19 45 John Fritz Team Slow Portland 3
20 42 Rick Zimmerman Portland Velo 45 Portland 3
21 94 Michael Scalzo Hammer Velo 30 Portland 3
22 106 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 3
23 76 Terry Hamness Artisan Family Racing 41 Washougal 3
24 30 Robert Anderson 32 Portland 3
25 17 Scott Zenier 26 Portland 3
26 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 3
27 88 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 3
28 69 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 3
29 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 3
30 1 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 3
31 89 Ryan Paddock 38 Milwaukie 3
32 33 Adam Gomez 36 Newberg 3
33 19 Jeremy Hudson 41 Gresham 3
34 126 Sean Fields 3
35 36 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 3
36 10 Brent Misfeldt 37 Vancouver 3
37 43 Russell Holzinger 34 Portland 3
38 16 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 3
39 115 Terron Whitney 29 3
40 95 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 40 Sherwood 3
41 111 Brad Paymar 3
42 59 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 3
43 96 Doug Bredall 42 Beaverton 3
44 98 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 3
45 85 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 3
46 138 Ryan Egan 3
47 34 Mike Reddig Camas Bike and Sport 40 Camas 3
48 122 Mark Stoller 3
49 29 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 3
50 119 Bret Berner Team BMX 3
51 130 Justin Wallace 3
52 25 Adam Keir Beermongers Cycle Club 36 Portland 3
53 101 kyle stephens Beermongers Cycle Club 35 Portland 3
54 123 david izer 3
55 110 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 3
56 128 Todd Davis 3
57 65 Tim Kalimanis 32 Kalama 3
58 131 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 3
59 100 Jeremy Teveliet Dick Island Enterprises 34 Portland 3
60 129 Brian Wise 3
61 121 Alex Richardson 3
62 120 James Peterson 3
63 112 Jesse Burkett 41 Portland 3
64 133 David Novak 3
65 117 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 3
66 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 3
67 35 Jim Lofthus 48 oregon city 3
68 137 Pat Potter 3
69 90 Lars Christian 43 Portland 3
70 40 Kevin Veaudry Casaus 3
71 125 Tim Bellis 3
72 28 Ken Pliska Factory Supercross 46 Portland 3
73 136 Paul Bascom 3
74 9 David Alt Washougal BMX 40 Vancouver 3
75 105 Seth Sypko Dick Island Enterprises 33 Portland 3
76 139 Mark Kruskopf 3
77 134 Reynaldo Ortiz 3
78 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 3
79 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 3
80 71 Nate Frost Team Slow 24 Portland 3
81 113 Kadam Bhagwan Portland Velo 35 3
82 64 Dennis Scott 41 Milwaukie 3
83 118 Nicholas Ortiz Hapi-Go! 3
84 50 Steve Clouse 47 Portland 3
85 84 Edward Rubin 47 Beaverton 2
86 3 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 2
87 49 Joseph Bartley 42 Milwaukie 2
88 41 rudy vega Camas Bike and Sport 35 Portland 2
89 27 Scott Johnson 2
90 20 Michael Jung 38 Portland 2
DNF 135 Ricardo Velasco 2
DNF 108 John Napier 51 Camas 2
DNF 104 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 1
DNF 107 Andy Morris 42 Portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 504 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Lake Oswego 2
2 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2
3 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 2
DNF 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 1

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 604 Susannah Hart Hapi-Go! 15 3
2 605 Meryl Kruskopf 18 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Notes
1 212 Dawn Stob 43 Vancouver 3.0
2 204 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 3.0
3 203 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 3.0
4 215 Kate Ayres bicycleattorney.com 3.0
5 214 Kendra Duong Portland Velo 3.0
6 207 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3.0
7 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3.0
8 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 3.0
9 216 Katrina Voutilainen 2.0
10 201 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Camas 2.0
11 208 Kimberley DiStefano Super Relax Concept 45 Portland 2.0
12 213 Emily Boscacci 2.0
13 217 Deann Garcia 2.0
14 209 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 2.0

Pro Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland 6
2 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 6
3 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 6
4 14 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 6
5 23 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 6
6 21 Ryan Dorsey 25 6
7 22 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 6
8 10 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 6
9 16 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
10 7 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 6
11 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 6
12 24 Kevin Hulick 39 6
13 9 Pete Zlatnik signal cycles 41 portland 6
DNF 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 3

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 116 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 5
2 108 Abra McNair Showers Pass 30 Portland 5
3 102 Laura Trace 1 Error 46 Portland 5
4 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 5
5 104 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 5
6 119 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 5
7 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 5
8 112 Marila Alvares signal cycles 41 Portland 5
9 120 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5
10 101 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 5
11 121 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 5
12 115 Kristin Wille Ruckus Test Team 29 Portland 5
13 114 Tilly Field 20 Portland 5
14 113 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 5
15 118 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
16 109 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 5
17 117 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 4
18 110 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 5
2 10 Alex Criss River City Bicycles 35 portland 5
3 42 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 5
4 46 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 5
5 25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 5
6 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 5
7 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 5
8 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 5
9 55 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 5
10 62 John Walrod River City Bicycles 35 5
11 31 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 5
12 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 5
13 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 5
14 53 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 5
15 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
16 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 5
17 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 5
18 34 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 5
19 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
20 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5
21 29 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 5
22 50 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 5
23 47 Craigan Usher Showers Pass 38 Portland 5
24 54 Matt Savage TTS 36 Portland 5
25 28 Ethan Furniss Eddy Merkin 29 Portland 5
26 41 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 5
27 40 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 5
28 60 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 5
29 49 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 5
30 12 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 5
31 63 Nick Williams 34 5
32 23 Michael Clark 43 Portland 5
33 38 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 5
34 58 Jesse Bruya 39 Portland 5
35 61 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 5
36 37 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 5
37 35 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 5
38 44 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 4
39 64 Ryan Good Team Slow 41 Portland 4
DNF 2 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 32 Portland 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age Laps
1 606 Julie Kramer Team S+M 41 4
2 604 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 37 4
3 605 Kristina Nash 29 4
4 600 Kristin Bott Team Slow 31 4