Eugene Celebration: GC after stage 2

Eugene, OR
August 17, 2014

Part of the Eugene Celebration

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated August 18, 2014 at 9:37 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down City Time
1 0 Tom Lyons 00:00:00 Fairfax 3:12:22
2 9062 Daniel Quirk 00:01:52 Petaluma 3:14:15
3 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:02:09 Newport 3:14:31
4 589 David DiMarco 00:02:20 Eugene 3:14:42
5 711 CJ Johnson Team Cycle Sport 00:03:17 Ashland 3:15:39
6 8 Alex Rosenast 00:05:53 3:18:15
7 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:06:10 Hillsboro 3:18:32
8 984 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:10:07 Eugene 3:22:29
9 5368 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 00:11:05 Central Point 3:23:27
10 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:12:38 Eugene 3:25:00
11 4114 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:20:44 Ashland 3:33:06
12 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:41:00 Eugene 3:53:23

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down City Time
1 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:00:00 Eugene 3:20:57
2 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:02:31 Bend 3:23:28
3 142 bill fields 00:26:45 eugene 3:47:42

Masters Men 60+

Num Name Team Time Down City Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 3:47:39
2 508 Sid Noyes 00:07:40 Eureka 3:55:20
3 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:20:50 Eugene 4:08:29
4 4092 Scott Ryman 00:25:31 spokane 4:13:10

Men Category 1/2

Num Name Team Time Down City Time
1 10 Emile de Rosnay 00:00:00 Victoria BC 3:49:07.56
2 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 00:01:06 Portland 3:50:13.25
3 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:02:25 Vancouver 3:51:32.89
4 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 00:03:47 Eugene 3:52:54.58
5 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 00:03:56 Bend 3:53:03.96
6 798 Billy Truelove 00:04:12 Eugene 3:53:19.47
7 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:04:15 Portland 3:53:23.00
8 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:05:05 Eugene 3:54:12.15
9 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 00:05:09 Vancouver 3:54:16.38
10 873 Steven Wilssens 00:05:44 Bothell 3:54:51.61
11 856 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 00:05:47 Bend 3:54:54.07
12 9 Robert Hargrove 00:06:07 Vancouver BC 3:55:14.23
13 855 Harrison Harb Guinness Cycling Team 00:06:24 Portland 3:55:31.76
14 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:06:27 Portland 3:55:34.39
15 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:07:16 Portland 3:56:23.71
16 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 00:08:02 Portland 3:57:09.79
17 722 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 00:08:32 Adelaide 3:57:39.32
18 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 00:08:53 Portland 3:58:01.01
19 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:09:49 Bend 3:58:56.38
20 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 00:12:55 Portland 4:02:02.50
21 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 00:13:37 Portland 4:02:44.49
22 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 00:20:42 portland 4:09:49.84
23 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 00:21:52 4:10:59.37
24 14 Nathaniel PITTS 00:22:03 Seattle 4:11:10.32
25 816 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 00:24:13 Bend 4:13:20.18
26 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:32:52 Eugene 4:21:59.46
27 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 00:33:23 Portland 4:22:30.72
28 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 00:34:36 Beaverton 4:23:43.80

Men Category 3

Num Name Team Time Down City Time
1 5032 Johnathan Crandall Corvallis Cyclery Racing 00:00:00 Corvallis 3:07:30.26
2 11 Aaron Griffith 00:00:53 3:08:23.37
3 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 00:00:57 Portland 3:08:26.80
4 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 00:01:16 Hillsboro 3:08:46.68
5 506 Andrew Neill English Cycles 00:01:23 Tualatin 3:08:53.46
6 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:37 Happy Valley 3:09:07.40
7 4 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:01:46 Bend 3:09:16.10
8 4178 Paul Hynes 00:02:27 Bend 3:09:57.63
9 15 Jesse Nofziger 00:03:01 Seattle 3:10:31.03
10 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:03:18 eugene 3:10:48.74
11 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:03:20 albany 3:10:50.10
12 4242 Jeramy Martin 00:03:25 Klamath Falls 3:10:54.93
13 671 scott carroll 00:05:28 Corvallis 3:12:57.82
14 366 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:07:51 Corvallis 3:15:20.91
15 613 Edward Rosenberg Garage Racing 00:09:19 Seattle 3:16:49.71
16 17 John Morehouse 00:14:09 Eugene 3:21:39.47
17 4220 Brett Kirby 00:15:00 Portland 3:22:30.18
18 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 00:15:38 Newport 3:23:07.76
19 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 00:15:48 Portland 3:23:18.33
20 397 Matt Mallet 00:17:22 Corvallis 3:24:51.99
21 6 Tim Farrell 00:17:51 Seattle 3:25:21.10
22 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 00:31:04 Lake Oswego 3:38:34.41
23 5 Greg Lunieuski 00:41:58 3:49:28.49

Men Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 5246 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 00:00:00 Portland 3:10:24.78
2 18 Cassidy Bigsby 00:00:30 3:10:54.68
3 4276 Nick Manz 00:01:28 Portland 3:11:52.29
4 5630 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 00:01:52 Veneta 3:12:17.09
5 5712 Tobias Holgers Garage Racing 00:02:27 Seattle 3:12:52.16
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:07:42 Portland 3:18:06.77
7 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:14:27 eugene 3:24:51.60
8 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:15:05 portland 3:25:29.86
9 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 00:15:57 Portland 3:26:21.76
10 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 00:19:22 Corvallis 3:29:47.27
11 5601 Alex McCulley 00:23:50 Eugene 3:34:14.60
12 5358 Adrian Bosch 00:24:51 Medford 3:35:15.30
13 87 Spencer Fields 00:31:09 3:41:33.73
14 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:32:43 eugene 3:43:07.87
15 5598 Jay Donohoo 00:35:53 Portland 3:46:17.71
16 4139 Joshua Hanselman 00:44:44 Newberg 3:55:08.50
17 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:54:12 Eugene 4:04:36.94

Women Category 1/2/3

Num Name Team Time Down City Category Time
1 12 Katherine Reinhart 00:00:00 3:31:20
2 4521 Misha Fuller 00:03:36 Camp Adair Women 2 3:34:56
3 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:04:14 Ashland Women 2 3:35:34
4 7147 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:04:51 Eugene Women 3 3:36:11
5 277 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:04:54 Beaverton Women 3 3:36:14
6 5987 Lauren Trolley 00:09:13 3:40:33
7 215 Shelley Dunlop 00:15:08 Portland Women 2 3:46:27
8 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:26:02 Portland Women 3 3:57:21

Women Category 4/5

Num Name Team Time Down City Time
1 7226 Neisha Strait Poplollies 00:00:00 Eugene 2:45:57.11
2 8092 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:41 Eugene 2:46:38.54
3 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:01:24 Portland 2:47:20.93
4 7 Kelley Smith 00:01:29 2:47:25.66
5 7203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 00:02:02 Eugene 2:47:58.65
6 7102 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:06:06 Eugene 2:52:02.75
7 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:07:14 Portland 2:53:10.68
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00:12:54 Portland 2:58:51.02
9 7073 Annie Bertucio 00:15:44 Portland 3:01:40.86
10 7066 Laura Wanker 00:18:55 Silverton 3:04:52.24