Westview OBRA Championship STXC

Westview, OR
July 30, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 31, 2011 at 9:48 AM

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 427 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 7
2 425 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 36 Portland 7
3 428 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 West Linn 7
4 430 Scott Gerwig 43 Portland 7
5 431 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 Portland 7
6 429 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 Camas 7
7 424 Csaba Kormendy Word-RCB by Cyclisme 40 Portland 4
DNF 426 Todd Klapwyk Portland Velo 41 Hillsboro 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 443 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 7
2 453 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 7
3 444 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 portland 7
4 446 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 7
5 454 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland 7
6 441 Greg O'Brien 46 Portland 7
7 455 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 7
8 442 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 7
9 449 mark damon Hutch's-Eugene 49 Portland 7
10 447 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Beaverton 7
11 448 Gary Cornilles West End Bikes/Specialized 51 Portland 7
12 445 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 7
13 451 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Sherwood 6
14 452 Paul Mautner Team Rose City Portland 6
15 450 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland 6

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 458 Terry Knight 56 Vancouver 7
2 474 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 7
3 459 Joe Hamilton 55 Vancouver 6
4 470 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 6
5 478 Ron Magnus NoMads Bicycle Racing Team 62 Portland 6
6 477 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 6
7 476 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 6
8 456 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 6
9 475 Darell Provencher Team Rose City 57 West Linn 6
10 457 Gil Ormerod Team S+M 58 Portland 6
11 471 Einar Traa Portland Velo 68 Portland 5

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 411 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 7
2 412 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 Grants Pass 7

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 371 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
2 373 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 5
3 372 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 41 Hillsboro 5

Category 2 Women 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 366 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 5
2 364 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 5
3 365 Loraine Blake Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 5
4 368 Renata Hahn Team Rose City 51 Portland 4
5 367 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 391 Jade Koide Team Beer 28 Portland 5
2 392 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 5
3 393 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 5
4 394 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
5 390 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5
6 395 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Washougal 4

Category 3 Men 35+

Num Name Team Age City Laps
1 294 Raymond Crepeau 39 Portland 6
2 292 Matt Savage TTS 35 Portland 6
3 297 Richardo Velasco 6
4 288 Robert Stefanowicz 44 Portland 6
5 287 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 6
6 285 Rob Fleskes Harder Cycling 36 Ridgefield 6
7 283 Russ Rainforth Portland Velo 49 Portland 6
8 295 Jeff Donaldson 35 Portland 6
9 296 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 6
10 284 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 Portland 6
11 291 Kevin Wolfe 5
12 290 Tom Dempsey Harder Cycling 45 Portland 5
13 293 Edward Rubin 46 Beaverton 5
14 286 rich campbell 4
DNS 289 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 0

Category 3 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 263 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland 6
2 258 Dustin Harder Harder Cycling 32 Portland 6
3 260 John Fortes 26 Albany 6
4 261 Robert Anderson 31 Portland 6
5 262 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 6
6 259 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 5
DNS 230 Ian Steigerwald Kona Grassroots 13 Forest Grove 0
DNS 264 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 0

Category 3 Women 35+

Num Name Team Age City Laps
1 316 Tina Rainforth Portland Velo 46 Portland 6
2 320 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 5
3 321 Sheila Stegerwald 5
4 319 Devora Rubin Portland Velo 45 Beaverton 5
5 317 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 39 Portland 4
DNS 318 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis 0

Category 3 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 314 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 Washougal 6
2 313 Carina Hahn Team Rose City 19 Portland 6
3 315 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Washougal 5

Junior Boys 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 250 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 11 Portland 6
2 248 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 6
3 241 Greg Campbell Word-RCB by Cyclisme 8 Oak Grove 3
4 242 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 10 Gladstone 3

Junior Boys 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 233 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 6
2 232 Leif Kytola Hutch's-Eugene 13 eugene 6
3 231 Justin Ziehnert 13 Tigard 5
4 234 Brady Stotts Camas Bike and Sport 13 Washougal 5
5 230 Ian Steigerwald Kona Grassroots 13 Forest Grove 5
6 236 Nathan Rubin 13 Beaverton 4

Junior Boys 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 207 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 6
2 206 Erik Hahn Team Rose City 15 Portland 6
3 209 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 16 Portland 6
4 200 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 Gresham 6
5 208 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 6
6 210 Joshua Dempsey Harder Cycling 16 Portland 5

Junior Girls 10-12

Num Name Age City Laps
1 157 Amy Ziehnert 12 Tigard 5
2 158 Lauren Ziehnert 10 Tigard 4
3 156 Kaitlyn Wolfe 4

Junior Girls 13-14

Num Name Team City Laps
1 165 Susannah Hart Camas Bike and Sport Washougal 6
2 166 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized Camas 5

Junior Girls 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 170 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 6
2 171 Marisa Reid ZteaM 15 Portland 5

Junior Girls 17-18

Num Name Team City Laps
1 177 Hannah Hart Camas Bike and Sport Washougal 6
2 178 Sierra Reid Westview High School Cyclocats Portland 5

Men Pro/Category 1 35+

Num Name Team Age City Laps
1 486 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 8
2 485 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland 8
3 488 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 8
4 487 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 8
5 484 mark Emry 47 Gresham 7

Men Pro/Category 1 U35

Num Name Team Age City Laps
1 494 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 Beaverton 8
2 492 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 Portland 8
3 493 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 8
4 491 Greg Adams Bridgetown Velo 32 Portland 6

Singlespeed Men

Num Name Team Age Laps
1 328 Greg Adams Bridgetown Velo 32 7
2 327 Joe Santos Bridgetown Velo 39 7
3 332 John Lin Hammer Velo 28 7
4 331 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 7
5 289 Andy Leritz Team S+M 44 7

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 339 beth hamon Team Slow 48 portland 4

Women Pro/Category 1

Num Name Team Age City Laps
1 483 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 7
2 482 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 7
3 372 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 7