Mt. Tabor Series

Portland, OR
July 3, 2013

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 5, 2013 at 9:08 AM

Category 3 Men

Num Name Team
1 3123 Chris Thomas Dark Horse
2 714 Joe Martin Ironclad/Yakima
3 633 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
4 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
5 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
6 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
7 5624 Wyatt Myers
8 4241 Robert K Brown
9 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo
10 13 Steven Case Team S+M
11 3025 Cristian Fuentes crank
12 609 Tyler Fought Trusty Switchblade
13 3139 Christopher Connelly
14 12 David Burke
15 3037 Zach Rotstein With Heart Cycling
16 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
17 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA
18 627 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
19 5441 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
20 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
21 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
22 594 jeff turner Dallas Bike Works
23 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling
24 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 327 Shane Fletcher Dark Horse
26 3046 Michael Wise Dark Horse

Category 4 Men

Num Name Team
1 5037 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
2 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
3 5561 John Droege Filth and Fury
4 5485 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling
5 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
6 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 5397 Andrew Marges Hammer Velo
8 4133 Troy Sexton Bridgetown Velo
9 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
10 55 Andrew Warren
11 4098 Matt Edler crank
12 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
13 4118 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo
14 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
15 9029 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
16 11 Thomas Pikaart
17 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 430 John Porter Bellovaci United
19 473 Derek Swanson
20 4134 Adam Engelmeyer Lost Highway
21 4117 Andrew Springer Team Colleen
22 4073 Ed Reagan crank
23 432 Colin Rowan Corner Cycle
24 4431 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
25 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 4038 Drew Coleman Hammer Velo

Category 5 Men

Num Name Team
1 6 Daniel Lincoln
2 5183 Ken Reed Green Submarine Records
3 5679 Tim Simundza
4 5736 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 5816 Tim Tseng
6 5291 Greg Stokes
7 5126 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
8 5295 Nat Johnson Green Submarine Records
9 5487 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
10 54 Daniel Carter
11 44 Graham Klag
12 5456 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
13 42 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters
14 5808 Jason Musengo
15 5568 Eric Wittinger Fat Cobra Video
16 57 nicholas coughlan
17 5657 Conor Fitzgerald
18 5712 Josh Jones
19 75 Christian Reed
20 5697 Scott Heinz
21 5299 mark bailey
22 5821 Todd Bauch
23 5223 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
24 29 Greg Lemay
25 5269 Brett Kelver
26 5879 Pearce beissinger
27 5623 Kelly Myers
28 5552 Mark Mandigo
29 5584 Jeffrey Burgin
30 5629 Ron Beilstein
31 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
32 98 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
33 5360 Owen Szwaya bicycleattorney.com
34 79 Klaus Ochs Team Slow
35 5843 Gil Ormerod Team S+M

Fixed Gear

Num Name Team
1 585 Brian Kesselman Tempo/KWC
2 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
3 5718 Daniel Lurvey lonewolf
4 84 Kirk Paulsen Team Slow
5 5359 Ben Salzberg Team Slow
6 4261 Dieter Hoffmann Team S+M
7 5621 Erinne Goodell Team Slow
8 123 Mike Murray Bike Central
9 59 Tom Durkin
10 7024 Candi Murray NoMads Bicycle Racing Team
11 43 James Lee

Masters Men

Num Name Team
1 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles
2 3146 Aaron Leritz Team S+M
3 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles
4 814 Steve Schwaeber Dark Horse
5 128 Mathew Braun Team Audi
6 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
8 614 Rick Metz bicycleattorney.com
9 639 Michael Medina Hapi-Go!
10 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
11 4067 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
12 647 Dan Shepherd Team Cycle Sport
13 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 506 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
15 566 Martin Baker Kesho Bicycles
16 3118 Casey Patton
17 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
18 560 Michael Szwaya bicycleattorney.com
19 329 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
20 3111 Brent Casady
21 891 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
22 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized
23 701 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
24 734 Tom James bicycleattorney.com
25 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling
26 760 christian tresser West End Bikes/Specialized
27 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Senior Men

Num Name Team
1 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
2 108 Samuel Pepperwood Gentle Lovers
3 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
4 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
5 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
6 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 3069 David Roth
8 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA
9 754 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
10 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
11 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling
12 844 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
13 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 743 jimmy lingwood Gentle Lovers
15 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
16 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
17 774 Aaron Sander Cyclepath Racing
18 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 128 Mathew Braun Team Audi
20 766 Andrew Utz Gentle Lovers
21 14 Luke Pennington Team S+M
22 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
23 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
24 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
25 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
26 820 Jonathan McCoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
28 187 Joseph King Guinness Cycling Team
DNF 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA

Senior Women

Num Name Team
1 206 Sue Butler River City Bicycles Women's Team
2 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
3 7055 Beth Ann Orton Team S+M
4 8 Lindsay Fox
5 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
6 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
7 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
8 9 Starla Teddergreen Vanderkitten
9 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
10 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
11 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
12 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
13 484 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
15 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Women Category 4/5

Num Name Team
1 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
2 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
3 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team
4 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
5 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
6 7209 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 81 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
8 93 Beth Flanagan Team S+M
9 8029 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA