GPTB: Ninkrossi

Vancouver, OR
October 13, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 13, 2012 at 6:25 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 101 Cory Solovewicz 30 Portland 6
2 24 Souk Soulinthone Team Zendoughnut 35 Portland 6
3 215 Glenn Johnson Dr Will Bar 45 Vancouver 6
4 4268 Joe Tysoe 41 Portland 6 Warning for wearing wrong number
5 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 5
6 79 Stewart Campbell Portland Velo 38 Portland 5
7 214 Aneel Nath 33 Portland 5
8 217 Jules Johnson 5
9 110 Emanuel McGladrey Holy Moley Velo 54 Keizer 5
10 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
11 211 Seth Terpstra Human Powered 23 Portland 5
12 151 Mark Newberry 55 Vancouver 5
13 13 Michael Graham 38 Portland 5
14 210 Eric Franklin 5
15 212 Hal Dornquast 5
16 213 Joe Kim Camas Bike and Sport 35 Washougal 5
17 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 5
18 85 Jonathan Hall Planet X p/b On One 39 Vancouver 5
19 219 Chris Nelson Joe Bike 46 Portland 5
20 216 Chris Conley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 5
21 46 John Degenhardt 57 Portland 4
22 18 Dennis Starkey 50 vancouver 4
23 99 John Morehead Camas Bike and Sport 49 Washougal 4
24 86 Gregg Lackey 48 Vancouver 4
DNF 201 Bill Holmes 50 milwaukie 4
DNF 218 Brady Harmon 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 280 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5 39:54
2 347 Elisabeth Oosterhouse 28 Portland 5 43:45
3 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 5 44:38
4 297 Karyn Gibbs Gibson 26 Portland 4 38:01
5 261 Courtney Stella 29 Portland 4 39:15
6 274 Traci Smolen 45 Portland 4 39:21
7 345 Lauren Walker 4 42:01
8 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 4 43:39
9 349 Julie Ann Smith 44 4 44:37
10 293 Ali Angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 4 45:08
11 350 Cindy Harrison 51 4 47:22
12 348 Britt Hoover 27 4 49:01
13 303 julie serres 46 oregon city 3 44:44

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 18 Carl Decker Giant 37 Bend 11 0:58:09
2 65 Brennan Wodtli All Access Racing 24 Bend 11 0:59:27
3 90 stephen hyde 26 11 0:59:41
4 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 11 1:01:26
5 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 10 0:56:47
6 11 Ryan Garner 31 Eugene 10 0:57:10
7 41 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland 10 0:58:53
8 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 10 0:59:57
9 33 Clint Culpepper 32 Portland 10 0:59:59
10 126 Joshua Robot Geek House 33 10 1:00:54
11 10 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 29 Portland 10 1:01:54
12 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 10 1:03:14
DNF 125 Alex Wilson Recycled Cycles Racing 32 7
DNF 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 132 Evan Wishloff 20 8 48:37
2 133 David Heddy Joe Bike 33 Portland 8 48:58
3 48 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 7 43:55
4 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 7 44:35
5 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 7 44:56
6 136 ERIC LARSON Cyclepath Racing 36 TUALATIN 7 45:17
7 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 7 45:27
8 113 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend 7 46:14
9 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 7 46:42
10 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 7 46:55
11 135 Daniel Shaw 7 47:28
12 134 James Scott 7 48:27
13 98 Nicolas Meier 7 49:34

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 147 Will Hawkins 1 Error 23 Portland 7 45:04
2 17 Ian Kenny 24 Portland 7 45:08
3 91 Scott Gerwig 44 Portland 7 45:53
4 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 7 46:23
5 25 Ryan Marquardt 34 Portland 7 46:51
6 98 soren clark Amnesia 33 Portland 7 47:25
7 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 7 47:32
8 90 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 7 48:11
9 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 6 42:38
10 44 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 6 42:39
11 94 Julian Lawrence 34 Portland 6 42:58
12 542 Chris Wold 49 Portland 6 43:05 Warning: wrong number
13 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 6 43:13
14 104 Patrick Vinograd 31 Portland 6 43:36
15 28 Robert Anderson 32 Portland 6 43:43
16 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 6 43:43
17 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 6 44:32
18 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 6 44:58
19 216 Steve McCorkle Boneyard Cycling 33 Bend 6 46:03
20 218 Jeremy Eckstein 35 6 50:09
21 89 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland 5 44:33
22 217 Tim Norton 31 5 46:57
23 219 Jeremiah Hartley Team Endless Cycle 29 Portland 4 45:26

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 7 45:06
2 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 7 45:53
3 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 7 46:06
4 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 7 46:22
5 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 7 48:20
6 766 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 7 49:06
7 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 7 49:13
8 799 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 32 Portland 6 48:52
9 719 James Thompson 47 Vancouver 6 51:02
10 798 Tyse van Luik 32 Vancouver 5 46:01
11 761 Scott Winkels 40 Tigard 5 48:08
12 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 5 48:34
13 746 Rob Kennedy 43 Camas 5 48:56

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 4 24:36
2 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 4 26:38
3 140 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 4 26:53
4 18 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 10 Bend 4
5 150 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 12 3 25:14
6 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 3 25:47
7 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 26:25
8 70 Nicholas Paesler 12 Portland 3 26:36
9 76 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2 22:43
10 151 Duncan Fujji 11 2 26:12

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4 28:40
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3 23:12
3 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3 27:08
4 614 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 16 Portland 3 27:11
5 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 3 28:08

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend 10 0:58:03
2 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 10 0:58:12
3 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 10 0:59:54
4 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 10 1:00:30
5 306 Tom Scales 39 Portland 10 1:01:20
6 336 Andy Barczak Camas Bike and Sport 36 Camas 10 1:01:38
7 458 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 42 Portland 10 1:02:36
8 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 9 0:57:16
9 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 9 0:57:30
10 447 Robert Christensen Team S+M 39 portland 9 0:58:01
11 319 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 9 0:58:26
12 372 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 9 0:59:10
13 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 9 0:59:51
14 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 9 1:00:05
15 406 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Salem 9 1:00:27
16 446 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport 9 1:00:38
17 326 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 9 1:00:51
18 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 8 0:58:43
DNF 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 2
DNF 380 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 727 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 7 42:08
2 830 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 42 camas 7 42:23
3 825 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7 42:29
4 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 7 42:33
5 648 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 7 42:34
6 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 7 42:40
7 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 7 43:07
8 657 Luke Sosnowski 36 Camas 7 43:08
9 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7 43:12
10 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 7 43:13
11 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 7 43:19
12 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 7 43:20
13 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 7 43:21
14 609 David Pryor 43 Portland 7 43:28
15 707 Raymond Crepeau 40 Portland 7 44:31
16 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 7 44:42
17 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 7 44:50
18 761 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland 7 45:09
19 831 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 7 45:22
20 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 7 45:27
21 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 7 45:36
22 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 7 45:40
23 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 7 45:50
24 827 Simon Robins 39 Portland 7 46:43
25 708 Brett Golden 36 Bend 7 46:56
26 652 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 7 47:10
27 604 Michael Dehner 47 Portland 7 47:19
28 736 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo 40 Bend 7 47:21
29 702 Robert Trombley Raleigh 46 Seattle 7 47:34
30 730 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland 7 47:39
31 711 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 6 41:01
32 716 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 6 41:33
33 824 Carl Anton North River Racing 42 Seattle 6 41:51
34 826 Javad Simonsen Portland Velo 42 Milwaukie 6 42:25
35 680 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Oregon City 6 42:27
36 829 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6 44:04
37 682 Scott Ahrens 41 Kalama 6 45:47
DNF 828 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 37 Portland 6

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 423 Joseph Ketner 35 Gresham 7 44:05
2 526 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 7 44:07
3 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 7 45:27
4 594 Jason Buerkle 41 Portland 7 45:28
5 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 7 45:55
6 403 Chris Zanger Boneyard Cycling 38 Bend 7 46:01
7 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 7 46:18
8 393 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Oregon City 7 46:29
9 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 7 46:37
10 845 Garin Gardiner 38 Tigard 7 47:15
11 619 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 7 47:21
12 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 7 47:37
13 492 Chris Burke 35 Portland 7 47:43
14 639 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 7 47:45
15 318 Varner Seaman Existential Velo 37 Portland 7 48:08
16 349 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 7 48:10
17 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 6 41:47
18 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 6 42:06
19 435 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 35 White Salmon 6 42:31
20 523 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 6 42:47
21 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 6 42:51
22 633 Todd Burnette Portobello-A Better Cycle 36 Portland 6 42:51
23 402 Chris Roberts 41 Portland 6 43:18
24 553 eric sorenson Penn Velo 37 Portland 6 43:40 Warning: On course during wrong race, cross finish line
25 396 Clayton Allen 50 Portland 6 43:46
26 315 Brandon Cornejo Portland Velo 38 Portland 6 43:47
27 345 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 6 43:57
28 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 6 45:10
29 632 Russ Rainforth 50 Mukilteo 6 45:24
30 480 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 6 45:51
31 638 Edward Knight Camas Bike and Sport 44 Battle Ground 6 45:53
32 635 Mike Reddig Camas Bike and Sport 41 Camas 6 46:09
33 385 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland 6 46:28
34 634 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 45 Portland 6 47:21
35 463 Patrick Meigs Team Mudman 45 Portland 6
36 617 Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters 35 Portland 5 42:32
37 834 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 5 46:46
DNF 637 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 7 43:24
2 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 7 43:40
3 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 7 44:59
4 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 7 45:59
5 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 7 46:17
6 254 Steve Lacey 58 Portland 7 47:05
7 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 7 47:19
8 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 6 41:07
9 315 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield 6 41:36
10 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 6 41:38
11 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 6 41:54
12 266 Tracy Marks na 57 Portland 6 41:55
13 301 Gary Johnson Disco Velo 50 Hood River 6 43:42
14 359 Dan VonSeggern 50 6 45:26
15 360 Mark Fujii 54 6 50:36
16 358 Gil Ormerod Team S+M 59 Portland 5 42:11

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 6 40:50
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 6 42:20
3 519 Steve Rearden Blondie Velo 61 Portland 6 43:21
4 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 6 43:45
5 501 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 6 44:12
6 512 Edward Lanton 62 Portland 5 41:04
7 510 Larry Stryker The Spokesmen 63 Camas 5 43:02

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 41 Natalia Gardiol Chica Sexy/Pedal Revolution 35 San Francisco 6 40:15
2 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland 6 42:41
3 6 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo 47 Portland 6 43:11
4 39 Gwyn Blanton SWEAT360 39 hillsboro 6 43:19
5 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 6 43:29
6 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 5 40:17
DNF 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 0 40:24

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 116 Lori Brault Trainhead 41 Portland 6 43:30
2 122 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 43 Portland 5 38:11
3 134 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 5 38:37
4 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 5
5 115 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 43 Portland 5 40:42
6 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 5 43:26
7 7001 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Beaverton 5 46:14 Warning: wrong number

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6 42:19
2 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 6 42:35
3 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 6 43:17
4 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 6 44:03
5 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6 44:24
6 535 Tina Rainforth Portland Velo 47 Portland 5 38:31
7 524 Christie Scheer Team Rose City 49 Portland 5 42:13

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 8 43:52
2 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 8 45:28
3 506 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 8 48:02
4 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 8 48:40
5 709 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 8 49:19
6 509 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7 43:30
7 554 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 7 43:55
8 504 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 7 46:00
9 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 7 46:17
10 705 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 7 46:38
11 542 Christopher Burge 31 Portland 7 47:04
12 555 Ken Hahn 38 Portland 7 47:36
13 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 7 48:17
14 540 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas 7 50:00
15 628 Joe Doebele Joe Bike 47 Portland 6 46:21
16 708 Bryan Swisshelm 45 Portland 6 47:02
17 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 5 44:30
18 503 Kevin Talley Team Cthulhu 24 Portland 5 45:16
19 589 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5 45:48
20 707 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 5 46:25
21 706 Justin Gorder Team Cthulhu 30 5
DNF 598 alex lygo 16 Portland 5

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 9 0:59:40
2 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 9 1:00:48
3 662 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood 9 1:02:02
4 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 9 1:02:19
5 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 9 1:02:38
6 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 9 1:03:00
7 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland 8 0:57:05
8 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 8 0:57:23
9 641 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 28 PORTLAND 8 0:57:36
10 645 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42 Bend 8 0:57:52
11 624 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland 8 0:59:06
12 605 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 8 0:59:26
13 638 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 8 0:59:35
14 603 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8 1:00:02
15 663 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 8 1:00:10
16 646 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 8 1:01:46

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 702 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 6 42:03
2 700 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 6 42:42
3 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 6 43:17
4 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 6 43:19
5 716 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 6 43:23
6 733 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 6 43:37
7 717 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 6 44:42
8 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 6 45:00
9 728 Stephanie Hahn 32 Portland 5 38:51
10 748 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 5 39:42
11 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5 39:46
12 731 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 5 39:56
13 720 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 5 43:03

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 962 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Bend 6 44:04
2 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 5 40:12
3 919 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland 5 40:41
4 980 PJ Houser 1 Error 29 Portland 5 41:35
5 955 Cat Moscibrocki 37 Portland 5 41:46
6 911 Katie Ahrens 35 Kalama 5 42:00
7 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5 43:13
8 927 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 5 43:31
9 900 Vanessa Usui 38 Portland 5 43:35
10 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5 44:06
11 954 Lauren Magalska 32 Corvallis 5 45:46
12 971 Annie Ericson 37 Portland 5 45:58
13 943 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 5 46:08
14 979 Mckayla Garrett SWEAT360 30 Hillsboro 4 39:20
DNF 947 Lorelei Draper Trusty Switchblade 26 Portland 4
DNF 934 Karie Mawer SWEAT360 36 Beaverton 1