Portland Short Track Series

Portland, OR
June 18, 2012

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 19, 2012 at 12:41 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 219 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland 7
2 215 Kolben Preble Cyclepath Racing 19 Forest Grove 7
3 213 Paolo Zanetti 33 Portland 7
4 221 Jeremy Dunn 32 7
5 212 Erik Long Cyclepath Racing 33 Portland 7
6 207 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 7
7 217 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 7
8 206 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 7
9 220 Spencer Callahan Bush League Wrenching 24 Portland 7
10 223 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 29 Hood River 7
11 205 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview 7
12 218 joseph Williams 29 7
13 208 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 7
14 201 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 7
15 224 Jens MacAller 28 Portland 6
DNF 200 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 4

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 310 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 7
2 301 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 36 Wilsonville 7
3 318 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 7
4 330 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 7
5 319 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 7
6 316 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 7
7 313 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35 Portland 7
8 306 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 7
9 307 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 7
10 902 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 7
11 324 Tony Daversa 38 7
12 312 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 7
13 328 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland 7
14 329 Spencer Moersfelder River City Bicycles 37 7
15 321 Steve Dale bicycleattorney.com 37 Portland 7
16 320 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 7
17 302 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 7
18 303 Barry O'Connor 36 Portland 7
19 317 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 7
20 308 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 7
21 323 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 6
22 305 Daniel Boatright 35 Tigard 6
23 311 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 6
24 332 Rob Frechette 40 Vancouver 5
25 300 Shannon Boroff 37 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 404 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 7
2 400 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 7
3 418 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver 7
4 417 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 7
5 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 7
6 403 John Droege Filth and Fury 46 Portland 7
7 411 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 7
8 408 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 7
9 402 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 7
10 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
11 414 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6
DNF 416 Terry Knight 57 Vancouver 5

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 5
2 354 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 5
3 359 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 5
4 300 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5
5 312 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5
6 324 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 42 camas 5
7 319 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 5
8 351 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 5
9 349 Gabe Doebler 35 Tigard 5
10 326 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 37 Portland 5
11 329 Andrew Holder 39 Portland 5
12 384 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 5
13 390 Christopher Ryan Portland 5
14 317 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5
15 303 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 5
16 321 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com 44 Portland 5
17 333 Scott Gerwig 44 Portland 5
18 301 Jon Coney 42 Portland 5
19 327 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 5
20 375 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
21 346 Chad Hartley SWEAT360 37 Hillsboro 5
22 340 brett boyles United Finance 42 lake oswego 5
23 305 Jay Wisowaty 39 Portland 5
24 311 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 5
25 318 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
26 309 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5
27 396 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 41 Portland 5
28 389 Dan Anderson Sunset Cycles Beaverton 5
29 341 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 5
30 316 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
31 308 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 5
32 306 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5
33 397 Mark Koller Ironclad Performance Wear 35 Portland 5
34 339 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Troutdale 5
35 394 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5
36 307 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo Camas 5
37 362 Kevin Ruge Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
38 337 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 5
39 377 Cesar Villanueva 5
40 315 Raymond Crepeau 40 Portland 5
41 373 Andy Platt 42 Portland 5
42 395 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 5
43 342 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 5
44 360 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Lake Oswego 5
45 393 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
46 392 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 35 Portland 5
47 345 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 5
48 363 Matthew Case 35 Portland 5
49 302 Ben Salzberg Team Slow 41 Portland 5
50 368 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 42 Portland 5
51 310 Chester Artman 5
52 391 Brent Edwards 42 Tucson 4
53 352 Jimmy Cavalieri 41 Portland 4
DNF 364 ILe Powell Bull Run Distilling/Team CycleOne 42 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 207 Chris Streight Hammer Velo 47 Portland 4
2 232 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 4
3 215 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 4
4 203 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 4
5 210 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 4
6 213 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 4
7 216 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 4
8 247 Tim Clark Nike Cycling 46 Durham 4
9 249 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 4
10 206 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 4
11 228 Mike Murphy CCR 46 Portland 4
12 204 Michael Dehner 47 Portland 4
13 240 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 4
14 235 Patrick Hultgren 45 Tualatin 4
15 211 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
16 248 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 4
17 202 William Waring Camas Bike and Sport 47 Camas 4
18 205 Jeff Steiner Showers Pass 46 Portland 4
19 250 Dan Lautenbach Sunset Cycles 50 Portland 4
20 238 Mark Chasse 45 Portland 4
21 209 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 4
22 226 jeff stob Bots Racing 52 Vancouver 4
23 246 John Napier 51 Camas 4
24 217 Tim Schoonmaker The Spokesmen 51 Vancouver 4
25 244 Dan Houghton Showers Pass 52 Aloha 4
26 218 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4
27 243 Michael Whitesel The Lumberyard 45 PORTLAND 3
28 269 Neil Carpenter 47 3
29 251 David Smith Showers Pass 53 Portland 3

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 806 Joe Hamilton 56 Vancouver 5
2 800 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5
3 809 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 5
4 803 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 5
5 819 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 5
6 802 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
7 807 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 5
8 805 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 4
9 814 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 4
10 817 Gil Ormerod Team S+M 59 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 18 Camas 5
2 1 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5
3 4 David Heddy Camas Bike and Sport 33 Portland 5
4 27 Ian Mastenbrook Hammer Velo 18 Milwaukie 5
5 31 William Garner Rebound/Tireless Velo 25 Portland 5
6 26 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 28 Portland 5
7 9 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 5
8 30 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 5
9 17 Spencer Fransway 31 Portland 5
10 36 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 5
11 21 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 5
12 32 Paul Johnson Portland 5
13 38 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 27 Happy Valley 5
14 34 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
15 37 John Fritz Team Slow 28 5
16 6 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
17 33 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 5
18 20 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5
19 18 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 32 Vancouver 5
20 8 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
21 14 Jacques Lafortune bicycleattorney.com 26 Portland 5
22 40 Christopher Muhs 24 Portland 5
23 39 Robert Anderson 32 Portland 3

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 411 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro 4
2 412 Denise Livingston 44 3
3 403 Dawn Stob Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 3
4 401 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 3
5 404 Sage Fuller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3
6 414 Suzy Renn Team Slow 42 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 3
2 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 3
3 507 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 3
4 500 Ronda Sundermeier 45 3
5 503 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 3
6 504 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 3
7 510 Leslie Copper 46 Washougal 3
8 506 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 3
9 501 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 323 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
2 321 Adele Mery Rebound/Tireless Velo 24 PORTLAND 4
3 305 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 4
4 307 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 4
5 306 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
6 308 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 3
7 303 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 3
8 300 hannah moore 3
9 302 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 3
10 312 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 3
11 314 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 3
12 322 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 33 PORTLAND 3
13 309 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 3
14 311 Ingrid Jackson 32 Portland 3
14 317 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club Portland 3
15 313 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3
DNF 316 Anna Streuli Fat Cobra Video 28 Portland 2
DNF 304 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 1

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 309 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
2 303 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
3 318 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 4
4 324 Alex Holzheimer Camas Bike and Sport 15 Camas 4
5 326 Jeffrey Ryan Camas Bike and Sport 13 Camas 4
6 300 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3
7 306 John Bacon Camas Bike and Sport 14 Camas 3
8 333 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 12 Happy Valley 3
9 317 Nathan Rubin 14 Beaverton 3
10 329 Quinlan McIntire Mud Warriors 13 portland 3
11 332 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
12 322 Eric Tervo 11 Portland 3
13 302 Zach Durst 14 portland 3
14 328 Ryan Caputo The Spokesmen 11 Vancouver 3
15 327 Caelan Heimbuch 10 Vancouver 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 406 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
2 402 Tristan Kern 16 Newberg 4
3 413 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 4
4 401 Nick Bacon Camas Bike and Sport 17 Camas 4
5 403 Zachary Shute 4
6 407 Zach Hein 16 Camas 4
7 411 Lucas Ryan Camas Bike and Sport 17 Camas 4
8 412 Adrien Bird 15 portland 3
9 416 Andrew Edwards 15 Tucson 3

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City Laps
1 145 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego 4
2 26 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4
3 61 Sam Conklin 21 Lake Oswego 4
4 8 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 4
5 80 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 4
6 124 Isaiah Hogberg 33 Portland 4
7 52 David Webb Camas Bike and Sport 49 Camas 4
8 127 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 4
9 38 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 4
10 5 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 4
11 62 Tom Archer 48 Portland 4
12 39 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 4
13 43 Russell Holzinger 34 Portland 4
14 76 Terry Hamness Camas Bike and Sport 41 Washougal 4
15 44 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 4
16 114 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Tualatin 4
17 126 Sean Fields 39 4
18 13 Jeff Smith 36 Hillsboro 4
19 33 Adam Gomez 36 Newberg 4
20 17 Scott Zenier 26 Portland 4
21 19 Jeremy Hudson 41 Gresham 4
22 2 Robert Stefanowicz 45 Portland 4
23 95 Martin Trerise Ironheads Multisport Racing Team 40 Sherwood 4
24 89 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4
25 147 Kyle Kruger 27 Portland 4
26 96 Doug Bredall 42 Beaverton 4
27 36 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 4
28 110 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4
29 25 Adam Keir Beermongers Cycle Club 36 Portland 4
30 1 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4
31 101 kyle stephens Beermongers Cycle Club 35 Portland 4
32 111 Brad Paymar 4
33 107 Andy Morris 42 Portland 4
34 109 Joe Gulley 19 Portland 4
35 85 Eric Stotts Camas Bike and Sport 39 Washougal 4
36 141 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4
37 18 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4
38 53 Wick Ashley 4
39 135 Ricardo Velasco 40 Gresham 4
40 34 Mike Reddig Camas Bike and Sport 40 Camas 4
41 120 James Peterson 32 Portland 4
42 148 Victor Duong Portland Velo 40 Portland 4
43 65 Tim Kalimanis 32 Kalama 4
44 35 Jim Lofthus 48 oregon city 4
45 15 Edgar Badua 4
46 118 Nicholas Ortiz Hapi-Go! 20 Vancouver 4
47 48 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 4
48 4 Tony Bacon Camas Bike and Sport 55 Camas 4
49 146 Sean Lemoine Sunset Cycles 46 Portland 4
50 54 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 4
51 9 David Alt Washougal BMX 40 Vancouver 4
52 70 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 4
53 28 Ken Pliska Factory Supercross 46 Portland 4
54 134 Reynaldo Ortiz 41 Portland 4
55 64 Dennis Scott 41 Milwaukie 4
56 142 Henry Peterson LUMBERYARD RACING 18 Portland 4
57 144 Bob Heimbuch 35 Vancouver 3
58 150 Bjoern Brunner 43 Portland 3
59 31 Dennis Mulvihill 65 Portland 3
60 84 Edward Rubin 47 Beaverton 3
61 23 Brian Peterson Camas Bike and Sport 47 Camas 3
62 143 Patrick Badua 41 Portland 3
63 32 Greg Folk 45 Newberg 3
DNF 90 Lars Christian Skidders 43 Portland 3
DNF 104 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 3
2 502 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
3 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 12 Camas 3
4 506 Sierra Kelly 12 Lake Oswego 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 604 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4
2 601 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 3
3 603 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 15 Camas 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 204 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 4
2 213 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 4
3 203 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4
4 218 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 4
5 214 Kendra Duong Portland Velo 44 Portland 4
6 200 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3
7 205 Evelyn Kim 43 Portland 3
8 219 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 3
9 206 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 19 Portland 3
10 209 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 3

Pro Men

Num Name Team Age Laps
1 12 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 7
2 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 7
3 17 Josh Kelley Bailey Bikes 29 7
4 20 Michael Gallagher Nastro 39 7
5 8 Joe Santos Cyclepath Racing 40 7
6 14 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 7
7 5 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 7
8 11 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 7
9 10 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 7
DNF 22 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 4

Pro/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 107 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 6
2 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 6
3 102 Laura Trace 1 Error 46 Portland 6
4 119 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 6
5 104 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 6
6 120 Jade Koide Team Beer 29 Portland 6
7 100 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 6
8 115 Kristin Wille Ruckus Test Team 29 Portland 6
9 122 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 6
10 114 Tilly Field Field Jerger Cycling 20 Portland 6
11 113 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 6
12 110 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5
13 123 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 17 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 4
2 10 Alex Criss River City Bicycles 35 portland 4
3 46 James Tervo Artisan Family Racing 42 Portland 4
4 71 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 33 Portland 4
5 8 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 4
6 25 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 4
7 49 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 4
8 6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 34 Portland 4
9 51 William Alcorn BikeFlights.com 45 Portland 4
10 59 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Portland 4
11 19 John Lin Hammer Velo 29 Portland 4
12 11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 4
13 30 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 4
14 16 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 4
15 32 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 4
16 24 Scott Barker 1 Error 43 Portland 4
17 14 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 4
18 61 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 4
19 18 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 4
20 39 Dustin Miller Buy Local Cycling 33 Keizer 4
21 54 Matt Savage TTS 36 Portland 4
22 40 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 4
23 4 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 4
24 12 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 4
25 7 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland 4
26 26 Dan Cheever Evil 44 Portland 4
27 15 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
28 67 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 4
29 31 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 4
30 60 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 4
31 29 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 4
32 63 Nick Williams 34 4
33 48 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 4
34 69 Steven Thorne 51 Portland 4
35 3 Brian Larson 28 Portland 4
36 35 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 4
37 68 Theo Roffe 27 Portland 4
38 13 anthony sands Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4
39 55 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 4
40 22 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4
41 23 Michael Clark 43 Portland 4
42 65 William Glasson RAY'S FOOD PLACE 37 Hillsboro 4
43 64 Ryan Good Team Slow 41 Portland 4
44 70 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 3
DNF 50 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 3
DNF 66 Dave Burnard Olson's Bicycles 56 Forest Grove 3
DNF 29x 2 unknown

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 607 Jade Koide Team Beer 29 Portland 3
2 606 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 3
3 604 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 3
4 601 Brigid Gormley 3
5 600 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3