Eugene Roubaix

Eugene, OR
April 27, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated April 30, 2013 at 10:47 PM

Masters 40+ Men 4/5

Num Name Team Age City
1 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland
2 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 Portland
3 409 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend
4 5048 Mark Bradley Unattached 53 Roseburg
5 4052 Kevin Billingsley crank 50 Portland
6 4073 Ed Reagan 45 Portland
7 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Portland
8 5397 Andrew Marges Hammer Velo 44 Portland
9 5124 Peter King Life Cycle Racing Team 49 Eugene
10 425 Robert MacCracken Land Shark 54 Talent
11 5208 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Springfield
12 36 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland
13 4087 Steven Potter Hammer Velo 42 Portland
14 477 David Gantt Gurley 43 Eugene
15 28 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
16 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene
DNF 5329 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland
DNF 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland

Masters 60+ Men 4/5

Num Name Team Comments Age City
1 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene
2 465 Russell Morton 61 Eugene
3 43 Daniel Caldwell 62 Bend
4 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 Portland
5 3125 craig bontly Yamika Warning rule 15.7.1 63 eugene
DNF 527 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 64 Eugene

Masters Men 40+ 1/2/3

Num Name Team Comments Age City
1 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Newport
2 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 44 Eugene
3 199 CJ Johnson Team Cycle Sport 41 Ashland
4 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Bend
5 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland
6 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 53 Bend
7 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
8 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood
9 111 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem
10 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 47 Lake Oswego
11 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 45 Portland
12 54 David DiMarco SLOCUM Race Team 41 Eugene
13 726 Dennis Hahn Planet X p/b On One 41 Salem
14 53 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
15 591 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 54 Bend
16 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Warning rule 15.7.1 Rider Conduct 48 SALEM
17 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland
18 3042 Rich Julyan Team Cycle Sport 43 Ashland
19 668 Mark Williams Team Cycle Sport 45 Medford
20 646 Dave Reitz Team Cycle Sport 44 Medford
21 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Vancouver
22 742 Dan Vrijmoet Hutch's Race Team 54 Eugene
23 4417 Tim Turk Land Shark 46 ashland
24 504 Brian Vollmer-Buhl Michelob Ultra 40 Veneta
25 760 christian tresser West End Bikes/Specialized 46 portland
26 520 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland
27 637 Hugh Givens bicycleattorney.com 56 Portland
DNF 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 54 Forest Grove
DNF 159 eric kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Eugene
DNF 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 49 Portland
DNF 680 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene
DNF 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 47 Eugene
DNF 721 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 50 White City
DNF 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Tigard

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team 54 Eugene

Men 1/2

Num Name Team Comments Age City
1 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Rule 15.7.1 C/L warning 33 Portland
2 30 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene
3 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 26 Vancouver
4 738 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 38 Eugene
5 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland
6 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Rule 15.7.1 C/L warning 38 Tigard
7 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 PORTLAND
8 51 Jacob Brewer US Military Cycling Team
9 982 David Sherman Bridgetown Velo 48 Portland
10 876 Paul Bourcier Dark Horse Rule 15.7.1 C/L warning 45 Eugene
11 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland
12 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland
13 55 Rusty Dodge Fantik Bike Co
14 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 29 Portland
15 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Lake Oswego
16 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene
17 740 Josh LaGrange 38 Bend
18 115 Ryan McKean 41 Bend
19 49 Waclaw Godycki Mt borah/minerva design p/b basso
20 875 Rob English English Cycles 36 Eugene
21 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 28 Portland
22 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
23 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 35 portland
24 718 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 29 Portland
25 709 Peter Buco Portland State University 26 Portland
26 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Vancouver
27 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene
DNF 104 luke demoe Reall Racing 34 Eugene
DNF 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
DNF 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 26 Astoria
DNF 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Lake Oswego
DNF 169 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis
DNF 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 28 Bend
DNF 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Eugene
DNF 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland
DNF 766 Andrew Utz Gentle Lovers 31 Portland
DNF 109 Steven Beardsley Steven Beardsley 31 Portland

Men 3

Num Name Team Comments Age City
1 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
2 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland
3 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
4 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 17 Bend
5 387 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 30 Clackamas
6 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer
7 714 Joe Martin Ironclad/Yakima 42 Portland
8 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
9 3017 Lance Haidet PDX Devo Junior Cycling 16 Bend
10 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima 37 Portland
11 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland
12 543 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene
13 3107 David Bjork Hutch's/Bend Dental 48 Bend
14 692 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 15.7.1 C/L Warning 36 Eugene
15 593 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fargo 38 Bend
16 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Vancouver
17 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton
18 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland
DNF 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
DNF 3047 Davis Hand Unattached 27 Portland
DNF 3000 Bennett Shane Unattached 29 Portland
DNF 656 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 33 Eugene
DNF 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
DNF 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 39 Bend
DNF 697 Steven Savich Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 43 Eugene
DNF 3009 Aaron Aikin Dr Will Bar 33 Portland
DNF 3004 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
DNF 399 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend

Men 4

Num Name Team Age City
1 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland
2 4425 August Frank Life Cycle Racing Team 20 Eugene
3 4028 Christopher Carter Herriott Sports Performance 28 Seattle
4 4098 Matt Edler crank 39 Portland
5 5429 Jeff Crawford Bridgetown Velo 29 Portland
6 4130 Andi Greisel Bridgetown Velo 30 Portland
7 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 30 bend
8 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway 28 Portland
9 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley
10 4428 Matt Mallet 38 Corvallis
11 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland
12 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
13 441 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
DNF 46 Brian Orrio Salem
DNF 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland

Men 5

Num Name Team Age City
1 9020 Eben Horacek 14 Happy Valley
2 26 Kacey Campbell PCP Seattle
3 5037 Josh Anderson 24 Portland
4 9024 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Happy Valley
5 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham
6 5509 Marcus Guilfoyle Portland Velo Racing Team 38 Beaverton
7 9021 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 eugene
8 5639 Brian Fox University of Oregon Cycling Club 25 Cottage Grove
9 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene
10 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
11 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 33 Portland
12 5274 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club 21 Beaverton
13 5285 Matthew White Bike Newport-Bier One 33 CORVALLIS
14 48 David McNeary Eugene
15 5097 Eric Getz Bike Newport-Bier One 41 Albany
16 40 Joseph French Lost Highway Portland
17 5512 Michael Jones 38 Portland
18 5521 Mike Reed 31 Hillsboro
19 41 Grant Marquart Portland
20 5074 Joseph Davis Cycle Analysis 33 Medford
21 5073 Kellan Cullan Cycle Analysis 29 Jacksonville
22 5280 Josh Snyder 32 Corvallis
23 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver
DNF 5079 Albert Edwards Life Cycle Racing Team 51 Eugene
DNF 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 17 Gresham

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 28 Portland
2 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 24 Corvallis
3 2 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Eugene
4 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
5 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Sherwood
6 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland
7 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
8 218 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
9 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
DNF 215 Aleah Davis Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 23 Tigard
DNF 286 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling 34 Springfield

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 28 Portland
2 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 24 Corvallis
3 2 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Eugene
4 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
5 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland
6 1 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
7 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Sherwood
8 288 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
9 0 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
10 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland
11 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland
12 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
13 623 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 54 Bend
14 218 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
15 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
16 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro

Women 3

Num Name Team Age City
1 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland
2 1 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
3 288 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
4 0 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
5 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland
6 623 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 54 Bend
7 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro
DNF 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32 Portland
DNF 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 44 Portland
DNF 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland
DNF 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32 Portland
DNF 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Corvallis

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7112 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling 37 Portland
2 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton
3 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland
4 39 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
5 7076 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 40 Eugene
6 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 27 Portland
7 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima 35 Portland
8 7053 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 32 Eugene
9 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland
10 7111 Katy Giombolini 25 Eugene
11 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima 33 Portland
12 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46 Eugene
DNF 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 28 Portland