Vancouver Criterium

Portland, OR
July 27, 2014

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 27, 2014 at 8:53 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
2 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland
3 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
4 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
5 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
6 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
7 4172 Andrew Warren Team S+M 21 Portland
8 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 23 Newport
9 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
10 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Vancouver
11 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
12 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 27 WEST LINN
13 3055 Brent Casady 43 Portland
14 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
15 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing 22 Hillsboro
16 611 Thomas C Hackleman 61 Tacoma
17 548 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland
18 4220 Brett Kirby 34 Portland
19 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48 Portland
20 4335 Will Hahn 25 Portland
21 594 Zach Rotstein 24 Portland
22 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 30 Lake Oswego
23 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
DNF 74 John Morehouse 20 Eugene
DNF 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
DNF 123 Mike Murray Bike Central 60 Gresham

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
2 4216 Bill Dolan Dr Will Bar 37 Portland
3 4276 Nick Manz 28 Portland
4 67 Paul Dinger Cucina Fresca 51 Newcastle
5 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
6 4273 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground
7 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 portland
8 70 Chris Soelling Cucina Fresca 59 Kirkland
9 71 Xander Viray Portland State University 20 Portland
10 4205 David McBride 46 North Bend
11 5463 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland
12 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
13 9042 Lucas Barash-David 21 Portland
14 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland
15 444 Jake Gartland Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 30 Hillsboro
16 4340 Daniel Kurylo 36 Portland
17 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
18 5668 Edmundo Rea 19 Portland
19 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
20 4007 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Clackamas
DNF 4501 Levi Kramer 16 Clackamas
DNF 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland

Category 4/5 Women

Num Name Team Age City
1 7014 Bekah Cohen Ironclad Cycling Team 28 Portland
2 7073 Annie Bertucio 26 Portland
3 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 38 Portland
4 7201 Jackie Craver 48 Seattle
5 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
6 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
7 4364 Christi Kenyon 57 Seattle
8 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland
9 72 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
10 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas

Category 5 Men

Num Name Team Age City
1 4486 Jason Clark Portland Velo Racing Team 41 PORTLAND
2 5735 Dan Scofield 26 Portland
3 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard
4 5959 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland
5 5547 Gary O'Connell Trinity Bikes 40 Bend
6 5367 Gregory Kell 28 Portland
7 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
8 5257 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 45 Redmond
9 5402 Michael Grindstaff Trinity Bikes 38 Redmond
10 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
11 64 bradley breitner Camas

Junior

Num Name Team Age City
1 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
2 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
3 4501 Levi Kramer 16 Clackamas
4 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
5 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
6 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego
2 842 Terry McLeod 46 Sagle
3 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
4 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
5 4175 Dean Carson 51 Lake Oswego
6 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 55 Portland
7 772 Mike Buechel 45 Portland
8 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
9 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Tigard
10 67 Paul Dinger Cucina Fresca 51 Newcastle
11 3065 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo 52 Damascus
12 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 46 Portland
13 639 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 44 Ashland
14 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Vancouver
15 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
16 931 john Lance Guinness Cycling Team 42 Camas
17 4205 David McBride 46 North Bend
18 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
19 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
20 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 West Linn
21 164 Steve Remy Team Rokform 47 Gresham
22 70 Chris Soelling Cucina Fresca 59 Kirkland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
DNF 748 Dickie Mallison 55 Portland
DNF 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
DNF 611 Thomas C Hackleman 61 Tacoma
DNF 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
DNF 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 25 Portland
2 5992 Adam Koble
3 793 Joseph Dengel Dr Will Bar 31 Portland
4 835 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 31 Portland
5 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
6 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
7 78 Grant McElroy 16 Portland
8 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland
9 73 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 23 Bend
10 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 18 Bend
11 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
12 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
13 105 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland
14 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
15 736 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland
16 8008 Killian Bailey West End Jr 18 Vancouver
17 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
18 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26 Portland
19 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 29 Portland
20 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland
21 986 Ryan Trebon 34 Bend
22 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
23 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland
24 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
25 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
26 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
27 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard
28 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
29 4520 Warren Atkey 45 Bothell
30 107 Andrew Utz Gentle Lovers 32 Portland
DNF 865 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Bend
DNF 4172 Andrew Warren Team S+M 21 Portland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
DNF 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland
DNF 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 27 WEST LINN
DNF 782 Daniel Penner 28 Portland
DNF 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
DNF 9043 Travis Brown 34 Portland

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team 28 Portland
2 75 Lindsay Fox 31 Phoenix
3 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
4 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland
5 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
6 241 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Vancouver
7 293 Norrene Godfrey 49 Vancouver

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland
2 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton
3 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 32 Portland
4 77 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
DNF 76 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland