Fazio Farms CX Part Deux

Portland, OR
November 16, 2013

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated November 16, 2013 at 6:40 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 167 Joshua Johansen 40 West Linn 4
2 132 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4
3 299 Blaine Bartholomew 31 Portland 4
4 14 Keith Wolff 48 Portland 4
5 293 Joe Pinzone Threshold Velo 45 Vancouver 4
6 70 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 21 Portland 4
7 391 Dustin Harder Harder Cycling 34 Portland 4
8 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 4
9 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 4
10 47 Jordan Braun 26 kelso 4
11 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4
12 204 Greg Eyerly 49 Salem 3
13 38 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 3
14 48 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 3
15 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 3
16 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 3
17 65 kyle pratuch 25 Portland 3
18 312 Steve Powell 3
19 388 Bruce Avery 3
20 123 Stephen Rich 46 Portland 3
21 237 Greg Nyhus 3
22 120 John Degenhardt 59 Portland 3
23 390 Jordan Plawner 41 Portland 2
24 386 david forman Grouptrail Cycling 49 Portland 2
25 389 Matthew Geiger 38 Portland 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 606 Mari Little BeerMongers Cycle Club 34 Portland 3
2 513 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Tigard 3
3 615 Jennifer White 39 Molalla 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 52 luke demoe Stoemper 34 Eugene 7
2 81 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 7
3 1 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 7
4 136 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 7
5 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 7
6 77 dave davis Ironclad/Yakima 35 portland 6
7 109 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 6
8 148 Andrew Utz Gentle Lovers 31 Portland 5
DNF 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 4
DNF 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 151 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 4
2 128 Andrew Suchocki Kelly Benefits/LSV 34 Baltimore 4
3 72 Travis Parker 33 Portland 4
4 214 Brian Leber 4
5 10 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 4

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 beaverton 5
2 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
3 143 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 4
4 259 Scott A Rider Grouptrail Cycling 45 Portland 4
5 271 Chris Hulette 29 Portland 4
6 24 Rolland Hayden Holy Moly Velo 34 Keizer 4
7 264 Stewart Campbell Planet X p/b On One 39 Portland 4
8 326 Matthew Armstrong 4
9 325 Dan Jaynes 33 Portland 4
DNF 231 Judd Revich 2
DNF 115 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 1
DNF 327 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 812 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 4
2 792 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 190 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
2 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 3
3 158 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3
4 143 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 17 Portland 3
5 14 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Camas 3
6 153 Nathan Glade Reall Racing 16 Independence 3
7 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 2
8 114 Matt Rech Reall Racing 14 Monmouth 2
9 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
10 46 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 13 Gaston 2
11 117 JD Protiva Reall Racing 16 Monmouth 2
12 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 2
13 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2
14 29 Owen Kosmala 10 Tigard 2
15 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 2
16 207 David Nyhus 11 Tigard 1
17 131 Ian Baer 10 Portland 1
18 123 Colin McNamee 10 Portland 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 959 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 3
2 920 Audra McNamee 12 Portland 2
3 996 Hannah Abers BriHOP Cycling 12 Aloha 2

Master 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 594 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 46 Portland 5
2 662 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
3 696 David Pryor 44 Portland 5
4 815 Jon Frommelt bicycleattorney.com 43 Portland 5
5 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5
6 570 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 5
7 730 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5
8 670 Jason Buerkle 42 Portland 5
9 825 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard 4
10 877 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4
11 668 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 48 Portland 4
12 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 4
13 884 Brian Abers Bike Central 48 aloha 4

Master 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 685 Joshua DeGraff 37 Beaverton 4
2 799 Benjamin Hermel 43 Portland 4
3 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 4
4 536 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 50 Portland 4
5 678 Ken Elser Planet X p/b On One 35 Portland 4
6 638 Brian Little BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
7 443 Kyle Remington Sunset Cycles 45 beaverton 4
8 662 tony wolff 47 Portland 4
9 665 Michael Tabtabai 35 Portland 4
10 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 4
11 798 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
12 448 Mike Lurie Garnish Apparel 44 Portland 4
13 765 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 4
14 766 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland 4
15 409 Dylan McNamee 47 Portland 4
16 363 steven ohlhaber Garner Northbrook Chicago 4
17 332 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 4
18 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 4
19 458 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 3
20 411 James Webb Beaverton Bicycle Club 47 Portland 3
21 656 Jeffrey Johnson Team Beer 45 Portland 3
22 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 3
23 554 David Meyer 3
DNF 381 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 2
DNF 489 Yuji Sumimoto 43 Troutdale 2
DNF 304 Tom Palke Team Mudman 47 Portland 2
DNF 516 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 1
DNF 779 Chris Rinehart 45 portland 1

Master 50+

Num Name Team Age City Laps
1 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 5
2 460 William Goritski Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
3 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5
4 315 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 5
5 387 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 54 Portland 4
6 408 Guy Smith Fort George Brewery 50 Rainier 4
7 319 Mark Stoller Cat in the Hat 52 Portland 4
8 297 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 4
9 347 Mike Baer 51 4
10 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 4
11 276 Christopher Luby 52 Wilsonville 4

Master 60+

Num Name Team Age Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 64 4
2 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing 62 4
3 513 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 60 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7
2 510 Jeff Nielson 7
3 407 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 6
4 504 Dan Werle Team S+M 41 Portland 6
5 456 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 6
6 369 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 6
7 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 6
8 509 Matthew Carlson Caletti Cycling 41 Portland 6
9 469 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 6
10 355 Kevin Sundberg Showers Pass 40 Lo 5
11 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 5
12 472 Robert Christensen Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Portland 5
DNF 414 Matt Cline bicycleattorney.com 36 Portland 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 9 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 4
2 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 4
3 53 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 3
4 21 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 3
5 30 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 248 Alana Heise Terrascape Racing 40 Calgary 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 3
2 792 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 842 Matt Edwards Bike Gallery - Bontrager Trek 23 Portland 4
2 630 Brian Gerow Unattached 32 Portland 4
3 639 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
4 840 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 4
5 841 joel metz Blackbird 43 Portland 4
6 653 John Howe Team Beer 43 portland 4
7 836 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 4
8 546 Jeremy Zane 43 Portland 4
9 618 Bryan Swisshelm 46 Portland 3
10 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 3
11 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 3
12 737 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 27 Portland 2
13 644 Albyn Jones 61 Portland 2
DQ 843 Benjamin Davis Team Beer 38 Portland 3
DQ 654 Kevin Ziemke Team Beer 34 Portland 3

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U3 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 1
3 U14 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 1
4 U34 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 43 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 921 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 28 Portland 5
2 951 Anne-Marije ROOK Team Group Health 26 Seattle 5
DNF 940 Megan Gray 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 151 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 28 Portland 4
2 146 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 32 Vancouver 3
3 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 2

Women C

Num Name Age City Laps
1 311 Erin Lolich 35 Portland 3
2 417 Robin Maloney 40 Portland 3
3 416 Melissa Powers 43 PORTLAND 3