Monday PIR: April Series Standings

Portland, OR
April 28, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated April 30, 2014 at 8:36 AM

Masters Men 30+ 1/2/3

Num Name Team Week 1 Week 2 Week 3 Points
1 615 Jamie Mikami Veloforma 18.0 25.0 18.0 61
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 25.0 12.0 37
3 371 Ryan Hieb Gentle Lovers 25.0 25
4 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 18.0 18
5 702 Lonny Knabe 15.0 2.0 17
6 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 15.0 15
7 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 15.0 15
8 136 David Root Therapeutic Associates Racing 12.0 1.0 13
9 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 12.0 12
10 107 Andrew Utz Gentle Lovers 10.0 10
11 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 6.0 4.0 10
12 379 Peter Seelig Dr Will Bar 10.0 10
13 502 Michael Medina 10.0 10
14 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8.0 8
15 3025 Brian Foresta 8.0 8
16 623 Benjamin Farver Rapha/River City Bicycles 8.0 8
17 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6.0 6
18 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 6.0 6
19 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 4.0 4
20 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4.0 4
21 750 Stephen McDade Veloforma 2.0 2
22 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2.0 2
23 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 1.0 1
24 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 1.0 1

Masters Men 30+ 4/5

Num Name Team Week 1 Week 2 Week 3 Points
1 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 25.0 25.0 50
2 4112 Rick Boston Velominati Racing 18.0 12.0 30
3 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6.0 15.0 4.0 25
4 5184 WIM ROELS Rogue 25.0 25
5 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8.0 15.0 23
6 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18.0 18
7 432 John Droege Filth and Fury 18.0 18
8 6 Jeff Wygant 15.0 15
9 5099 Quinn Jackson DNR Cycling 12.0 12
10 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12.0 12
11 4041 Aaron Even Velominati Racing 10.0 10
12 4027 David Thielen II Dr Will Bar 10.0 10
13 46 Tony Daversa 10.0 10
14 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8.0 8
15 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8.0 8
16 5418 Chris Roberts Hammer Velo 6.0 6
17 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 6.0 6
18 x00 Andrew Page 4.0 4
19 4058 Mitch Gold Dr Will Bar 4.0 4
20 423 Drew Coleman Hammer Velo 2.0 2
21 5248 Kenny Prowse Capitol Velo 2.0 2
22 4256 Curtis Loeb Hammer Velo 2.0 2
23 5215 Bryan Swisshelm 1.0 1
24 462 Mark Jensen Team Planet X USA 1.0 1
25 5508 Andrew Nelson 1.0 1

Novice

Num Name Team Week 1 Week 2 Week 3 Points
1 5332 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18.0 15.0 25.0 58
2 5285 Stephan Morris 18.0 18.0 36
3 8 Sam Spicer 25.0 25
4 26 Kyle Pitts 25.0 25
5 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 8.0 10.0 18
6 5298 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15.0 15
7 39 Marc Hesterkamp 15.0 15
8 5430 Lorne Cross 12.0 12
9 5380 Kevin Nixon 12.0 12
10 42 Brandon Jennings 12.0 12
11 10 Ray Lions 10.0 10
12 7 Ben Conti 6.0 4.0 10
13 37 Megan Mills 10.0 10
14 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 8.0 8
15 27 corey foster 6.0 6
16 28 Dipendra Rana 4.0 2.0 6
17 40 Andrew Marchington 6.0 6
18 5019 Rob Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4.0 4
19 2 Tom Kretz 2.0 2
20 4 Kimberly Sisson Anchell 1.0 1
21 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 1.0 1

Women 1/2/3

Num Name Team Week 1 Week 2 Week 3 Points
1 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 25.0 15.0 12.0 52
2 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 25.0 25.0 50
3 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15.0 18.0 33
4 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 12.0 10.0 22
5 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team 6.0 15.0 21
6 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 18.0 18
7 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 18.0 18
8 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 10.0 10
9 239 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 10.0 10
10 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 8.0 8
11 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 8.0 8
12 207 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 8.0 8
13 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 6.0 6
14 231 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6.0 6
15 218 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team 4.0 4
16 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4.0 4
17 7135 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 4.0 4
18 9005 Hannah McDade 2.0 2
19 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 2.0 2
20 247 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 2.0 2
21 226 Daphne Moore Hammer Velo 1.0 1
22 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1.0 1
23 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 1.0 1

Women 4/5

Num Name Team Week 1 Week 2 Week 3 Points
1 7021 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25.0 25.0 25.0 75
2 13 Emily Heleva-Ponaski 18.0 18.0 10.0 46
3 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 12.0 10.0 4.0 26
4 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 8.0 15.0 23
5 7079 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 4.0 18.0 22
6 7109 Leah Medure DNR Cycling 15.0 6.0 21
7 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 12.0 8.0 20
8 7107 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8.0 12.0 20
9 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15.0 15
10 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 10.0 10
11 7164 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6.0 6
12 7158 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 6.0 6
13 7085 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 4.0 4
14 7119 Andrea Martin 2.0 2
15 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 2.0 2
16 38 Vicky Hanson 2.0 2
17 16 Jacquelyn O'Grady 1.0 1
18 7064 Starr Walker Portland Bicycle Studio 1.0 1
19 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 1.0 1