Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC

McCubbins Gulch, OR
April 29, 2012

Part of the Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated May 1, 2012 at 8:10 AM

Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 173 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 3:12:14
2 191 Alice Drobna WebCyclery.com 38 Bend 3:14:05
3 187 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events/Kona Grassroots 38 Corvallis 3:23:39
4 216 Laura Trace 1 Error 46 Portland 3:28:14
5 238 Susan Grandjean Showers Pass 39 Portland 3:29:48
6 227 Jennifer Johnson Dirty Harlots 36 Hood River 3:36:33
7 210 Christy Love Team S+M 38 Portland 3:36:48
8 224 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 3:47:28
9 171 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 3:50:54
10 202 Brigette Brown River City Bicycles portland 3:52:53
11 203 Amy Campbell River City Bicycles 33 Portland 3:52:56
12 213 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 3:59:13
13 196 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 4:01:17
14 212 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 4:04:13
15 174 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 4:06:12
16 241 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 4:26:51

Clydesdale

Num Name Team Age City Time
1 479 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 2:05:10
2 1047 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland 2:16:14
3 1041 Robbie Johnson Hoover 2:20:07
4 541 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 2:23:32
5 514 Curtis Burrill LOOP ROPE 40 Medford 2:50:34

Men Category 1 15-18

Num Name Team Age City Time
1 170 Tyler Fox Echo Bike & Board 18 Irrigon 3:00:13
2 195 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 3:00:23

Men Category 1 19-34

Num Name Team Age City Time
1 192 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 2:43:31
2 230 Patrick Jackson Buy Local Cycling 33 Salem 2:55:19
3 166 Kolben Preble Hammer Velo 19 Forest Grove 2:55:40
4 218 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 29 Hood River 3:00:38
5 204 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 3:01:36
6 214 Dan Watson Gentle Lovers 32 Portland 3:01:39
7 180 Shane Johnson Trinity Bikes 29 Redmond 3:03:38
8 181 Austin Line Sunnyside Sports 23 Bend 3:05:27
9 179 Robert Gilbert Trinity Bikes 22 redmond 3:05:27
10 215 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 31 Eugene 3:13:15
11 247 Jacob Furniss Poler 32 portland 3:18:19
12 239 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 27 Portland 3:30:58
13 225 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 3:31:03
14 175 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland 3:32:33
15 243 Nick Makanna Team S+M 23 portland 3:34:17
16 168 Zach Gilmour 28 Klamath Falls 4:04:58
DNF 244 Adam DeMarzo 32 COOS BAY
DNF 200 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland
DNF 176 Eric Griffith Broken Spoke Cycling LaGrande

Men Category 1 35-44

Num Name Team Age City Time
1 207 David Cloninger Hutch's/Bend Dental/Lowes 43 Bend 2:47:17
2 226 Andy Olsson Team Finger 37 Hood River 2:48:39
3 229 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 2:52:19
4 189 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 2:54:28
5 234 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 2:56:25
6 233 Kurt Haas Capitol Velo 39 Salem 2:57:39
7 220 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 2:58:19
8 235 David Hemming Rapha Racing NW 40 Portland 3:05:17
9 231 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 3:06:27
10 201 doug evans bicycleattorney.com portland 3:06:56
11 188 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 3:11:01
12 221 Robert Christensen Team S+M portland 3:15:21
13 246 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 3:22:24
14 240 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 3:30:06
15 183 Derek Faller WebCyclery.com 41 Bend 4:02:12
DNF 198 Matt Cline bicycleattorney.com portland

Men Category 1 45+

Num Name Team Age City Time
1 209 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes 45 Bend 2:42:18
2 172 Tim Butler River City Bicycles 46 Portland 2:46:00
3 194 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 2:49:43
4 232 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 2:50:10
5 186 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events 45 Corvallis 2:50:25
6 208 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 2:55:52
7 206 scott carroll Team Dirt/Mudslinger Events 47 Corvallis 2:57:52
8 223 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 3:01:55
9 236 Paul Thomasberg Shiimano bend 3:02:00
10 211 Dan Wolnick WebCyclery.com 47 Bend 3:06:54
11 190 Jim Juenger 51 Bend 3:11:17
12 228 david baker Sunnyside Sports 45 bend 3:16:45
13 185 David Caplan WebCyclery.com 51 Bend 3:16:55
14 169 Jerry Fox Echo Bike & Board 45 Irrigon 3:17:14
15 193 Jim Thorton 3:23:36
16 219 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 3:26:30
17 222 Don Leet Sunnyside Sports 62 Bend 3:36:05
18 242 Rick Johnson Hutch's/Bend Dental/Lowes 46 Bend 3:38:31
19 178 Marc Fortier WebCyclery.com 51 Bend 3:42:42
20 245 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes 53 Bend 3:46:02
21 197 mark robinson Team Finger 54 Parkdale
DNF 184 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events 45 Monroe

Men Category 2 15-18

Num Name Team Age City Time
1 542 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 1:51:23
2 513 Will Reinking 16 Bend 2:18:31
3 475 Ian Mastenbrook Hammer Velo 18 Milwaukie 2:38:10
4 463 Andrew Scott Pistis 17 Grants Pass 2:46:31
DNF 511 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway Mount Hood

Men Category 2 19-34

Num Name Team Age City Time
1 487 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 Portland 1:54:30
2 467 Robert Clark 31 Portland 1:57:17
3 557 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 1:58:47
4 455 Jeremy Andresen Team Dirt/Mudslinger Events 32 Corvallis 2:00:39
5 492 Aaron Ufferman 31 Portland 2:05:08
6 544 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 2:05:57
7 550 Jens MacAller 28 portland 2:06:20
8 500 Spencer Fransway portland 2:07:46
9 472 josip belavic Scott's Cycle and Sports 23 beaverton 2:25:17
10 481 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 27 Happy Valley 2:47:23
11 480 Parker Verhaeghe 27 portland 3:04:51

Men Category 2 45-54

Num Name Team Age City Time
1 498 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 51 bend 1:51:25
2 464 Larry Moulton Boneyard Cycling 45 Bend 1:56:15
3 470 Terry Keele HPC/RPM Mortgage 49 West Linn 2:02:05
4 497 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 2:02:52
5 522 Paul Greenwalt Sunset Cycles 46 Beaverton 2:03:32
6 473 Jay Swavely Vancouver 2:05:07
7 555 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 2:05:14
8 465 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 2:08:22
9 516 Paul Kelly 46 Lake Oswego 2:10:05
10 533 robert benett Cycle Analysis 54 shady cove 2:11:49
11 503 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Vancouver 2:12:07
12 507 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 2:15:11
13 461 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 49 Florence 2:15:40
14 508 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 2:15:47
15 485 Dan Davis WebCyclery.com 54 Bend 2:16:34
16 478 John Lulich 48 Bend 2:21:26
17 445 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 2:25:10
18 469 Michael Dehner 47 Portland 2:33:04
19 526 Paul Bascom Portland Velo 53 Lake Oswego 2:47:39

Men Category 2 55+

Num Name Team Age City Time
1 509 Dave Morrison Redmond 2:03:59
2 536 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 57 Portland 2:04:09
3 504 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 57 Corvallis 2:06:50
4 540 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland 2:11:58
5 539 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 2:17:23
6 490 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 2:25:10
7 546 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 2:31:08

Men Category 2/35-44

Num Name Team Age City Time
1 488 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 1:51:07
2 519 David Masuda Team Western Bike Works 41 Tigard 1:51:12
3 466 Robert Schumacher 43 Bend 1:53:17
4 446 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes 43 Bend 1:54:30
5 506 Eric Birky WebCyclery.com 44 Bend 1:56:23
6 501 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 42 Bend 1:56:34
7 551 Chad Smeltzer Team Western Bike Works 42 Portland 1:57:16
8 489 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 43 albany 1:58:13
9 468 Alan Brandt Team Dirt/Mudslinger Events 41 Bend 1:58:39
10 552 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 1:59:31
11 484 Chris Chambers 39 Bend 1:59:48
12 452 Michael VANDIVER Echo Bike & Board 38 Walla Walla 2:01:07
13 528 Scott Brennan Sunnyside Sports 44 Bend 2:01:24
14 493 Brian Baumann Team S+M 39 Portland 2:03:16
15 460 Andrew Mesesan Sunnyside Sports Bend 2:03:20
16 491 David Overman Stumptown Cycling Club 44 2:03:23
17 457 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 2:04:52
18 486 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 2:05:32
19 517 Alec Denes portland 2:05:33
20 447 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 2:06:26
21 483 Douglas Johnson GFRA Hood River 2:06:37
22 449 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 2:07:51
23 515 Kevin Condron Gentle Lovers 39 Portland 2:07:56
24 537 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 44 Bend 2:08:02
25 499 Alex Rocco Cascade Couriers/Bend Velo bend 2:10:41
26 462 Aaron Tarnow WebCyclery.com 35 Bend 2:10:50
27 543 Dennis Stafford 36 Milwaukie 2:10:59
28 538 Christian Martin River City Bicycles 36 Portland 2:11:56
29 471 Greg Myers 40 West Linn 2:12:05
30 505 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 2:12:06
31 451 Raymond Crepeau 40 Portland 2:12:07
32 535 Matt Leitheiser 39 Portland 2:12:28
33 495 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 2:14:05
34 474 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 2:16:43
35 453 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team 43 Tigard 2:17:42
36 524 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 2:20:37
37 531 Tony de Cordoba bicycleattorney.com Portland 2:21:47
38 520 Andy Platt 42 Portland 2:23:12
39 454 Jeff Minch Scott's Cycle and Sports 44 La Grande 2:25:47
40 482 Chris Rinehart 44 portland 2:26:32
41 494 Michael Chesnut portland 2:46:12
42 512 Eugene Medina Happy Valley 2:56:13
43 521 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 2:59:36
44 527 Brian Johnson Crossniacs 42 Lake Oswego 3:04:01
DNF 518 steve tyrrill 42 Portland
DNF 217 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland

Men Category 3 10-14

Num Name Team Age City Time
1 1071 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 0:42:13
2 1070 Donovan Birky Bend Endurance Academy 13 Bend 0:43:39
3 1074 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 0:47:14
4 1045 Justin Ziehnert 14 0:50:08
5 1055 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 0:56:25
6 1078 Reed Davis Underwood 0:56:29
7 1080 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 1:01:19
8 1086 Owen Szwaya 12 Portland 1:02:25
9 1085 Mac Potter 11 Sandy 1:20:46

Men Category 3 15-18

Num Name Team Age City Time
1 1062 Greg Vermeer Pistis 17 GP 49:04
2 1054 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 50:37

Men Category 3 19-34

Num Name Team Age City Time
1 1042 Jacob McCain Virginia City 43:23
2 1056 Brett Stevens Bike Newport-Bier One 21 corvallis 45:35
3 1052 Sean McGillivray Pistis Grants Pass 45:55
4 1040 Don Petersen 31 Bend 45:59
5 1067 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 46:16
6 1066 Ryan Lekberg Bike Newport-Bier One The Dalles 46:18
7 1079 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 52:06
8 1065 Robert Lavarakas Bike Newport-Bier One Newport 53:39
9 1039 Joseph Ketner Gresham 55:15

Men Category 3 35-44

Num Name Team Age City Time
1 1043 Josh Pounds Pistis Grants Pass 0:49:21
2 1057 Flint Churchill Camas Bike and Sport 38 Beaverton 0:49:37
3 1046 Mike Ziehnert 42 Tigard 1:10:58
4 1084 Pat Potter Sandy 1:20:49

Men Category 3/45+

Num Name Team Age City Time
1 1059 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 53 Ridgefield 0:42:26
2 1053 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 54 Bend 0:50:54
3 1072 Thomas Batty 49 Molalla 0:55:07
4 1068 Bill Reinking Bend 1:17:09

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 15 Sean Babcock Kona Factory Team 29 Beaverton 2:25:47
2 51 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland 2:32:08
3 45 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 2:35:29
4 42 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Bend 2:36:30
5 33 Brennan Wodtli All Access Racing 24 Bend 2:36:33
6 38 James Williams Swell Vello/Sunnyside 32 Bend 2:39:25
7 52 Justin Finn Spooky Bikes 28 Corvallis 2:40:00
8 12 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 2:40:29
9 44 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 2:41:44
10 18 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 28 Corvallis 2:42:07
11 14 William Sullivan CarbonBikesDirect.com, Boxer Industries, Hammer Nutrition 46 Lake Oswego 2:42:43
12 16 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank 29 Portland 2:43:14
13 20 Patrick Means Fanatik Bike Co. 29 Portland 2:43:18
14 46 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 2:43:22
15 49 Cary Miller Team S+M 40 Portland 2:47:13
16 43 Shawn Rader Team Western Bike Works 35 Hillsboro 2:48:43
17 50 Jonathan Smith Team S+M 38 Portland 2:49:13
18 34 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 2:51:06
19 19 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 2:51:36
20 17 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 2:51:41
21 47 Cody Peterson 33 bend 2:56:34
22 48 Jeremiah Swanson Team S+M 32 Portland 3:01:51
23 41 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 3:02:07
24 53 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland 3:04:56
25 40 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 36 Bend

Pro Women

Num Name Team Age City Time
1 37 Serena Bishop Gordon Sunnyside Sports 33 bend 3:05:00
2 13 Jill Hardiman Team S+M 42 White Salmon 3:27:57
3 39 Laura Winberry 28 Bend 3:36:17

Singlespeed

Num Name Team Age City Time
1 318 Mat Barton Staccato Gelato/Bartonpdx.com 32 Portland 2:44:54
2 319 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 2:51:58
3 330 Nick Gibson Shimano 32 Portland 2:55:44
4 326 Ryan Eisele Reall Racing dallas 2:57:31
5 323 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 3:06:29
6 325 Jeremy Warnicke Reall Racing 33 Grande Ronde 3:19:15
7 322 Joel Holly Ruckus Test Team 34 Portland 3:25:42
8 316 Matt Savage TTS 36 Portland 3:38:45
9 327 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 3:40:27
10 315 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 3:48:32
11 324 Mike Hilbrandt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 34 Portland 3:48:47
12 328 John Dorfer RFIA Portland 3:55:48
13 321 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 4:08:15
14 329 Adam Scherben Vancouver 4:15:29
15 331 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius 4:17:06
DNF 317 Ryan Voss 21 Damascus

Women Category 2 19-34

Num Name Team Age City Time
1 510 Rachel Beckmann Team Dirt/Mudslinger Events Independence 2:08:56
2 476 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 2:16:40
3 496 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 35 Portland 2:23:41
4 547 Tuuli Hakala Green Submarine Records 29 Portland 2:32:51
5 545 Abra McNair Showers Pass 30 PORTLAND 2:44:37
6 458 Amanda Hoffus 32 Bend 3:13:45

Women Category 2/35+

Num Name Team Age City Time
1 549 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 2:13:13
2 523 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 2:19:23
3 548 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 50 Bend 2:21:51
4 502 Jody Jacobson Sunnyside Sports Bend 2:24:39
5 525 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 2:25:37
6 556 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 2:38:26
7 448 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls 48 Klamath Falls 2:43:22
8 554 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 2:48:14
9 553 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 2:53:16
10 477 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie 2:53:38
11 534 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro 2:57:28

Women Category 3 10-18

Num Name Team Age City Time
1 1064 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 14 Bend 1:02:27
2 1049 Amy Ziehnert 13 Tigard 1:07:55
3 1050 Lauren Ziehnert 11 Tigard 1:09:51

Women Category 3 19-34

Num Name Team Age City Time
1 1051 Jessica Smith Sunnyside Sports 26 Bend 48:12
2 1083 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 52:08

Women Category 3 35-44

Num Name Team Age City Time
1 1061 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events 39 Corvallis 0:55:37
2 1087 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 0:56:04
3 1048 Brooke Ziehnert 41 Tigard 1:21:32

Women Category 3/45+

Num Name Team Age City Time
1 1073 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 0:51:19
2 1063 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 0:52:39
3 1082 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 0:54:48
4 1077 Sue Davis Linderwood 0:56:36
5 1044 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 0:59:52
6 1075 Cynthia Wheeler 46 White Salmon 1:02:07
7 1069 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 1:08:48
8 1081 Loraine Blake 47 Portland 1:10:45