Tuesday PIR

Portland, OR
June 24, 2014

Part of the Tuesday PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated June 27, 2014 at 11:58 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Age City Points
1 164 Steve Remy Team Rokform 47 Gresham 22
2 807 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 18
3 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 46 Portland 17
4 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer 13
5 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26 Portland 12
6 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland 11
7 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 10
8 7 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland 9
9 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland 6
10 847 Todd Littlehales 41 Portland 4
11 747 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 4
12 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland 2
13 804 John Grochau 44 Portland 2
14 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43 Lake Oswego 2
15 842 Terry McLeod 46 Sagle
16 735 Yann Blindert 40 Portland
17 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
18 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland
19 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland
20 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
21 812 Steven Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
22 341 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 42 portland
23 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
24 659 Adam Angert BriHOP Racing 29 Portland
25 157 Nate Magaret 43 Portland
26 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND
27 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
28 523 Dean Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
29 3005 Michael Wise Smith&Nephew p/b West End Bikes 32 Vancouver
30 3068 Casey Davidson bicycleattorney.com 44 West Linn
31 8 Bob Grummel 55 Portland
32 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
33 3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
34 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
35 621 Matt Edler Portland Bicycle Studio 40 Portland
36 179 Andrew Barrett 46 Portland
37 737 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland
38 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 27 Portland
39 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
40 205 Anna Christiansen Ironclad Cycling Team 29 Portland
41 3025 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland
42 258 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 30 PORTLAND
43 3060 Casey Patton 57 Portland
44 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland
45 817 patrick newell Team Wooly Mammoth 36 Portand
46 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 West Linn
47 120 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Lake Oswego
48 803 Tim Coffey 46 Portland
49 530 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 46 Portland
DNF 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland
DNF 151 Jeff Mitchem 54 Portland
DNF 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
DNF 691 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend
DNF 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
DNF 784 David Klipper Guinness Cycling Team 48 Portland
DNF 867 Jonathan Irick 42 Portland
DNF 3037 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland

Category 3/4

Num Name Team Age City Points
1 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland 37
2 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland 18
3 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 portland 14
4 511 Patrick Palmer 42 West Linn 13
5 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley 10
6 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 7
7 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 6
8 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland 6
9 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 4
10 600 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing 31 Portland 3
11 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 2
12 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 51 Portland
13 430 Anthony DiSano Rogue 23 Clackamas
14 8089 Harry Zimba West End Jr 18 Lake Oswego
15 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
16 8075 Braden Fridell West End Jr 15 Milwaukie
17 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland
18 4480 Connor Reardon 22 Hillsboro
19 4058 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland
20 593 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland
21 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland
22 317 Steve Swanson 52 Portland
23 4147 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland
24 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
25 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland
26 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 Portland
27 5242 Billy Holcomb Trusty Switchblade 39 Portland
28 4341 Jeff LaViolette HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Wilsonville
29 4273 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 32 Battle Ground
30 10 Olu Ogunlela
31 4142 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland
32 571 Gordy bolstad 61 Snohamish
33 249 Lara Kessler Ironclad Cycling Team 34 Portland
34 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland
35 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing 34 Portland
36 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland
37 7111 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland
DNF 9 Jordan Staples Vancouver
DNF 234 mary ross Multnomah Athletic Club 56 Portland
DNF 400 Cliff Allen Velominati Racing 43 Portland
DNF 448 Dave Groner 58 Lake Oswego
DNF 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
DNF 3027 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
DNF 4153 Chris Scanlon 33 Portland
DNF 5532 Mark Alexander 49 Portland
DNF 5801 steven ohlhaber 42 Portland

Men Category 4/5

Num Name Team Age City Points
1 5845 Justin Rackley HCH-RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 21
2 5558 Sam Spicer Team Planet X USA 22 Milwaukie 16
3 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 12
4 4339 Jon Kraft Guinness Cycling Team 49 Vancouver 8
5 5321 Brian Fox 26 Portland 7
6 5846 Scott Rath HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Wilsonville 6
7 5960 Reno Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26 Portland 5
8 5300 Luke Coleman 28 Portland 4
9 5955 Ken Gerts 36 Portland 3
10 5838 Carlos Moreno 29 Portland 2
11 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
12 5604 John Prada Illy Coffee-River City Bicycles 56 Portland
13 6 Kent Bond 53 Hillsboro
14 5699 Dan Norman Black Lodge Cycling 29 Portland
15 462 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone
16 5043 Jon Durdick Guinness Cycling Team 47 Vancouver
17 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
18 4036 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Battle Ground
19 5700 Greg Eyerly 50 Salem

Men Category 5

Num Name Team Age City Points
1 8086 Michael Samelson 17 Corvallis 15
2 8133 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 12
3 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 10