Monday PIR: Series Standings

Portland, OR
June 18, 2007

Part of the Monday PIR

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Masters 30+ 1/2/3

Name Team Points
1 Shannon Skerritt The Bike Gallery 29
2 Charles Warner Veloce Racing 21
3 Brad Gebhard The Bike Gallery 21
4 Nathan Hobson Half Fast Velo 16
5 Brian Forbes Ride Clean 14
6 Steven R Holland United Finance 12
7 Ivan Meadors United Finance 9
8 Jacob Hill Bridgetown Velo 8
9 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 8
10 scott springer Portland Velo 7
11 Jesse Sampson Veloce Racing 6
12 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 6
13 James Adamson Veloshop 6
14 Casey Deck Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 5
15 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
16 Doug Palmer Half Fast Velo 4
17 Jason Lewis Veloce Racing 3
18 Bradley Ganz Guinness Cycling Team 2
19 Christian Tresser Casa Bruno 2
20 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 2
21 Karsten Hagen
22 Daniel Quirk Veloce Racing
23 Chris Haverty Bridgetown Velo
24 Tom Simon Specialized River City Bicycles
25 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Joshua LeBus Bridgetown Velo
27 David Root United Finance
28 Richard Fattic
29 Dave Wingard Word-RCB
30 Bret Berner River City Bicycles
31 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles
32 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 John Wiest NoMad Sports Club
34 Keith Seed
35 Mark O. Johnson Bridgetown Velo
36 Mike Adams United Finance
37 Darroll Batke
38 Christopher Bright United Finance
39 marcus swanson Half Fast Velo
40 George Schreck United Finance
41 Melissa Sanborn Wenzel Coaching
42 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
43 Ken Spiess bicycleattorney.com
44 Reid Block Half Fast Velo
45 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Masters 30+ 4/5

Name Team Points
1 Jeff Tedder United Finance 20
2 Michael Malone Portland Velo 20
3 Cody Edeline bicycleattorney.com 17
4 David Sherman North River Racing 15
5 Larry Hiday 343 Racing 14
6 John Schmidt Team Bridge City 12
7 David Hemming Marin Bikes 10
8 Mark Krause Full Cycle 8
9 Robert Sanders Portland State University 6
10 Mike Alligood Gateway/Speedzone 6
11 Drew Tracy 343 Racing 5
12 Chris Clemow Hutch's-Eugene 5
13 Mark Crawford 4
14 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
15 Harald Graham North River Racing 3
16 John Griffith Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
17 Jim Moore Specialized River City Bicycles
18 David Smith
19 Tim Rich Specialized River City Bicycles
20 Jonathan Schrotzberger
21 Michael Resnick NoMad Sports Club
22 Ken Finch bicycleattorney.com
23 Mark Scarlett
24 Paul Sullivan
25 Andrew Peterson Existential Velo
26 Eddie Wang River City Bicycles
27 Larry Christensen
28 Jeffrey Chicoine
29 Henry Grass NoMad Sports Club
30 Steven Burger Team Bridge City
31 Matthew Klahn
32 Ken Lee Skyline Velo
33 Michael Lujan North River Racing
34 Scott Klinger 343 Racing
35 Ken Pace Team S+M

Masters 30+ Novice

Name Team Points
1 Derek Aqui Team Rose City 15
2 John Salemme 15
3 James Hayden Bridgetown Velo 12
4 Jan Taborsky Capitol Subaru Cycling 12
5 Rob Tsunehiro 10
6 Mitch Gold Portland Velo 10
7 Jeffrey Hwang 8
8 Roberto Nelsonicci 8
9 Clinton Morey Cyclepath Racing 7
10 Darren Pennington 6
11 Nicholas Wilson Team WM 6
12 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles 5
13 Brian Lee Team Oregon/River City Bicycles 5
14 Philip Litchfield Salem Bike Club 4
15 Matt James LaSelle 4
16 Jeff Rippey 3
17 Lars Nystrom Flying Chimps 3
18 Shawn Dimke Cat 6 2
19 David Thielen II Beaverton Bicycle Club 2
20 Dennis Scott
21 Mark Baldwin
22 Raymond Gehlbach
23 Mark Friel
24 Shawn Dimke
25 Gerry Ooliger Cat 6
26 Mark Baldwin
27 Matt Radich Cat 6 Racing
28 Mark Friel
29 Kevin McCloskey
30 Jason Henke Cat 6
31 Parker Unruh LaSalle

Novice Women

Name Team Points
1 Uma Kleppinger Veloshop 24
2 Tricia Satterlee Ironclad Performance Wear 15
3 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear 15
4 Sarah Tingey River City Bicycles 15
5 Amy LeBus Bridgetown Velo 12
6 Tacia Miller 10
7 Jennie Cambier 10
8 Eva VanDeusen Ironclad Performance Wear 8
9 Kemberlea Brainerd Sorella Forte 8
10 Daphne Moore North River Racing 6
11 Devin Moeller Veloshop 6
12 Claudia Idzardi 5
13 Michele Chirgwin Sorella Forte 5
14 Michele Chirgwin Sorella Forte 3
15 Shoshanna Cohen Veloshop 2
16 Isabel Ford
17 Jennifer Woodruff
18 Andrea Fisk

Open Women

Name Team Points
1 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 38
2 Jan Moss Team Group Health 26
3 Kim Rueter Sorella Forte 20
4 Emily Charbonneau 16
5 Debra Stolt-Krichko 13
6 Daphne Moore North River Racing 9
7 Renata Hahn Team Rose City 9
8 Nicole Alexander 7
9 Allison Moody Sunset Cycles/CycleOne 7
10 Sarah Tisdale Sorella Forte 5
11 Kate Grosswiler River City Bicycles 4