Mary's Peak Hillclimb

Philomath, OR
June 14, 2014

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 616 Zhaolong Wu 0:58:55
2 397 Matt Mallet 0:59:15
3 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 1:01:04
4 3050 Spencer Newell GET FIT Cycling 1:05:27
5 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 1:05:30
6 470 Matthew Klein 1:06:41
7 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:21:15

Category 4/5 Men

Num Name Team Time
1 4242 Jeramy Martin 0:56:58
2 47T ryan whitehead Hagens-Berman LLP Cycling 0:57:41
3 4053 Joe Tysoe 1:00:01
4 5541 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 1:00:13
5 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 1:02:07
6 5666 BRANDON PETERS 1:05:15
7 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 1:06:06
8 5692 Greg Hamm 1:07:17
9 4051 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:15:03
10 5960 Reno Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:34:13

Category 4/5 Women

Num Name Team Time
1 7255 Lindsay Springer 1:11:48
2 7009 Jordan Faulds 1:13:17
3 7210 Javan Bailey 1:15:13
4 7173 Sara Slawta Land Shark 1:15:13
5 7017 Hazel Gross 1:18:25
6 5571 Amanda Pile 1:23:36
7 7109 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:24:35
8 7161 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme 1:51:11

Eddy Senior Men

Num Name Team Time
1 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 0:58:00
2 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 0:59:43
3 4000 Guy Polson 1:12:35
4 5354 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 1:14:24
5 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:15:59
6 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:17:58

Eddy Senior Women

Num Name Team Time
1 236 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1:11:26

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 1:28:55
2 8044 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 1:30:29

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:05:40
2 5375 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 1:11:51
3 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 1:14:51
4 8060 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 2:19:59

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 8074 Cameron Beard 0:52:15
2 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 0:58:59
3 5393 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:00:08
4 8010 Soren Wolf de Gavia 1:06:19
5 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 1:09:48
6 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 1:26:56
7 8070 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 1:27:17

Junior Men 17-18

Num Name Team Time
1 8076 Adam Oliver 0:48:53
2 8091 Lance Haidet 0:54:21
3 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:01:01

Junior Women 10-14

Num Name Team Time
1 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:08:58
2 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 1:33:53

Junior Women 15-18

Num Name Team Time
1 7016 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 1:48:36

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 0:55:58
2 727 Denny Rowe III 1:00:45

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 0:58:25
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:59:38
3 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 1:02:35
4 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 1:04:41
5 603 Jeff Turner 1:04:58
6 4043 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 1:11:56
7 619 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 1:22:19

Masters Men 50-59

Num Name Team Time
1 4461 Kerry Farrell 0:55:27
2 5011 Mark Bradley 0:58:04
3 3018 John Slawta Land Shark 1:00:59
4 441 jim fox bicycleattorney.com 1:01:58
5 4175 Dean Carson 1:02:23
6 5065 Dan Gilden 1:02:42
7 480 Eric Szczukowski 1:05:54
8 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 1:06:46
9 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 1:07:58
10 3063 Dean Anderson crank 1:08:10
11 34T Steve Bernard 1:10:10
12 4214 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:20:20
13 4353 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 1:25:13
14 5028 Tim Connelly 1:28:41

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 367 Gregory Hartman Team Rose City 1:03:36
2 5064 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:05:27
3 512 jeffrey patterson 1:06:02
4 5503 Garth McKay 1:07:51
5 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 1:08:31
6 4455 Rod Wanker 1:15:19
7 4223 Roger Nelson crank 1:16:27
8 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:17:10
9 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 1:22:49
10 5186 Loren Russell 1:26:30
11 4200 Stephen Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 1:27:27
12 5619 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 1:36:30

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 1:15:06
2 7088 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:15:37
3 7236 Robin Jacobson Word-RCB by Cyclisme 1:38:33

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:09:11
2 234 mary ross Multnomah Athletic Club 1:14:48
3 7066 Laura Wanker 1:26:15
4 7242 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:46:41
5 7192 Alison Fulmer 1:47:07

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:17:28
2 7020 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 1:39:55

Senior Men Pro/1/2

Num Name Team Time
1 875 Rob English English Cycles 0:50:43
2 795 Tym Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 0:52:09
3 798 Billy Truelove 0:52:35
4 950 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 0:52:58
5 39T Cassidy Bigsby 0:53:42
6 159 Jonathan Myers Team S+M 0:54:09
7 131 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 0:54:41
8 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 0:55:09
9 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 0:55:25
10 4488 Bob Duffy 1:16:03

Senior Women 1/2

Num Name Team Time
1 255 Jenny Slawta Land Shark 1:01:35
2 200 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:02:18
3 979 Jenna App 1:04:36

U23

Num Name Team Time
1 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 54:00
2 974 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56:01