Eugene Roubaix

Eugene, OR
April 26, 2014

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated April 27, 2014 at 3:39 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 658 Mark Williams Team Cycle Sport 46 Medford
2 3058 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 49 grants pass
3 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 45 Eugene
4 646 Dave Reitz Team Cycle Sport 45 Medford
5 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Newport
6 152 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus
7 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 42 Ashland
8 639 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 44 Ashland
9 769 Joel Wilson Rolf Prima 41 Eugene
10 755 Eric Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene
11 3012 Ron Laverty Team Cycle Sport 46 Medford
12 589 David DiMarco 42 Eugene Relegatiion C/L
DNF 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 47 Gresham
DNF 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair
DNF 124 Glen Gann Land Shark 49 Medford

Masters Men Category 4/5 40+

Num Name Team Age City
1 4137 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland
2 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
3 482 Matthew S Martel Interurban 49 Portland
4 4231 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
5 414 Wayne Boyle Interurban 49 Portland
6 5157 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend
7 4052 Kevin Billingsley Veloforma 51 Portland
8 4097 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 49 Bend
9 5478 Dan Sheerin 44 Eugene
10 4099 Rick Upton crank 54 Portland
11 4146 Steven Potter Hammer Velo 43 Portland
12 5099 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland
13 4010 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 46 Portland
14 423 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland
15 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
16 44a Dwan Shepard 52 Eugene
17 5199 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 Springfield
18 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene
19 5481 Mark Brauner Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 49 Eugene

Masters Men Category 4/5 60+

Num Name Age
1 5175 Ken Rodgers 63
2 5196 Dennis Sibilia-Young 60

Masters Women Category 4/5 40+

Num Name Team Age City
1 7209 Jody Schmidt Team Cycle Sport 44 Medford
2 7021 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Damascus
3 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 55 Eugene
4 7218 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene

Men Category 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
2 28 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 42 Bend
3 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
4 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 29 Portland
5 8091 Lance Haidet 17 Bend
6 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
7 602 Joel Fletcher 26 Portland
8 722 Peter Buco 27 Portland
9 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard
10 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 35 Eugene
11 798 Billy Truelove 40 Eugene Relegation for C/L
DNF 131 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Eugene
DNF 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 28 Portland
DNF 158 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 27 Astoria
DNF 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
DNF 51 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
DNF 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
DNF 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 West Linn
DNF 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43 Lake Oswego
DNF 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Tigard

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 75 Ryan Gracey Team Cycle Sport 32 Jacksonville
2 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
3 616 Zhaolong Wu 26 Covallis
4 320 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 31 bend
5 29 Christian Buesch 28 Corvallis
6 3009 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend
7 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley
8 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
9 8076 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18 Eugene
10 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
11 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
12 98 Ahmed Zuhairy Showers Pass MTB/CX Team 23 Portland
13 95 Bennet Shane Trusty Switchblade 30 Portland
14 510 John Osborne Pacific Power Blue Sky 31 Corvallis
15 354 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
16 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 40 Bend
17 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton
DNF 542 Zachary Utz Ruckus Test Team 30 Portland
DNF 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
DNF 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro
DNF 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
DNF 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
DNF 3032 Josiah Zukowski 29 Salem

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 38 Will Hahn 25 Portland
2 5032 Johnathan Crandall 19 Eugene
3 21 Noah Jones 26 Eugene
4 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
5 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene
6 5393 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend
7 4258 Eric Newman 31 Bend
8 29 scean Wilson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 21 Eugene
9 4164 Jake Szymanski 26 Portland
10 5636 Eric Blankenship 39 Bend
11 4242 Jeramy Martin 37 Klamath Falls
12 31 Chris Meddings Rolf Prima 32 Eugene
13 79 Kelsey Ramsey 24 Portland
14 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
DNF 442 August Frank Life Cycle Racing Team 21 Eugene

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 21 Veneta
2 5029 Jon Conway Trinity Bikes 34 Bend
3 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
4 20 Xander Viray 19 Portland
5 5459 Chris Nelson Rare Disease Cycling 30 Portland
6 49 james putnam 29 Portland
7 5015 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene
8 26 Andy DiBrino 19 Tualatin
9 8086 Michael Samelson 17 Corvallis
10 57 Coner Mowery 14 Eugene
11 56 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene
12 56 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene
DNF 27 Matthew Cordeiro Hood River

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood
2 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
3 264 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 28 Springfield

Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood
2 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
3 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland
4 264 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 28 Springfield
5 248 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Eugene

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland
2 248 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Eugene

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Eugene
2 30 Kristen Bryson 21 Eugene
3 44 Brooke Bilyeu Hutch's/Bend Dental 2 Bend
4 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 13 Eugene
5 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 26 Eugene
6 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
7 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 PORTLAND
8 47 Marie Barnes 28 Portland
DNF 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
DNF 24 Annaleise Girone 21 Eugene