Pickett's Charge MTB XC

Bend, OR
June 29, 2014

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 1, 2014 at 8:28 AM

Cyldesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 212 Bradley Taylor 42 Bend 2:33:10.95
2 181 Adam Short 35 Bend 2:35:33.62
3 213 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 2:43:32.65
4 129 Jonathan Elek 41 Bend 2:55:24.41
5 199 Colter Chancellor 36 Klamath Falls 3:00:23.21
6 137 Robert Gilbert Trinity Bikes 24 redmond 3:04:30.73
7 101 Ivan Anderholm 44 Lake Oswego 3:18:12.89
8 139 Earl Hazekamp Capitol Velo 39 Salem 3:19:44.82

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 236 Carl Decker Giant 39 Bend 1:53:30.79
2 170 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 35 Bend 1:57:45.65
3 133 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles/Kuat Racks 20 Redmond 1:58:32.61
4 234 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 1:59:43.80
5 269 Alex Candelario 39 Bend 2:01:25.53
6 250 Brennan Wodtli 26 Bend 2:03:56.01
7 164 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 2:06:32.52
8 190 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 29 Bend 2:08:39.04

Expert Men Category 1 19-44

Num Name Team Age City Time
1 154 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend 2:01:01.20
2 254 Javier Colton Sunnyside Sports 18 Bend 2:03:17.23
3 159 Lauren McCarthy 40 Bend 2:08:21.69
4 227 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend 2:09:34.27
5 197 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 2:10:21.38
6 173 Andy Redden 32 Medford 2:11:49.16
7 151 David Krause 37 Bend 2:13:21.76
8 263 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 2:15:50.81
9 214 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 40 Central Point 2:16:42.92
10 122 Sean Corey 31 Vancouver 2:20:18.03
11 262 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 2:27:06.50
12 255 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 2:31:19.65
13 243 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 34 COOS BAY 2:51:40.91

Expert Men Category 1 45+

Num Name Team Age City Time
1 217 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 55 Bend 2:08:52.73
2 242 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend 2:13:03.17
3 134 Jerry Fox Trinity Bikes 47 Irrigon 2:15:59.47
4 219 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 46 Bend 2:17:08.29
5 233 david baker Sunnyside Sports 47 bend 2:23:29.45
6 130 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 2:24:23.68
7 229 Michael King Hutch's/Bend Dental 48 Bend 2:24:54.39
8 142 Andy Henderson 48 Mill Creek 2:25:41.51
9 150 Calvin Knight 48 Bend 2:42:32.61
10 222 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 54 Bend 2:44:56.07
DNF 215 Thane Jennings Sunnyside Sports 53 Hermiston 0:00:00.00
DNF 196 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 49 Bend 0:00:00.00

Expert Women Category 1

Num Name Team Age City Time
1 157 Chelsey Magness 30 Bend 2:33:38.92
2 252 Amanda Hoffus Elevated Sports Performance / BendBroadband 34 Bend 2:38:38.15
3 115 Anne Cheeney 37 bend 2:47:30.11

Novice Men Category 3 19-39

Num Name Team Age City Time
1 238 Chris Sarrett 35 Albany 1:38:29.45
2 135 Curt Gibson 38 Prineville 1:39:13.65
3 127 Joel Doebele 31 Bend 1:41:47.38
4 146 Mitchell Kiefer 23 Eugene 1:50:32.91
5 169 ROCHELLE PARSCH Portland 2:04:57.30
6 132 Jason Flanagan Capitol Velo 39 Salem 2:09:39.64

Novice Men Category 3/40+

Num Name Team Age City Time
1 131 Pete Erickson 50 Bend 1:32:17.79
2 117 Michael Coe Boneyard Cycling 50 Bend 1:33:05.29
3 100 Mike Alexander 47 Bend 1:38:29.45
4 248 Kevin Wolfe 49 Vancouver 1:44:03.62
5 109 Phil Brothers 47 Bend 1:45:31.46
6 149 David Kline 40 Bend 1:48:30.99
7 239 Rick Clothier Bend 1:50:53.10
8 111 eric bryant 52 Newberg 2:02:09.55
9 180 Pat Shields 50 Bend 2:04:44.91
10 171 JP Petrin Capitol Velo 62 Salem 2:07:44.35
11 148 Chad Kimsey 45 Stayton 2:14:23.75
12 195 Larry Willis 69 PRINEVILLE 2:20:47.07
13 114 Ed Cheeney 67 Bend 2:47:54.34
14 141 Bruce Helberg 47 Beaverton 2:58:27.65

Novice Men Junior 10-13

Num Name Team Age City Time
1 176 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene 1:32:16.09
2 152 Elijah Krause 12 Bend 1:38:05.00
3 251 Aidan Whitelaw 11 Bend 1:43:21.29
4 185 Thomas Sickler 11 Bend 1:51:58.28
5 179 Peter Sherwood Bend 1:54:04.91
6 223 Jacob Enos 11 Bend 2:14:34.53
7 183 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 eugene 2:43:43.62
8 253 Nyall Trout 12 Bend 3:17:12.37

Novice Men Junior 14-18

Num Name Team Age City Time
1 160 Thomas McDonagh Boise 1:25:40.38
2 110 Wylie Bryant Newberg 1:38:07.54
3 260 Matt Rech 15 Monmouth 1:40:25.71
4 258 JD Protiva 17 Monmouth 1:40:43.91
5 241 Riley Hooks Camas Bike and Sport 14 Vancouver 1:48:12.23
6 265 Miles Mustard 13 Woodinville 2:01:38.70
7 257 Nathan Glade 17 Independence 2:25:18.08
8 261 Chris Rech 17 Monmouth 2:31:57.71
9 140 Liam Helberg 14 Beaverton 2:58:25.86
DNF 119 Trey Conley Redmond 0:00:00.00

Novice Women Category 3 19-39

Num Name Team Age City Time
1 125 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 1:40:07.99
2 187 Kodi Snider Trinity Bikes 23 Redmond 1:42:00.49
3 156 cody mace Hutch's-Slocum-Co-Motion 33 Eugene 2:38:53.45

Novice Women Category 3/40+

Num Name Team Age City Time
1 198 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 2:23:14.87

Novice Women Junior 10-13

Num Name Team Age City Time
1 231 Carmyn Fortier WebCyclery.com 13 Bend 2:01:08.93

Novice Women Junior 14-18

Num Name Team Age City Time
1 249 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2:05:51.21

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 120 Jon Conway Trinity Bikes 34 Bend 2:11:20.33
2 270 J Brett Sicilian 30 Eugene 2:14:46.72
3 108 Willem Boom The Hub Cyclery 43 Bend 2:26:00.14
4 210 Matt Hickey Murder of Crows 35 Bend 2:41:06.83
5 116 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 45 Bend 2:45:43.49
6 165 Bill Newton Blazin' Saddles 38 Sisters 2:53:01.41

Sport Men Category 2 14-18

Num Name Team Age Time
1 107 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 2:12:00.32
2 203 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 2:14:45.60
3 264 William Reinking Bend Endurance Academy 18 2:17:40.44
4 266 Ian Churchill Bend Endurance Academy 16 2:19:59.91
5 204 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15 2:33:53.24

Sport Men Category 2 19-39

Num Name Team Age City Time
1 200 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 2:12:26.21
2 189 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 28 Albany 2:19:43.26
3 177 Damon Runberg 27 Bend 2:20:37.00
4 144 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 2:21:15.72
5 228 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 2:23:26.41
6 191 Billy Waring Camas Bike and Sport 19 Camas 2:25:16.73
7 247 Cory Muth 37 Portland 2:27:44.30
8 237 Cory Tanler Trinity Bikes 27 Bend 2:29:27.27
9 235 Jordan Roerig 31 Bend 2:41:06.83
10 240 Ross Bertolini 25 crescent city 2:42:54.14
11 272 Justin Bordwcky Bend 2:48:34.72
12 126 Thomas DeVicq 28 Eugene 2:50:02.51
13 121 Adam Cooney 29 Bend 2:51:58.58
14 202 scott redmond 25 crescent city 3:15:00.35
15 124 Will Cortez 36 Portland 3:31:25.34

Sport Men Category 2 40-49

Num Name Team Age City Time
1 106 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 2:19:05.96
2 209 Kyle Gomez Boneyard Cycling 41 Bend 2:19:08.56
3 194 Tom Williamson Multnomah Athletic Club 48 portland 2:23:23.22
4 267 Chris Skovborg Sunnyside Sports 45 Bend 2:27:02.65
5 273 cameron coker Alliance P&O 40 bend 2:28:21.16
6 175 Robert Rekward 46 Bend 2:30:13.03
7 246 Robert Lee Filth and Fury 43 Portland 2:30:36.15
8 268 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend 2:30:44.28
9 182 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 49 Eugene 2:33:33.76
10 105 Dennis Bennett Boneyard Cycling 45 Bend 2:37:39.80
11 166 Gary O'Connell Trinity Bikes 40 Bend 2:44:24.08
12 188 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 lake oswego 2:49:12.28
13 163 Dennis Murphy 44 Redmond 2:51:20.58
DNF 192 William Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 0:00:00.00
DNF 161 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 44 Bend 0:00:00.00
DNF 245 Barron Johnson Blazin' Saddles 49 Sister 0:00:00.00

Sport Men Category 2 50-59

Num Name Team Age City Time
1 162 David Morrison Trinity Bikes 58 Redmond 2:28:39.52
2 230 Marc Fortier WebCyclery.com 53 Bend 2:29:21.92
3 172 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Springfield 2:29:44.86
4 167 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 2:31:43.28
5 168 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 57 Eugene 2:31:51.35
6 259 Marcel Russenbarger Bend 2:32:29.37
7 244 Warren Rice Blazin' Saddles 55 sisters 2:39:05.04
8 211 russell worley Hutch's-Slocum-Co-Motion 51 tulelake 2:39:56.57
9 147 Douglas Kile 51 Burns 3:03:14.11
10 224 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 Portland 3:12:56.68
11 113 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 3:29:23.60
12 206 Frank Gray 51 Medford 3:30:03.80
13 153 David Lenhart Boneyard Cycling 53 Bend 3:47:06.45
DNF 271 Willy Thayer 50 Eugene 0:00:00.00

Sport Men Category 2 60+

Num Name Team Age City Time
1 207 Don Leet Sunnyside Sports 64 Bend 2:31:59.67
2 232 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 65 Bend 2:50:59.28
3 184 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene 2:54:58.20
4 220 Ben Eisley 61 Claremont 2:58:15.56

Sport Women Category 2 19-39

Num Name Team Age City Time
1 226 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 Bend 1:31:40.02
2 256 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond 1:38:43.87
3 103 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 1:42:01.20
4 138 Sarah Jane Hash 32 Bend 1:44:23.79

Sport Women Category 2 40-49

Num Name Team Age City Time
1 158 Tracey March Deschutes Brewery 45 Bend 1:33:45.47
2 208 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:36:24.35
3 136 Laurie Giessinger Hutch's-Slocum-Co-Motion 42 Albany 1:40:41.91
4 102 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 1:43:16.66
5 155 Heather Lynch Boneyard Cycling 44 Bend 1:54:44.79

Sport Women Category 2 50+

Num Name Team Age City Time
1 218 Carla Pfund Hutch's/Bend Dental 62 Bend 1:32:16.02
2 205 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 52 Bend 1:35:00.63
3 193 Lori Way 51 Leavenworth 1:49:42.39
4 143 Kathy Hovermale Sunnyside Sports 55 Bend 2:02:40.70