Eugene Celebration: Stage 2

Eugene, OR
August 17, 2014

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 18, 2014 at 9:34 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down City Time
1 0 Tom Lyons 00:00:00 Fairfax 32:53
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:22 Hillsboro 34:15
3 8 Alex Rosenast 00:01:22 34:15
4 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:01:34 Newport 34:27
5 589 David DiMarco 00:01:54 Eugene 34:47
6 9062 Daniel Quirk 00:02:11 Petaluma 35:04
7 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:02:47 Ashland 35:40
8 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:03:43 Ashland 36:36
9 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:06:28 Central Point 39:21
10 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:33 Eugene 39:26
11 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:07:13 Eugene 40:06
12 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:07:24 Eugene 40:17

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down City Time
1 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:00:00 Eugene 36:23
2 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:02:06 Bend 38:29
3 142 bill fields 00:03:00 eugene 39:23

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 38:44
2 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:00:22 Eugene 39:06
3 508 Sid Noyes 00:00:24 Eureka 39:09
4 4092 Scott Ryman 00:01:00 spokane 39:45

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down City Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:00:00 Vancouver 31:04.24
2 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:00:33 Bend 31:36.80
3 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:00:39 Eugene 31:43.10
4 10 Emile de Rosnay 00:00:52 Victoria BC 31:56.70
5 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:01:11 Portland 32:15.60
6 798 Billy Truelove 00:01:19 Eugene 32:23.72
7 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:01:40 Eugene 32:44.07
8 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:01:41 Portland 32:45.00
9 873 Steven Wilssens 00:02:01 Bothell 33:05.37
10 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 00:02:07 portland 33:11.40
11 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 00:02:18 Bend 33:22.51
12 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 00:02:26 Vancouver 33:29.80
13 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:02:40 Portland 33:44.10
14 14 Nathaniel PITTS 00:02:53 Seattle 33:57.60
15 9 Robert Hargrove 00:03:02 Vancouver BC 34:06.10
16 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:03:21 34:25.30
17 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:03:23 Portland 34:27.02
18 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:03:50 Portland 34:53.80
19 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:04:06 Portland 35:09.90
20 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:04:33 Adelaide 35:36.80
21 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:05:00 Portland 36:04.27
22 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:05:43 Portland 36:46.90
23 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:05:45 Eugene 36:49.00
24 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:06:08 Portland 37:11.91
25 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:06:55 Bend 37:59.60
26 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:08:40 Beaverton 39:44.49
27 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:10:04 Portland 41:07.90
28 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:15:37 Bend 46:40.90
DNS 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental Bend
DNS 812 Stephen Lockwood

Men Category 3

Num Name Team Time Down City Time
1 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:00:00 Hillsboro 33:14.8
2 11 Aaron Griffith 00:00:14 33:28.4
3 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:23 Corvallis 33:37.9
4 506 Andrew Neill English Cycles 00:00:43 Tualatin 33:57.9
5 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:59 Bend 34:14.2
6 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:01:17 Portland 34:31.4
7 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:22 Happy Valley 34:36.3
8 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:01:22 Corvallis 34:36.4
9 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:01:25 albany 34:39.4
10 4178 Paul Hynes 00:01:27 Bend 34:42.2
11 15 Jesse Nofziger 00:01:59 Seattle 35:13.8
12 671 scott carroll 00:02:01 Corvallis 35:16.0
13 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:02:12 Seattle 35:27.1
14 4242 Jeramy Martin 00:02:27 Klamath Falls 35:41.3
15 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:02:34 eugene 35:49.0
16 6 Tim Farrell 00:03:05 Seattle 36:20.1
17 397 Matt Mallet 00:03:29 Corvallis 36:43.4
18 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 00:06:38 Portland 39:52.5
19 17 John Morehouse 00:08:40 Eugene 41:54.3
20 5 Greg Lunieuski 00:09:11 42:25.8
21 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:11:24 Lake Oswego 44:38.7
22 4220 Brett Kirby 00:13:32 Portland 46:46.4
23 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:14:20 Newport 47:34.6

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:00:00 Portland 35:00.50
2 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:00:22 eugene 35:22.43
3 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:01:38 Veneta 36:38.30
4 18 Cassidy Bigsby 00:01:55 36:56.00
5 5358 Adrian Bosch 00:01:56 Medford 36:56.22
6 4276 Nick Manz 00:02:02 Portland 37:02.60
7 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:02:08 Corvallis 37:08.40
8 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:02:16 Portland 37:16.00
9 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:02:26 Seattle 37:26.50
10 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:03:12 eugene 38:12.30
11 87 Spencer Fields 00:03:37 38:37.70
12 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:03:45 Portland 38:45.30
13 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:04:23 portland 39:23.90
14 5601 Alex McCulley 00:04:45 Eugene 39:45.40
15 4139 Joshua Hanselman 00:05:57 Newberg 40:57.90
16 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:06:38 Eugene 41:38.10
17 5598 Jay Donohoo 00:07:07 Portland 42:07.80
DNS 4490 Brick Lantz Eugene

Women Category 1/2/3

Num Name Team Time Down City Time
1 12 Katherine Reinhart 00:00:00 35:58.4
2 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:01:16 Portland 37:14.5
3 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:02:43 Beaverton 38:41.7
4 4521 Misha Fuller 00:03:05 Camp Adair 39:03.4
5 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:03:46 Eugene 39:44.7
6 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:04:11 Ashland 40:09.4
7 5987 Lauren Trolley 00:06:09 42:07.9
8 215 Shelley Dunlop 00:07:01 Portland 42:59.0

Women Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 7226 Neisha Strait Poplollies 00:00:00 Eugene 40:07.9
2 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:34 Eugene 40:41.7
3 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:01:17 Portland 41:25.2
4 7066 Laura Wanker 00:01:26 Silverton 41:34.3
5 7 Kelley Smith 00:01:41 41:49.3
6 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 00:01:59 Eugene 42:06.9
7 7073 Annie Bertucio 00:03:07 Portland 43:15.0
8 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:03:42 Eugene 43:50.2
9 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:04:23 Portland 44:30.7
10 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:05:15 Portland 45:22.7